Groei Bloei Geef tuin rust en ruggengraat ■F' Spettercombinaties Jaarlijks snoeien voor betere appels en peren Onderzoek grond om juiste plant te kiezen Alles over tuinen en tuinieren Dakplatanen snoeien Groene nieuwtjes Blijven oogsten! 1 Kijk snel op www.groei.nl. F TWEE NUMMERS VOOR €2,50! t-H- 9J Maak kennis met hét maandblad voor de echte tuinliefhebber. TWEE NUMMERS 2,50 TER KENNISMAKING: FOTO: LEONTINE TRIJBER Locatie: www.sperwershof.nl. FOTO: LEONTINE TRIJBER FOTO: IBC Een tuin met groenblijvende planten en struiken, zoals buxus en taxus, ziet er het hele jaar aantrekkelijk uit. De hagen en snoeivormen zorgen voor rust en ruggengraat; ze accentueren de belijning en vooral in de winter valt dat groen heel erg op. Een duidelijke structuur is onmisbaar. Stel dat je tuin al leen eenjarigen of vaste planten zou bevatten. Al bij de eerste nachtvorsten verliezen deze trouwe zomerbloeiers hun glorie. Ze zakken in, vergelen Gek op kleur? De nieuwe trend ’Colour Rich’ zal je plezier doen. Die lacht je toe met superfelle tinten in heftige contrasten, voor bloemen, accessoires en interieur.Wauw, zo’n blauwe muur achter hardroze hyacin ten en knalgele narcissen in fluorescerende vazen. Weg met die sombere winter! hagen als afscheiding van vakken of als achtergrond voor een bloemenborder, zet op strategische punten een wintergroene struik of snoeivorm, mix blad- houdende struiken met bladverliezende, plant eens een boompje. Staat het skelet van de tuin eenmaal overeind, dan wordt het een koud kunstje om de resterende ruimte prachtig op te vullen met vaste planten, klimplanten, bloembollen en eenjarigen. Splinternieuwe planten soorten, groene evene menten, niet te missen tuinbeurzen, praktische tips. Je weet ze als eerste en profiteert van leuke aanbiedingen, als je de Groei Bloei-nieuwsbrief leest. Meld je aan bij www. groei.nl. Een jaarlijkse snoei van ap pel- en perenbomen houdt de bomen gezond en levert kwalitatief betere vruchten op. De beste tijd voor de onderhoudssnoei is de winter: van december tot maart en dan liefst bij droog, vorstvrij weer. Als snoeiplekken te lang vochtig blijven bestaat het gevaar van vruchtboomkan- ker. Bij strenge vorst helen de snoeiwonden slecht. De takjes waaraan de bloesems en vruchten verschijnen heten sporen. Vooral bij oudere bo men kan het nodig zijn teveel of te lange sporen te duimen of in te korten. Ken je het verschil tussen een vruchtknop of een bladknop? TEKSTBEWERKING: HANNEKE LOUWERSE Zelfs in januari staat er nog best veel eetbaars in de groentetuin. Winterprei verdraagt ijzige tempe raturen en kan gerust tot in maart in de moestuin overwinteren. Alleen valt het bij strenge vorst niet mee om de prei uit de harde grond te krijgen. Spit dus tijdig wat planten uit en bewaar die vorstvrij. De overige preiplanten kun je aanaarden of met een bladlaag tegen bevriezing beschermen. Boerenkool kan eveneens prima tegen de vorst; de smaak verbe tert er zelfs door omdat hetzetmeel in de bladeren wordt omgezet in suiker. Zo krijg je een lekker vol en zoet stamppotje, zeker als je vooral de bovenste, jonge bladeren van de plant verwerkt. Spruitjes hebben evenmin last van de kou. Sommige rassen oogst je heel het winterseizoen door, zoals ’Tavernos’ en ’Doric’. Laat de spruitjes niet te groot worden en eet ze als ze nog gesloten