Je moet een druif in de tuin écht temmen Maai gras cs avonds 4 Zo bloeien eenjarige planten langer door Ontdek de roos van je dromen bij de kweker Weinig ruimte, leifruit biedt uitkomst Tuinen bezoeken Alles over tuinen en tuinieren Tomaten dieven Bedje van stro voor aardbeien Al is de tuin nog zo klein, een klein vijvertje past er altijd in Altijd actueel: de weekkrant.nl www.bezoekmijntuin.nl Kijk snel op www.groei.nl. Spannend zo’n vijver Kijk in Groei Bloei van juni Een leuk tijdverdrijf: Ga eens een middag lekker rondneuzen in an dermans tuin. Laatje inspireren. En zetje eigen tuin op de adres sensite voor Open Tuinen. Maak kennis met hét maandblad voor TER KENNISMAKING: TWEE NUMMERS VOOR €2,50! j Groei Bloei I FOTO: HANS CLAUZING Haal bij eenjarige planten of bij potplanten op terras en balkon, geregeld uitgebloeide bloemen weg. Zo zorg je ervoor dat de plant geen zaad gaat vormen en zich vooral in- spant om nieuwe bloemknop pen te fabriceren. Het afknip pen gaat handig met een kleine snoeischaar. Of je knijpt de Van de lente tot in de herfst stelen rozen de show in je tuin. Er bestaan zoveel soorten, dat het best moeilijk is om een keuze te maken. Ga eens kijken bij een rozenkweker of in een rosarium; misschien ontdek je daar de roos van je dromen. Dat kan een perkroos zijn, of een doorbloeiende tros- roos, een ruimtebesparende roos op stam, een natuurlijk ogende heesterroos of een Niet iedereen heeft plaats voor een boomgaard. Toch kun je zelfs in een piepkleine tuin fruit telen: met leibomen. Je leidt ze langs een muur, langs draden of lanen. Een haagje van leifruit (foto) is heel praktisch en leuk in de bloemstelen gewoon tussen duim en wijsvinger af. Heb je een plant die boordevol zit met kleine bloempjes? Ga dan met de schaar over de hele bloemenpruik van de plant om alle lelijke en dode stukjes te verwijde ren. Blijf vooral potplanten water en voeding geven. klimroos. Liefst langbloei- end, met fraai gevormde, gevulde of enkele bloemen, in de perfecte kleur, met gezond blad èn geurend. De bijzondere roos, Rosa ‘Jewel aus Persien’ is twee kleurig. Rozen combineren perfect met lage vaste planten, met lelies of met luchtige groeiers, als ijzer hard (Verbena bonariensis) en Gaura lindheimeri. moestuin. Vooral appel en peer doen het goed als lei boom. Schrik niet van het soms pittige prijskaartje als je ze aanschaft; ga hiervoor naar een gespecialiseerde kweker. Of kweek ze zelf met hulp van handleiding. Wat kan een druif geweldig snel groeien! Hij produceert meterslange ranken, als je even niet oplet. Dat kost uiteraard veel kracht, die de plant beter in de pro ductie van verrukkelijk zoete vruchten zou kunnen steken. Je moet een druif écht tem men. Snoei hem daarom niet alleen in hartje winter, maar eveneens in de zomer. Knip alle ranken die uit de leggers (hoofdtakken) komen af tot op twee bladeren na een gevormd trosje. Valt er geen tros te bekennen? Snoei die rank dan terug tot 40 cm. Denk vervolgens niet dat je klaar bent. Voordat de tijd aanbreekt om te oogsten blijft die eigenwijze plant nog talloze uitlopers aanmaken in de oksels van de overgebleven bladeren. Kort ook deze uitlo pers regelmatig in of breek ze simpelweg af. TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Maai het gras bij warm weer pas ‘s avonds; dat is het beste. Het is meestal twee keer per week nodig, behalve als de groei stagneert. Bij droogte maai je boven dien minder kort. Strooi ook in de zomer langzaam werkende, organische mest- korrels zodat het gazon frisgroen blijft. De grasplantjes gebruiken veel voeding om hun groeiprestatie te kunnen leveren. FOTO: maayke de ridder Nee, het heeft totaal niets met misdadigheid te maken. Tomaten moet je “dieven” om de planten slank en overzichtelijk te houden. Het is typisch een klusje voor de maand juni dat je zeker wekelijks moet volhouden. Het gaat er om, de “dieven” of kleine uitlopers weg te halen die langs de hoofdstengel in de oksels van de grote bladeren verschijnen. Zo gebeurd; je neemt ze tussen duim en wijsvinger en knijpt ze er uit. De tomatenplant zal zijn energie nu uitsluitend op de vruchten richten en niet in een warrige struik veranderen. Bovendien kan het zonlicht de tomaten zo beter beschijnen en ze sma kelijk rood laten kleuren. Vergeet niet je planten een stevige steun te geven, want de vruchten wegen door! De aardbeienplanten beginnen nu de vruchten te vormen, die aantrekkelijk verkleuren. Een slimme tip: spreid eens een dunne laag stro uit tussen de rijtjes bladrozetten. Dat ziet er verzorgd uit, het houdt onkruid tegen, het voorkomt rotting door nat tigheid en aantasting door schimmels. De aardbeien blijven mooi schoon en slakken blijven op redelijke afstand. Foto: Leontine Trijber lir'i LjL

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 29