Zuid IS 2 Wat is er te doen? Vijf lokaties voor mogelijke uitbreiding glastuinbouw Liever denken in euro's dan in hectares Provincie wil behoud sterke glastuinbouw LAAaXXAAJ AAAi 9 k ^PvoA Oktober 2010 Inspraak Milieuverordening (PMV) Het ontwerp van de 7e tranche van de provin ciale milieuverordening ligt van 20 oktober tot en met 30 november ter inzage op het Provinciehuis en bij gemeenten. De verorde ning bevat o.a. regels over stiltegebieden en milieubeschermingsgeieden voor grond water. Kijk op www.zuid-holland.nl/pmv Genomineerden Zuid-Holland- prijs bekend Economische waarde Ruimte goed benutten Wat nou Zuid-Holland?! Bimbambom! provincie LJz-xt t -ntt» nULLAlNlJ ^#14^ Gemeente Nieuwkoop, vergroting Amstel Oost U’ Vz f’ Zicht op Zuid-Holland Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl 'Glastuinbouw is in Zuid-Holland een belang rijke economische sector, die voor veel werk gelegenheid zorgt. Dat vinden wij als PvdA belangrijk.' Aan het woord is Martin Loose, fractielid van de PvdA in Provinciale Staten. 'Vaak zijn in het verleden kassen gebouwd op plekken waar we ze vanwege het open land- schap liever niet hadden gezien. Nu proberen we zulke plekken weer op te ruimen. De nu geplande sanering van de kassen in de Noordse Buurt (Nieuwkoop) is daar een goed voorbeeld Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk opwww.zuid-holland.nl van. Daarbij is ruimte elders gevonden (Nieuw Amstel) voor tuinders die hun bedrijf willen voortzetten.' De provincie concentreert de glastuinbouw. Verouderde, verspreid liggende en ontsierende kassen verdwijnen uit het landschap. Dat mag nietten koste gaan van de beschikbare ruimte voor glastuinbouw, een belangrijke economische sector. Daarom onderzoekt de provincie samen met gemeenten de mogelijkheden voor uitbreiding van bestaande kassencomplexen. Het kaartje geeft de locaties aan die in beeld zijn als mogelijk nieuw glastuinbouwgebied. De aanwezigheid van voldoende teeltgebied (areaal) voor glastuinbouw is van belang voor meer sectoren dan de glastuinbouw alleen. Ook allerlei toeleverende en verwerkende bedrijven zijn voor hun behoud afhankelijk van de glastuinbouw. De afgelopen tien jaar is echter een afname ontstaan in het teeltareaal. Oorzaken daarvan zijn de transformatie van oude glasgebieden naar andere functies als wonen of bedrijvigheid, maar ook het saneren van verspreid liggende kassen in waardevolle open landschappen. Daarom heeft de provincie in 2007, aan het begin van deze collegeperiode, besloten te onderzoeken of een nieuwe locatie kan worden toegevoegd. Daarmee kan de afname van het teeltareaal worden gecompenseerd. Zo zoekt de provincie naar een nieuw even wicht tussen behoud van de landschappelijke waarden van het gebied en voldoende teelt areaal in de omgeving van de veiling- én han- delscentra van de tuinbouw. kassen die zich in de loop van de tijd op onge wenste plaatsen hebben gevestigd. Deze kassen worden weggehaald en elders gecon centreerd. Glas dat wel blijft, staat overigens nog een forse herstructurering te wachten. Zes inzenders zijn genomineerd voor de Zuid- Hollandprijs 2010. Met de prijs toont de provincie waardering voor initiatieven die bijdragen aan oplossingen voor de bereik baarheid van Zuid-Holland. De jury maakt op 21 oktober de winnaars bekend. www.zuid-holland.nl/zuidhollandprijs 'Het behoud van kassenareaal geeft vaak discussie. Dan gaat het altijd over aantallen hectares. Eigenlijk is dat niet zo'n goede maat - het gaat tenslotte om de economische waarde, die per hectare door technische ontwikkelingen enorm is toegenomen. Een deskundige com missie (Nijkamp) concludeerde onlangs, dat het nu afgenomen kassenoppervlak niet helemaal gecompenseerd hoeft te worden. Een hand having van het huidige areaal zou voldoende zijn. Het vinden van nieuwe ruimte proberen we eerst op te lossen met concentratie en her structurering. Dat vermijdt het "aansnijden" van nieuwe open ruimte. Het opruimen en verplaatsen van kassen is een kostbare zaak. We vinden eigenlijk, dat die kosten meegerekend moeten worden bij de totale kosten voor een kas. Dat zou kunnen met een statiegeldsysteem, waarbij al bij de bouw van een nieuwe kas geld gereserveerd wordt voor het opruimen en/of herstructureren aan het einde van de levensduur. Dat is voor de langere termijn de beste oplossing voor het verrommelingsprobleem. Bij die zoektocht naar compensatieruimte heeft de provincie een aantal locaties in deze regio op hun mogelijkheden voor nieuwe vestiging onderzocht. Die locaties sluiten aan op bestaande glastuinbouwlocaties. In het oostelijk deel van Zuid-Holland gaat het dan onder meer om de locaties Nieuwkoop en het gebied De Wilde Veenen (ten noorden van Moerkapelle). Tegelijkertijd saneert de provincie juist in deze streek veel zogenoemd verspreid glas. Dat zijn De tv-serie Wat nou Zuid-Holland?! is terug. Een programma over botsende belangen in uw eigen achtertuin. Bas Muijs en Marjolein Meijers doen verslag - en vliegen elkaar in de haren. Vanaf 5 oktober op TV West en vanaf 7 oktober op TV Rijnmond. Doe mee aan de compositiewedstrijd voor het carillon van de Grote Kerk in Dordrecht en van Zwijndrecht. Maak een melodie van maximaal 30 seconden. Het hoeft niet in noten te worden uitgeschreven. Elk muziekgenre is mogelijk. Misschien klinkt jouw muziek wel een half jaar door de hele stad! www.drechtstedenbezongen.nl Zuidplaspolder, Wilde Veenen] Hoeksche Waard, vloeivelden SuikerUnïeJ Oude Tonge, beperkte vergroting bestaande tuinders Lansingerland, Boterdorpse PolderJ

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 14