GROEI^BLOEI Bloeiers in vrolijke wintertuin Decoratieve klimmer /Site <wa? ga Tuinbonen voorzaaien kan al vroeg in het jaar Regenwormen en diep spitten voor drainage hl w Druiven snoeien Tüinieren in beeld Sneeuwklokjes delen 3 k‘ TER KENNISMAKING: TWEE NUMMERS VOOR €2,50! Maak kennis met hét maandblad voor de echte tuinliefhebber. TWEE NUMMERS 2,50 - A 0 r» ri i.i 4 FOTO: MODESTE HERWIG FOTO: DREAMSTIME FOTO: VISIONSPICTURES.COM De struikklimop (Hedera helix ’Arborescens’) is decoratief én gemakkelijk. Zomer en winter groen, met glanzend, hartvor mig blad en een losse, sierlijke vorm. Vogels en vlinders zijn dol op de bloemetjes; de besjes staan geinig in boeketten. In tegenstelling tot de gewone, klimmende klimop bloeit een struikklimop al het eer ste jaar na aanplant en deze richt geen schade aan door zich tussen dakpannen en dakgoten te wringen en aan daklijsten te hechten. muur aardig versieren met zijn lieve, gele bloemetjes. En dan de-toverhazelaar! Nu al zitten de takken van deze Hamamelis-struik vol met grappige, kleurige draadpluisjes, van felgeel tot oranje of donkerrood. Nog even en ook de trotse Camellia showt weer zijn grote bloemen in allerlei tinten, van bescheiden wit tot fel karmozijnrood. Bloeiende viooltjes, heide en primula maken je win tertuin helemaal af. Wachten valt niet mee, ei genlijk wil je aan de slag in de moestuin.Haal dus alvast zaad voor tuinbonen in huis; in februari kun je beginnen met voorzaaien, buiten onder glas of binnen in potten. Een tuinboon kiemt vanaf een temperatuur van 5 graden. Het gaat zo: 1. Week de bonen even in lauw water, zodat ze beter kiemen. 2. Plant de boon ongeveer 5 cm diep in een pot met gewone potgrond. 3. Zet de pot op een koele, lichte plaats en kweek de plantjes daar verder op. Als ze 10 cm hoog zijn mogen ze in maart de tuin in. Tuinbonen groeien zonder TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Hartje winter... tijd om druiven te snoeien! Het moet namelijk gebeuren voordat de temperatuur stijgt en de sapstroom in de druivenplant weer op gang komt. Snoei je te laat, dan kan de plant gaan ‘bloe den’: het kostbare levenssap sijpelt uit de snijplek. Bij een sierdruif breng je al snoeiend alleen de vorm terug - precies zoals je het zelf aantrekkelijk en beheersbaar vindt. Voor een rijke oogst let het iets nauwer. Er bestaan ver schillende leimodellen voor een druif; het bekendste is de snoervorm, waarbij aan weerskanten van de hoofd stam lange takken of liggers over een pergola groeien of in meerdere etages langs draad worden geleid. Bij een gevormde, oudere druif ga je als volgt te werk. Haal alle nieuwe scheuten uit de verticale hoofdstam weg. Neem vervolgens de scheuten van het afgelopen jaar uit de horizontale liggers, de gesteltak- ken, onder handen. Knip die scheuten terug tot stompjes of stiften met twee ogen (knoppen). Deze mo gen uitgroeien tot nieuwe scheuten. Volgend jaar wordt de bovenste scheut helemaal weggeknipt en de onderste zo ingekort dat er weer twee ogen kunnen uitlopen. de bovenlaag om en niet de vaste ondergrond. Er zit niets anders op dan: diep spitten. Wateroverlast ontstaat soms ook in grond die erg verdicht is door gebrek aan bodemleven. Kruipend en wurmend creëren regen wormen een uitgebreid gangenstelsel dat voor perfecte drainage zorgt. Lok die wormen daarom je tuin in; werk