J I en au. DORPSKRANT BIBLIOTHEEK DE FA. K.A. HAVELAAR ZN., een bekend Moerkapels bedrijf 11 OPGELET! FA. JAN ABBEKERK ZONEN DE KONING pagina 17 nieuwe aanwinsten hoe het begon mechanisatie "De oorlogstijd was een moeilijke tijd voor iedereen. Er was toen vaak gebrek aan materialen. Het kwam voor dat onderdelen van bijv. korenmaaiers, als tandwielen, assen en lagers niet verkrijgbaar waren, deze werden dan door ons Hl derde geslacht belevenissen DE WINTER IS IN HET LAND! Rijd op goede banden! Wij zijn goed gesorteerd in alle maten en prijzen. Sneeuwbanden, sneeuwkettingen (ook in huur). Ruime sortering in alles voor de auto. vraagt: assistente voor zijn kommercieel bedrijfsleider. ROMANS: Ambler, E: Vreemd ge vaar; Arends, J: Ik had een stro- hoek en een wandelstok; Bakker, S: Eliberis, of: Het ene spoor; Berk, M: An Bloem; Bienek, H: Aarde en vuur; Black, Jonathan: Het recht van de rijken; Bordewijk, F: Vijf kleine verhalen; Burroughs, E.R: John Carter van Mars; Carmiggelt, S: De rest van je leven; Coetzee, J.M: Wachten op de barbaren; Doff, Neel: Bittere armoede in de Kempen; Emants, Marcellus: Jong Holland; Fontane, Th: Grete Min de; Frisch, M: Blauwbaard; Ger- monprez, F: Laatste berichten; Goldin, S; De misantroop; Han Suyin: Wachtend op de dageraad; Heeresma, Heere: Beuk en degel; Hermans, W.F: Uit talloos veel mil joenen; Herzog, Marianne: Verlies je honger niet; Innes, Hammond: De zwarte vloek; Irving, J: De watermethodeman; Kortooms, Toon: De nieuwe wereld voor Hen drik van Ham; Lyall, G: De achter kant van de hemel; Maclnnes, H: Spionnage in Bretagne; MacLean, A: Partizanen; Merz, Konrad: Ge- luksmachine mens; Miller, Arthur: De ontspoorden; Nolan, Fredick: Witte nachten, rode dageraad; Paton, A: ...maar uw land is schit terend!; Quinnell, A.J: Creasy's wraak; Reed, B: Het vonnis; Ree man, D: De allergevaarlijkste op dracht; Rendell, R: Bijna mense lijk, en andere verhalen; Ruting, Jos: Van mij gescheiden; Ryder, Jonathan: Het Halidon komplot; Sinclair, Upton: De jungle; Smith, W: De vloek van de hyena; Szekely-Lulofs, M.H: Rubber; Teiiinck, Herman: Zelfportret of Het galgemaal; Trew, Antony: Konvooi des doods; Van Vogt, A.E: Het rijk van de atoom en De tovenaar van Linn; Vandeloo, Jos: De muggen; Vestdijk, S: De laatste kans; Wainwright, J: De dag dat hij opnieuw stierf; Walschap, Gerard: De familie Roothooft; Wysor, B: Uit liefde voor Tina. ENGELS: Golding, W: The spire; Hemingway, E; For whom the bell tolls. INFORMATIEF: Alfrink, Bert: Ra ce- en super sportfietsen; Bentley, Toni: Winterseizoen, dagboek van een danseres; Beuker, J.R: Vak manschap in vuursteen; Bom, Frits: Het grote problemenboek; Boom, P.H.J. van den: Zuid- Korea; Brongers, E.H: De slag om de residentie 1940; Bruggen, P.J.C van der: Op de rand van je bed; Coerver, Wiel: Leerplan voor de ideale voetballer; Crenshaw, M.A: Eind van de regenboog, verslag van een medicijnverslaving; Dam, Hans ten: Een ring van licht, over reïncarnatie; Dam, Jo van: Poppe tje gezien, kassie dicht, Levensre laas van een Amsterdamse jood; Deyssel, Lodewijk van: Het leven van Frank Rozelaar; Drossaard, W: Indonesië; Drs. P: Dat lentebal, 33 balladetten; Bailey, R.H: Gletsjers; Harpwood, Diane: Beroep: geen dagboek van een huisvrouw; Hoek, S. vander: Leven op het wad; Huibers, J: Waarom rugklachten?; Jong, Drs. H. de: Maar Jezus zegt..., de Bergrede uitgelegd; Jagt, Martin van der: 100 vragen over ontslag en WW; Hahn, H: Ru- dolf Steiner zoals ik hem heb ge kend; Kramer, J: Mast en zeilen trimmen; Lammèr, J: Oude en nieuwe merklapmotieven; La moen, Maria van: Rond het kraam bed van toen; Livesey, Herbert B: New York; Loopstra, O: Over be wegen en bewegingsonderwijs; Morris, Suzanne: Zonnekind, over autisme; Mulisch, H: Het seksuele bolwerk; Peerdeman, R: Borstvoe ding; Rijk-Kleinhout, Miek: Ik ben nog in leven, over rouwproces; Soetendorp, Awraham: Volgend jaar in jeruzalem; Sölle, D: Kern wapens doden ook zonder oorlog; Stuten-te Gempt, J: Wartaal van een gek; Veen-Mulder, J.B. van der: Atlas van de Bijbel; Voren, Robert van: Politieke psychiatrie; Wilde, E de: Willem de Kooning, het Noordatlantisch licht; Zon, Hans