Groei&Bloei Blij roodborstje in de winter I I I I UJ Kronkelen en krullen Rode bessen stekken is heel eenvoudig Haal omhelzing van bloemen in huis Plannen maken Wat ruikt daar zo lekker? Alles over tuinen en tuinieren Oogsten van wintergroente ^4- T M T Kijk snel op www.groei.nl. Maak kennis met hét maandblad voor de echte tuinliefhebber. TWEE NUMMERS 2,50 TER KENNISMAKING: TWEE NUMMERS VOOR €2,50! --.i? -r - - t- ^44 «Mk- r FOTO: LEONTINETRIJBER wwiu.groei.nl/wathoorih Sommige struiken zie je nau welijks staan, tot ze je ineens opvallen: met een laagje rijp bijvoorbeeld zoals op de foto. Het is de Corylus avellana ’Contorta’ of kronkelhaze- laar. Z’n andere Nederlandse namen, krul- of kurkentrek- kerhazelaar, kloppen ook he lemaal: de struik is populair door zijn grillig gevormde takken. Die gekrulde twijgen, soms getooid met katjes, zijn leuk om in bloemstuk- jes te verwerken. Vooral in het voorjaar, als de blaadjes tevoorschijn komen. Plant deze hazelaar eens aan, als je plaats hebt. Het is een gemakkelijke groeier, die het in zon of halfschaduw doet op elke grondsoort. Hij haalt een hoogte van 2,5 tot 3 meter, maar snoeien mag. Doe dat in de winter, als het Tussen december en februari is het tijd om rode bessenstrui ken te snoeien. Van de afge snoeide takken kun je prima stekken maken. Dat gaat heel simpel. Gebruik voor de stekken eenjarige takken. Knip er vervolgens stukken van ongeveer twintig centimeter van. Elke stek moet bovenin drie knoppen hebben. De rest van de knoppen snijd je netjes langs de tak weg. Ga nu op zoek naar een beschut en beschaduwd plekje Duurt de winter nu al te lang? Haal de lente in huis en vul de kamer met kleurige bloeiers. Warm Embrace: zo heet de trend om een natuurlijke sfeer te creëren met vooral stoere, uitbundige bloemen. Stijve, gecultiveerde types horen daar in de tuin en steek daar de stekken in bosjes gebundeld voor tweederde deel in de aarde. Let op, de bovenkant moet de bovenkant blijven! Pas in het voorjaar plant je de stekjes op een kweekbed uit, zet ze weer tot de helft of tweederde in de grond, nu met een onderlinge af stand van ongeveer veertig centimeter. Als het goed is zie je over een tijdje de eer ste blaadjes verschijnen. Gezellig, dat gefladder en gekwetter vair vogels om je heen! Haal ze je tuin bin nen; zet een aantrekkelijke voedertafel voor het raam, hang een vogelhuisje op. Zorg voor een drinkbakje, onbereikbaar voor poezen. Dek het water wel af met gaas, want als het vriest mo gen de vogels niet badde ren. En plant - bij vorstvrij weer - een boompje in de tuin, dat verhoogt de kans op druk vogelbezoek aanzienlijk. Vogels hebben het niet gemak kelijk nu de steden oprukken, inclusief asfalt en verstening. Ze kunnen best wat hulp gebruiken. Lang bestond het idee, zelfs bij de Vogelbescherming, dat je vogels niet in het voorjaar of in de zomer moest bijvoeren, maar die gedachte is inmiddels achterhaald. Als ze eitjes leg gen en hun jongen groot bren gen, slaan ze wat extra voer niet af. Je merkt het vanzelf als ze het te veel vinden; dat blijft dan liggen. Wat eten ze het Ijzig weer, stormwind, kille regenbuien? Blijf lekker binnen en ga fijn plannen bedenken voor het komen de seizoen. Tijdschriften, ontwerpboeken, catalogi voor zaden of zomerbollen kunnen je daarbij aanste kelijk inspireren. Ligt er nog een voorraad oude zaadzakjes in de schuur? De kiemkracht van deze zaadjes kun je goed contro leren door er enkele op een vochtig