A.H. nu echt in Zevenhuizen Borstvoedinggroep DORPSKRANT SS Catastrofe dreigt in de landbouw ZANGLUST Jeugddienst drukte fust en zegelboekjes Lege kratten, lege flessen, kortom alle fust, kan tot 30 juni a.s. bij de supermarkt v.d. Berg worden inge leverd. Ook volgeplakte zegel boekjes. plattelandsvrouwen Algemene vergadering Rabobank Disco in de Vierkap kaarten in de vierkap DE VIERKAP Samenzangavond In betrekkelijk korte tijd werd het interieur van de supermarkt van de fa milie Van de Berg aan de Dorpsstraat drastisch veranderd en aangepast aan de A.H. inrichting. Slechts enkele dagen ondervond het winkelend publiek van de interne reorganisaties overlast, waarna met waardering kennisgemaakt werd met de gewijzigde opstelling en uitstalling van het assortiment produkten. Dit gebeurde nadat de winkel drie dagen geslo ten was geweest, tijdens een open huis. Massaal kwam men kennismaken met de vernieuwde winkel en ad hesiebetuigingen aan het adres van de familie Van den Berg waren niet van de lucht. Een en ander veelvuldig vergezeld van een bloe menhulde. Seia, Thijs, Marian, Je roen en de medewerkers en mede werksters werden door bekende en minder bekende Zevenhuize- naren gecomplimenteerd. Uiter aard ontbraken burgemeester A.H van Gent en de wethouders, als mede andere prominente perso nen, niet op deze avond. Zij hieven het glas op een goede toekomst voor de supermarkt dat haar pro dukten betrekt van Albert Heijn- groothandel. Ook enkele oud-Ze- venhuizenaren waren op deze avond van de partij, waarvoor het een hartelijk weerzien was met be kenden. Na de drukte van het open huis kwamen donderdagmorgen de klanten in dusdanige hoeveelhe den, dat er gewacht moest worden op lege boodschappenwagentjes. De drie kassa's konden de eerste dagen nauwelijks de stroom bood schappen verwerken. Het winke lend publiek nam het wachten la coniek op en maakte er een gezel lig uitje van, na de winkel aan een grondige inspectie onderworpen te hebben. Unaniem was men het erover eens, dat alle produkten bij zonder overzichtelijk zijn opge steld, waardoor het efficiënt win kelen is. Daarbij klonken enthou siaste opmerkingen over het grote assortiment van A.H. De Dorps krant blijft bij de complimenten en felicitaties niet achter: Proficiat! reactie Mevrouw Seia v.d. Berg, die nog onder de indruk is van de spontane reacties van het winkelend pu bliek, geeft, als we haar er naar vragen alleen een dankbaar com mentaar. 'We zijn erg blij dat we deze stap gedaan hebben. We ho pen dat onze klanten het vertrou wen in onze winkel behouden, ter wijl wij trachten om optimale ser vice te verlenen". Vanaf eind maart heeft het bijna dagelijk geregend. Hierdoor kunnen de akkerbouwers hun gewassen niet zaaien of poten. De veehouders kunnen hun vee niet in de wei doen, omdat de dieren de grasmat op de weke bodem zullen vertrappen. "Sinds mensenheugenis is het nog niet voorgekomen, dat het zo laat werd. Ik heb zo'n natte periode nog nooit meegemaakt" vertelt desgevraagd Henk Vermaat van het Noordeinde. En hij is al 27 jaar landbouwer. Ook oudere boeren die hij sprak maakten iets derge lijks nog niet mee. Vermaat, die voorzitter is van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Midden Zuid-Holland, weet dat vele land bouwers in Nederland de bieten nog moeten zaaien. De beste tijd hiervoor is 10 april. Niet alleen in Nederland is de weersituatie slecht, vrijwel heel West Europa kampt met te natte weersomstan digheden en hebben vele landbou^ wers de bieten nog niet gezaaid. Gelukkig kon het graan wel het grond in. "Half maart waren de ak kers prima