WINKELMEISJE W. SOL \Mfot°«de veï^eVle^ oY? GEVRAAGD EEN NET Pasfoto's direkt klaar VAN TOL's KEURSLAGERIJ Aardappelen, Groenten en Fruit A. RODENBURG EENDRACHT- RUITERS REDAKTIE ADRES: Drukkerij Elgersma, Dorpsstraat 62a, Zevenhuizen, Tel. 01802-2289 en Noordeinde 17, Zevenhuizen, Tel. 01802-1653, waar ook de kopij van de Dorpskrant kan worden ingeleverd. Oplage: 3.500 ex. 2e Jaargang nummer 31 oktober 1979 Verschijnt éénmaal per veertien dagen. Onafhankelijk informatieblad voor alle inwoners van Zevenhuizen, Oud Verlaat, Moerkapelle en Kruisweg De naam "Eendrachtruiters" is afgeleid van de Eendrachtpolder, omdat op het grondgebied van deze polder, net na de oorlog een groep ruiters bij elkaar kwam om les te nemen in het paardrijden. Dit gebeurde aanvankelijk op het land rond de boerderij van de heer H. Paul. Ca. 11 jaar rijden de ruiters van de landelijke rijvereniging De Een drachtruiters achter de boerderij van de fam. Dogterom aan het begin van het Zuideinde in Zeven huizen. "Ach", vertelt mevrouw B. Dogterom - van Beek, een zeer enthousiast lid van de rijvereni ging, "er was zo weinig vlak na de oorlog en er bleek duidelijk behoefte aan iets dergelijks". Om te kunnen rijden bij De Eendracht ruiters, moest men zijn eigen paard meenemen, wat nu nog zo is, vertelt zij op een zomaar doordeweekse avond, bij het gadeslaan van het "Longeren" van enkele paarden. Beurtelings ge beurt dit vanuit de rechter- of linkerhand en draaft het paard een rondje, terwijl zijn ruiter met de teugels in de hand het paard leidt. Met vier paarden zagen we dit gebeuren en het was de fraaie beesten aan te zien dat graag een rondje maakten. Onder het ge sprek met mevrouw Dogterom dwalen haar ogen nogal eens af naar de paarden en volgt een instructie, terwijl mevrouw R. v.d. Pol - Avis ook een waakzaam oogje in het zeil houdt. Eén van de jongeren rijdt nog maar pas paard, zij is gewend om op een pony te rijden en is duidelijk nog niet helemaal verzekerd van haar kunnen. Mevrouw Dogterom ver telt dat dit longeren en trainen drie maal in de week plaatsvindt, terwijl de pony's zaterdagmiddag komen lesrijden. Er zijn 15 jeugd leden die allemaal op hun eigen pony naar de buitenmanege ko men, alhoewel sommige pony's van mensen buitenaf met een wagentje achter de auto worden vervoerd. Onder leiding van mevrouw v.d. Wilk is er goed getraind en sleepten de jongenlui heel wat prijzen in de wacht tijdens de kampioenschappen van Zuid-Holland, doe door de kring Gouda van de Zuidhollandse bond van landelijke rijvereni- gingen, enkele weken gelden plaatsvonden. Versierd met linten en strikken kwamen de pony's vanuit de manege in Waddinx- veen aan de Plasweg, waar het concours werd gehouden, thuis. Het lesgeven op de drie avonden in de week bij de paarden, wordt beurtelings door mevrouw Dogterom, mevrouw v.d. Pol of mevrouw van Balen - Dorrestijn gedaan. Het zijn voornamelijk middelbare scholieren, die niet iedere lesavond present zijn, van wege het huiswerk. Doorgaans komen ze toch trouw. Zelfs in de vrij strenge winter die we achter de rug hebben werd er buiten les gegeven. Als het erg koud was gebeurde dit in de middaguren. Voordat de jongelui gaan rijden worden de paarden eerst goed geborsteld en geschuierd, omdat er altid een oneffenheidje onder het zadel kan zitten, waardoor dit op de huid van het paard kan gaan schuren en deze verwon dingen of beschadigingen op kan lopen. Het schijnt ook goed voor de bloedsomloop te zijn. Dan een kwartiertje longeren in de buiten- bak en daarna begint de dressuur. In tegenstelling tot maneges die op commerciële basis draaien heeft de manege van De Eendrachts- ruiters geen binnenbak. Dit zou een te kostbare zaak worden. Terwijl er doorgaans ook geen pensionpaarden worden gestald, omdat