i Zuid Hoe werken de provinciale financiën? Wat is er te doen? Verbreding N207 in Steekterpoort Nieuw perspectief voor Krimpenerwaard -F F I Regelingen verplicht op internet 75.000 voor duurzame ideeën Vier molentochten in het Groene Hart Nieuwe afleveringen 'Van 0 tot 23' IRP5% Overige 4% Bron: Begroting 2011 provincie Zuid-Holland Bron: Begroting 2011 provincie Zuid-Holland tb April 2011 Provincie Zuid-Holland, afdeling Communicatie, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag, telefoon: 070 441 66 22, e-mail: zuidholland@pzh.nl De gebiedsontwikkeling Steekterpoort, aan de Zuid-Oostkant van Alphen aan den Rijn, is in volle gang. Bij deze succesvolle publiek-private samenwerking komen drie projecten tot stand. De bouw van de nieuwe binnenhaven aan de Gouwe, het Alpherium, is inmiddels door Van Uden Group afgerond. De gemeente Alphen realiseert in het gebied Steekterpoort een bedrijventerrein en de provincie Zuid-Holland verlegt en verbreedt de N207. Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl Uitkering provinciefonds. Net zoals gemeenten geld krijgen uit het gemeentefonds, ontvangen provincies middelen uit het provincie fonds. Deze uitkering van het Rijk is bedoeld om de uitvoering van wettelijke taken te kunnen bekostigen. Motorrijtuigenbelasting. De enige belasting die de provincies mogen heffen, zijn de zogeheten 'opcenten op de motorrijtuigenbelasting'. Ongeveer 35% van alle inkomsten uit de motorrijtuigenbelasting, gaat naar de provincies; de rest gaat naar het Rijk. Doeluitkeringen. Geld van het Rijk in de vorm van uitkeringen en subsidies met een specifiek bestedingsdoel (bijdragen derden). Voorbeelden zijn de jeugdzorg, de Brede Doeluitkering Verkeer en Vervoer (BDU) en het Investeringsbudget Landelijk Gebied (ILG). De aansluiting van de N207 op de N11 is eind maart een feit. Kijk voor meer informatie over ‘het project en de planning op www.steekterpoort.nl Daar kunt u zich ook aan melden voor de digitale nieuwsbrief, zodat u op de hoogte blijft van de werkzaamheden en andere ontwikkelingen de komende periode. De provincie verlegt de N207 onder andere voor de komst van het Alpherium. De provincie vindt vervoer over water belangrijk. De binnenvaart levert een bijdrage aan het verminderen van het vrachtverkeer op de drukke wegen rond Alphen aan den Rijn. Bijdragen derden 41% Motorrijtuigen belasting 34% Dertien overheden en maatschappelijke organisaties werken in het Veenweidepact Krimpenerwaard aan de ontwikkeling van dit gebied. Dat doen ze onder andere door nieuwe natuur aan te leggen, een beslissing van het Rijk. Tegelijkertijd moet het probleem van bodemdaling aangepakt worden. En samen met deze ontwikkeling wil het Veenweidepact kansen benutten die er liggen voor het agra risch bedrijf, nieuw ondernemerschap, het waterbeheer en de recreatie. De partijen in de strategiegroep van het Veen weidepact Krimpenerwaard hebben afgespro ken constructief samen te blijven werken aan de toekomst van de Krimpenerwaard. Intussen Provincie- fonds 21 Enkele grote investeringen die in 2011 nog op stapel staan: ingebruikname van het Stedenbaanstation Sassenheim; herstructurering van 75 bedrijventerreinen; opzetten van Regionale Uitvoeringsdiensten (RUD) in Zuid-Holland die de milieutaken (vergunningverlening en handhaving) voor gemeenten en provincie gaan uitvoeren: uitvoering van het project Zandmotor, bedoeld om de Delflandse kust te versterken door zandsuppleties. Maatschappelijke participatie 41% heeft de strategiegroep een stevig beroep gedaan op de provincie om de Krimpener waard niet half af te laten. Zij heeft een voor stel gedaan om het hele nieuwe natuurgebied te realiseren voor minder geld. Daarvoor heb ben zij de geplande natte natuur uit het plan geschrapt. Naar verwachting is na de zomer van 2011 meer duidelijkheid over de gevolgen van het nieuwe Rijksbeleid. Bestuur 5% Middelen 1% Inkomsten van de provincie De provincie Zuid-Holland heeft voor dit jaar in totaal ruim één miljard euro begroot (1005 miljoen) om haar taken te kunnen uitvoeren. Voor de dekking hiervan beschikt de provincie