Eerst planten dan genieten Aan de slag in vijver i i r 'n L J 1 *2- Niet helemaal tevreden over uw tuin? Het gazon is de zomer niet ongeschonden doorgekomen of die ene plant is wel heel erg mooi, maar staat op de verkeerde plek. De nazomer en herfst zijn pri ma jaargetijden om deze zaken aan te pakken. Najaar 2010 2 4 I tal Oktober 2010 pagina 13 tb P 'V DOOR INGRID HALBMEUER ~--*r <5. Wie in het voorjaar van bijvoorbeeld hyacinten wil genieten, moet de bollen in het najaar planten. Tijd voor de tuin Zelf de handen uit de mouwen steken of een deskundige inschakelen. Tot die laatsten behoort ook Kees Altena, al zon dertigjaarvakbekwaam hovenier. Hij geeft enkele tips. "Om met succes een plant te verplaatsen, scheuren of vermeerderen, heb je vochtige grond nodig en dat zit in het najaar, met meer regen dan in de zomer, wel goed. En uiteraard is het ook een goede tijd om nieuwe vaste planten in de tuin te zetten Een veel voorkomende fout is planten te dicht bij elkaar plaatsen, omdat men meteen het aanzien van een volle tuin wil hebben. “Doodzonde”, vindt Kees, “het volgende jaar verdringen de planten zich en moetje er de helft weer uithalen. Met wat meer geduld kan men zich een hoop werk en geld besparen.” Een ander aandachtspunt is de keus van de planten. Hoge planten achteraan en planten die niet zo groot worden uiter aard daarvoor. “Je moet ook opletten in welke grondsoort en natte grond moet eerst worden vermengd met bijvoorbeeld turf of compost. Bemesten is alleen nodig als de grond echt arm is. De bollen gaan afhankelijk van de soort tussen de 20 en 50 centimeter diep in de grond in. Daarna vergen ze weinig zorg. In het najaar is de grond vochtig ge noeg, zodat water geven niet nodig is. men hoeft pas in actie te komen als het 15 graden of meer vriest. Dan is het raad zaam het groen, dat net boven de grond steekt, af te dekken met dorre bladeren of stro. Deze bescherming weghalen als de vorst afneemt. wijderen of halveren en een fijnmazig net over de vijver spannen om te voorkomen, dat er opnieuw bladeren in vallen. Is zo’n beetje het be langrijkste werk gedaan, dan zijn de gereedschappen aan de beurt. Kees: “De grasmaaier, snoei- en boomscharen schoonmaken en als het nodig is laten slijpen. Dat doe ik zelf ook. En uiteraard is het een goed moment om de benzine- grasmaaier een beurt te laten geven door een vakman.” In de nazo mer of herfst moet de vijver worden schoonge maakt. FOTO: RENÉ ZOETEMELK vallen. Bladeren die naar de bodem zinken, kunnen daar gaan rotten. Bij dat ontbin dingsproces komen veel voedings- en andere stoffen vrij, die zuurstofgebrek in het water veroorzaken. Zon grote voorraad voedingsstoffen kan bovendien in het volgende vootjaar leiden tot een explo sieve algengroei. Er is meer te doen om algen groei tegen te gaan. Gebruik bij het oppotten van vijver- planten geen turf, compost, oplosbare kunstmest of koe mest. Dit zorgt voor te veel voedingsstoffen in het water. Belangrijk is de aanwezigheid van wat schaduw, algen tieren namelijk welig in zonlicht. Bevorder de groei van zuur stofplanten. Als ze niet goed groeien, zorg dan dat het wa ter voldoende koolzuur bevat. Na een zomer lang genieten van al het mooie dat de tuin te bieden heeft, is de tijd van aanpakken aangebroken. Tijd om letterlijk de handen vuil te maken. Wie namelijk ook in het voorjaar weer verzekerd wil zijn van bloemenpracht, plant in het najaar bloembol len. De meest populaire bloembol is de tulp; er zijn meer dan drieduizend variaties! Andere favorieten zijn de krokus, narcis, hyacinten het sneeuw klokje. Tussen eind september en begin december, maar in iedere geval voordat het flink raat vriezen moeten de bollen Hovenier Kees Altena: “In het najaar en in ieder geval voor januari moeten notenbomen en berken worden gesnoeid/ de plant het beste groeit”, waarschuwt Kees. “Planten naast elkaar zetten, die in een verschillende grondsoorten gedijen is niet verstandig.” Ook de snoeischaar kan uit het vet. “Zomerbloeiers, zoals rozen kan je een stukje terug snoeien, evenals bamboe dat tegenwoordig heel populair is. Wat later in het najaar en in ieder geval voor januari moe ten notenbomen en berken worden gesnoeid.” “Voordat het gaat vriezen moeten ook de bloembollen de grond in. En is het ver standig om bepaalde planten en struiken, die terugzijn gesnoeid te beschermen tegen de kou door ze met stro of afgevallen bladeren te bedek ken. Overigens meer tegen de koude wind dan tegen de vorst zelf.” En het gazon? “Minder maaien, want het gras groeit niet meer zo snel nu de tem peratuur daalt. In de zomer is de ideale hoogte van gras drie centimeter en in het najaar een centimeter langer. Als je het gras te kort maait, vriest het in de winter kapot.” Wie een vijver heeft, doet er verstandig aan deze voor de winter schoon te maken. Bladeren en uitgebloeide of te welig tierende planten ver- Waterlelies geven met hun grote bladeren veel schaduw. In de zomer, als de behoefte aan schaduw groot is, zijn de bladeren het grootst. In het vootjaar zijn de bladeren klei ner, terwijl de behoefte aan zonlicht in de vijver groter is. Krijgt u toch te maken met een explosie van algen, dan kunnen watervlooien helpen. Ze zijn in staat om grote hoeveelheden algen te eten. U koopt ze in tuincentra. Deze maatregel heeft niet veel zin als u vissen heeft, omdat vis sen watervlooien.eten. Dan kunt u een vlooienfilter ge bruiken. Het water gaat door een reservoir, gevuld met wa tervlooien. Het nadeel hiervan is dat er een pomp nodig is die energie verbruikt. In de pomp kunnen ook nuttige diertjes worden meegezogen. 4» A de grond in. Ze bloeien dan van februari tot en met mei. het is ook mogelijk typische zomerbloeiers in het najaar te planten. Bijvoorbeeld gladiool, knolbegonia, dahlia en lelie. Gewoonlijk gaan deze bloembollen in het vootjaar de grond in en bloeien dan tussen juli en november. Wie ze in het najaar plant heeft er in het voorjaar al plezier van. Laatje de bollen in de grond zitten, dan zullen ze ook het jaar daarop in het voorjaar bloeien en niet in de zomer en het najaar. De grond moet licht en vruchtbaar ziin Te zware De nazomer en de herfst zijn de beste perioden om de vijver schoon te maken. Dat is namelijk na de voortplantings- periode, maar nog voor de winterrust. Verwijder dode of overmatig groeiende planten, maar laat het verwijderde ma teriaal nog een dag uitdruipen op de oever. Zo kunnen water- beestjes eruit ontsnappen. Dat adviseert Milieu Centraal, een onafhankelijke voorlichtings organisatie die consumenten praktische informatie biedt over milieu en energie in het dagelijkse leven. Laat opgaan de stengels wel staan tot na de winter. Via de holle stengels komt namelijk zuurstof in het water, als de vijver dichtvriest in de winter. Span ook even een net over de vijver. Dat voorkomt dat herfstbladeren in de vijver r -

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 33