4 Verpleegkundige biedt hulp aan ernstig zieken in Kenia Lees alle columns van Henk Spaan De heerlijkste recepten staan op onze site Wakker worden met licht en muziek Plaats een opmerking bij elk bericht 29-jarige Riejanne Neven uit Waddinxveen begeleidt terminale hiv/aidspatiënten in Afrika Zo waarlijk helpe mij God ALLAHmachtig Altijd actueel: de weekkrant.nl woensdag 19 januari 2011 Weekblad voor Waddinxveen pagina 11 Lekker eten Wake-up light Op onze site Reageren? www.deweekkrant.nl/spaan www.weekbladwaddinxveen.nl www.deweekkrant.nl/webwinkel www.weekbladwaddinxveen.nl Aanhouding i Reünie Boekenmarkt Riejanne zal een weblog bijhouden: helpriejanne.nu De Waddinxveense Riejanne Neven gaat in de sloppenwijken van Kenia werken. FOTO: PR/KEES VAN BERKESTEIJN CC Verpleegkundige Riejanne Neven uit Waddinxveen maakte in 2002 voor het eerst kennis met het Afri kaanse continent en was op slag verliefd. In 2009 keerde ze terug naar Afrika om als vrijwilligster aan de slag te gaan voor de Nederlandse stichting Christ’s Hope, die werkzaam is in sloppenwijken in Kenia. Vorige week stapte ze opnieuw in het vliegtuig om voor dezelfde stichting te gaan werken. Van de redactie Waddinxveen Op 11 maart 2010 is de hui dige raad geïnstalleerd. Alle raadsleden hadden de keuze om de eed of de belof te af te leggen. Vaak kreeg ik toen te horen: ‘Jij kiest zeker voor de belofte in plaats van de eed, want jij gelooft toch in Allah en niet in God?’. Ik schoot dan altijd in de lach en vroeg wat het verschil was. Allah is namelijk het Arabi sche woord voor God. Al Kareem (De almachtige) is de naam van de god van de moslims. Dus eigenlijk is het helemaal niet vreemd als een moslim de eed zou afleggen. Toch vond ik het een hele moeilijke keuze, maar na lang de politiek soms niet echt halal (toegestaan) zijn. En daarom heb ik met god in mijn hart de belofte afgelegd. Overigens is het ook niet vreemd als een christen voor de belofte kiest in plaats van de eed. Vele christenen kiezen bijvoorbeeld principieel voor de belofte op grond van Jakobus 5:12. Eed of belofte, ieder zijn keus. Dat is democratie, godzijdank daar voor. Maar dat neemt niet weg dat zowel de eed als de belofte even zwaar wegen en in het heetst van de strijd tijdens het politieke spel nooit en te nimmer verge ten mogen worden! Het draait niet om wie er gelijk heeft, de oppositie of coalitie, Fatima Kalai-El Mousaoui D66 raadslid Nieuwerkerk aan den IJs- sel/Waddinxveen Een 37-jarige man uit Wad dinxveen is op 14 januari aangehouden op verdenking van een insluiping met be dreiging dezelfde dag in Nieuwerkerk aan den IJssel. De insluiping vond plaats bij een bedrijf aan de Eerste Tochtweg. Een medewerker van het be drijf liep de loods in en zag een voor hem onbekende man. Toen hij de man aan sprak ontstond er onenig heid. De insluiper pakte vervol gens een voorwerp uit zijn voertuig en dreigde dat hij daarmee de medewerker on der stroom zou zetten. Ver volgens is de insluiper er in zijn auto vandoor gegaan. De medewerker zag dat de kente kenplaat met elastiekjes vast zat en trok deze eraf. Hier door werd het juiste kenteken zichtbaar. De politie kon later die dag de verdachte aanhouden. De bovenste kentekenplaat bleek van een gestolen voertuig te zijn. In het voertuig van de verdachte is een hoeveelheid stroomkabel aangetroffen. De politie doet onderzoek naar de herkomst hiervan. Een stroomstootwapen is niet aangetroffen. Waddinxveen Stichting De Gouwebloem houdt op zaterdag 29 janu ari een boekenmarkt aan de Tollenslaan 161 in Waddinx veen. De boekenmarkt wordt ge houden van 10.00 tot 14.00 uur. Daarnaast is er ook nog verkoop van eigen hand- werkmaterialen, kaarten en kado’s, borduurgaren en nog veel meer. De Gouwebloem is een stichting die zich inzet voor de chronische zieken en gehandicapten in Waddinx veen. Iedereen kan boeken en materialen brengen op zater dag 22 januari van 10.00 tot 12.00 uur. Voor nadere in lichtingen tel. 06-20241791. Loslaten Hoewel het voor het vrijwilligers werk in de sloppen geen vereiste is om verpleegkundige te zijn, heeft Riejanne wel veel profijt van haar medische achtergrond. “Het is voor hiv/aidspatiënten heel erg belangrijk dat ze trouw hun aidsremmers slikken, dus daar let ik extra op. Daarnaast hebben hiv/aids geïnfecteerden vaak ook andere aandoeningen, zoals TBC of malaria. Ik kan als verpleegkundige redelijk goed inschatten hoe het met een piekeren heb ik toen besloten om de belofte af te leggen in plaats van de eed. En wel hierom: Islam betekent vrede maar in de politiek