over verschillende inkomsten bronnen. De belangrijkste zijn: Om tegenvallers te kunnen opvangen, heeft de provincie een algemene reserve. Daarnaast zijn er programmareserves voor concrete bestedings- doeleinden. Ontwikkelingen inkomsten De provincies krijgen met ingang van 1 januari 2011 jaarlijks drie honderd miljoen euro minder. Voor Zuid-Holland is dat in 2011 twaalf miljoen euro. Daarnaast ontvangen de provincies minder geld voor de doeluitkeringen (jeugdzorg, BDU en ILG). Verkeer stroomt beter door De N207 wordt verlegd én verbreed tussen de Steekterbrug en de Steekterschouw-Zuid. Ook sluit de N207 straks beter aan op de N11. Alle aanpassingen zorgen voor een betere door stroming van het verkeer. Een viaduct zorgt ervoor dat de N207 straks over de spoorbaan Alphen aan den Rijn-Bodegraven loopt. Hiermee is de onveilige gelijkvloerse overgang straks overbodig. De N207 zorgt ook voor een betere aansluiting op het toekomstige bedrij venterrein via de nieuwe gemeentelijke infra structuur. Bezuinigingen Op 20 oktober 2010 stuurde staatssecretaris Bleker alle provincies een brief. Hierin kondigde hij forse bezuinigingen en beleidswijzigingen aan op groenprojecten. Totdat alle partijen weten wat precies de gevolgen zijn voor de Krimpenerwaard, gaan zij dan ook praktisch en zorgvuldig om met de uitvoering van het Veen weidepact. Lopende projecten als aanleg van dorpsparken, kavelruilen en plannen voor fietspaden gaan gewoon door. Ook worden lopende grondonderhandelingen afgerond. Wat deed de provincie met haar inkomsten? Met het programma Provincie Nieuwe Stijl (PNS) concentreerde Zuid- Holland zich de afgelopen jaren op haar kerntaken. Hiermee zijn onder meer de volgende concrete resultaten geboekt: herstructurering van ruim 750 hectare bedrijventerreinen, vaststelling van de Provinciale Structuur- visie, verwerving van 2.000 hectare nieuwe natuur- en recreatiegebieden, sanering van 200 hectare oude kassen en verbetering van de bereikbaar heid met de N470reconstructie van de N210 en aanleg van de N207. Met PNS werden op bepaalde beleidsterreinen ook taken afgebouwd. Hoe heeft de provincie geld bespaard? GS hebben bijna 25 miljoen euro bespaard met het afstoten van taken en een interne reorganisatie: in 2010 waren er 231 ambtenaren met een volledige baan minder dan in 2007. In 2011 is de reorganisatie afgerond en zijn er 300 ambtenaren minder met een volledige werkweek. Dat brengt het aantal voltijdse banen bij de provincie in 2011 op circa 1800. Sinds 1 januari 2011 is dat het geval voor provincies, gemeentes en waterschappen (www.overheid.nl, Lokale regelingen). De provincie Zuid-Holland heeft sindsdien haar eigen loket voor Zuid-Hollandse rege lingen, zoals de Verordening Ruimte, de Wegenverordening of de Subsidieregeling Jeugdzorg. Kijk opwww.zuidholland.nl/loket De provincie vraagt dit jaar naar ideeën voor meer duurzaamheid in Zuid-Holland. Inschrijven is verplicht en kan tot 30 juni 2011. Zie de wedstrijdvoorwaarden op www.zuidholland.nl/zuidhollandprijs De provincie nodigt u uit mee te doen aan de vele activiteiten in het themajaar Leve de Molens! Maak bij voor beeld op zaterdagen tussen 19 maart en 30 april een molentocht rond Nieuwkoop. iB! Kijkopwww.beateam.nl en www.zuidholland.nl/levedemolens/ activiteitenkalender Vanaf dinsdag 5 april iedere week op RTV Rijnmond en Omroep West. Mede mogelijk gemaakt door de provincie Zuid-Holland om ouders en kinderen te informeren over opvoeden en opgroeien, www.van0tot23.com Wat doet de provincie met haar inkomsten? Op een totale begroting in 2011 van ruim één miljard euro, geeft de provincie het meeste uit aan de volgende programma's: integrale bereikbaarheid (€383 miljoen): financiering openbaar vervoer, aanleg van wegen, onderhoud van provinciale auto- en vaarwegen; gezonde, veilige en aantrekkelijke leefomgeving (€290 miljoen): voornamelijk aanleg van natuur- en recreatiegebieden; maatschappelijke participatie (€217 miljoen): hoofdzakelijk financie ring van jeugdzorg in Zuid-Holland. Leefom- Zicht op Zuid-Holland

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 15