EEN BLIJDE SPELER w. CACTUSSEN EN SUCCULENTEN een scheve schaats vader en zoon hebben zelfde hobby DORPSHUIS "SWANLA" Officieus maakten de Zevenhuizenaren al enige jaren geleden kennis met JOHN LANTING, toen hij met z'n Theater van de Lach naar het Zevenhuizense Dorpshuis kwam, voor een liefdadigheidsvoorstelling in het kader van de actie 'een piano voor De Zevenster'. "Nee schat, nu niet", zorgde voor een totaal uit verkochte sporthal. Ook vorig jaar, toen hij eind september weer naar Zevenhuizen kwam met "een kus van een Rus", was dat het geval. Het eerste blijspel werkte zelfs door in de gemeentepolitiek, want één van de gemeenteraadsleden gebruikte de naam van "Nee, schat, nu niet", voor een term in de algemene beschouwingen. Zo maakte John Lanting zich al bekend, maar bovenal bemind bij de inwoners van Zevenhuizen, voordat hij er zich in april van dit jaar, definitief vestigde. John Lanting verrichte zijn eerste offi ciële daad, als inwoner van Zevenhui zen, bij de verbranding van het hut- tendorp, aan het eind van de zomer vakantie. Hem was namelijk gevraagd de 'fik' aan te steken, iets wat hem bij zonder goed afging, temeer, daar de als 'lont' dienende materialen in benzine waren gedrenkt. De uitdruk king 'hij speelde met vuur' werd hier letterlijk toegepast. Spelen doet John graag, vooral toneelspelen, iets wat hij meer dan de helft van zijn leven doet. Dezer dagen is de 51-jarige toneelspeler precies 25 jaar 'in het vak'. Veel tam-tam wil hij niet aan dit jubileum geven, liever laat hii het ongemerkt voorbijgaan, want zo zegt hij zelf: "Ik vind het meer een mijlpaal als iemand bijvoorbeeld 40 jaar aan het toneel is". Enigszins aarzelend zij wij bij hem op bezoek gegaan, met gevoelens die je zou kunnen omschrijven als 'planken koorts'. want wie zijn wij, tegenover zo'n beroemd man. De begroeting nam alle drempel vrees weg,; we kwamen zo zei hij "iets te vroeg", want de koffie was nog niet helemaal klaar. Van over zijn bril nam hij ons vorsend op en bracht ons verontschuldigend over de nog niet helemaal perfect ingerichte huiska mer, naar de zonnige zithoek. Omdat z'n vrouw Jenneke lerares is, was er geen vrouw des huizes', iets waaraan John helemaal gewend is. "Soms zien we elkaar een week niet; uiteraard slapen we wel naast elkaar, maar onze kleedkamers hebben we naast de slaapkamer, om elkaar niet te storen in de slaap. Toen we nog aan de Binnenweg in Rotterdam woonden, kon dat niet en werd ik al wakker als ik bijvoorbeeld alleen al de geur van parfum rook, waarvan Jenneke zich bediende. Ik ga er doorgaans pas na tweeën in en kom er halverwege de ochtend uit, terwijl Jenneke op tijd naar bed gaat en vroeg er weer uit. Onze 12-jarige zoon zegt weieens, als ik ook eens een keer aan het ontbijt zit, op een vrije dag of zo "Wie is die vreemde man toch, moeder, die aan tafel zit?"laat hij zich gekscherend ontvallen. Het ijs is gebroken en ontspannen kabbelt het gesprek over koetjes en kalfjes en natuurlijk over het toneel spelen. Om snel weer terug te komen bij het doel van ons bezoek "Wat vindt u van Zevenhuizen?". "Een leuke plaats, met spontane, open mensen. Bovendien hebben we een prima burgemeester met wie je een goede babbel kunt maken", reageert hij spontaan. "Koos u Zevenhuizen met een speciaal doel?" "Eigenlijk niet, het was min of meer een toevalligheid. Dit gebied kwam een beetje in aanmerking, omdat m'n vrouw