Groei Bloei Verrassende Amaryllis Camellia geeft kleur aan wat saai seizoen Inbraken explosief gestegen ^TTÜDILFÏJP Veelheid aan ideeën om vogels te voeren P-WORKS® i J Bladlaag Huisartspraktijk Van Gestel Op zoek naar een adres voor een gezellige sneeuwvakantie? Geen vogelbad als het vriest Sprinters en stayers onder de planten IP Voor waarneming: 0 Kijk op: www.appartementmeribel.nl Ruim 4-kamerappartement, op een mooie locatie, direct aan de skipiste. Gelegen in Meribel het hart van les Trois Vallees. Zeer geschikt voor gezinnen met kinderen! Keurmerk VEILIG WONEN Geeft inbrekers geen kans! At/mK: Dr. Voskamp, Limaweg 55, (0182)61 20 78 Lt/m Z: Dr. Lüling, Limaweg 55, (0182) 61 87 42 Voor betaalbaar onderhoud en scherp geprijsde occasions komt u naar Noorlander Autobedrijf Onderhoud aan uw auto, maak gebruik van onze haal- en brengservice is gesloten i.v.m. vakantie van 12 t/m 16 december. Beveiliging 24 uur Service. HCARD k A, 'r 4 LI. FOTO: R. HOUTMAN FOTO: IBC ■53135 Waar vinden de vogels ‘s winters nog insecten, bessen of zaden? Dat valt niet mee, daarom speuren ze dichtbij de huizen of er iets te halen valt. Ze pikken graag het strooivoer van de grond, wippen van voedertafel naar vogelhuisje, Een Amaryllis is echt een wonder der natuur. Het begint met een forse, kale bol, waar een soort groene lantaarnpaal uit groeit - hoger en hoger. Als de knop opengaat komt de verrassing: wat een imposante bloemen! Soms zijn ze felrood, soms roze of wit of meerkleurig gevlekt. Je kunt Amaryllis op ver schillende manieren in bloei krijgen; experimenteer eens! Zet bijvoorbeeld een of meer bollen half in de aarde in een mooie schaal of bloempot, zoek er een warm plekje voor en zorg dat de grond vochtig blijft, maar niet te nat. Over een week of zes ontvouwen zich die reuzenbloemen, wie weet wel vier. Een andere methode is het in bloei trekken in een speciale glazen amaryllisvaas, zie www. fluwel.eu. Vul de vaas met zoveel water dat de bol net het vocht raakt. Een amaryllisbol doet het ook prima als droog bloeier in een bloemstuk. Om goed te gaan groeien moet de bol eerst geactiveerd worden in licht vochtige potgrond. Zodra de knop tevoorschijn komt spoel je de wortels netjes schoon en is hij klaar voor gebruik. Al zal de steel van de droogbloeiende Amaryllis mogelijk iets korter blijven, de kleurige, opvallende bloemen maken er vast een spektakelstuk van. Op de foto is Hippeastrum ‘Nymph’ te zien. Geen tuin zonder onder houd. Helaas heeft niet elke tuinier daar evenveel tijd voor beschikbaar. In dat geval is het slim om je tuin te beplanten met betrouw baar, langlevend groen. Net als bij schaatsers heb je in de plantenwereld sprin ters en stayers. Sprinters zorgen heel snel voor een spetterende bloemenshow maar leven kort. Stayers bouwen het langzaam op en geven vervolgens jarenlang plezier. Lees in Groei Bloei november/december welke planten tot de sprinters en welke tot de stayers behoren. Ook in de winter hebben de vogels water nodig. Je helpt ze met een steeds gevulde drinkschaal, waar ze met een graag in badderen. Is er vorst voorspeld? Span gaas over de schaal zodat ze wél kunnen drinken, maar geen bad gaan nemen en mis schien bevriezen. Zet dus evenmin warm water neer. Als er geen sneeuw ligt is geschaafd ijs een veilig alternatief voor drinkwater. De herfst loopt ten einde, de winter komt eraan. In de tuin is dit eigenlijk een saaie tijd, er valt weinig kleur meer te ont dekken. Tenzij je het spannend zou maken met aanplant van een imposante herfstbloeier, zoals de Camellia sasanqua. Deze sierlijke, wintergroene struik steelt deze tijd van het jaar de show; hij staat te pronken met grote rode, witte of roze bloemen die in het hart een bosje gele meeldraden laten zien. Ze ruiken heerlijk en zelfs na de bloei is deze Camellia leuk om te zien. Camellia’s vragen ongeveer dezelfde omstandigheden als rododendrons. Ze houden Laat afgevallen bladeren liever niet op het gazon liggen, want dat doet het gras geen goed. Het kan verkleuring veroorzaken of schimmelvorming. Tussen de planten komt een laagje blad juist wel van pas. Het beschermt de planten wortels tegen bevriezing. Het langzaam verterende blad verandert uiteindelijk in compost die de grond verrijkt. De bladlaag houdt bovendien het onkruid tegen, dat normaal in een zachte winter vrolijk zou doorgroeien. En tenslotte vinden vogels en andere nuttige beestjes tussen de bladresten een veilige schuilplaats om te overwin teren. Eén tip nog: zorg dat de bladlaag niet dikker dan 10 cm en niet te nat wordt. TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Het Tuinhuis Azalealaan 107, 2771 ZV Boskoop 0172-231005 www.het-tuinhuis.nl Kinderdagverblijf en Buitenschoolse opvang Het Tuinhuis E-mail: info@noorlander-sportcars.nl Website: http://www.noorlander-sportcars.nl/ Online afspraak maken voor onderhoud, ga naar onze website en klik op werkplaats. dus van zure, humusrijke en wat vochtige grond, liefst in de halfschaduw. In de zon mag ook, als de voetjes maar beschaduwd en koel blijven. De Camellia sasanqua is voldoende winterhard, net als de najaarsbloeiende soorten uit de zogenaamde ‘Ackerman Groep’. Geef ze een plekje in de middag- of avondzon, daar bestaat het minste gevaar voor vorstschade. De Camel lia ’Ashtons’ Ballet’ op de foto bloeit van half oktober tot in december. Is je interesse gewekt? Kijk gauw eens op www.esveld.nl, en maak je keuze uit een brede collectie. vliegen van vetbol naar pindaslinger en vallen aan op de vogeltaart. Fruit en brood lusten ze ook. Ideeën voor leuke voedersystemen en gewilde zadenmengsels op www.vogelbescherming. nl of www.vivara.nl. Voor advies, goedgekeurd hang- sluitwerk, montage en certificering, leplaan 65 2742 ZD Waddinxveen 06-24631539 www.pworks.nl iAKKETil IK»

Weekblad voor Waddinxveen | 2011 | | pagina 8