Vivian den Hollander over haar Kinderboekenweekboeken z I I Stimuleer lezen, maar dwing je kind niet Voor het schrij ven van een boek sluit ik me wekenlang op el klaarl - é- I Geheim goed boek Reeuwijk Vivian on tour Boskoop en Bodegraven Tijdens de Kinderboekenweek bezoekt Vivian basisschool De Akker in Boskoop. Daarnaast is zij jurylid van de opstelwed strijd van Dag Bodegraven. Vi vian beoordeelt samen met de Bodegraafse schrijfster Christi ne Pannebakker en burgemees ter Jan Pieter Lokker opstellen die zijn geschreven door leerlin gen uit de groepen 7 en 8 van de Bodegraafse scholen. Leer lingen mogen een verhaal van maximaal 400 woorden schrij ven over Bodegraven in 2025. Inmiddels hebben alle scholen Meer weten? Stimuleren Avi-boekjes Ontstaan Eenzame opsluiting Op het politiebureau ‘Klieder, klodder, klaar’ past dus bewust goed bij de Kinderboe kenweek, bij ‘Spekkie en Sproet en de geheimzinnige tekening’ is dat toeval. „Voor het Spekkie en Sproet-boek had ik al eerder in m’n hoofd dat ik iets wilde doen met een politietekening. Via een buurman die bij de po litie werkt, ben ik in contact ge komen met de Goudse recher cheur Henk Woppenkamp. Hij vertelde over het politiewerk en compositietekeningen en heeft me rondgeleid door het politie bureau. Ik kijk dan direct door de ogen van Spekkie en Sproet en zo ontstaat een verhaal in mijn hoofd. Ook zag ik op het bureau bikers en bedacht me dat zij een belangrijke rol kre gen in het boek. Het resultaat is een spannend boek en omdat een compositietekening een be langrijke rol speelt in het ver haal, past het perfect bij de Ki: derboekenweek. Spekkie en Sproet zoeken in dit boek een crimineel die op een politiete kening staat, maar dan worden ze gevangen genomen door de boef. Gelukkig worden ze gered en gaan ze de dader achterna. En ondanks het feit dat Sproet niet zo’n snelle fiets heeft als de politiebiker, zijn ze er toch eer der dan hij." Kinderboekenweek Tekenen is dit jaar het thema van de Kinderboe kenweek. Een thema dat terugkomt in het nieu we kleuterboek 'Klieder, klodder, klaar' en de de tective 'Spekkie en Sproet en de geheimzinnige tekening' van de Reeuwijkse Vivian den Hollander. REEUWIJK in- Door Janet de Vos- Schoonderwoerd/HSPublicity. Foto’s: Stefan de Haan/ HSPublicity den helpen hem terug te vin den. Daar moet ik iets mee doen, bedacht ik me toen en zo is de serie ontstaan. Bovendien lees ik zelf graag detectives en vind ik het een leuk genre om zelf te schrijven.” en schrijf geen boeken door el kaar, maar maak eerst het ene boek af voordat ik aan het vol gende begin. Ook schrijf ik de ene keer een kleuterboek en dan weer een detective. Zo voor kom je sleur, want dat is funest. Als het boek af is, dan is het echt even bijkomen. Dan ga ik op ruimen en fietsen om m'n hoofd leeg te maken. Maar na een week of twee begint het toch al weer te kriebelen. Dan denk ik wat waren mijn plannen ook al weer en ontstaan er vakjes in m’n hoofd die zich gaan vullen. Binnenkort wil ik graag weer eens een historisch boek schrij ven. Dus kijk ik nu al om me heen en verzamel informatie”, vertelt de Reeuwijkse schrijfster. Vivian den Hollander vertelt over haar nieuwste boeken, de Kinderboekenweek en het stimuleren van lezen. je werk te kijken. „Ik geef ook schrijfcursussen op de Werk- schuit in Gouda daar vertel ik hoe je een goed verhaal schrijft. Dat maakt mij weer bewust om goed naar mijn eigen teksten te kijken.” dorp en daar kwam ik vaak. En voor mijn hockeyboeken ga ik regelmatig naar de hockeyvel den in Reeuwijk en spreek daar met de spelers. Maar de tijd