geregeld compost en tuinaarde door de bovenlaag en ze komen vanzelf. Ze zien er veelbelovend uit, die dikke grasachtige pollen sneeuwklokjes. Maar.hoe dikker de pollen hoe minder bloemen. De bolletjes van de sneeuwklokjes krijgen te weinig plaats, gaan elkaar verdringen en vinden te weinig voedsel. Hoogste tijd om de pollen in kleine toefjes te verdelen en over te planten in verse grond. Alvorens ze te verplanten moeten de meeste bollen eerst afsterven: het groen moet dor zijn. Bij sneeuw klokjes ligt dat anders; verplant ze liefst met groen loof, direct na de bloei. Tip voor tuiniers op zandgrond: plant de bolletjes minstens 10 cm diep op plekken waar de grond snel uitdroogt. Sneeuwklokjes houden van een ietwat vochtige standplaats. hulp, maar volbehangen met zware bonen is een steuntje toch wel fijn. Steek bijvoor beeld wat snoeitakken (rijs hout) tussen de planten of span een touw tussen palen. Zien de tuinbonen zwart van de luis? Helaas, dat gebeurt vaak. Het helpt als je de planten topt zodra de eerste peulen verdikken. De bekend ste rassen, zoals ‘Express’, bloeien wit met wat zwart. Er zijn echter ook tuinbonen met roze bloemen, zoals ‘Crimson Flowered’. TIP: Kan de koude bak meer rijtjes zaailingen aan? Je kunt evengoed erwten, snijsla, radijsjes en raapsteeltjes voor zaaien. na Nieuwjaar worden. Geef de Helleborus een beschutte plek in humusrijke grond die goed vocht doorlaat en nooit te nat blijft. Schrale wind en de afwisseling van ijzige kou en milde temperaturen kunnen schade berokkenen. Plaats bij strenge vorst eventueel een beschermende plastic bak over de plant. Er valt meer te kiezen. Een andere vroege bloeier is de winterjasmijn of Jasminum nudiflorum. De groenblijvende klimplant kan een hekwerk of Blijft het regenwater na een flinke bui in de tuin staan? Dat kan verschillende oorzaken hebben. In nieuwbouwwijken wordt de ondergrond door zwaar materieel zo dichtgereden dat er een ondoordringbare laag ontstaat. Al legt de aannemer daar een keurige laag teelaarde overheen, toch zal de tuin na een paar flinke plensbuien in een modderpoel veranderen. Het water kan niet weg, het zakt niet in de grond. Dit los je niet op door de grond te frezen. Een frees woelt alleen V Hoe pak je het aan in de tuin? Wat moet wanneer en hoe gaat dat precies? Groei Bloei helpt je op weg; op de website staan handige instructiefilmpjes over alle mogelijke klussen voor tuiniers. Kijk eens op uMuzgroei.nl/tuinieren- inbeeld Ligt de tuin er kaal en saai bij? Waarom, als er zoveel leuke winterbloeiers bestaan! Be denk snel een plan, om het uit zicht vanuit kamer of keuken op te pimpen. Zet series potten op het terras of balkon, gevuld met groenblijvende struikjes of bladplanten en vroege bloeiers. Neem de kerstroos of Hellebo rus niger. Bij gunstig weer doet de plant wat zijn naam belooft: bloeien rond de kerstdagen. Ervaren tuiniers noemen hem liever winterroos, want door strenge vorst kan het weleens Tuinieren is hot! Nieuwe generaties ontdekken de tuin. De special van Groei Bloei, die nu in de winkel ligt, heeft als thema: Tuinieren anno 2012. Het gaat over eten uit de eigen tuin, over lekker buiten bezig zijn, ecologisch tuinieren, spelen, genieten van mooie dingen en je hart ophalen in de natuur. Geniet mee! FOTO: JOLANTHE LALKENS

Weekblad voor Waddinxveen | 2012 | | pagina 7