Eigen Huis vindt plannen te I Drie jaar dubbele lasten aftrekken Hypotheekgarantie blijft langer verhoogd Dalrente is beste optie bij afsluiten hypotheek Prijs koopwoning daalt minder dan vorig jaar Dé leuke baan waarnaar je op zoek bent Word paparazzi en win een mooie prijs Actuele verkeers informatie Afval scheiden in de keuken Huur 1% hoger dan inflatie Leven duurder in 2011 Altijd actueel: de weekkrant.nl Vermijd files BN’ers gespot Aan het werk www.deweekkrant.nl www.deweekkrant.nl www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant. nl/webwinkel Drie-in-een afvalbak Huis Co Onderhandel bij het afsluiten van de hypotheek over een renteoptie. Want, tussen het moment van het ondertekenen van de hypotheekofferte en het passeren van de hypotheekakte kan de hoogte van de rente veranderen. Als de consument een offerte op basis van pas- seerrente offerterente tekent, dan is de offerterente ook de rente op de hypotheekakte De prijzen van koopwonin gen lagen in augustus 0,4% lager dan vorig jaar. Wonin gen worden al anderhalf jaar onafgebroken goedkoper, maar de prijsdaling is dit jaar wel kleiner geworden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal verkocht woningen nam toe met 9% tot ruim 10.000 in vergelijking met augustus 2009. In de eerste acht maanden van dit datum. De beste optie is passeerrente dalrente. Dan is de rente die hij moet betalen gelijk aan de laagste rente in zich in de periode tussen offerte en passeren. Hij kan ook onderhande len over passeerrente dagrente. Als de rente op de aktedatum lager mocht zijn, dan geldt deze lagere rente op de aktedatum. jaar zijn iets meer woningen verkocht dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Woningen worden sinds februari 2009 onafgebroken goedkoper, maar de prijsdaling is in de loop van 2010 wel steeds kleiner geworden. In juli lag de prijsdaling op 0,9%, in juni op 1,4% en in mei op 2,2 Ten opzichte van juli daalden de woningprijzen in augustus met 0,2%. voor woningen tot 350.000 euro gemakkelijker een lening krijgen. Minister De Jager schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat dit wel extra risico voor de overheid met zich meebrengt. Al een jaar of twee staan hui zen veel langer in de verkoop. Om huiseigenaren die twee huizen hebben tegemoet te ko men, is er een crisismaatregel. Als een huiseigenaar in een andere eigen woning gaat wonen, dan kan hij gedu rende de twee opvolgende jaren de hypotheekrente voor beide woningen aftrekken. Het Belastingplan 2011 heeft die termijn van twee jaar verlengd. Tot 31 december 2012 kan de huiseigenaar zelfs gedurende drie jaar de dubbele lasten Huiseigenaren die hun woning willen verhuren moeten niet alleen de hypotheekverstrek ker, maar ook de betrokken verzekeringsmaatschappij daarover tijdig informeren. Dit staat in de meeste gevallen ook in de polisvoorwaarden bij de inboedel- en opstalverzeke- ringen. Bij het tijdig verstrekken van de juiste informatie zal een verzekeraar in de regel geen obstakels opwerpen bij de verhuur en blijft de woning goed verzekerd. van de hypotheek aftrekken. Sinds 2010 kunnen huiseige naars van nog een hele soepele crisismaatregel profiteren. Als de huiseigenaar de te koop staande woning gaat verhuren, eindigt voor die woning de hypotheekrenteaftrek. Dat is geregeld in de zoge noemde Leegstandenwet. Als de huiseigenaar de verhuurde woning na verhuur niet verkocht krijgt, kan hij de hypotheekrente gedurende de resterende periode van twee of drie jaar aftrekken. Tip. Om zo lang mogelijk van de dubbele hypotheekrente te kunnen genieten is het raad zaam de nog niet verkochte woning in januari te koop te zetten en niet in december. Als iemand de woning in janu ari 2011 te koop zet dan heeft hij over 2011, 2012 en 2013 nog recht op hypotheekrente aftrek over zijn leegstaande woning. Dit kan in zijn belastingaan gifte of aangifte inkomsten belasting een groot financieel voordeel opleveren. Huishoudens moeten de broekriem stevig aantrek ken. Zij gaan de komende jaren gemiddeld €2.500 per jaar inleveren, omgerekend per maand is dat €200. Dat concludeert de ING Budgetbarometer op basis van genoemde bedragen in de Miljoenennota en de bezuinigingen die er in de komende kabinetsperiode lijken aan te komen. Het gaat volgens ING-econo- men om een gemiddeld bedrag per huishouden. Een ambtenaar die wordt ontslagen gaat er meer op achteruit, maar iedereen in Nederland zal de komende vier jaar bijdragen aan de aangekondigde €18 miljard aan bezuinigingen. De Woonbond vindt dat de huurverhoging de komende kabinetsperiode niet meer mag zijn dan maximaal 1% boven de inflatie. In deze 1% zit ook de huurverho ging als gevolg van nieuwe verhuringen (harmonisatie- effect), zodat voor zittende huurders de huren slechts maximaal met 0,5% stijgen. Een kleine huurverhoging is alleen aanvaardbaar als te gelijk maatregelen genomen worden om de woning markt beter te laten func tioneren: versobering van de fiscale behandeling van de eigen woning, verbete ring van de betaalbaarheid voor de laagste inkomens en extra investeren in de volkshuisvesting. De tijdelijke verhoogde grens van de Nationale Hypotheek garantie (NHG) naar 350.000 euro wordt een jaar verlengd worden. Dat staat in het Belas tingplan 2011. Doordat de staat garantie geeft, kunnen huizenkopers Vereniging Eigen Huis (VEH) vindt dat het kabinet volgend jaar veel meer moet doen om de doorstroming op de woningmarkt te helpen. VEH vindt het een gemiste kans dat geen extra geld wordt vrijge maakt voor de starterslenin- gen, ondanks dat de Tweede Kamer daartoe met een motie heeft opgeroepen. Met een relatief bescheiden budget kan daarmee een groot effect in de doorstroming worden bereikt. VEH vindt ook dat een nieuw kabinet snel duidelijkheid moet geven over bijvoorbeeld het be houd van de hypotheekrenteaf trek. De structurele problemen op de woningmarkt stellen een nieuw kabinet voor een grote uitdaging. Eigen Huis wil graag een bijdrage leveren in de door haar voorgestelde Stichting van het Wonen, waarin belangrijke partijen betrokken moeten zijn. z.f s'

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 55