I I Floragebouw in Boskoop: veel te zien, te doen en te beleven M fefc. J I 11 'Het Florage- bouw krijgt eindelijk een echte kans' 'De opening van Flora is een droom die uitkomt' 1 4F Verenigingen Geschiedenis Vara-orgel i I Bedrijventerrein Tentoonstelling Kans informatie Het Floragebouw in Boskoop is in oude luis ter hersteld en onlangs geopend door Ko ningin Beatrix. Het jaren dertig pand be looft niet alleen een lokale, maar ook een regionale publiekstrekker te worden. BOSKOOP Droom 1 ch Door Marieke Markus Foto: Marianka Peters pt- Foto: PR voor de deur." Veiligheid is een belangrijk aspect. "We voeren een zero tolerance beleid, zodat iedere bezoeker weet waar hij of zij aan toe is. We vinden het belangrijk dat onze gasten zich veilig en op hun gemak voelen. Vriendelijkheid hebben we hoog in het vaandel staan. Dit moet een plek zijn waar iedereen zich thuis voelt.” werk te kunnen maken.” Het Floragebouw is voor Bos kopers én de regio een belang rijk pand. Er bleek een grote be hoefte te zijn aan een theater in Boskoop, zegt Jan Looren de Jong. "Een echte theaterambian ce was voorheen ver te zoeken. Verenigingen kwamen met hun uitvoeringen en concerten al gauw terecht in een kerk of hun eigen clubgebouw.” Met de komst van het Florathe ater is daar verandering in ge komen. Het is een middelgroot theater geworden - met tribune en balkon - waar plaats is voor 350 bezoekers. Door een deel van het gelijkvloerse podium te gebruiken, kan dat aantal uit gebreid worden naar zo’n 400 plaatsen. "Niet alleen verenigin gen kunnen er terecht, de zaal is ook heel geschikt voor zake lijke evenementen”, zegt théa- terdirecteur Elisabeth Looren de Jong. Ze wil volgend jaar een klein theaterprogramma presenteren, waarbij minimaal één keer in de maand een optreden plaats vindt. "We hebben heel veel mogelijkheden om bijzonde re evenementen te organiseren, zoals een koffieconcert of bui tenfestival. Zo kunnen we echt iets anders presenteren dan gro tere theaters in de regio.” nu een nieuwe standplaats ge kregen. Henk Wagenaar van de Nederlandse Orgel Federatie verwacht dat het opbouwen van het orgel nog zeker tot decem ber gaat duren. Hij legt uit waarom het orgel zo bijzonder is. “Het is een theater- orgel, met allerlei verschillende geluiden en instrumenten. Een fluit van een stoomtrein, hoef getrappel, een claxon of slag werk; al deze geluiden zitten in het orgel. Je kunt het verge lijken met een eenmansorkest. Bovendien bestaat het orgel uit ongelooflijk veel onderdelen. Er is alleen al 25 kilometer draad in verwerkt.” Als het orgel he lemaal opgebouwd en geïnto neerd is, wordt er een try-out voor de leden van de Neder landse Orgel Federatie gehou den. “Zij krijgen dan de gele genheid om te luisteren naar het Vara-orgel. Voor ons is dat een mooi moment, omdat we op deze manier ons 40-jarig be staan kunnen vieren.” Veel verenigingen hebben hun zinnen al gezet op het Florage bouw. Zoals Carnavalsvereni ging De Krooshappers. Deze vereniging gaf al voor de reno vatie van het gebouw aan, dat ze juist daar hun feesten zouden willen geven. Ze lieten dan ook meteen verschillende belang rijke carnavalsdata vastleggen. Het eerste feest wordt gehouden op zaterdag 13 november. Niet op de elfde van de elfde, zegt ad judant Aad Vergeer. "Omdat de festiviteiten beter in het week end in te plannen zijn.” Volgend jaar staat er een groots thema- feest op de planning in gebouw Flora. NAJAARSBIJLAGE Oktober 2010 ’1 Het jaren dertig pand kent een roerige geschiedenis. Het ge bouw werd