1’ Wat is er te doen? Werken aan een groen Zuid-Hollands landschap Wandelen over boerenland Nieuw statenlid stelt zich voor Provincie heeft duidelijker profiel PrZUID HOLLAND I a AA j Breng eens een bezoek aan... k A AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA AAJÜÜÜUÜkAAAJUUJÜÜÜDÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜÜUÜÜÜÜ Zuid-Hollandprijs 2011 Lekker fietsen of wandelen? Start bij een TOP ZANDMOTOR DELFLANDSE KU5T Wilt u meer weten over onderwerpen in deze advertentie, kijk op www.zuid-holland.nl De provincie wil voor haar inwoners een gezonde en aantrekkelijke leefomgeving. De kwaliteit en levensvatbaarheid van het groene land schap zijn daarin belangrijk. Niet alleen nu, maar ook later moeten natuur, agrarisch landschap en recreatief gebruik op een natuurlijke manier samenkomen. Dat is de kern van het groenbeleid van de provincie. Wist u dat u over akkers en graslanden kunt lopen en zo van wel heel dichtbij kennis kunt maken met het boerenland? Een aantal boeren in Zuid-Holland heeft hun land opengesteld voor wandelaars. De boer ontvangt hiervoor een kleine vergoeding. Met dit geld zorgt hij ervoor dat het weiland of de akker belpopbaar is. Goed schoeisel is aan te bevelen. Hou er wel rekening mee dat u te gast bent bij een echt boerenbedrijf. Laat geen afval achter, neem geen honden mee. In het voorjaar zijn deze paden vaak afgesloten in verband met het broedseizoen van de weidevogels. De rest van het jaar kunt u volop genieten van het boerenland. Soms hebben deze boeren hun bedrijf uitge breid met recreatieve voorzieningen zoals een theetuin, een zuivelbar, kaasverkoop, een boerenijssalon of zelfs overnachtingsmogelijk heden. De provincie werkt overigens aan een provincie- breed wandelroutenetwerk. Boerenlandpaden vormen daarin een wezenlijk onderdeel. 'Op 2 maart jl. ben ik, Henk van Dieren (SGP), opnieuw gekozen tot lid van de statenfractie voor Provinciale Staten van Zuid-Holland. Met nieuwe energie wil ik me met de opge bouwde ervaring inzetten voor de inwoners van Zuid-Holland.' 'Bestuurlijk is er veel in beweging. Ook gevoed door financiële oorzaken. In de afgelopen periode heeft de provincie haar profiel als middenbestuur duidelijker geformuleerd. Minder doen wat tot het takenpakket van óf de gemeenten óf het Rijk behoort. In de komende tijd zullen we deze richting versterkt voortzetten. Bijvoorbeeld de rollen van Rijk en provincie nog helderder afbakenen. Wat tot het Rijk behoort, moet ook op rijks- niveau worden gedaan en betaald. Wat op regionaal niveau wordt uitgevoerd, kan naar het middenbestuur, de provincie.' Daarom heeft de provincie de Subsidieregeling Landelijk Gebied (SLG) opgesteld, zodat er geld kan worden besteed aan projecten die passen in dit beleid. Projecten die stad en land verbinden en mensen uit de stad dicht bij huis recreatieve mogelijkheden kunnen bieden. Deze projecten lopen uiteen van wandelen, fietsen en varen (inclusief overstappunten/ transferia) tot zorgboerderijen, bed breakfast en de promotie van streekprodukten. Ook voor agrarische structuurversterking (kavelruil en kavelpaden) is subsidie mogelijk. Maar deze SLG-regeling staat onder druk. in de vraag naar ruimte voor bedrijven en kan toren. Door verandering van het natuurbeleid van het Rijk ontstaat nog meer de mogelijk heid om, naast een gezonde ontwikkeling van de agrarische sector, in het provinciale beleid rekening te houden met de mogelijkheden die de agrariërs hebben als de landschapsbeheer- ders van oudsher. Zo moeten we ook de over last voor de agrariërs bestrijden. Kortom: genoeg uitdagingen waar we ons als SGP voor willen inzetten. Op een herkenbare manier vanuit een christelijke overtuiging.' Aandacht voor mobiliteit 'Verder ben ik woordvoerder voor de WD in de commissie Verkeer en Milieu. Mobiliteit is van het grootste belang voor het vlottrekken van de haperende economie. De komende jaren zal ik mij dan ook