zijn. Spruitjes die je tijdens een vorstperiode oogst zijn niet lang te bewaren. Ook veld sla groeit ‘s winters redelijk door; je vindt altijd wel een paar verse blaadjesom een slamengsel te verrijken. Elke plant stelt zijn eisen. De ene soort gedijt op vette klei, de andere wil juist zuur zand. Als je de grondsoort van je tuin weet, wordt het gemak kelijker om de juiste planten te kiezen. Ga daarom eens op onderzoek uit; pak een beetje aarde op en wrijf het tussen de vingers. Zandgrond glijdt tussen je vingers weg, klei voelt plakkerig aan. Te vette of verdichte klei maak je luchtiger met scherp zand en compost. Schrale, droge zand grond vraagt om toevoegingen die goed vocht en voedings- en ontbinden. Dat ziet er niet meer uit! En als je die wanorde weghaalt blijf je met een kale, saaie boel zitten. Voorkom dit instortingsgevaar, door je tuin een stevige ruggengraat te geven. Hoe richt je dat in, hoe krijg je een structuur die maakt dat je zomer en winter van een mooie tuin geniet? Waar altijd iets te beleven valt? Maak een plan. Laat je inspire ren door andermans tuin, kwe kerijen, boeken en tijdschrif ten. Gebruik groenblijvende Met het 26-plantenplan van Groei Bloei weetje zeker datje plantenkeus klopt. Op 26 kaartjes staan prachtige, sterke planten, met alle nodige info. Gemakkelij ker kan Groei Bloei het niet maken. Dit wordt leuk en succesvol tuinieren, zelfs al heb je nauwelijks tijd of plantenkennis. Bij elk Groei Bloei-nummer krijg je drie plantenkaarten cadeau. Dakplatanen groeien hard. Om de platte vorm te houden is een jaarlijkse snoeibeurt nodig. Haal daarbij alle recht omhoog gaande scheuten weg. De horizontale takken mogen verder uitgroeien. Bijvoor beeld tot 2 a 3 meter, zodat de boom schaduw biedt aan een ruime loungeplek. Ga je een dakplataan aanschaf fen? Let erop dat de onder ste takken niet te laag uit de stam groeien. Dit komt nogal eens voor. Slimme kwekers weten dat de boom beter verkoopt met kor tere stam. Die hoge takken lijken bij een jonge boom buiten verhouding. Dat is schijn. Als de zijtakken op 2,40 m hoogte zitten kun je er zonder bukken onder door lopen. stoffen vasthouden, zoals compost, bladaarde of fijne schors. De zuurgraad of pH van de grond kom je te weten met speciale testsetjes die bij de tuincentra worden verkocht. Ook het stik- stofgehalte en aanwezig fosfaat bepaal je zelf met een testset. Wil je een heel exacte meting, laat dan een grondmonsteronderzoek doen; bij de uitslag daarvan zit meteen een bemestings- advies. Bloemen met duidelijke vormen maken het extra spannend, samen met natuurlijke materialen in lichtgevende tinten, zoals kanariegeel, karmozijnroze. Alles mag, dus aan de slag. Bekijk ook: ururui.rnooiwatbloemen- doen.nl Bij twijfel wacht je gewoon even met snoeien tot de eerste knoppen uitlopen: dat zijn na- melijkde vruchtknoppen Laat die als het even kan met rust, om zo weinig mogelijk fruit te missen. Maar.een foutje maken mag, de boom herstelt zich heus wel weer. In het tijdschrift Groei Bloei is te lezen welke tuinklussen je deze maand nog meer kunt aanpakken.Op de website van Groei Bloei staat een tuin kalender met een maandelijks overzicht van tuinkarweitjes. Ook kun je er filmpjes bekijken van tuinkarweien. Zie: u7U7U7.groei.nl/tuinierenin- beeld

Weekblad voor Waddinxveen | 2012 | | pagina 7