is de islam soms ver te zoeken, als u begrijpt wat ik bedoel. In Waddinxveen valt het geluk kig wel mee. Er is veel islam in onze raadszaal. Maar politiek blijft politiek en politiek is niet altijd even aardig, ook niet in ons Waddinxveen. De politiek bestaat uit verschil lende partijen met vaak verdeel de meningen terwijl God juist een éénheid wil in plaats van verschillende partijen. Ook moet ik in de politiek soms beslissin gen nemen die Gods afkeuring hebben. Nat doekje Het werken in een sloppenwijk is niet zonder gevaren. Daarom werkt Christ’s Hope altijd met kleine teams waarin internatio- Waddinxveen Hervormde basisschool Eben Haëzer houdt op zaterdag 5 maart een reünie voor oud- leerlingen en oud-medewer- kers. De bijeenkomst wordt gehouden in het kader van het 60-jarig bestaan van de school. Daarnaast heeft deze reünie een bijzonder karak ter vanwege de sluiting van de Eben-Haezer school in augustus 2011. Voor alle be langstellenden zal dit dus ook de laatste mogelijkheid zijn om nog een kijkje te nemen in de bestaande school. De reü nie duurt van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. Voor meer informatie, kijk op www.nhswaddinxveen, nl/ebenhaezer. Geen internet? Bel dan naar 0182-617847. maar om de burgers van Waddinxveen. Zolang wij dit niet vergeten komt het vast allemaal goed met ons Waddinxveen. Daar ben ik van overtuigd! Assalamoe Aalaikoem (vrede zij met u). nale vrijwilligers samenwerken met lokale vrijwilligers. Christ’s Hope richt zich op de zwakste mensen die vaak niet lang meer te leven hebben. “Als mensen terminaal zijn, worden ze vaak Riejanne zal in de sloppenwijken van Kisumu in Kenia huisbezoe ken gaan brengen aan terminale hiv/aidspatiënten. “Het werk is een combinatie van praktische zorg en pastoraat”, vertelt ze. Hoewel het stigma op hiv/aids in Afrika de laatste jaren is af genomen, worden er nog steeds mensen aan hun lot overgelaten. “Het is daarom heel bijzonder om te zien hoe aanstekelijk ons werk kan zijn voor de omgeving. Zo was ik vorig jaar op bezoek bij een patiënt die ik gewassen had, toen zijn buurman voor stelde of hij het de volgende dag misschien kon doen.” praktisch niks, alleen hun geloof in God. Dat is voor iemand als ik, die uit een samenleving komt van ‘meer, meer, meer’, heel verfrissend en inspirerend.” Riejanne zal tijdens haar verblijf in Kenia een weblog bijhouden: helpriejanne.nu. Aan deze web site wordt een sponsorconcept gekoppeld. Zo zal Riejanne re gelmatig een klein project online zetten waar bezoekers van haar website rechtstreeks aan kunnen geven, zoals een voedselpakket voor een gezin. Via foto’s, film pjes en haar weblog kunnen betrokkenen en donateurs zo precies zien waarvoor ze heb ben gegeven. patiënt gaat en of hij of zij mis schien baat heeft bij een opname in het ziekenhuis.” Het werk vraagt emotioneel het nodige van de vrijwilligers, om dat er regelmatig mensen over lijden. Riejanne heeft door haar werk op de longafdeling van een Ne derlands ziekenhuis al ervaring met het verliezen van patiënten. “Ik heb hierdoor geleerd om een zekere afstand in te bouwen. Maar ook voor mij is het moeilijk om mensen te zien overlijden. In het project komen we daarom ook geregeld bij elkaar om over onze gevoelens en ervaringen te praten.” aan hun lot overgelaten. Terwijl je nog zoveel kunt betekenen voor terminale patiënten”, be nadrukt de bevlogen verpleeg kundige. “Zelfs iets kleins als een nat doekje op een stokje om hun mond te bevochtigen, kan al veel verlichting geven.” Als mensen overlijden, draagt Christ’s Hope zo nodig bij aan de begrafenis door bijvoorbeeld een kist te betalen, zodat mensen op een respectvolle manier be graven kunnen worden. ’’Hoe wel het werk emotioneel zwaar kan zijn, kan ik ook erg genieten van het feit dat je met kleine din gen zoveel voor mensen kunt be tekenen. De mensen hier hebben Zo betaalt Waddinxveen indi rect mee aan het naaktstrand in Reeuwijk. Dit wordt door God (Allah) als een zonde gezien. Maar de Nederlandse charia (wet) staat dit soort zaken wel toe. Wat in de Bijbel of Koran verboden is door God wordt in ons Nederlandse wetboek soms wel toegestaan. Is het niet raar om Gods naam te gebruiken in de eed (‘zowaarlijk helpe mij God almachtig’) en gelijktijdig te beloven je aan de regels uit het wetboek te houden en deze te respecteren, terwijl er regels in voorkomen die God eigenlijk verbiedt of zelfs veraf schuwt? Dit alles overwegende bracht mij tot de conclusie dat de keuzes in

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 11