in Hillegersberg lerares Engels is en de afstand niet te groot moest zijn. Daarnaast wilden we ook 'feeling' houden met de grote stad en Rotterdam is hier vandaan maar een 'wippie'. Ook zitje hief centraal in het land, iets waarmee ik eveneens rekening mpet- houden vanwege de voorstellingen, die overal door het land versnrrid worden gegeven. Dat we hier een huis vonden was min of meer een toevalligheid. Met een - vriend uit Nieuwerkerk reden we wat rond en vonden dit. Na een intensieve verbouwing trokken we er in april in. Ik ben er zelf ook twee maanden in beziggeweesf, maar toen moest ik weer aan het werk, keihard er tegenaan, 80 uur per week, om het blijspel van deze winter voor te berei den. In de dorpskern van Zevenhuizen komt hij niet zo vaak, horen we, want dat is voor boodschappen doen verder rijden dan Nieuwerkerk of Ommoord. Voor wie het nog niet weet, John Lanting woont aan de Wollefoppen- weg, net buiten de woeligheden die de nieuwe woonwijk in aanbouw "De ZevenKamp" met zich meebrengt. De tuin rond het huis geeft hem af en toe handenvol werk "want dat muur kan groeien hoor", stelt hij nadrukkeiijk. Een frisse aanblik biedt de achtertuin, vanuit de zithoek, die als een soort erker aan het huis is gebouwd. Er is zelfs een vijvertje in. Grotendeels is de achtertuin gelaten zoals hij was bij de aankoop van het huis, wel moest er het nodige aan gedaan worden om hem te krijgen zoals hij nu is. "En dan de omgeving hier, hè, heer lijk om een rondje te fietsen. Vooral toen ik intensief bezig was om het blijspel van deze winter voor te berei den, was het een verademing om alvorens te beginnen, eerst een rondje door de polder te fietsen". Over dat blijspel "een scheve schaats" en een blijspel in het algemeen stelt John, dat het verschrikkelijk moeilijk is een schrijver te vinden die een goed blij spel schrijft. In Engeland zijn er diver se (waarvan er enkele inmiddels goede vrienden zijn geworden), maar het be zwaar is altijd weer dat het script hele maal bewerkt moet worden omdat gezegdes die in Engeland de lach op wekken, dat hier in Nederland niet doen. Bepaalde gezegdes hebben hier een andere betekenis. Zin vrouw is hem hierbij behulpzaam, doch daarna moet het geheel nog een bewerkt wor den, iets wat hen samen 400 uur kost! "Ik concentreer me dan volkomen en lees het script gedeelte voor gedeelte door en in gedachten hoor ik de zaal, het ritme van de lach. In een blijspel moeten steeds op bepaalde punten 'lach-opwekkers' zitten. Vlak voor de pauze gaat de lach in de 5e versnelling, en op 2/} van het stuk moet er bijvoor beeld een laatste hoogtepunt komen", verklaart hij. Met de schrijver neemt hij tussen de vertaalwerkzaamheden contact op en vaak komt de schrijver het vertaalde en bewerkte blijspel 'be kijken' tijdens een voorstelling. Hoe wel hij de Nederlandse taal niet ver staat, herkent en kent hij de lachsitua- ties, en weet het ritme. "Een klucht is eigenlijk net poppenkast, je werkt met de zaal", verduidelijkt de heer Lanting "Absoluut geloofwaardige mensen komen in absoluut ongeloofwaardige omstandigheden terecht". "Waarom is er doorgaans meer be langstelling voor een klucht als voor een drama?". "In een Klucht kunnen ze zicnzelf her kennen. De mensen zitten door een sleutelgat te kijken. Het lachen is 'her kennen', zoals wij in een poes of hond ook de menselijke trekken 'herken nen'. Het is nooit anders