ontworpen door architect Landman in de stijl ‘Nieuwe Zakelijkheid’. Indertijd werd Flora geopend op woens dag 20 februari 1935, de bouw had ongeveer een jaar geduurd. Toen beschikte het onder meer over een concertzaal, een klei nere zaal voor bijvoorbeeld di ners en op de eerste verdieping onder meer een cabine waar films vertoond konden worden. Er werden concerten, maar ook bloemententoonstellingen ge houden. Op de tentoonstelling die in 1937 werd gehouden kwamen maar liefst 12.000 bezoekers af. Maar met de Tweede We reldoorlog voor de deur, duurt het niet lang meer voor het ge bouw voor heel andere doelein den wordt gebruikt. In augustus 1939 werden de eerste militai ren in Boskoop ingekwartierd. Daarna doet Flora nog een tijd je dienst als kazerne, waarna de Duitsers het pand gebruiken als paardenhospitaal. Na de oorlog wordt het gebouw nog gebruikt voor de bussen van busonderne ming Citosa. Sinds april 2001 is Flora een Rijksmonument. Het Floragebouw, of liever ge zegd het Floratheater, herbergt een bijzonder muziekinstru ment. Vrijwilligers van de Ne derlandse Orgel Federatie zijn al vanaf mei van dit jaar bezig met het opbouwen van het Vara-or gel. Het orgel werd voorheen be speeld door Cor Steyn tijdens de Dorus-shows. Na heel veel om zwervingen heeft het orgel dus De uiteindelijke eigenaar van het pand wordt Jan Looren de Jong, directeur van bouwbe- drijfJ&W Verweij. Het was aan vankelijk de bedoeling dat Flora gesloopt zou worden en plaats zou maken voor een bedrijven terrein. Maar zijn dochter Elisa beth Looren de Jong keek dóór veel bezoekers vanuit het hele land. Mesman legt uit dat de kunstenaar - die in 2002 op 98- jarige leeftijd overleed - veel na tuur- en figuurstudies, schetsen van handen, voeten en draperie ën maakte. "Oefeningen met als doel om voortdurend zijn beste In het Floragebouw is nog tot en met woensdag 10 novem ber een overzichtstentoonstel ling te zien van de kunstenaar Sierk Schröder. Er zijn meer dan tachtig werken te zien, waar- het afgeleefde en verwaarloos de gebouw heen en zag dat het pand wel degelijk potentie had. Daarna werd het plan opgevat om het Floragebouw in oude luister te herstellen. Jan Looren de Jong zag in Frankrijk hoe een oud gebouw veranderde in een uitgaanscentrum en gebruik te dat als inspiratiebron voor het huidige Boskoopse pand. “De renovatie van Flora heeft zo’n twee jaar in beslag genomen”, legt Jan Looren de Jong uit. “Wat voorheen een beetje een ‘vergeten gebouw' was, hebben wij nieuw leven ingeblazen.” En dat is meer dan gelukt. Konin gin Beatrix heropende eind au- gustsus het Floragebouw. De renovatie van het Florage bouw heeft twee jaar lang ge duurd. En dat heeft heel wat voeten in de aarde gehad. De fundering bleek niet erg stabiel en dus moesten er extra heipa len de grond in. Ook bleek het gebouw last te hebben van cor rosie van staal in beton. Daarnaast heeft de jarenlan ge leegstand zo zijn sporen ach tergelaten. Maar na alle herstel werkzaamheden staat er een pand dat recht doet aan het ge bouw van weleer. Eigenaar Jan Looren de Jong: “Het was een vergeten pand, waar eigenlijk niemand meer naar omkeek. Nu krijgt het ge bouw de eer die het verdient en het krijgt eindelijk de kans om te floreren. Een kans die het ge bouw nooit eerder gekregen heeft.” Het optreden dat de Christelijke Muziekvereniging Concordia Boskoop tijdens Open Monu mentendag in Flora gaf, is een succes te noemen. De muziek vereniging zorgde er zo voor dat een klein stukje geschiede nis zich herhaalde, zegt voorzit