droog om te zaaien. Toen zijn praktisch alle zomergra nen gezaaid. Voor veel andere ge wassen o.a. suikerbieten was het toen nog te vroeg. Nu is door de vele regen de bodem onbegaan baar om te zaaien of te poten. Elke week dat de gewassen later van start gaan, kost het opbrengst. Im mers, het groeiseizoen wordt ver kort. Door het groeizame natte weer staat er veel gras in de wei landen. De veehouders kunnen dit gras ook niet maaien om op stal aan de koeien te voederen, daar de bodem te week is om er over te rij den met maaimachine en wagen. Doordat de koeien extra lang op stal moeten blijven, zijn vele vee houders door de eigen veevoeder- voorraden heen. Hierdoor moet ruwvoeder worden aangekocht, tegen extreem hoge prijzen. Veel extra onkosten en een hard gelach als men voldoende voedsel in de wei heeft". Er zijn toch wel machi nes die te gebruiken zijn op het natte land? "O ja hoor", bevestigt hij "maar je verpest wel je land. De structuur van de grond wordt be dorven. Voor alles geldt: als de grond nat is, moet je hem niet be werken of er over heen gaan Ver maat verwacht dat 1983 een jaar zal worden zonder overschotten van agrarische produkten. "Als er maar geen tekort ontstaat omdat de situatie in heel West-Europa hetzelfde is. In tegenstelling tot veel andere niet-agrarische bedrij ven. moet de landbouw werken en rekening houden met het weer. Deze factor is altijd zeer onbere kenbaar. Nooit is vooraf te bepa len wat de opbrengst wordt. En een overschot of een tekort liggen heel dicht bij elkaar. De landbouw wordt wel verweten dat er over schotten worden geproduceerd. Gelukkig maar voor de consu ment dat er soms een suiker- of boterberg is. Tekorten werken di rect prijsverhogend. Wat de gevol gen zijn van werkelijke tekorten, ziet men in ontwikkelingslanden. Tijdens de oorlog hebben we het allemaal ook aan den lijve onder vonden". Wat zijn de verwachtin gen als het weer goed blijft? Van de suikerbieten, die nu nog ge zaaid moeten worden, staat nu al vast dat de opbrengst extreem slecht zal zijn, omdat het groei seizoen te kort is. De suikerbiet hoort eigenlijk geteeld te worden langs de Middellandse Zee. Onze zomer is eigenlijk te kort en te koud. Om dat te ondervangen wordt er vroeg gezaaid. Daarmee wordt de zomer verlengd. Nu is er geen sprake meer van een volledi ge groei, omdat er al vijf a zes weken verstreken zijn na de nor male zaaitijd". En een aardappel oogst? Al zouden de aardappe len eind van de week worden ge poot, dan zou er nog wat van te recht komen, maar voor vroege aardappelen is dat al extreem laat" 79 dames van de afdeling Moerka- pelle van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen maakten onlangs onder fraaie zomerse weersom standigheden (die waren zeld zaam) hun jaarlijkse uitstapje naar de Marine in Den Helder. Zij kre gen dia's en wetenswaardigheden over de marine voorgeschoteld, gevolgd door een voedzame lunch De rondvaart door de marineha ven kon de dames ook wel beko ren, waarna het marinemuseum nog even bezocht werd. Het gezel lige uitstapje werd besloten met een diner in Volendam. Enkele prijzen van de verloting op Koninginnedag zijn nog niet afge haald, te weten de prijs van lot nummers 4 en 878. Bij de fam. Metselaar, Dahliastraat 21, tel. 1670 kan men dat alsnog doen. ZEVENHUIZEN/MOERKAPELLE - Op 26 mei j.l. werd de jaarlijkse Alge mene Vergadering van de Rabobank Zevenhuizen-Moerkapeile B.A. gehouden. De voorzitter, de heer M.v.d. Pol sprak in zijn openingswoord over de moeilijke sociaal-economische situatie in ons land, waardoor de groei van het balanstotaal van de