1 Eetbare vruchten en sierfruit Herfstkleuren op je terras of balkon Het verborgen geheim van slaapkamergeluk Groenblijvers garanderen contact met de natuur Zo is bomen snoeien een lichtgewicht klusje snoeien van de taaiste tak ken een licht en eenvoudig werkje, omdat het gebruik maakt van een techniek die kracht vertwintigvoudigd. Bovendien worden de ge wrichten ontzien door een ‘aanslagdemper’. Stem op leukste paparazzi foto en filmpje Eenvoudig met kracht knippen Zoek een leuke baan in jouw regio Weerman Piet Paulusma weet het Snoei de haag nog even strak TUin of sportschool? Altijd actueel: de weekkrant.nl Beslis mee Actuele vacatures Regen of zonneschijn? Winterklaar www.deweekkrant.nl www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/weerbericht www.deweekkrant.nl/webwinkel Groei Bloei Vormbomen als leilinde, dakplataan en trompetboorn kunnen in het najaar, zodra ze hun blad kwijt zijn, gesnoeid worden. Fruitbomen kun je het beste in het voorjaar snoeien. De lichtgewicht Gar dena takkenschaar maakt het en zelfs mosachtig, soms hard en stug. Ze zijn er in allerlei tinten groen, blauw, geel, bont. Je kunt kiezen uit hoog opgaande tot breed spreidende en zelfs minia tuur- en smalle zuilvormen. Keus genoeg! Laat via een grondmonster de voedings waarde van de grond in je tuin onderzoeken. Meer tips voor de tuin op: www. colour-your-life.nl. en een romantische uitstra ling. De naam ‘slaapkamer geluk’ verwijst echter niet naar uiterlijk of direct effect op de bewoners, maar naar de ideale standplaats. Dat is op de eerste plaats een koele kamer. Een kamer ook zonder direct zonlicht, zoals ook wij het in onze slaapkamer graag hebben. (dus zonder kluit) worden geplant en verplant. Veel eetbare fruitsoorten bloeien prachtig en hebben mooi blad, soms in een fraaie herfstkleur. De heerlijke vruchten krijg je er gratis bij. Moes of sap Als het teveel is om in korte tijd op te eten og weg te geven, kun je er altijd een lekkere moes of sap van maken. Moes komt straks uitstekend van pas bij echt lekker winters eten. Ook sierfruit soorten zijn fraai en zeer de moeite om ze te houden en te gebruiken als verfraaiing van het interieur of de tuin. Geniet van bijvoor beeld sierappeltjes en lijster bessen. De schoonvrucht zit vol lilapaarse bessen. Op bezoek Vogelbezoek is nu gegaran deerd als je een van de vol gende heesters in je tuin hebt: meidoorns, dwergmispel, met massa’s eveneens rode bessen, Gelderse roos, bottelrozen of hulst. Zonder kluit Als de bomen en struiken hun blad hebben laten vallen, kun nen ze ook met kale wortels Het najaar is een prima periode om voor de laatste keer dit jaar de haag nog even te knippen. De heg gaat dan mooi strak de win ter in en de snoeiwondjes hebben dan van nachtvorst nog niet te lijden. Dat laat ste is dan ook de belangrijk ste reden om de heg in de winter met rust te laten. Snoei strak: gebruik een heggenschaar of een speci ale elektrische of accuheg- genschaar. Bij het snoeien van een sierstruik is het belangrijk om te weten wanneer de bloeitijd is. Bloeit de struik in het voorjaar (voor 21 juni), dan kan ‘ie in de herfst worden gesnoeid. Groene struiken kunnen zowel in het voorjaar, de zomer als in het najaar wor den geknipt. Gebruik voor alles het juiste gereedschap. Het tuinseizoen is in het najaar nog lang niet voorbij. De zon kan heerlijk schij nen en zelf buiten actief bezig zijn, is minstens zo gezond als een bezoekje aan een sportschool en wellicht ook veel leuker. Na een paar uurtjes klussen gaat de tuin als beloning zonder zorgen de winter in. Het najaar is eigenlijk een ideale periode om bomen, struiken en hagen te snoei en. Belangrijk bij snoeien is echter dat het juiste tuinge reedschap gebruikt wordt. Dat maakt het werk licht en eenvoudig. Het is volop oogsttijd van allerlei eetbare vruchten: ap pels, peren, druiven en diverse andere fnïitsoorten. Je hoeft ze nooit te missen: prachtige bes sen en andere vruchten. Het is nu bovendien ook de tijd om ze te planten. Ze worden zelfs bij tuincentra en kweke rijen met de vruchten eraan verkocht. Het najaar is de periode waarin veel mensen naar tuincentrum of bloemist gaan voor een portie gezond groen. Planten zijn sfeervol en dragen bij aan een prettig binnenkli maat in elke leefruimte, zelfs in de slaapkamer. Het geheim van slaapkamergeluk is. slaapkamergeluk. Het is een plant met heel kleine blaadjes. Hij heeft een aaibaar uiterlijk In het najaar laten bomen en struiken zich nog even op hun mooist zien, voordat de storm de blaadjes wegwaait. Schitte rende herfstkleuren verwar men de weg naar de winter. Geniet mee op het balkon en terras met een paar mooie planten die opvallen door hun speciale kleur of vorm. Het is een sport om steeds weer iets moois en nieuws te vinden dat opvalt. Bijvoorbeeld een laagblij- vend struikje. Voor in pot op het balkon of terras zijn de bladhoudende varianten het mooist. De jonge bladeren lopen in het voorjaar met mooi gekleurd blad uit. Photinia ‘Little Red Robin’ is een een van de nieuwere krui singen en uitermate geschikt voor op het balkon en het ter ras. Het struikje blijft compact en heeft in het voorjaar mooie donker paarsrode uitlopers. Een tuin is veel mooier als er ook in herfst en winter levend groen is te zien, al is het maar op enkele plekken. Groenblij- vende planten staan symbool voor ons contact met de levende natuur. Bijna alle coniferen zijn wintergroen. Het loof is fijn en schubachtig (bijv, bij Thu ja’s) of naaldvormig (zoals bij sparren, dennen, ceders enz.). Soms zijn die naalden zacht

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 61