geweest, door de eeuwen heen wilden de mensen lach en. Daarom heb ik ook de naam van het Theater van de Lach gekozen, verklaart hij met een ernstig gezicht. "Ik gebruik ook altijd een stempeltje waarop twee maskertjes afgebeeld staan. Niet, zoals anderen, met een 'lach en een traan', maar met twee lachende maskertjes. In het circustheater in Den Haag werd zondag 25-oktober de miljoenste be zoeker van het Theater van de Lach gehuldigd. Dat was mevr. W. de Jong uit Zoeterméer. Zij mag met haar gezin op kosten van het Theater van de Lach vier dagen naar Londen. "Ik heb het er allemaal wel erg druk mee, omdat ik overdag met de zakelij ke kant bezig ben. Het is dan ook ver rukkelijk 's avonds in de huis van een ander te kruipen en toneel te spelen. Zo vergeet je de ergernissen van over dag". Als de voorstelling goed ge weest is, heb je een prettig gevoel". We hadden best nog wel een poosje langer kunnen vragen en luisteren, maar tijd is tijd, en zo namen we afscheid. John Lanting zou anders in tijdnood komen. Die avond moest hij namelijk in Groningen spelen, waar hij ook bleef overnachten, omdat hij ook de andere avond daar moest spelen. Met een andere toneelspeler die hier in de omgeving woont, rijden ze om de beurt, wat vooral na een voorstelling prettig is. P.S. John Lanting leest nooit recen- sies. Onlangs stond er een recensie in de Goudsche Courant over "een scheven schaats", dat daar werd op gevoerd. Hier volgt een citaat: De Goudse Schouwburg was tot de laatste plaats bezet voor en voorstel ling van John Lanting's Theater van de Lach dat het stuk "een scheve schaats" presenteerde. John Lanting was er, nog beter dan voorgaande jaren, in geslaagd om een klucht van Engelse oorsprong van Ray Cooney en Tony Hilton met de titel "One fo the Pot" naar Nederlandse maatsta ven te vertalen. (Na een uiteenzetting over de inhoud werd besloten met:) "Een scheve schaats is één van de toppers van het Theater van de Lach. Alle hulde voor John Lanting en zijn medespelers die er volledig in zijn ge slaagd om met aandacht voor details de gulle lach in de Goudse Schouw burg te brengen. Achter de woning van de fam. Vente, aan de Rozenstraat 71, staat een kas met wel meer dan 2500 cactussen en succulenten. De meeste zijn door Ab Vente en zoon John gekweekt, uit stekjes en zaad. Op de hobbybeurs, waar zij hun hobby presenteerden, kregen ze veel respons, nog dagelijks eigenlijk, want menigeen trekt aan de bel om de kas te bezichtigen. Ongeveer acht jaar oud is deze hobby van beiden. Ze hebben veel over het verzorgen van deze planten gelezen, doch zijn ook door ervaring wijs ge worden. "Zo ontdekten we dat de planten in een broeibak buiten, in de zomer, sneller groeien dan in de kas, wat te wijten is aan de luchtvochtig- heid", verklaar Ab Vente, waar zoon John hem bijvalt en vertelt dat de cactussen van oorsprong in warme droge landen groeien, waar het '- nachts koud is". In die nachten is de luchtvochtigheid hoog, door de af koeling en krijgt de cactus vocht. Ook weten ze uit ervaring inmiddels, dat niet alle zaak opkomt. Onlangs werd voor meer dan 150,- zaad gekocht, waarvan nog geen vijfde deel opkwam. "Kijk", verduidelijkt Ab Vente in de kas "Hier in deze bakken zitten zaailingen, van eigen zaad. Ze doen het allemaal". Vijftien soorten cactussen en succu lenten worden er door vader en zoon Vente gekweekt, die ook weer tal van afstammelingen