Rabobank-organisatie als geheel in 1982 slechts met 1% is gestegen tot 110,2 miljard. De totale besparin gen namen in het afgelopen jaar toe met 3%, terwijl de vraag naar nieuwe financieringen t.o.v. 1981 afnam met 13%. Na aftrek van belastingen en de toevoeging aan de Voorziening voor Algemene Risico's (V.A.R.) res teerde een netto-winst van 489 miljoen, hetgeen 7% minder was dan in 1981 De directeur, de heer A.J. Ammerlaan, deelde in zijn toelichting op de jaarcijfers 1982 mee, dat het resultaat van de plaatselijke Rabobank (eveneens na aftrek van belasting en V.A.R.) in 1982 met 3% is gestegen tot 183,679,-. Dat het resultaat in ons gebied gunstiger is dan in de Ra bobank-organisatie als geheel is enerzijds het gevolg van de nauwelijks verminderde vraag naar nieuwe financieringen voor bedrijfsinvesterin gen en anderzijds door een grotere efficiency in de bedrijfsvoering van de bank. De kredietverlening steeg in 1982 bij de Rabobank Zevenhuizen Moerkapelle met 10% tot 67,4 miljoen, de toevertrouwde middelen namen met 2% toe tot 86,6 miljoen, terwijl het balanstotaal steeq met 31/2% tot 97,4 miljoen. Het aantal rekeningen (spaarrekeningen en rekening-courant) steeg verheugend tot ruim 13.000 stuks. Een groot en nog steeds toenemend aantal relaties vertrouwden hun assurantiezaken aan de bank toe alsook de verzorging van hun binnen- of buitenlandse vakantiereis. De speciaal voor de jeugd van 10-18 jaar geïntroduceerde Tienerrekening is uitste kend aangeslagen en blijkt in een behoefte te voorzien. Naast de financiële gang van zaken werd ook stilgestaan bij een aantal activiteiten die in 1982 zijn verricht, o.a. de schenking van een scorebord aan het nieuwe Dorpshuis te Moerkapelle, de sponsoring van het Rabo bank bridge toernooi en het besluit tot de bouw van het nieuwe (op 6 mei j.l. geopende) kantoor in Moerkapelle. Samen met de Rabobanken Bleiswijk, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Nieuwerkerk a.d. IJssel (Gulden Vijf Rabobanken) werden onder meer de volgende geslaagde activiteiten ontplooid: - Organisatie van een seminar op 7 december 1982 voor 12.50 belang stellenden uit de agrarische sector met als gastsprekers Minister Ir. G.J.M. Braks van Landbouw en Visserij en Drs. H.H.F. Wijffels, lid van de Hoofddirektie van Rabobank Nederland. - Het huis aan huis verspreiden van een eigen kalender met "karakteri- stiêke plekjes in ons gebied" - Onder het motto "Met de Rabo de Rotte rond" werd op 28 augustus 1982 een fietstocht georganiseerd waaraan ruim 16.00 toerliefhebbers deelnamen. Nadat de jaarstukken door de vergadering waren goedgekeurd en de aftredende leden, M.v.d. Pol en L. Lekkerkerk, werden herkozen in de beheerscolleges, bracht de voorzitter dank uit aan de direkteur en de personeelsleden voor hun inzet in het afgelopen jaar. Na het officiële gedeelte werd de bijeenkomst nog enige tijd op informele wijze voortgezet. Huben Meibergen Lea Meibergen, echtgenote van dameskapper Jacques Meibergen, terug uit Waddinxveen en sinds kort woonachtig met man en kroost aan 'de Ta ling 25. is fervent voorstander van borstvoeding. Zij wit daarom een praatgroep oprichten met aanstaande moeders en moeders van zuige lingen, die eenmaal per maand bijeenkomst om te praten over de proble men die eventueel kunnen ontstaan bij het geven van borstvoeding. Eén en ander vanuit de bestaande moedergroep uit Waddinxveen, waarvan mevr. Lilian Kok officieel La Leche League leidster is. In principe worden de eerste bijeen komsten aan vaste onderwerpen besteed, waarbij uiteraard ook de problemen en vragen worden behandeld. Zo