ter Kees Verkade. "In juli 1938 hield onze vereniging een twee daags zang- en muziekconcours in Flora. Omdat tijdens Open Monumentendag ook Mannen koor Die Gouwe Sanghers op trad werd anno 2010 wederom zang en muziek gecombineerd in het Floragebouw. Net als in 1938.” Voor meer informatie over het Floragebouw en de activiteiten: www.floraboskoop.nl. Het Flo ragebouw is ook op Twitter te vinden: twitter.com/florabos- koop. Voor meer informatie over de overzichtstentoonstelling van kunstenaar Sierk Schröder: www.sierkschroeder.com. De Historische Vereniging Bos koop heeft het boek ‘Flora, meer dan een gebouw’ uitgegeven. Het boek is rijk geïllustreerd, de tekst is geschreven door Bosko per Gé Vaartjes. Het boek is te verkrijgen in de boekhandel, in het Floragebouw of via de His torische Vereniging Boskoop: www.hvboskoop.nl. onder aquarellen, schilderijen, houtskool- en penseeltekenin gen. De meest uiteenlopende onderwerpen passeren de re vue, als portretten, landschap pen en natuur- en naaktstu- dies. De tentoonstelling die in 1992 in Slot Zeist werd gehou den, trok 28.000 bezoekers. Bos koper Dik Mesman, secretaris van de Stichting Sierk Schrö- ■MBI en kop koffie drinken of dineren in Grand Café Roos, een gok- je wagen bij Merkur Casino of de uitgebreide over zichtstentoonstelling van kun stenaar Sierk Schröder bekijken; het kan allemaal in het Flora gebouw in Boskoop. Maar er is meer. Theaterdirecteur Eli sabeth Looren de Jong wil vol gend jaar een klein programma presenteren in het Florathea ter. En verenigingen kunnen er hun uitvoeringen en concerten houden. Regiomannenkoor Die Gou we Sanghers beet het spits af. De mannen vierden het 65-ja- rig jubileum in het theater van Flora en waren daarmee de eer sten die gebruikmaakten van het Floratheater. “In het verle den was het niet altijd even ge makkelijk om een goede locatie te vinden voor onze concer ten. We weken vaak uit naar bijvoorbeeld de Ontmoetings- kerk in Waddinxveen. We kre gen geregeld te horen: ‘waar om zingen jullie nooit eens in Boskoop?’. Door de heropening van het Floragebouw kan dat nu dus wel.” Het Floragebouw in Boskoop belooft niet alleen een lokale, maar ook een regionale publiekstrekker te worden. Boskoper Gé Vaartjes overhandigt het boekje ‘Flora, meer dan een gebouw’ aan Koningin Beatrix tijdens de opening van het Flora gebouw. Voor de bekende horecafamilie Dufais uit Boskoop was de her opening van Flora een droom die uitkwam. Plannen voor een restaurant in het Floragebouw lagen al heel lang op de plank. Het duurde uiteindelijk negen jaar voordat Dufais in het pand met Grand Café Roos kon be ginnen. “De plannen voor de re novatie van het pand verander den iedere keer, daardoor kwam er weinig schot in de zaak”, zegt Edwin Dufais. Gasten kunnen in het grand café terecht voor lunch en diner, daarnaast voert het grand café - met uitzicht op het Rosarium - een uitgebreide wijn- en bier- en koffiekaan. Bovendien zijn er verschillende zalen die geschikt zijn voor feesten en panijen, maar ook voor zakelijke evene menten en trouwerijen. Wie houdt van het wagen van een gokje, kan terecht bij Mer kur Casino. De nieuwe vesti ging van Merkur heeft tach tig tot honderd spelersplaatsen, zegt directeur Robert Meyer. De speelautomatenhal heeft een regiefunctie, stelt hij. “De lig ging van het Floragebouw is ideaal. Met de auto, trein of bus is Flora heel goed bereikbaar. De trein en btis stoppen hier pal der, verwacht ook nu weer heel

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 31