doekje te strooien. Leg het doekje afgedekt met doorzichtig plastic op een warme plaats, op de vensterbank bijvoorbeeld. Kiemt de helft van de zaden, dan is het zakje nog bruikbaar. Een kale tuin, midden in de winter. Toch snuif je plotseling een zweempje geur op. Heerlijk, je begint meteen naar het voorjaar te verlangen. Misschien was het de groenblijver Sarcococca, die onopval lend bloeit, maar op ruime afstand te ruiken valt. Bij de toverhazelaars zie je de fraaie bloemen beter en ook de geur is niet mis. Een tweetal mooie soorten zijn: Hamamelis mollis, Hamamelis ’Brevipetala’ en Hamamelis x intermedia ’Pallida’. Ook de Viburnum x bodnantense ’Charles La mont’ ruikt heerlijk evenals de kamperfoeliestruiken Lonicera fragantissima en L. x purpussi ’Winter Beauty’. niet vriest. Er bestaan meer van die aar dige kronkelaars, denk aan de welbekende kronkelwilg of Salix babylonica ’Tortuosa’. Zonder ingrijpen wordt dat een reus van 12 meter. Knot hem dus tijdig, tussen januari en maart, desgewenst tot 30 cm boven de grond. Hij loopt zo weer uit met takken van uiteindelijk anderhalve meter. Wil je gesnoeide takken goed houden tot Pasen? Bewaar ze - net als die van de kronkel- hazelaar - met de onderkant in de grond. Behalve de ge wone kronkelwilg zijn er ook soorten met geel, oranje en glanzend bruin hout. Zoals Salix ’Caradoc’ (geel), Salix alba ’Dart’s Snake’ (glanzend bruin) enS. ’Erythroflexu- osa’ (syn. S. ’Golden Curls’) (oranjegeel). niet bij. Wèl ruige materi alen als hout, schors, riet of wolvilt. Liever wat rus tiger? Gebruik dan zachte, traditionele tinten, zoals de hyacinthen op de foto. Voor meer inspiratie: www. mooiwatbloemendoen.nl Zorgeloos genieten van prachtige tuinen over de hele wereld, per luxe touringcar of per cruiseschip? Garden Tours organiseert het, samen met Groei Bloei. De voorpret begint al in het januarinummer van het tijdschrift, dat informatie geeft over zes bijzondere reizen: naar de Baltische Staten, de Azoren, Schotland, Nieuw- Zeeland of Engeland (foto). Of kijk op www.gardentours.nl. FOTO: garden tours Staat er nog iets in de groente tuin? Jazeker, een paar stoere, winterharde types houden het dapper vol. Winterprei kan zelfs tot maart in de grond blijven. Alleen, het valt niet mee om te oogsten als de grond hard bevroren is. Het beste maak je vóór de vorst met de spa wat preiplanten los om ze binnen vorstvrij te bewaren. Bescherm de resterende planten in de tuin tegen de vrieskou door ze aan te aarden. Van boerenkool wordt vaak beweerd, dat die beter smaakt na een koude periode: ‘de vorst moet erover’. Het klopt, de ijzige temperatuur zet het zetmeel in de bladeren om in suikers, zodat de kool voller en zoeter smaakt. Vooral het jonge blad bovenaan is lekker. Spruitjes zijn eveneens prima tegen de kou opge wassen. Oogst ze als ze nog he lemaal gesloten zijn, laat ze niet te groot worden. Spruitjes die je tijdens een vorstperiode oogst kun je niet bewaren. TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE liefste? Het verschilt per vogel en het hangt samen met de vorm van de snavel. Merels en zanglijsters lusten graag brood, gewelde krenten of rozijnen en fruit. Mezen zijn dol op vetbollen, zonnebloempitten en ongebrande, ongezouten pinda’s. Roodborstjes, win terkoninkjes en mussen doe je een plezier met broodkruimels en ongekookte havermout. Meer over de bekendste tuin vogels en hun geluidjes op b B f

Weekblad voor Waddinxveen | 2012 | | pagina 25