Ieder recht op helft hypotheekrenteaftrek Sparen moeilijk Bliksemverkoopactie ‘t Gooi In augustus nieuwe hypotheekregels Toenemend kritiek op hypotheekadvies Met de zon in bad zonder schuldgevoel I Nieuwe regels Beknibbelen t Aantal verkochte woningen in april gedaald www.deweekkrant.nf/wonen op wonen Initiatiefwet D66 en CU V' Altijd actueel: de weekkrant.nl Woningmarkt Voorwaarden van de Nationale Hypotheekgarantie worden per 1 juli aangepast. Een taxateur voor de NHG moet gecertificeerd zijn door de Stich ting Normering Taxatie en Validatie. www.deweekkrant.nl/wonen ST B, Huis Co L Banken en verzekeraars voeren met ingang van 1 augustus de nieuwe, strengere hypo theekregels in die woensdag 18 mei brede steun kregen in de Tweede Kamer. Volgens de nieuwe gedragscode mag de hypotheek bij aanschaf van een woning niet meer dan 110% van de aankoopwaarde bedragen. Ook mag een hypotheek nog maar voor maximaal de helft van de aankoopwaarde aflos- singsvrij zijn. De Autoriteit Financiële Markten, de Ne derlandse banken en minis ter De Jager van Financiën werden het in maart eens over de nieuwe regels. neemt sterk toe. Inmiddels zijn meer er dan 20.000 beoordelingen beschik baar op de site ‘Zoek de Hypotheekadviseur’, een initiatief van Independer. nl dat gesteund wordt door Vereniging Eigen Huis. De rechter heeft geoordeeld over de hoogte van de aftrek van de hypotheekrente in het jaar dat partners hun samen woning beëindigen. Eén van de partners claimt de volledige hypotheekrenteaf trek, maar de rechter beslist dat maar de helft van de hypo theekrente door deze partner mag worden afgetrokken. Beide partners doen ieder voor zich afzonderlijk aangifte inkomstenbelasting. Voor de aangegane hypotheekschuld zijn beiden hoofdelijk aanspra kelijk. Volgens de Wet inkomstenbe lasting worden de aftrekbare kosten van een eigen woning van twee niet fiscale partners namelijk voor elk van hen bepaald door de schulden die zij zijn aangegaan voor de koop van de woning en door de pe riodieke betalingen voor zover die op hen drukken. weer verkopen, moeten zij dat geld aan de woningcorporaties terugbetalen. De regeling is nodig omdat volgens Dudok Wonen de woningmarkt in ’t Gooi danig verstopt is. Daar door zouden met name jonge mensen geen koopwoning vinden en ’t Gooi verlaten. Dit terwijl zij hard nodig zijn in een omgeving die vergrijst. De maatregel is bedoeld voor mensen met een laag inko men of een middeninkomen die hooguit 44 jaar oud zijn. Eenverdieners kunnen op zoek naar een woning tot 175.000, bij tweeverdieners is dat 225.000. Hoeveel de corporatie precies voorschiet, hangt af van de hoogte van het inkomen van de kopers. Dudok Wonen heeft rond de t5 miljoen uitgetrokken voor de actie. Een aantal corporaties heeft een soortgelijke regeling voor bestaande huurders die hun huurwoning of een koop woning willen kopen. Nieuw is nu dat iedereen kon meedoen, ook personen die geen huurder van Dudok Wonen zijn. De 36 grootste gemeenten bezuinigen de komende drie jaar zo’n 175 miljoen op wonen, ruimtelijke or dening en wegen. Haarlem, Zoetermeer en Heerlen spannen de kroon. Dat blijkt uit een be- grotingsscan van Nicis Institute. De 36 gemeente gaan de komende jaren in totaal 1,1 miljard korten op uitgaven. 16% hiervan is begroot op het ‘fysieke beleidsdomein’. Hierbij gaat het volgens de onderzoekers in de meeste gevallen om het versoberen van het onderhoudsniveau van de openbare ruimte en het uitstellen van onder houd. Daarnaast worden bij investeringsprojecten budgetplafonds gesteld. Op het terrein van wonen doen sommige gemeenten een stapje terug waar het gaat om de gemeentelijke interventies in de verdeling van woonruimten. D66 en de Christenunie komen met een initia tiefwetsvoorstel om de hypotheekrente alleen nog aftrekbaar te maken bij een zogenoemde annuïteitenhy potheek. Het geld dat daar mee bespaard wordt, moet worden gebruikt om de overdrachtsbelasting af te schaffen. Die levert nu vier miljard per jaar op. De twee partijen kondigen de initia- tiefwet, die in september zal worden ingediend, in mei aan in een Kamerdebat. De consument gaat niet langer over een nacht ijs als het zijn hypotheek aangaat. Vergelijkingssites worden steeds belangrijken Het aantal kwaliteitsbeoordelingen dat door consumenten wordt ge geven over hypotheekadviseurs Alleen Finnen, Luxemburgers en Zweden zijn optimistischer dan Nederlanders wat betreft het opzij kunnen zetten van geld. Het aantal Nederlandse consumen ten dat verwacht de komende twaalf maanden te kunnen sparen was in maart wel ruimschoots hoger dan het percentage dat inschatte dat dit niet lukt. Vooral in Hongarije, Malta, Letland, Bulgarije en Portugal waren inwoners negatief Met een zonneboiler verwarmt de zon voortaan een groot deel van het water voor bad of douche. Een zonneboiler is heel duurzaam; zonlicht raakt immers nooit op en bij gebruik van zonne-energie komt nau welijks CO2 vrij. Als de zon wat minder schijnt, zorgt de combiketel voor warm water. Of een zonneboiler een voor delige keuze is hangt af van het aantal personen in huis, hoeveel warm water dage lijks gebruikt wordt, en de aansluiting op combiketel of ander warmwatertoestel. Natuurlijk moet ook het dak van de woning geschikt zijn voor een zonnecol lector. Een webvideo of persoon lijk advies? www.milieucentraal.nl/ zonneboiler Een actie van woningcor poratie Dudok Wonen om woningzoekenden financieel te helpen bij het kopen van een huis in ’t Gooi heeft veel geïnteresseerden getrokken. Honderden mensen meldden zich op 21 mei bij het kantoor van de woningbouwvereniging in Hilversum. Een notaris koos door middel van loting de 50 gelukkige huizenzoekers. Du dok Wonen betaalt voor deze mensen tot maximaal de helft van de prijs van de woning die zij kopen. Als zij hun huis

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 33