Na bijna 67 jaar valt doek voor het Weekblad voor Waddinxveen ii Geschiedenis van het oudste naoorlogse nieuwsblad van Waddinxveen is bewogen. woensdag 1 februari 2012 Weekblad voor Waddinxveen pagina 7 - Altijd actueel: de weekkrant.nl ‘Het was toch altijd de krant waar ik het eerst naar greep’ i i FnoJi'-vbA Bert J. Woudenberg, hoofdredacteur van het Weekblad van 1973-2000, te midden van oude leggers van het wekelijks nieuwsblad. FOTO CARINA BERGMAN Na een kleine 3.500 edities in bijna 67 jaar komt er van daag definitief een einde aan het vertrouwde Weekblad voor Waddinxveen. Het op za terdag 19 mei 1945 voor het eerst op overgebleven bon kaarten papier uit de Tweede Werelddoorlog verschenen nieuwsblad houdt op te be staan en maakt plaats voor het al bestaande Hart van Holland waarvan de regionale editie voortaan onder de slagzin ‘Hét weekblad voor Waddinxveen’ verschijnt. Bert J. Woudenberg Waddinxveen men om die vijf jaar later als drukkerij en boekhandel in de Oranjelaan voort te zetten, zeg gen dat hij dagen achtereen op de bank in zijn huis zat en in de tuin rond liep om zijn plannen voor een nieuw weekblad vorm te geven en uit te werken. “Het was geen makkelijk be gin,” aldus F. Veldwijk over zijn initiatief in die tijd. “Er was nauwelijks papier en stroom om de drukpers aan te drijven was er evenmin. Met de hand werd het krant je gezet en daarna gedrukt op de degel- pers, die in beweging werd gebracht met behulp van een zelf gebouwde primitieve trapinstallatie om op die manier het gebrek aan elektrische aan drijving te kunnen overbruggen.” Voor F. Veldwijk is het een feit dat zijn Weekblad voor Wad dinxveen zich snel een vaste plaats heeft ver overd in de Waddinx- gaandeweg de donderdag en de woensdag als verschijningsdag zouden volgen. “Wij blijven op de hoogte van het wel en wee in onze naaste omgeving, van het Degelpers Om ‘de plaatselijke winkeliers gelegenheid te geven tot adver- teeren’ ziet de Waddinxveense drukker F. Veldwijk zijn kans schoon om. twee weken na de bevrijding van ons land onder de eerder al door een collega- uitgever gebruikte titel ‘Week blad voor Waddinxveen’ een ei gen nieuwsblad uit te brengen. Op zaterdag 19 mei 1945 rollen de eerste exemplaren daarvan van zijn degelpers in de drukke rij aan de Oranjelaan. “Geheel onverwacht, zonder dat iemand op de komst van dit blaadje re kende, is het verschenen, in de veronderstelling, dat het in een leemte zal voorzien,” schrijft de uitgever-drukker over zijn ini tiatief. Hij zet zijn toelichting aan de lezers uiteraard op de voorpagina van het vier kleine pagina’s tellende eerste num mer. Met de woorden “Wij ko zen zee en hopen op gunstigen wind” sluit hij zijn bijdrage af. In de eerste editie van het Weekblad voor Waddinxveen staat op de voorpagina verder: “Het plan is het blad eiken Zaterdag te doen verschijnen, enkele weken huis aan huis be zorgd, daarna tegen een billijk abonnementsgeld verkrijgbaar te stellen, een en ander behou dens de goedkeuring van hoo- gere instanties, die over het al De redactie van het Weekblad: Carina Bergman (links) en Ingrid Halbmeijer. FOTO MARIEKE MARKUS. specifieke plaatselijke nieuws, dat zo geschikt is in een ‘eigen blad’ opgenomen te worden, van den burgelijken stand, den doktersdienst, de predikbeur ten en de bonnenlijst.” Naarmate de papiersituatie be ter wordt, groeit ook de omvang van de krant. In 1959 verschijnt het Weekblad voor Waddinx veen in dagbladformaat. Het nieuwsblad is dan nog altijd een abonnementskrant. Be gonnen wordt in 1945 met 300 abonnees, maar in de jaren vijf tig, zestig en zeventig zijn dat al gauw acht tot negen van de tien Waddinxveense gezinnen. Is uitgever-drukker F. Veldwijk eerst ook nog heel wat jaren de enige redacteur, na een poosje wordt hij daarbij als een soort of niet verschijnen hun oordeel willen geven. Dit moet worden afgewacht.” Later zou de grondlegger van het Weekblad voor Waddinx veen, die als 31-jarige in 1926 een kleine drukkerij aan de Julianastraat had overgeno- onbezoldigd ‘gemeentevoor- lichter’ geholpen door gemeen tesecretaris H. Jenné. Vaste en losse krachten doen daarna hun intrede om verantwoor delijkheid te dragen voor de inhoud van het nieuwsblad. Van achtereenvolgens An ton Pfeiffer, Jan Mol, Kees van der Bas en Bert J. Woudenberg tot Dave Heemskerk en Carina Bergman als laatste. Met de komst en de concurrentie van nieuwe weekbladen wordt het Weekblad voor Waddinxveen van de opvolgende uitgevers Jan Veld wijk en Frits van Kempen midden jaren zeventig ook gratis bezorgd. Po gingen tot een gro tere regionale ver spreiding te komen zijn niet blijvend. In 1976 wordt het Boskoopse weekblad Gou we Koerier ingelijfd en draait er daarnaast in 1985 een poosje de Kabelkrant Waddinxveen. De economische veranderin gen in de krantenwereld zetten echter door als het Weekblad voor Waddinxveen in 1992 in handen komt van achtereenvol gens het Dagblad van Rijn en Gouwe, AD NieuwsMedia en Wegener Media. Nog maar een paar jaar geleden verschenen er in Waddinxveen zes weekbladen: Weekblad voor Waddinxveen, Waddinxveense Post/Goudse Post Regio, Pos tiljon, Hart van Holland, De Krant van Waddinxveen en RNG weekend. Dat zijn er na deze week nog twee. Burgemeester Bert Cremers betreurt het sluiten van het Weekblad voor Waddinxveen zeer. “Een iconische krant, waardevol voor de serieuze plaatselijke politiek en funge rend als het publicitaire ge zicht van Waddinxveen,” geeft hij desgevraagd als zijn reactie. Ook voorzitter Henk de Bas van de Ondernemers Vereni ging Waddinxveen (OVW) denkt er zo over. “Het was toch altijd de krant waar ik het eerst naar greep,” zegt hij. Het Weekblad voor Wad dinxveen kent als het oudste naoorlogs nieuwsblad van het Gouwedorp’een lange en ook bewogen geschiedenis. Voor 1940 verschenen er trouwens eveneens al weekbladen, zoals het ‘Waddinxveensch Adver tentieblad’ (1897), ‘Het Alge meen verspreid Advertentieblad voor Waddinxveen’ (1914), ‘De Waddinxveensche Courant’ (1916), het ‘Waddinxveen’s Advertentieblad’ (1931) en het ‘Weekblad voor Waddinxveen’ (1932) van een andere uitgever, maar die bestaan in 1945 niet meer. veense samenleving. “Geen wonder,” schrijft hij op vrijdag 24 mei 1946, als het onafhan kelijke nieuwsblad dan al een dag eerder verschijnt, waarna “'eefcblarf voor UZaddtnxveen WoeUWad voor WiMh,n - .-V.' M 11

Weekblad voor Waddinxveen | 2012 | | pagina 7