hebben. Alle latijnse namen blijken ze in hen hoofd te hebben. John vertelt dat de "Cereus- achtigen" erg snel groeien, wel 20 cm. per jaar, doch dat de "Rebutia" nauwelijks zichtbaar groeit. Sommi gen kunnen anderhalf jaar na het zaaien bloeien. Fraaie bloeiers zijn o.a. de "Stapelia's" (waarover John de zorg heeft). Dat er in deze hobby veel tijd gaat zitten blijkt wel uit het feit dat Vente vele winter-avonden van half zeven tot half elf in de kas vertoeft, waar hij druk doende is met het verspenen. "De cyclus is: eerst zaaien, dan na 4 k 5 maanden verspenen en daarna nog eens 8 maanden. Daarna worden ze voor de eerste keer opgepot in zgn. '5- centimeter potten". Vrijwel alle soorten produceren bloe men. Doorgaans zijrï het erg fraaie bloemen, doch de geur die ze ver spreiden is niet bijzonder aangenaam, eerder het tegendeel. "Op de hobby- tentoonstelling dacht ik bij mijzelf "wat stinkt er toch zo?"'. Ik dacht dat de grond zo rook, maar achteraf waren het de bloemen van de cactus sen en vetplanten", lacht Vente senior. Ook zijn er zgn. 'aasbloemige' planten bij (o.a. stapelia's) die vliegen aantrek ken, doch waarvan vliegen ook dood gaan. De kas wordt sinds een jaar centraal verwarmd, wat een einde betekent van de gespannen waak zaamheid gedurende voorjaarsnach ten, wanneer het soms onverwacht 's- nachts flink kan vriezen. Toen er nog met een petroleumkachel gestookt werd, was het weieens moeilijk te beoordelen of er nou wél of niet de gehele nacht gestookt moest worden. "Meestal merkte je het aan de heldere nacht of de zichtbare maan. Het is een keer gebeurd dat het in april een nacht flink vroor en we de kachel niet hadden aangestoken. We dachten minstens dat alle cactussen bevroren zouden zijn, maar dat bleek gelukkig niet het geval", vertelt Vente. Dat ze niet bevroren kwam doordat we de hele winter door, peen water ppypr Begin oktober worden ze nog éénmaal van water voorzien, waarna ze 'droog gezet worden' (De zaailingen krijgen wel water!) Dat ze hierdoor ver schrompelen is in de kas duidelijk te zien. Sommigen planten zijn al goed deels verschrompeld. (Een leek zou het onooglijk verdroogde gelijk weg gooien). "Voel eens, hoe licht zo'n potje is", houdt Vente senior ons voor. In de kas zien we ook een lange cactus staan met verdroogde bloemen. "Dat is de Koningin der nacht", verklaart John. Die bloeit alleen' 's nachts. We maakten het voor het eerst mee dat hij bloeide. Het was de moeite waard om ervoor uit bed te blijven. Rond het middernachtelijk uur kon ik plaatjes schieten, want toe was hij in volle bloei. Roze/wit is de bloem. Ooit kreeg men deze cactus als stekje, doch werd later weggegeven aan een fami lielid. Omdat de-plant zo snel groeide wilde dat familielid hem weggooien. "Dat vonden we zonde, en zo kregen we hem weer als grote plant terug", lacht Vente senior. Like plekje is benut in de twee bij vier meter ruimte van de kas. "Op de volkstuin krijg ik een tweede kas, van drie bij vijf meter", deelt Vente sr. mede. Die kas zal niet alleen voor cactussen en vetplanfén gebruikt worden, maar ook voor andere dinge„ die groeien en bloeien. "In de nieuwt kas hang ik weer plastic, evenals in m'n eerste kasje. Deze kas, hierachter de woning, is de tweede namelijk ai Dat plastic bevordert de luchtvoch tigheid", verklaart hij. Vader en zoon wisselen jaarlijks hun 'kweek'-ervaringen uit op de Goudse cactusbeurs, waar ze