De gezondheidsmagie van rozenbottels I Eenvoudig zelf composteren Met warme kleuren op weg naar winter i Maak nu alvast alle borders plantklaar Leuk cadeautje voor de moestuinliefhebber I Plaats en bekijk foto’s van bekenden Fris in de tuin, warm onder de del Als je toe bent aan een nieuwe uitdaging Profiteer van aantrekkelijke aanbiedingen jfll 11 Winterstekken Vallende blaadjes Altijd actueel: de weekkrant.nl Lezersacties Andere baan Opwarmen Land vol paparazzi www.deweekkrant.nl/actie www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/webwinkel www.deweekkrant.nl - cb I Br Groei Bloei r Schitterende herfstkleuren verwarmen de weg naar de winter. Geniet mee op het balkon en terras met een paar mooie planten in pot die opval len door hun speciale kleur of vorm. In de herfst laten bomen en struiken zich nog even op hun mooist zien, voordat de storm de blaadjes wegwaait. Voor in pot op het balkon of terras zijn de bladhoudende De Moestuin Agenda 2011 is een mooie, luxe, hardcover full colour bureau-agenda met heel veel nuttige en praktische informatie. Voor beginners en gevorderden. Op een pagina per week mét een maandplanner - staat van dag tot dag genoteerd wat er in de moestuin te doen valt. Zo weet je precies wanneer de spinazie gezaaid, de ijsbergsla geplant en de bramenstruik gesnoeid varianten het mooist. De jonge bladeren lopen in het voorjaar met mooi gekleurd uit. Photinia ‘Little Red Robin’ is een een van de nieuwere kruisingen. Het struikje blijft compact en heeft in het voorjaar mooie donker, paarsrode uitlopers. Astelia ‘Silver Mound’ is een nieuwkomer vanaf het zuidelijk halfrond. moet worden. Bovendien biedt de agenda teeltsche- ma’s van allerlei groente- en fluitsoorten waarbij staat vermeld wat ‘goede en slechte buren’ zijn en in formatie over slakken in de tuin, kruiden en vergeten fruit en groente. Per seizoen recepten met ingrediënten uit de moestuin. Meer info en bestellen: www.moestuinagenda.nl Bottelrozen zijn rozen die na de bloei vruchten (rozenbot tels!) geven. Strikt genomen is daarmee vrijwel elke roos een ‘bottelroos’, maar in het spraakgebruik bedoelen we hiermee alleen de rozen die uitzonderlijke bottels geven. Over het gebruik hiervan in de (natuur) geneeskunde en in de keuken is veel te zeggen. De Romein Plinius Secundus de Oudere maakt al in de eerste eeuw in zijn ‘Naturalis His- toria’ melding van de helende werking van de roos. Rozen- bottelthee wordt tot op de dag van vandaag als remedie tegen allerlei aandoeningen gedronken. Niet vreemd, daar rozenbottels hoge percentages bioactieve stoffen en essenti- ele vetzuren bevatten. Het is echter het extreme vitamine C gehalte van de rozenbottel die de vrucht uiteindelijk écht populair zou maken. Je kunt nu nog uoorjaarsbloeiende bloembollen zoals tulpen, narcissen en krokussen aanplanten. Ze zijn te kust en te keur te koop bij bloemist, tuincentrum en zelfs in de supermarkt. Voor de plantdiepte gebruikt men vaak als stelregel driemaal zo diep als de hoogte van de bol in kwestie of 2 maal de hoogte boven de bol houden. In een kleigrond kan je beter ivat hoger planten: tweemaal zo diep. Strooi ze eerst uit de losse hand. ter een uitkomst. Bijna al je organische afval wordt met dit apparaat een voudig en gemakkelijk omgezet in compost. Het hele proces van composteren duurt met deze uitvinding slechts zes tot tien weken. Om vers afval te mengen met reeds vergaan afval moet deze geïsoleerde composter wel re gelmatig worden gedraaid. Dit draaien versnelt het proces. De isolatie van de Joracom- poster zorgt ervoor dat de temperatuur binnenin het Veel houtachtige struiken zijn te vermeerderen door middel van winter- of hout- stekken. Planten waarbij je dat mogelijk kunt uitprobe ren zijn de diverse bes senstruiken, druif, skimia, hortensia wilgen, populie ren, rozen en fruitbomen. Niet alle soorten stekken even makkelijk maar bij wilgen is het een eitje: tak in de grond en klaar. Of een gestekte plant ook daadwerkelijk goed zal groeien en vrucht geven is sterk afhankelijk van de soort. Rozen groeien over het algemeen niet op eigen wortels, maar worden geënt. De fraaie roos in de tuin is weliswaar te stekken, maar het resultaat zal het vaak niet echt goed doen. Hetzelfde geldt voor fruit bomen. Wel is het mogelijk om onderstammen voor bijvoorbeeld rozen te stek ken, en hierop de tuinroos te enten. Planten die zijn opgekweekt in pot of mand kunnen ook nu nog worden uitgeplant. Coniferen die al verschillende jaren op eenzelfde plaats staan kun je rondom los steken en pas in het voorjaar verplanten. Heesters kun je nog even laten organische afval tenminste 75°C bereikt waardoor de mi- cro-organismen die het afval afbreken hun werk goed doen. De Joracomposter bestaat uit twee compartimenten om het rijpen tot compost en het legen te vergemakkelijken. De handige compostmaker is verkrijgbaar in diverse groottes (inhoud 125 Eter, 270 liter en 400 liter) en worden ongemonteerd geleverd. Voor uitgebreidere informatie en be stellen kijk je op de site www. eco-cycle.nl. Iedere herfst opnieuw val len de bladeren. Op de af gevallen bladeren van rozen zitten vaak schimmelsporen van roest of van sterreroet. Als je deze bladeren niet verwijdert zullen deze in de lente het vers ontluikende blad onmiddellijk besmet ten. Let er op dat er gedu rende de winter ook geen bladeren blijven hangen aan de rozenstruiken want ook die bevatten mogelijk die schimmelsporen. De niet afgevallen bladeren pluk je er met de hand af. tot alle blad verdwenen is. Deze periode is ideaal om de composthoop leeg te halen. Breng een laag rijpe compost aan op de nieuw in te richten border. Spit het om en het resultaat zal vol gend jaar opmerkelijk zijn. Zelf keuken- en tuinafval com posteren heeft veel voordelen. Je hebt niet alleen veel minder afval, het levert ook bruikbare compost voor de tuin op. Bo vendien behoort een stinkende groene bak, vol vliegen en ander ongedierte tot de verle den tijd. Hetzelfde geldt voor het vervelende reinigen van de bak. Voor wie geen zin heeft in vieze handen, beluchten, om scheppen en dan ook nog eens lange tijd te moeten wachten voordat de compost bruikbaar is, is de Zweedse Joracompos-

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 11