sterk maken voor een betere doorstroming van het verkeer op de wegen in Zuid-Holland. De Rijkswegen dienen voor het doorgaande verkeer. Provinciale wegen zijn voor regionaal verkeer dat zo min mogelijk van de Rijkswegen gebruik zal moeten maken. Juist de regionale doorstroming verdient extra aandacht. In drukbevolkte gebieden en bij regionale verbindingen moet het aanbod van het openbaar vervoer voldoende zijn. Ook wandelaars en fietsers zullen worden bediend? Zitting in twee commissies 'Bij de eerste Statenvergadering heb ik de eervolle positie toebedeeld gekregen van voorzitter van de commissie Groen en Water. Interessante materie waar de komende vier jaar veel te doen is. Ik zal proberen sturing te geven aan het moeilijke natuurbeschermings- dossier. Het scheiden van de verschillende natuurwetten en verantwoordelijkheden op het gebied van natuurbescherming is cruciaal voor een goed resultaat en een juist beleid. Natuur is belangrijk, maar wel met de juiste maat.' Meer weten? Voor meer informatie over wandelen over boerenland kijkt u op de landelijke site www.boerenlandpad.nl of op de site van de agrarisch natuurvereniging Wijk en Wouden: www.wijkenwouden.nl Door actualiteit plannen bijstellen 'We leven in de dichtstbevolkte provincie. Is de geplande ruimte voor wonen en werken in overeenstemming met de behoeften en op de goede plaats? Iedere periode moeten we de bestaande plannen actualiseren door rekening te houden met veranderende woonwensen en demografische ontwikkelingen, met wijzigingen Gevolgen van het coalitieakkoord voor de SLG In het coalitieakkoord van het nieuwe college is onder andere het verminderen van subsidies opgenomen. Wat dit precies betekent voor de SLG is nog niet bekend. Wél is duidelijk dat de provincie graag in samenwerking met inwoners, maatschappelijke organisaties en markt partijen alle mogelijkheden voor de uitvoering van het groenbeleid onderzoekt. Intussen worden lopende projecten, zoals de hieronder en in de agenda genoemde (TOP), gewoon uitgevoerd. Wilt u meer weten over de SLG, ga dan naar onze website www.zuidholland.nl Gevolgen van het Rijksbeleid voor de SLG Het Rijk heeft een bezuiniging aangekondigd voor het Investerings budget Landelijk Gebied (ILG). Totdat de resultaten bekend zijn van besprekingen tussen Rijk en provincies over de toekomst van dit budget, gaat de provincie voorzichtig om met de subsidiepotten waarin ILG-geld zit. Vandaar dat voor deze onderdelen in de subsidieregeling voorlopig geen subsidie kan worden aangevraagd. ...het Keringhuis. De waterspeelplaats is open. Kinderen kunnen zelf met pompen ën zandzakken aan de slag om hun dorp droog te houden. En u hebt het oog op ze vanaf het nieuwe terras met prachtig uitzicht op de Maeslantkering en de Nieuwe Waterweg. www.keringhuis.nl 'Een maand na de beëdiging als lid van de WD- fractie in Provinciale Staten begint bij mij. Frits Paymans, een en ander te landen. Veel nieuwe zaken en kennis maken met de motor van het provinciaal bestuur. Op professionele wijze krijgen alle nieuwe statenleden inzage in het functioneren van de staf op de diverse aan dachtsgebieden. Het hele scala aan provinciale onderwerpen heb ik op diverse cursussen en voorlichtingsbijeenkomsten tot mij genomen.' de Zandmotor. In dit informatiecentrum komen bezoekers alles te weten over de aanleg en werking van de Zandmotor en over bouwen met de natuur, www.dezandmotor.nl U kunt 75.000 winnen Hebt u een briljant idee voor een betere leefomgeving, minder energieverbruik of duurzame economie? Bezoek dan snel de website en schrijf u in voor de prijsvraag. www.zuid-holland.nl/zuidhollandprijs Een TOP (toeris tisch overstap punt) is het ideale startpunt voor fietsers en wandelaars die het Groene Hart willen ontdekken en is goed bereikbaar per auto. Kijk op WWW.tOpgroenehart.nl (Foto: Arno Mieras) •2011 1 Zicht op Zuid-Holland

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 21