’I Agenda landbouw streeft naar een vitaal platteland Wat is er te doen? Werken aan rendabele landbouw Ruimte voor melkvee en akkerbouw Zuid Agenda Landbouw 1 CDA Wat nou Zuid-Holland?! Week van de Jeugdzorg Bezoek de Veenweiden provincie Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl cE November 2010 'De Agenda Landbouw van de provincie Zuid- Holland is voor een belangrijk deel sturend als het gaat om de uitvoering van de ruimtelijke ordening in het landelijk gebied. Ook de ontwik kelingsmogelijkheden van de landbouw zijn daarin opgenomen.' Aan het woord is Wilbert de Jong, Statenlid voor het CDA in Zuid-Holland. Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk opwww.zuid-holland.nl Misschien door een andere inrichting van de bedrijfsvoering, aangevuld met agrarisch natuurbeheer. Rondom de grote steden liggen bedrijven die in hun ontwikkeling worden belemmerd door (te) hoge grondprijzen. De provincie kan ertoe bijdragen, dat de pro ducten van die bedrijven die een aantrekkelijke meerwaarde hebben, in het nabije stedelijk gebied kunnen worden afgezet. Van belang is, dat boeren en burgers ideeën aandragen zodat we een pro-actief beleid kunnen ontwikkelen met de daarbij horende instrumenten.' De grondgebonden landbouw (akkerbouw en melkveehouderij) is van belangrijke economische waarde voor Zuid-Holland. Om de concurrentieslag niet te verliezen, wil de provincie voort varend toe naar een duurzame, economisch rendabele sector. Vooral de melkveehouderij en de akkerbouw moeten zich verder ontwikkelen, willen ze hun huidige sterke positie behouden. Een aantal highlights uit de provinciale Agenda Landbouw op een rij. Gebieden onder invloed van de stad: kunnen hun producten afzetten in stad en regio Gebieden met een opgave: moeten veranderen om levensvatbaar te blijven Topgebieden: produceren landbouwproducten, geschikt voor de wereldmarkt Ideeën zeer welkom Rendabele boerenbedrijven moeten in stand worden gehouden. In de topgebieden, zoals het grootste gedeelte van de Alblasserwaard, worden onnodige beperkingen terzijde gesteld. In andere gebieden moeten de bakens nadrukkelijker worden verzet, maar het uit gangspunt blijft gelijk: rendabel boeren. 1. Concurreren op de wereldmarkt belangrijk Om de concurrentiepositie te versterken, stimuleert de provincie kavelruil en biedt ruimte voor schaalvergroting van bedrijven 2. Toekomst voor regionaal herkenbare kwaliteitsproducten De consument hecht steeds meer belang aan voedselveiligheid, herkenbare producten van hoge kwaliteit en regionale identiteit. De provincie ziet met name voor landbouw nabij de stad kansen, zodat de landbouw daar blijft bestaan en verrommeling van het landschap wordt voorkomen 3. Zoet water, essentieel voor landbouw met toekomst Door klimaatveranderingen zal de landbouw tijdelijke watertekorten moeten opvangen en zoute kwel uit diepgelegen polders voorkómen. De provincie bevordert doelmatig omgaan met zoetwatervoorraden en plannen om verzilting van zoet water door zoute kwel tegen te gaan 4. Biodiversiteit, een noodzaak In Zuid-Holland neemt de biodiversiteit af. De provincie bevordert groenblauwe zones in het landelijk gebied en stimuleert agrarisch natuurbeheer, aanleg en beheer van natuurgebieden. De boer wordt steeds meer bij het beheer betrokken 5. Bodemdaling wordt aangepakt Door sterke bodemdaling in veel veenweidegebieden nemen de beheerkosten toe van het water systeem en de wegen. Het bijzondere veenweidelandschap verdwijnt snel. De provincie stimuleert daarom dat landbouwbedrijven zich aanpassen aan de natte veengronden en verbiedt ruwvoer- teelten als mais omdat deze teelten bodemdaling versterken. Ze stimuleert verder de beloning van landschaps-, water- en natuurbeheer, en ze zet zich in voor een goede regeling voor land bouw met natuurlijke handicaps (slecht te bewerken gronden). Kerncijfers grondgebonden landbouw in Zuid-Holland 4,7 miljard bijdrage aan de economie 64.000 arbeidsplaatsen 3.925 bedrijven (terugloop van 3 per jaar) De tv-serie Wat nou Zuid-Holland?! is weke lijks te zien bij de regionale omroepen. Een programma over botsende belangen in uw eigen achtertuin. Bas Muijs en Marjolein Meijers gaan op onderzoek uit - en vliegen elkaar in de haren. Wekelijks dinsdagmiddag op TV West en donderdag middag op TV Rijnmond. www.watnouzuidholland.nl Van 13 tot en met 20 november is de Week van de Jeugdzorg. Een week lang staan de verhalen van jongeren en medewerkers in de jeugdzorg centraal. Wilt u werkelijk weten hoe het in de jeugdzorg is? Luister naar hun verhalen I www.weekvandejeugdzorg.nl Fotowedstrijd Leve de Vaarwegen en Waterlinies! Doe mee met de fotowedstrijd Leve de Vaar wegen en Waterlinies! Stuur voor 15 novem ber 2010 uw foto in en maak kans op een van de prijzen. De wedstrijd is onderdeel van het provinciale themajaar 2010. Meer weten? www.levedevaarwegenenwaterlinies.nl Het bezoekerscentrum ligt in Alphen a/d Rijn, middenin het Groene Hart. U vindt er een interactieve expositie over de geschiedenis, de flora en fauna en de sporen die de mens heeft nagelaten in dit gebied. Uw kinderen kunnen zich vermaken met memory, een computerspel over vogels enz. www.bc-deveenweiden.nl 'Het belang van een rendabele landbouw in onze provincie is groot, zowel in economische termen als in de zin van onderhoud van het agrarisch cultuurlandschap. Het gaat om een gebied van ruim 140.000 ha, waar nog zo'n 190.000 stuks rundvee rondloopt en bijna 4.000 grondgebonden bedrijven een inkomen ver werven. Al deze bedrijven hebben te maken met de beperkingen die van oudsher gelden. Daardoor is het landschap gevormd. Om aan de eisen van de toekomst te kunnen voldoen, moet dat landschap worden onderhouden.' Legenda Landbouwgebieden onder invloed van de stad fyS Landbouwgebieden met een opgave Landbouwtopgebieden Zicht op Zuid-Holland

Weekblad voor Waddinxveen | 2010 | | pagina 25