dat ik voor de klas stond in Gou da speelt misschien nog wel een grotere rol in mijn boeken. Ik weet bijvoorbeeld hoe een juf zich voelt als er een tekenaar in de klas komt, zoals in ‘Klieder, klodder, klaar’ en gebruik dat in het boek”, vertelt Vivian. Kinderboekenweek begint offi cieel voor mij met het boeken bal op 3 oktober. Verder bezoek ik veel kinderboekenfeesten, bi bliotheken en scholen en treed ik op met VOF de Kunst. Drie weken lang ben ik non-stop op pad, soms ook samen met de il lustratoren Juliette de Wit of Dagmar Stam. Ik vind die be zoeken ontzettend leuk om te doen en kom op deze manier in contact met mijn lezers. Hun re acties voeden me.” positief gereageerd op de wed strijd en toegezegd mee te doen. Elke school kiest de twee bes te opstellen en stuurt die in. De deskundige jury kiest daaruit vervolgens de zes beste opstel len. De schrijvers van deze ver halen mogen op vrijdag 12 no vember hun opstel voorlezen in het Evertshuis en uiteraard wint de schrijver van het beste ver haal een prijs. Op vrijdag 26 no vember worden bovendien alle ingediende opstellen gebundeld en in een koker begraven op het Raadhuisplein voor het gemeen tehuis. Alle 2.500 Bodegraafse basisschoolleerlingen zijn hier voor uitgenodigd. In 2040 wordt deze koker weer opgegraven, zodat er een verbinding ont staat naar het verleden van het dorp. De koker wordt geplaatst onder een glasplaat en blijft zo zichtbaar. polders hebben al vele persona ges het levenslicht gezien. Komt Reeuwijk ook terug in haar boe ken? Vivian: „De kinderen in mijn boeken zijn veel buiten en varen bijvoorbeeld door de pol der, net zoals mijn buurkinde ren. Als ik research moet doen voor mijn boeken, doe ik dat vaak bij Reeuwijkse verenigin gen. Mijn zoon voetbalde bij voorbeeld bij de club uit het Kinderen zijn dol op de boe ken van Vivian. Hoe komt dat? Ik ben jarenlang juf geweest en weet daardoor waarschijn lijk goed hoe ik kinderen kan boeien. Maar natuurlijk moet een boek ook een goed plot heb ben. Een goed boek is spannend en/of grappig, moet een afge rond verhaal hebben, een kind moet zich kunnen herkennen in de hoofdpersonen, de taal moet In de werkkamer met prach tig uitzicht over de Reeuwijkse Tijdens de Kinderboekenweek toert Vivian door het land. „De Meer informatie over Vivian den Hollander en haar boeken is te vinden op www.vivianden- hollander.nl en www.spekki- eensproet.nl. ‘Klieder, klod der, klaar’ is verkrijgbaar voor 5 euro bij de boekhandel. 'Spek kie en Sproet en de geheimzin nige tekening’ kost 12,95 euro. boeien en natuurlijk moet het een duidelijke verhaallijn heb ben. Ik kruip bovendien echt in mijn personages en zo gaan de personages voor mij echt leven. Verder ben ik altijd heel kritisch op mijn werk.” Volgens Vivian is het belangrijk altijd goed naar Voor Vivian is het belangrijk dat kinderen lezen en dat zij boe ken kiezen die bij hen passen: „Kinderen boffen dat er zo’n ruim aanbod aan leuke boe ken is. Voor ouders is het soms lastig kiezen. Het is belang rijk om naar je kind te luiste ren. Wat spreekt je kind aan? Stimuleer dat, maar dwing je kind niet. Wil je kind niet le zen, begin dan eens met een dun boek of pak een informatief boek over bijvoorbeeld ridders. Ook in de boekwinkel en de bi bliotheek kun je om advies vra gen. Voorlezen is heel belang rijk; ook wanneer je kind zelf al kan lezen. Lees kinderen uit groep drie en vier gerust nog voor. Het kost vaak maar een kwartiertje, maar doet zoveel voor het taalgevoel, de fantasie en woordenschat van kinderen én hun leeshonger wordt aange- wakkerd.” Vivian heeft