Schoonheid en kritiek Aandacht voor huisdieren Piet weet of de plu mee mof Nieuws van dichtbij en van ver weg Zwaarste^ dagen komen nog Alle bijdragen van Henk Spaan onder elkaar Henk Spaan Met dieren 2011 in r I, Klik&Win Duitsland ruimt en pekelt Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 5 januari 2011 Weekblad voor Waddinxveen/Gouwe Koerier pagina 25 Wisselvallig Bij de tijd Monsterrally Twee jaar columns www.deweekkrant.nl www.deweekkrant.nl/dakar www.deweekkrant.nl/spaan Column Baas en beest XfaiX Win 4 daags- arrangement Romantisch Duitsland (2 pers)! Plaats een foto en win een jaar lang dierenvoeding www.deweekkrant.nl Debutant voert jaar lang lijstjes aan met bestseller i&v j üt FOTO PETER ELENBAAS Dick Snijders Silvia Avallone in winterse kou, terwijl juist broeierige hitte het boek bepaalt. «i Dick Snijders SCHMrPlAN Het sloeg in als een bom. Een jaar lang domineerde Staal de Italiaanse bestsellerlijsten. Silvia Avallone was na haar debuut niet meer uit de media weg te denken. Bejubeld om haar indrukwekkende boek; verguisd omdat zij zaken aan de kaak stelt die niet in alle politieke gelederen goed vallen. In Staal neemt Silvia Avallone haar lezers mee naar de bele vingswereld van de twee der tienjarige meisjes Francesca en Anna. De staalfabriek van Pi ombino werpt zijn schaduw over het leven in de wijk waar de twee opgroeien. Ontsnappen aan de grauwe werkelijkheid is altijd mogelijk. Maar om er echt los van te komen, moet je van goé den huize komen. Voor Anna en Francesca zijn er in ieder geval hun dromen. En één zekerheid: de vriendschap tussen de twee staat als een huis... ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie SILVIA AVALLONE Het is bij mij een komen en gaan van beesten. En meestal zijn dat beesten die elders geen fatsoen lijk huis kunnen krijgen.” In haar leven heeft Meuldijk heel wat missstanden gezien. In Nederland en in diverse bui tenlanden. “In het buitenland verzamelen van weggegooide huisdieren is makkelijk,” zegt moesten elkaar erop wijzen als we ergens dierenmishandeling zagen. Daarmee waren we be hoorlijk irritant. Als wij het nodig NL Verbaal geweld Dat het boek zoveel los zou ma ken, had niemand verwacht. Blijkbaar zijn de thema’s voor Een nieuw jaar, een nieuwe actie. Dé Week krant maakt zich druk over dieren én hun baasjes. Belinda Meuldijk gaat dagelijks op deweekkrant. nl in op dierenzaken en de bezoeker kan winnen met foto’s of filmpjes van ‘baas en beest’. worden. “We hadden geiten en pony’s in de tuin,” vertelt Belin da. “Ik was een van de weinige kinderen die de dieren ook echt bleven verzorgen?’ Hoewel vader Meuldijk astma tisch was, was zijn liefde voor dieren in bijna alle afleverin gen van Pipo terug te zien. Of het nou ging om de kip op het achterbalkon, een beestje dat zo klein was dat ie niet wist of het een petje op heeft, of liedjes over dieren. “En die liefde heb ik mijn hele leven meegenomen. velen hete hangijzers: ontlui kende seksualiteit, het gebrek aan vooruitzichten en bijna van zelfsprekend huiselijk geweld. “Dat heeft voor een enerverend jaar gezorgd, waar ik heel erg van genoten heb. Ook al waren er de nodige negatieve reacties, werd er vanuit de politiek soms met weerzin over gesproken en kwam er soms verbaal geweld aan te pas. Nee, dat zie ik niet als iets negatiefs. Dat betekent dat een boek iets losmaakt. Ik hoop dat een volgend boek dat ook doet.” En daar gaat ze nu mee aan de slag. “Nu is het tijd de publiciteit even aan de kant te zetten en met iets nieuws te beginnen.” Silvia Avallone, Staal, De Bezige Bij, 19,50. Op hun manier proberen Anna en Francesca hun dromen na te jagen. Op een heel andere manier deed Avallone dat zelf ook. Nadat zij een hele zomer had zitten schrijven, was de te rugkeer aan de universiteit van Bologna geen succes. “Ik vond het heel vervelend om uit de we reld van het boek teruggehaald te worden. Ik heb toen per janu ari 2009 mijn studie opgezegd. Eind maart had ik de eerste drie hoofdstukken zover dat ik het naar een uitgever kon sturen en een maand later kon ik in Milaan een contract tekenen.” zeker de Italiaanse, laat je al leen maar kennismaken met een droomwereld, waarin mooi zijn herbelangrijkste is. Ik probeer mijn lezers kennis te laten maken met de werkelijkheid.” ze cynisch. “Dierenleed in eigen land is altijd veel meer verborgen geweest. Verstopt in schuren bij louche broodfokkers bijvoorbeeld. Toen ik klein was, zag ik het al. Op die leeftijd kon ik er gewoon binnen lopen. Die paardenhandelaren zagen geen gevaar in een meisje van acht.” In die jaren was Nederland vol