diverse jaren achtereen met talrijke, door hen zelf gekweekte cactussen, stonden. Omdat dit gesjouw met de planten (men heeft geen auto) een heel gedoe is, doen ze dat niet meer. Daarnaast steken ze hun licht op bij andere cactuslief. hebbers en bezoeken zeker eenmaal per jaar de grote cactus kwekerij van de fa. Edelman. In België hebben ze ook heel wat kennissen. "We bezoe- ken ook daar beurzen en kregen-er 'cactus-vrienden' door, horen we van senior. Doch het meeste zijn ze inde eigen 'cactusvereniging' van de regio actief, waartoe ze ook andere liefheb bers animerem. Aarzelend vragen we (omdat we inmiddels hebben begrepen dat de hobby heel wat kost) of er ook handel gedreven wordt. "Niet of nauwelijks" ontkent Ab Vente. "Natuurlijk verho pen we weieens", valt zijn zoon hem bij, "maar dat zijn toch niet meer dan 25 cactussen per jaar. Eigenlijk meer om de kosten er een beetje uit te halen, wat nauwelijks mogelijk is. Maar ja, het is dan ook een hobby!" Soms moet je wel goed uitkijken, welke je weg geeft, want er moeten altijd twee dezelfde overblijven voor de bestui ving. Anders kun je het zaadwinnen wel vergeten", stelt senior nadrukke lijk. Mochten er mensen zijn die een kijkje willen nemen, dan kan dat altijd na telefonische afspraak (tel. 2526) na 17.00 uur en op zaterdag. Hier volgen nog wat tips voor mensen met 'cacteeën in de huiskamer: Plaats de cactus zoveel mogelijk aan de oost zuid zijde vóór het raam. Geef ze zomers 2 4 3 maal per week water. Doe dit tot en met oktober. Geef ze daarna éénmaal per drie weken een beetje water. Staan de planten boven de C.V. dan moeten ze eenmaal per week een beetje, water hebben. Zodra men ziet dat het plantje in het voorjaar gaat groeien, dan moet men weer normaal water gaan geven, waarna de knoppen snel zichbaar worden. He laas bloeien niet alle soorten, omdat er als voorwaarde voor de bloei een bepaalde lengte bereikt moet zijn. januari, de maand van de goede voornemens, de maand met de lange winteravonden, wat zou u dan zoal kunnen gaan doen in uw eigen Dorpshuis?? maandagmorgen, Badminton voor dames maandagmiddag, Yoga voor dames, Jazz ballet voor dames en voor de jeugd. maandagavond, Dameskoor Vox Jubilans, Fanfarekorps de Kleine Trompetter; Ned. les voor buitenland se werknemers; Tafeltennisver. ZTTC dinsdagmiddag, Blokfluitles dinsdagavond, Bridgeclub Zevenhui zen; Trimclub OSS, voor dames en heren; Gemengd koor "Zanglust" woensdagmorgen, Jazz Gymnastiek OSS voor de dames, woensdagmiddag, Handenarbeidles- sen voor de jeugd, woensdagavond, Drumband de Klei ne Trompetter; Badmintonver. Ze venhuizen. donderdagmiddag, Jeugdjudo donderdagavond, Judo voor een ieder ook voor dames; Schaakver. Zeven huizen; Toneelclub van VOO (volks onderwijs); toneelclub "Spektakel" vrijdagmiddag, ballet-jeugd vrijdagavond, Gitaarlessen; Dansles sen; Tafeltennis ZTTC. zaterdagmorgen, Tafeltennis ZTTC en verder nog in uw Dorpshuis spreekuren van de Stichting Maat schappelijke dienstverlening Zuidpias spreekuren Gezins- en bejaardenzorg, Peuterspeelzaak, Fotoclub met doka, Filmclub, Vogelvereniging Zang en Kleur, Typelessen, Wintertennis, Pianolessen, Cursus in Weven, Teke nen en Schilderen en niet te vergeten de volleybalver. V A Zevenhuizen. Voor informatie kunt u bellen op vrijdagmiddag tussen 13.30 en 15.00 uur naar de beheerder van het Dorpshuis, tel. 01802-1989

Dorpskrant | 1981 | | pagina 6