van: Polen, kerk, paus en opposi tie. JEUGD: Amery, H: De eerste dui zend woorden; Berg, L: Kleine Pe ter; Biegel, P: Sebastiaan Slorp; Bloem, M: Dot gaat met de lift; Blokker, J: Op zoek naar een oom; Diekman, M: Mens te koop; Don- nely, E: De rode kous; Dragt, T: Verhalen van de tweelingbroers; Eadington, J: Opstaan; Jager, G. de: Roel en zijn beestenboel; Ma zer, N.F: Mevrouw Vis, Aap en de vuilniskoningin; Morgan, A Peter of Weglopen is ook niet alles; Poli- tzer, A: Het verhaal van Robinson Crusoë; Schmidt, A.M.G: Heksen en zo...; Sjouwerman, V: Heb jij dat nou ook?; Stone, B: De charge van de muizenbrigade; Sumiko: mijn nieuwe broertje; Topffer, R: Rei zen en avonturen van mijnheer Prikkebeen; Vreede, M. de: Eens stukje van de wereld; Vries, D. de: ..Ik loop weg hoor; Wilmink, W: Ht bangedierenbos; Wilmink, W: Moord in het moeras. vervaardigd. Na de oorlog kwam de klant - de boer - bij ons met het probleem om op een snellere manier z'n voorraadschuur te vul len. Toen zijn we transporteurs gaa ontwerpen en fabriceren, aangedreven door een electro- of benzinemotor. Voor de fruitkwe- kerij hebben we grondfrezen ge maakt toen men de grond onder de bomen zwart wilde houden. We hebben ons nu teneinde prijstech- nisch mee te kunnen gespeciali seerd in de fabricage van schoffel en aanaardapparatuur. Ons ma chinepark is hierop gericht en onze werkplaats lijkt nauwelijks meer op een smederij. Van de vijf vuren die er vroeger brandden, is er nog maar één overgebleven en die brandt echt niet elke dag meer. Het is de eis van de tijd om produk- ten zo rationeel mogelijk te ma ken", stelt de heer Havelaar. Dat zijn zaak door de tijd heen kon blij ven bestaan wijt hij aan het ent housiasme waarmee altijd is ge werkt. De firma K A Havelaar Zn. geniet grote bekendheid in den lande, ja zelfs in het buitenland. Die bekendheid geldt de agrarische sector en met name de landbouw, omdat de steenlegger van de zaak, de overleden vader en opa van de huidige firmanten, werktuigen uitvond, die het wer ken op het land gemakkelijker maken. Onder de naam HAK vindt bijv. "aanaardapparatuur" om aardappelruggen te maken, zijn weg naar En geland en Saoedi-Arabië. "Dit zijn zeer degelijke werktuigen, die tegen een stootje kunnen, wat ook wel nodig is op de steenachtige bodem zegt de heer J.A.K. Havelaar, die in de wandel ook wel 'Koos' wordt ge noemd. Samen met zoon Kuin, die vernoemd werd naar zijn grootvader, zetten ze de zaak voort, die in 1917 door Kuin sr. werd gestart. Op 24-jarige leeftijd begon Kuin Havelaar een smederij in de Dorpsstraat in Moerkapelle. Aan vankelijk had hij zijn oog op Noordgouwe (Zeeland) laten val len, maar omdat hij het daar aar een dooie boel vond en de klei streek rond Moerkapelle hem meer aanstond, koos hij voor het laatste. Zijn keus bleek geen slechte. Er was veel werk in Moer kapelle, omdat het dorp vrijwel uit agrariërs bestond. En Kuin Have laar kon er wat vanZ'n oplei ding kreeg hij van z'n broer die smid was in 's Gravendeel, waar hij als 18-jarige wees de werkzaam heden in de smederij leerde. De werkzaamheden waren velerlei, het beslaan van paarden, het ma ken van boerenwagens, waterlei dingen installeren, tot electriciëns werk toe. Als enige zoon met vijf zuster, was het bijna vanzelfspre kend dat Koos in zijn vaders voet sporen zou treden. En dat deed hij, direkt na de Technische school kwam Koos als 14-jarige zijn vader helpen. Het precisie- en machine- werk werd aan hem toevertrouwd. Alleen de zwaardere klussen moest hij laten liggen voor z'n va der of het personeel. Koos Have laar was namelijk maar een lichten klein ventje. Of zoon Koos het werk in de smederij met plezier deed? "Ja hoor" antwoordt hij "ik heb me als kind al in de smederij thuis gevoeld en het werk graag gedaan, ook nu nog. M'n vader was een echte smid, hij kon op het aambeeld de hamer niet alleen met zijn rechter maar ook met zijn lin kerhand hanteren. Hij smeedde het ijzer als het heet was", hoe het verder ging: wonen en werken Tot z'n dood is vader actief ge weest in de zaak. Hij was een drifti ge maar opbouwende man. Toen hij 1917 in Moerkapelle kwam was er een klein smederijtje. De