gaat de eerste a- vond over de voordelen van borst- voeden voor moeder en kind'. De volgende avond over 'Het overwin nen van moeilijkheden' en vervol gens respectievelijk 'In de kraam tijd, het gezin en de baby"; "Ge zonde voeding en het spenen". Lea, die laaiend enthousiast is en haar twee kind, zoon Ruben, tot achttien maanden zelf voedde: "Als ik bij de geboorte van Debo rah, destijds geweten had, wat ik nu weet over borstvoeding, dan had ik haar ook zelf kunnen voe den. Nu was dat helaas slechts zes weken en moest ik ermee stoppen, omdat ze te weinig groeide. Vaak komt dat doordat de borstvoeding niet voldoende gestimuleerd wordt. Een 'borstmoeder' moet daarom haar kind veelvuldiger voeden, dan een 'flessemoeder'. Zich niet aan het voorschreven aantal uren houden. Gewoon de borst geven wanneer het kind er om vraagt. Dat dat een moeder niei altijd evengoed uitkomt is begrij pelijk, maar als je er achter staat, vind je dat geen probleem. Zo lang hoeft het voeden niet te duren. Aan de andere kant is het heerlijk om even met het kind aan de borst uit te rusten. Vooral aan het begin, toen Ruben pas geboren werd voedde ik vaak ik bed. Deborah was meestal ook van de partij en terwijl haar broertje gevoed werd, las ik haar een verhaaltje voor. Ergf knus. En 's-nachts sliep Ruben vaak bij mij. aan de borst. Sommi ge mensen vinden dat griezelig, omdat ze in de veronderstelling zijn dat je op je kind kunt gaan lig gen. maar dat zal zich dan heus wel laten horen, zodat dit vrijwel uitgesloten is. Natuurlijk is het voor de vader weieens jammer dat hij de fles niet geven kan, maar er zijn ook nog andere mogelijkhe den. Hij kan de baby in bad doen, of verschonen en natuurlijk kan hij ook heerlijk knuffelen metz'n kind. Dat borstvoeding zoveel extra tijd kost is ook een fabeltje trouwens, al zou dat nou een uur extra per dag zijn, je rut er heerlijk bij uit. Je hoeft geen fles te warmen, het kind krijgt veel meer weerstand mee en bovendien is het erg goedkoop. Alleen avondjes uit zijn zeldzaam, maar dat moet je er maar voor over hebben. Wat is nu een jaar op een mensenleeftijd. Voor je het weet is je kind groot. Het is toch heerlijk zo'n kindje dich tegen je aan te hebben en je gunt je kind toch graag het beste?"stelt ze enthou siast. Hoe kwam u bij de moeder praatgroep in Waddinxveen? "Ik zag een folder bij een gynaeco loog en heb opgebeld naar mevr. Kok in Waddinxveen. Zo ben ik avonden naar deze groep geweest en begreep ik wat ik fout gedaan had bij Deborah. Dat zou me, bij mijn inmiddels geboren tweede kind, niet overkomen, dacht k. Mijn fout was dat ik haar keurig zoals voorgeschreven, om de vier uur voedde. Ruben wilde elke twee uur en dat heb ik toen gedaan. Zes weken is een kritieke leeftijd voor de baby. De baby maakt dan een groeifase door en krijgt meer trek. Ook krijgt hij er dan fruit bij. Geeft een moeder borstvoeding dan is dat niet nodig, omdat, als een zo gende moeder één sinaasappel per dag eet, ze ook voor het kind genoeg Vitamine C naar binnen krijgt. De baby krijgt door het ge ven van dat fruit-tussendoortje ook minder trek, waardoor de melkproduktie minder gestimu leerd wordt, vooral als de tijden meer uiteen gaan lopën. Ook drie Vrijdag 10 juni a.s. is er in De Vier kap op verzoek een disco-avond. Aanvang 20.00 uur, entree gratis. Gezien het succes van het play backen tijdens de laatste kinder disco, kunnen ook de wat oudere liefhebbers op deze avond hun favoriete ster(ren) imiteren. Om één en ander in goede banen te lei den is het gewenst dat degene, die een act willen opvoeren, dit tijdig te kennen