De Eendrachtsruiters eigenlijk bijna geheel op vrijwilligers draait. Aan mevrouw Dogterom vroegen we of zij zelf al volleerd is in het paardrijden en of ze met de paarden is opgegroeid. "Nee hoor, vertelt ze lachend, als ongeveer 20-jarige ben ik in aan raking gekomen met paarden. Ik ben een slagersdochter en zo doende niet opgegroeid met paarden. Volleerd in het paard rijden ben ik niet, vrijwel geen enkel mens is dit, omdat je steeds op een ander paard rijdt en elk beest heeft een eigen persoonlijk heid." Het paard en haar of zijn berijder moeten elkaar leren ken nen. We begrijpen dat het toch wel goed is als elk paard een vaste berijder of berijdster heeft; mens en dier raken met elkaar ver trouwd. In de jaren na de oorlog was de' landelijke rijvereniging De Een drachtruiters echt een trefpunt van boeren en hun zonen en dochters. De wekelijkse of twee maal per weekse rijles was een gezellig samenzijn. Hoewel er geen onderkomen was om na te praten ging men nogal eens met elkaar mee naar huis of bleef men bij de manege wat na praten, gewoon buiten. Mevrouw Dogterom vertelt dat de vereni ging vroeger veel meer leden telde. Vroeger waren er op de meeste boerderijen in Zevenhuizen wel enkele rijpaarden. Het was toen ook verkeersveiliger over de weg met het paard te gaan. Met de toename van het verkeer, gaat dat niet meer zo gemakkelijk. Een paar leden komen nog trouw over de weg, in plaats van dat ze hun paard of pony vervoeren in een aanhangwagen, volgens mevrouw Dogteron. Ze doen het dan ook uitermate voorzichtig en nemen de veiligste route. De Eendracht ruiters is aangesloten bij de Kon. Ned. Federatie van landelijke rij- verenigingen. Deze federatie be staat uit bonden en die bonden bestaan weer uit kringverbanden. De Eendrachtruiters behoren tot de Kring Gouda. Eendrachtruiters dag uit rijden. Om er bij de jeugd vooral geen onderlinge concurrentiestrijd van. te maken, werden dit jaar geen onderlinge wedstrijden gehouden, maar is er, evenals vorig jaar, gekozen voor een dag uit rijden op het Landgoeg "De Treek" in Oud- Leusden. Zowel de volwassen ruiters als de ponyclub namen hier aan deel, zodat genoten werd in de bossen. Met veewagens werden depony's en paarden vervoerd, terwijl de ca. 25 ruiters met de auto werden gereden. Naast donateurs en rustende leden, zijn er ongeveer 30 leden die aktief meedoen aan het paardrijden: dat zijn ruiters die elke week komen rijden en les- nemen. Onlangs is besloten om met een groep senioren van vroeger weer één avond in de week te rijden en les te nemen, wat goed is aangeslagen. Naast een paar maal per jaar deelnemen aan concoursen, treedt de landelijke rijvereniging "De Eendracht ruiters" niet veel naar buiten op. Verder een jaarlijkse feestavond in Hotel Vos, waarop ook de leden van andere rijverenigingen acte de presence geven. Uiteraard komen er ook mensen die geen paard rijden, maar toch betrokken wil len zijn bij De Eendrachtruiters. 5-DAAGSE WERKWEEK VRIJE BEDRIJFSKLEDING Tel. 01802 - 1223 - Zevenhuizen Na een kleine verbouwing en vergroting van onze GROENTESTAL, hopen wij U nog beter van dienst te kunnen zijn. Ook nu hebben wij weer diverse reklames. En voor iedereen die voor 15,-- of meer koopt hebben wij een leuke verrassing. KOM EVEN KIJKE EN OVERTUIG U. De winter AARDAPPELEN hebben wij ook weer tegen zeer aantrekkelijke prijzen en bij grote afname belangrijke KORTING. Fruitbakken en manden worden door ons op bestelling gemaakt en bezorgd. BESTEL TIJDIG. Deze aanbiedingen gelden t/m 8 oktober 1979. Eendrachtsweg 1 - Zevenhuizen Telefoon 1835 „HeUtenfTJ4»»bet <- sa at.- n dra s- f\et s gVen daa*y°?L«vAl v,aas Drogisterij - Fotohandel - Kadoboetlek Zevenhuizen - Tel. 01802 - 1366 iee» w..„, wat Vie< cies- foto

Dorpskrant | 1979 | | pagina 1