winkel met de doe-het-zelf-artikelen was destijds zijn woonhuis. Door va ders activiteiten moest de smederij uitgebreid worden en werd erach ter een loods gebouwd, die vader eigenhandig metselde. Dat ge beurde in de dertiger jaren. In 1936 heeft hij een huis naast de smede rij, aan de Kerstraat, laten bouwen, waarin hij tot aan z'n dood in 1960 met m'n moeder heeft gewoond. In 1962 ben ik er met vrouwen kinde ren ingetrokken, nadat mijn moe der in de woning naast de zaak trok, waar zij vroeger woonden. Moeder kreeg een kamer in het be jaardentehuis De Zevenster. Het oude woonhuis diende enige tijd als opslagplaats tot zoon Kuin trouwde en er samen met zijn vrouw introk. Kuin en zijn vrouw Woudina kregen 2 zoons, Koos en Wijnand en het oude woonhuis werd wat krap en was verre van ideaal. Wij zijn om die reden in 1980 verhuisd naar de Oranje straat. Kuin is toen in onze woning getrokken. Hij heeft van het oude woonhuis naast de zaak een win kel gemaakt, helemaal gericht op dedoe-het-zelver. Met deze winkel kon het assortiment gereedschap pen dat we reeds voerden belang rijk worden uitgebreid en de servi ce aan onze klanten verbeterd. Deze winkel blijkt in Moerkapelle in een behoefte te voorzien", vertelt de heer Havelaar. Hoe kwam het dat de naam Have laar bekend werd? "Door vaders ideeën en energieke manier van werken. Hij verzorgde het onder houd van landbouwwerktuigen en keek altijd goed om zich heen. Hij zag het wieden van onkruid op aardappelruggen en vond dat dat niet goed gedaan werd. Toen vond hij de aardappelvoorschoffel uit., waarop octrooi werd verleend. Hij maakte voor de houten trekknup- pel of zwing, waaraan de paarden de wagens of ploegen voorttrok ken, stalen zwingen die dubbel zo sterk waren. Ter vervanging van de houten boerenwagens met grote wielen en ijzeren wielbanden, maakte hij stalen wagens op lucht banden, die erg sterk waren. Tot uit de wijde omtrek kwam de vraag naar dergelijke wagens. Vader paste zich altijd aan de vraag aan. Vader Koos Havelaar is blij met de voortzetting van het bedrijf door zijn zoon Kuin. Deze doet het voor alsnog met zijn 55-jarige vader sa men en is in 1970 in de zaak geko men, nadat hij zijn opleiding aan de Technische School voltooid had en enkele jaren elders prak tijkervaring had opgedaan. Kuin heeft veel hart voor de zaak en is voor het vak geboren. Ten huize van zoon Kuin vindt onze ontmoe ting plaats, waarbij ook z'n vrouw aanwezig is. Evenals haar schoon moeder heeft ook zij een 'liefheb bend' hart voor de zaak en runt met haar de verzending van orders en administratie. Ook verzorgt zij de koffie voor het bed rif met zijn me dewerkers, waarvan de oudste de heer Piet Bakker is, die al 34 jaar bij Havelaar werkzaam is. Een ware gebeurtenis is die van de zondag van de watersnoodramp 1 februari 1953. HavelaarSr.: "Ik kon het in huis niet uithouden met die storm en liep het huis uit om naar de zaak te gaan kijken. Ik woonde toen nog op de Zijde. Onderweg kwam ik een vrouw tegen die zei: Kijk maar niet naar wat je tegen komt. Wat bleek, alle platen van het dak van de werkplaats waren eraf gewaaid en sommige hingen nog aan één bout vast. Ik heb toen met een touw als een lasso de loshangende platen vastgesnoerd. M'n zwager die naast de zaak woonde (in het huis wat nu de win kel is) had helemaal niet gemerkt dat het dak eraf was komen zetten. Het voorste deel van de werkplaats moest worden herbouwd. Dit was voltooid in 1957. SUPERBENZINE - NORMALE BENZINE - PETROLEUM HUISBRAND - HOUT VOOR DE OPEN HAARD - KOLEN - FLAM KOLEN - BRIKETTEN. Dorpsstraat 210 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1215 In verband met het internationale karakter van het bedrijf denken wij aan kandidaten die beschikken over; minimaal MAVO-nivo redelijke kennis van de Duitse en Engelse taal leeftijd van ca. 18 jaar goede kontaktuele eigenschappen gevoel voor ekonomische-, kommerciële- en transportzaken. INTERESSE? Bel dan voor informatie: 01802-2622 en vraag naar Jos van Eijk. Schriftelijke sollicitaties kunt u zenden naar: MEUBELEN L. DE KONING B.V. Dorpsstraat 125 - 2761 AN Zevenhuizen (ZH)

Dorpskrant | 1983 | | pagina 17