geven; het liefst vóór 8 juni a.s. bij G. van Schijndel, Wol- lefoppenweg 32, tel. 010-553547. De play-backers moeten zelf voor hun muziek zorgen, hetzij op een plaat, hetzij op een bandje. De avond zal worden verzorgd door de plaatselijke disc-jockeys, die als motto hebben: U vraagt, wij draaien. Donderdag 16 juni a.s. is er weer kaarten in De Vierkap. Naast kla verjassen kunnen er ook andere kaartspelletjes worden gespeeld. Het inschrijfgeld a 2,50 p.p. wordt in zijn geheel besteed aan prijzen. De a.vond begint om 20.00 uur. Vrijdag 24 juni a.s. is er voor jong en oud een gezellige avond in De Vierkap. Aanvang 20.00 uur. Er wordt gezorgd voor goede dans muziek, op de tonen waarvan een tango of een wals gedanst kan worden. Verderkan er ondergenot van een kopje koffie, iets fris of een biertje een gezellig praatje ge maakt of een kaartje gelegd wor den. Kortom voor ieder wat wils. Op zaterdagavond 4 juni zal er een koor- en samenzangavond wor den gehouden in de Geref. Gem. kerk te Moerkapelle. Medewer king wordt verleend door het Ich- tuskoor uit Boskoop o.l.v. Wim Lindhout en de jeugdkoren Jonge Ichtusklanken uit Boskoop en Asaréla uit Moerkapelle, beide on der leiding van Frank de Graaf. Or ganist is Kees Buitenhuis, terwijl er ook andere instrumenten te ho ren zullen zijn. Aanvang: 2Ó.00uur. Toegang gratis. In de Hervormde kerk van Zeven huizen vindt a.s. zondagavond 5 juni een jeugddienst plaats. Voor ganger is de voormalige predikant van de Hervormde gemeente, ds. C. Vermeulen uit Valkenburg ZH. Het thema van de dienst, die om 19.00 uur begint is 'Leven door de geest'. Door het Interkerkelijk jon gerenkoor uit Bleiswijk wordt vocale medewerking verleend. maanden is een kritieke groeileet- tijd, evenals acht maanden. In principe is het zo, dat je heel Inag door kunt gaan met borstvoeding geven. Sommigen gaan door tot twee jaar. Niet meer overdag, maar 's-morgens en 's-avonds bijvoor beeld. Als een kind gaat lopen is het ook zo dat je niet elke keer dat hij borstvoeding wil hebben, moet toegeven. Je moet hem dan aflei den met een speeltje. Omdat niet iedereen er op gesteld is, is het ook beter in gezelschap te vragen of niemand er bezwaar tegen heeft, als je je kind wilt voeden. Het kan vrij onopvallend gebeuren, vanon der je T-shirt vandaan. Ik prefereer vooral als het kind al wat groter is, het apart zitten. Heeft iedere vrouw na de geboorte van een kind wel borstvoeding? "Bijna altijd" stelt Lea, maar zemoet er zich wel positief op instellen. Je postuur doet er niets toe. Kijk maar naar de arme landen. Broodmagere vrou wen hebben hun kinderen tot vier jaar aan de borst. Moeders van tweelingen kunnen hun kind ook zelf voeden, neem nu dat bakkers vrouwtje, maar men moet er gewoon meer over weten. Omdat men weinig over borstvoeding weet schakelt men veel te vlug over naar flesvoeding. En van één fles erbij worden heteral snel twee om tenslotte helemaal de fles te geven Kunnen zenuwen en on wennigheid geen rol spelen bij een eerste kind? "Ja zekerantwoordt Lea "voor hen is een moeder praatgroep erg belangrijk. Ook voor moeders met postnatale de pressies. En mochten werkende moeders denken dat voor hen borstvoeding niet is weggelegd, ook voor hen zijn er oplossingen. Dat er nog veel meer hopen we op de moederpraatgroep voor borst voeding te bespreken, die naar ik hoop spoedig van start zal gaan". Men kan mevr. Meibergen telefo nische bereiken onder tel. 01802- 3293. Graag ontvangt zij reacties en aanmeldingen voor de praat groep die een onderafdeling is van de groep van Waddinxveen.

Dorpskrant | 1983 | | pagina 8