inmiddels een heel oeuvre opgebouwd, maar wat ligt haar het best? Vivian: „Het schrijven van een detective is favoriet. Het ligt me goed om naar een climax toe te schrijven. Maar ik krijg ook veel compli menten over de Avi-boekjes. Dit zijn pittige, stoere boeken over voetbal, dansen en paardrijden. Net als toen ik juf was in groep drie let ik op de taal en schrijf ik korte zinnen, zodat kinderen de boeken eenvoudig kunnen le zen. Ik krijg heel veel mails van moeders wiens kinderen dys lexie hebben of niet wilden le zen en nu de Avi-boeken over de Effies, Pip en Roskam ver slinden.” De serie over Spekkie en Sproet bestaat nu uit zeven delen. Vi vian denkt terug aan hoe de se rie is ontstaan. „Toen ik nog juf was, werd op een dag mijn auto gestolen. Mijn leerlingen von den dat heel interessant en wil- Hoewel de meeste schrijvers met moeite een boek per jaar schrijven, schrijft Vivian er zes per jaar. „Elkjaar schrijf ik één Spekkie en Sproet-boek, een detective voor kinderen in de groepen vier, vijf en zes; één boek over Lisa en Jimmy; één hockeyboek - daar werk ik nu aan - en een paar Avi-boekjes. Voor het schrijven van een boek sluit ik me wekenlang op en kruip helemaal in het persona- De Kinderboekenweek wordt dit jaar voor de 56ste keer ge houden en wel van woensdag 6 tot en met zaterdag 16 okto ber. Ieder jaar krijgt de ‘week’ waarin kinderboeken centraal staan, een ander thema. Dit jaar is gekozen voor het ver beelden van verhalen. Onder het motto ‘De Grote Teken- Tentoonstelling - beeldtaal in kinderboeken’ is er speciale aandacht voor boeken waarin tekenen een grote rol speelt. Ook krijgen illustraties veel aandacht. Illustraties laten voor veel kinderen de verha len leven en geven hun fantas tic een extra prikkel. Speciaal voor de Kinderboe kenweek worden er boeken geselecteerd die bij het thema passen. Wie tijdens de Kinder boekenweek in de boekhandel voor 10 euro aan kinderboe ken koopt, krijgt bovendien het Kinderboekenweekge schenk ‘Mees Kees - In de glo ria’ van Mirjam Oldenhave cadeau. Daarnaast organise ren boekhandels, bibliothe ken, basisscholen, kinderdag verblijven en peuterspeelzalen vele activiteiten voor kinde ren. Benieuwd naar de activi teiten rondom de Kinderboe kenweek? Kijk dan op www. kinderboekenweek.nl en in formeer bij de bibliotheek. n haar werkkamer in I Reeuwijk-Dorp met uit- I zicht over de polders werkt I Vivian den Hollander heel geconcentreerd aan haar nieuw ste boek over hockey. Maar eerst vertelt ze vol trots over haar nieuwste ‘Kinderweekboe- ken’. Boeken die perfect passen bij de Kinderboekenweek (van woensdag 6 tot en met zaterdag 16 oktober). „’Klieder, klodder, klaar’ is een boek uit de Lisa enjimmy-serie. Bij dit boek wilde ik bewust iets doen met het Kinderboeken- weekthema: tekenen. Een mooi ge. Ik werk heel geconcentreerd onderwerp dat goed aansluit bij de belevingswereld van kleu ters. Vandaar dat in dit verhaal een tekenaar bij Lisa en Jimmy in de klas komt. Lisa is zo en thousiast over zijn tekeningen dat zij thuis zelf aan de slag gaat op haar slaapkamermuur. Maar of dat zo slim is? Het boek ver koopt goed en staat al vijf we ken in de top 60. Het heeft bo vendien heel mooie illustraties van Dagmar Stam", vertelt Vi vian. De bekende, Reeuwijkse kinderboekenschrijfster Vivian den Hollander presenteert vol trotst haar nieuwste boeken: ‘Klieder, klod der, klaar’ en ‘Spekkie en Sproet en de geheimzinnige tekening’: boeken die perfect passen bij de Kinderboekenweek. NAJAARSBULAGE 'JET Oktober 2010 <£-Z)

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 45