Creëer een superstrakke haag in je tuin I Particuliere tuinen van levensbelang Het is oogsttijd in de kruidentuin 1 Komkommerkruid plant zonder kapsones Het kan nog! Alles over tuinen en tuinieren Druiven krenten Vaste planten terugknippen I =p Altijd actueel: de weekkrant.nl De beste rozen Lees Groei Bloei juni a' Kijk snel op www.groei.nl. =p Maak kennis met hét maandblad voor de echte tuinliefhebber. Rozen zijn er in vele soorten en kleuren. Zonder uitzondering zijn ze een aanwinst voor de tuin. Omdat je er lang van wil genieten kies je natuurlijk voor de allerbeste rozen. Maar welke zijn dat? Is het planten van de zomerbol- len erbij ingeschoten? Geen nood want als u er snel bij bent kan het nog. Op de site van Groei&Bloei staat een instructiefilmpje. www.groei.nl/tuiniereninbeeld TER KENNISMAKING: TWEE NUMMERS VOOR €2,50! j TWEE NUMMERS 2,50 Ml 1 Al ',p*— Groei Bloei FOTO: HANS CLAUZING W L J i ir”< FOTO: LEONTINE TRIJBER ’Overturn. en tuinier, Werk mee aan de vergroening van Nederland en sluit je aan bij Tuinreservaten.nl. Elke week op radio en tv bij Vroege Vogels. Voor veel diersoorten zijn particuliere tuinen'van levensbelang. Maar bestrating en loungebanken nemen vaak de plaats in van flora en fauna. Samen met Vogelbescherming, Grappig, die hemelsblauwe bloemetjes van komkom- merkruid. Een plant zonder kapsones, handig om moeilijke plekken in de tuin op te vullen. De snelgroeiende eenjarige vraagt nogal wat ruimte, haalt een hoogte van een meter en Vlinderstichting, RAVON, Zoogdiervereniging, Groei Bloei en Vivara wil Vroege Vogels het stenen tijdperk stoppen. Iedereen met een grote of kleine tuin kan meedoen aan het project en dat tonen door een speciaal Tuinreserva- ten-bordje. marjolein, citroenmelisse, salie en tijm. Knip gave stengels af vóór ze gaan bloeien, bind er een touwtje om en hang de bundeltjes op een donkere, goed ge ventileerde plek te drogen. Na ruim twee weken kun je de knisperende blaadjes van de stelen ritsen. Bewaar de oogst in glazen potten en plak er een vrolijk etiketje op. zaait zich gemakkelijk uit. Wil je zelf zaaien, doe het dan verspreid over het sei zoen. Het jonge blad kan je eten als spinazie. De bloe metjes staan superleuk in een salade, of als versiering op een koekje of een cake. Volle trossen plukken van je eigen druiven, dat is leuk. Al direct na de bloei begint de vorming van de vrucht jes; vaak veel te veel aan één tros. Dit corrigeer je door de trossen te krenten. Knip met een schaartje de besjes weg die zich minder goed ontwikkelen en in grootte achterblijven. Zo krijgen de andere bessen meer ruimte, licht en warmte en neemt de kans op schim mel af. Ze worden groter en sterker, doordat er meer voedingstoffen beschikbaar komen. Zitten er meerdere trossen aan een scheut? Snoei dan alles weg behalve de onderste twéé. Je hebt dan weliswaar minder tros sen, maar wel mooiere, met grotere, gezonde druiven. Er bestaat een truc om vaste planten langer of later te laten bloeien. Door een aantal van de groene stengels tot de helft terug te knippen, begint dat afgeknipte deel later in het seizoen te bloeien dan de rest. Halveer je alle stengels, dan bloeit de hele plant later. Een bijkomend voordeel van deze ingreep is dat de plant steviger opgroeit en minder gauw omvalt. Probeer de truc met Artemisia, riddersporen, dahlia’s, floxen, Monarda en Chrysanthemum. En doe het vóór half juni. TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Vooral jonge, verse kruiden- blaadjes geven een intens aroma af. Maak er gebruik van en stop die heerlijke smaak en geur in salades, soepen, sauzen en schotels. Een eetlepel fijngehakte verse kruiden staat ongeveer gelijk aan een theele pel gedroogde. Groeit er zoveel in je tuin dat je het niet op kunt? Sommige kruiden zijn prima geschikt om te drogen, zoals munt, Heb je taxus, beuk (foto), haagbeuk of snelgroeiende coniferen in de tuin? Haal dan de snoeischaar te voorschijn. Deze zijn namelijk in juni aan een eerste snoeibeurt toe. Een flink karwei misschien, maar van zo’n onberispelijk gescho ren heg knapt de hele tuin op. Het ziet er meteen verzorgd uit. Let er bij het knippen wel op, dat de heg aan de onder kant iets breder uitdijt dan bovenin. Doordat de heg taps toeloopt kan het licht er na melijk beter bij en blijft hij ook aan de onderkant mooi groen. Zeker als je vroeg in de maand snoeit, mag je het snoeikar- wei rond september nog eens herhalen. Bij een gezonde haag komen tijdens het groeiseizoen al snel weer nieuwe scheuten in zicht. Als beloning kun je daarna minstens een half jaar uitrusten - met uitzicht op een superstrakke heg. Veel mensen denken dat rododendrons per se in de schaduw moeten staan. Toch verdragen ze behoorlijk wat zon, als ze maar voldoende vocht krijgen. Rodo’s wortelen ondiep. Geef vooral pas geplante struiken in de zon de eerste jaren extra water. Een mulchlaag van bladresten en compost, of een veldje bodembedekken- de planten, helpt tegen uitdroging van de grond. FOTO: MODESTE HERWIG

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 21