met clubjes die zich de originele naam ‘De Zwarte Hand’ hadden toegeëigend. Ook Belinda Meul dijk was lid van zo’n clubje. “We waren gezworen vriendinnen en Kritisch Piombino is een merkwaardig stadje. Aan de ene kant is er de dominantie van de staalfabriek, aan de andere kant is er het strand, waar vertier en vrijheid centraal staan. En waarvandaan het eiland Elba te zien is. Dicht bij, maar toch ver weg, als een paradijs voor rijken en toeristen. Juist die contrasten maakten Piombino tot een ideale locatie voor Avallone’s verhaal. “Schrij- maakt worden. Ik hou ven is niet alleen het maken van een mooi verhaal, een boek biedt je ook de kans om iets aan de kaak te stellen. De televisie, Belinda Meuldijk en haar vriend Thierry Duval hebben steeds weer nieuwe beesten over de vloer. Fotografeer en win! Maak een foto of filmpje waarop u zelf met uw huisdier te zien bent. Leuk, aandoénlijk, mooi? Of een opvallende gelijkenis? Het is helemaal aan u! Plaats de foto of het filmpje op onze website www.deweekkrant.nl/baasenbeest en win mooie prijzen. De hoofdprijs is een jaar lang Hill’s dierenvoeding volgens het Hill’s Science Plan. vonden haalden we de politie er bij.” Maar tijden veranderen. “Je wordt groter en ouder en krijgt meer wapens tot je beschikking om de situatie te veranderen. Uiteindelijk moet de wetgeving veranderen. Maar gelukkig zie je de verbeteringen wel. In Spanje was het ooit normaal honden in de fik te steken. Nu kun je ervoor in de bak komen. In Nederland maken steeds meer partijen zich druk over dierenwelzijn, nadat de Partij vooi; de Dieren er als klokkenluider over begonnen is. Maar er blijft nog veel te doen. En daar blijf ik me druk over maken. Dat zul len de lezers de komende weken in mijn bijdragen kunnen lezen.” Dat klinkt bijna als een missie? “Nee, dat gaat echt te ver. Als lezer wil ik ook niet alleen ver- ervan als mijn bewustzijn geprikkeld worden. En dan wil ik graag dat er actuele kwesties worden aan gekaart.” Zouden we gaan of zouden we niet gaan? Internet en Tele tekst spraken van Eisregen. Weliswaar had ik op het laatste moment winterhanden kunnen bemachtigen maar tegen ijzel moesten ze kansloos worden geacht. De Duitse snelwegen zouden voor het grootste deel sneeuwvrij zijn. De kortste weg leidde echter door de Belgische Ardennen met zijn ‘moeilijk begaanbare snelwegen’. Goede raad was duur. De weersvoorspellingen noopten tot voorzichtigheid. “We gaan”, zei mijn vrouw desondanks. Zij liet zich die paar dagen in de Eifel niet ontnemen door een paar watjes van KNMI en ANWB. Tot Maastricht ging het wel, al reden we de hele A2 bumper aan bumper, door een ‘snelheidsdeken’ van vijftig kilometer per uur, afgeroepen wegens plaatselijke gladheid en mist. Na Luik begon de ellende. De Walen hebben geen geld en geen energie meer om hun wegen te onderhouden. Eén rijbaan was min of meer begaanbaar, wat door hun voorwielen aangedre ven Japanse jeeps er niet van weerhield over de besneeuwde linkerbaan voorbij te razen. De meeste Belgen rijden auto alsof ze niets te verliezen hebben en dat hebben ze dan ook niet. Hoe hoger we kwamen, des te mistiger het werd. “Voorzich tig”, zei mijn vrouw. “Jij wilde weg”, zei ik. Voor en achterruitverwarming bliezen op volle toeren. Af en toe passeerden we een in de berm gestrande auto. We naderden de grens met Duitsland. In de verte lichtte de weg zwart op. Eén meter over de grens strekten twee berijdbare zwarte banen asfalt zich uit tot in het oneindige. Terwijl Nederlandse bureaucraten zich huilend verdron gen voor zogenaamde zoutloketten, waren de Duitsers gaan sneeuwruimen met enorme voertuigen, een soort tanks, die bestand waren tegen de zwaarste omstandigheden. Zelfs lokale wegen kronkelden zich inktzwart door het besneeuwde land. Toen we een dag later de boemeltrein naar Trier namen, reed hij volgens de dienstregeling. Langs het spoor lag de sneeuw decimeters hoog. DB was het vertrouwenwekkende logo van de Deutsche Bundesbahn. Dat de Duitse economie Europa leidt, verbaasde niemand in het stipt op tijd rijdende treintje naar Trier. Terugkijkend op haar kin derjaren noemt Belinda Meuldijk zich een typisch beestenmeisje. “Mijn ouders hadden katten, hoewel mijn vader astma had. Vreemd genoeg ging het mét katten in huis wel, terwijl bijvoorbeeld honden of paarden voor hef tige reacties zorgden. Of de ezel voor de Pipowagen, die kon hij echt alleen van een afstandje bekijken.” Toch kon de woning van de schrijver van Pipo in die chique buurt in het Gooi een soort dierentuin genoemd

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 25