overzicht. Startende meestal ondernemers geen hebben Verzetstrijdster Dijkman overleden I/ Start met overzicht uw eigen bedrijf. Kom 6 november naar de Startersdag. Nu met twee gratis bordjes Vind interessante artikelen terug in de Digikrant Heiwerkzaamhe den spoortunnel verlegde Dreef Met de kleintjes op de bank woensdag 27 oktober 2010 Weekblad voor Waddinxveen pagina 17 Altijd actueel: de weekkrant.nl Actueel nieuws Weekblad archief High Tea servies www.deweekkrant.nl/webwinkel www.weekbladwaddinxveen.nl www.weekbladwaddi nxveennl www.deweekkrant.nl/webwinkel Zelfs in het recreatiegebied ‘t Weegje zaten onderduikers. Ondernemen begint met de Startersdag van de Kamer van Koophandel. Hier vindt u allerlei infor matie die u nodig heeft om met overzicht uw eigen bedrijf te starten. Alle relevante partijen waar u te maken mee krijgt als u een onder neming start zijn aanwezig. U kunt er netwerken en deelnemen aan diverse presentaties. Meld u dus vandaag nog aan. De toegang is gratis. Drie kinderboeken - wrfT An Dijkman (rechts) bij een huldeblijk aan koningin Wilhelmina op 5 mei 1970 FOTO: ARCHIEF. Belastingdienst 9 u nrwCT Bert J. Woudenberg Waddinxveen Hooft - in de oorlog Cor Breda - in wiens gezelschap zich ook knokploeglid AJ. van Raalte bevond. De bescheiden en trotse gere formeerde verzetsstrijdster was actief bij een plaatselijke groep van de Landelijke Organisatie voor hulp aan Onderduikers. Op aandringen van haar vader Jacob hielp ze in de laatste oorlogsjaren moedig mee jonge mannen, die zich niet vrijwillig meldden voor de Arbeidsdienst, onder te dui ken. Ook neergeschoten Engelse piloten werden geholpen. Zelfs in het recreatiegebied ’t Weegje zaten onderduikers. Ondergedoken joden zaten door toedoen van An’s kleine ver- zetsgroepje - waarvan de leden afwisselend in een huis aan het Noordeinde en in een biblio theekje aan de Nesse bij elkaar kwamen - bij mensen aan de Noordkade, bij een onderwijzer aan de Oranjelaan, bij een dok ter aan de Kerkweg. De aardige en gezellige Friezin An Dijkman, op 9 oktober 1921 geboren in Harkema Opeinde, zat ook eens in een schuilhok on dergedoken. Midden in de nacht werd ze een keer met bonkend hart wakker gemaakt. Engelsen hadden wapens afgeworpen bo ven de polder en een lichtkogel gaf dé plaats van de dropping aan. Dus was er w’eer gevaarlijk werk aan de winkel. An Dijkman verspreidde ook il legale kranten en werkte samen met verzetsmensen in de streek, bijvoorbeeld om op het distribu tiekantoor in Boskoop persoons bewijzen voor onderduikers te kunnen vervalsen en extra bon kaarten te veroveren. Locatie: Beurs-WTC, Rotterdam. Van 10:00 tot 16:00 uur. Meld u aan via kvk.nl/startersdagrotterdam een verrader voor je stond. Je mocht ook niet te veel weten en niet te veel vragen. Waar onderduikers waren terecht gekomen tenslotte, wist je vaak niet.” De Waddinxveense An Dijkman, vorige week op 89-jarige leeftijd overleden in een verpleeghuis in Boskoop, was tijdens de Tweede We reldoorlog (1940-1945) een prominent verzetsstrijdster. Maar daar liet ze zich niet op voorstaan. “Ze was dienst baar, cijferde zichzelf weg en voorkomend,” omschrijft oud-notaris Jacob in 't Hol zijn toenmalige medewerkster. Voor haar verzetswerk kreeg An Dijkman, die in Waddinxveen door iedereen ‘Annie’ werd ge noemd, in 1981 een koninklijke onderscheiding. Ze nam toen afscheid .van het notariskantoor waar ze sinds 1938 had gewerkt. Eerst bij notaris D.B. van der Most en daarna bij zijn opvolger notaris J. in ’t Hol. Het was een van de schaarse OePeTS MaasstadPers dê Week kranig reeleezee eigen baasfjl coaching microkrediet ‘Niemand wist immers of er een verrader voor je stond' In het boekje ‘Niet ongemerkt voorbij’ van Hans Geel vertelt An Dijkman anoniem: “We hadden een geheime code, een wachtwoord. Dat moest, niemand wist immers of er momenten dat ze na de oorlog in de belangstelling stond. Dat was overigens ook op 4 en 5 mei 1970 het geval bij de 25ste herdenking van de bevrijding. An Dijkman leidde toen Lucien Turcotte uit Quebec, de luitenant-kolonel van het Canadese Koninklijke 22ste regiment die in 1945 tot de eerste bevrijders behoorde, in het Gouwedorp rond. Ze deed dat op uitnodiging van toenma lig burgemeester Cor van der k 1 ABN AMRO Rabobank

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 17