m WONEN EN WERKEN IN KENIA BIBLIOTHEEK WETENSWAARDIGHEDEN OVER KENIA:- DORPSMMJIMl1 pagina 14 WÊËÊm, Johan en Gerda de Ruiter met verlof. bekend in zevenhuizen een baan Na het vervullen van de militaire dienstplicht vond hij een betrek king bij Sheel Internationale Petroleum Mij. in Den Haag, waar hij vertrouwd werd gemaakt met de gehele techniek van een raffi naderij. Bij de aanvaarding van zijn betrekking wist Johan dat de mo gelijkheid bestond dat hij uitge zonden kon worden naar het bui tenland. Dat gebeurde na een kan toorfunctie van vijf jaar. Hij trouw de inmiddels met Gerda Valken burg. afscheid het werk in mombasa In de havenplaats Mombasa in Kenia, streken ze neer. In deze plaats staat een raffinaderij, die voor 50% eigendom is van de Keni- aanse regering en waarin Esso, Caltex, B P. en Shell, ieder vooir 12,5% participeren. Het beheer van de raffinaderij is in handen van Shell Internationale Petroleum Maatschappij. In totaal werken er tien buitenlanders. Vaklui, gespe cialiseerd in de technologie van een raffinaderij. Johan de Ruiter is één van de tien 'buitenlanders', die leiding geeft en lokale werkne mers opleidt. Hij leert ze de nodige, specialisatie voor de di\rerse on derdelen van het raffinage-proces. "Eigenlijk" zegt Johan "is het meer het optimaliseren, het steeds ver beteren van het proces, waar ik mee bezig ben". het wonen slagen? muskieten en regen Alhoewel we niet onder een klam boe (muskietennet) slapen, heb ben we toch 's nachts geen last van muskieten. Dat komt omdat onze slaapkamer van airconditioning is voorzien. De muggen blijven lie ver in de warmte. Trouwens je zou ook met die hitte, nauwelijks kunnen slapen. Niet in heel Kenia blijft het 's nachts warm, het kan sterk afkoelen, vooral in de ber gen. Bij ons aan de kust valt het nogal mee. Naast de tropische warmte, zo dicht bij de evenaar, kan het er ook tropisch regenen. Gerda vertelt dat ze dan dankbaar gebruik maakt van de wasdroger, die hoewel klein, in de regentijd een uitkomst is. Een wasautomaat, hebben ze niet meegenomen, omdat in Kenia niet aan onderde len te komen is. Wel een gewone, ouderwetse wasmachine, die het prima doet en waar Johan des noods reparaties aan kan verrich ten. vrije tijd en vakanties voeding kleding "Een groenten zoals hierin Neder land" horen we. "Vlees is er erg social life Zoals bekend, maakt Johan mak kelijk contacten. Niet alleen door z'n werd kreeg hij vrienden, maar ook door het sporten. Hollanders, maar ook Belgen, die daar in Mombasa voor een bepaald scheepvaart agentschap werken, of door een ander bedrijf zijn uit gezonden. Men ontmoet elkaar bijvoorbeeld na het werk op de tennisbaan en spreekt af voor de volgende avond of voor het bij elkaar op bezoek komen. Johan: "Onverwachts bij elkaar langs gaan is er hier niet bij, je wordt uit genodigd of je pakt zelf de telefoon en vraagt of het goed is als je op visite komt. Zo hebben we vaak bezoek van bevriende echt paren, of leggen zelf bezoeken af, voornamelijk in de weekeinden. Door de week houdt het sociale leven zo rond acht uur op. Dan zorgt iedereen thuis te zijn voor het diner. Het is dan ook al een uur donker". floor nieuwe aanwinsten de ligging Johan de Ruiter is samen met zijn vrouw Gerda en hun driejarig zoontje Floor 'even' met verlof uit Kenia, in Zevenhuizen geweest. Een maand vakantie, die is omgevlogen, met ontmoetingen van familie, vrienden en bekenden. Ze kwamen eigenlijk tekort, omdat Johan ook in zijn verlof periode af en toe op zijn kantoor in Den Haag werd verwacht. Bovendien werd Gerda, die in verwachting is, geplaagd door de griep, zodat het eigenlijk zelfs nog een beetje tekort was. En last but not least vielen wij, van de Dorpskrant, het echtpaar nog eens lastig en legden beslag op hun tijdMaar Johan enigszins kennende stond hij ons graag te woord. Niet omdat hij zo graag in de krant komt, integendeel: maar vapwege z'n liefde voor Zevenhuizen! Dat Johan de Ruiter zo bekend is als de, spreekwoordelijke, 'bonte hond' zouden we niet durven stel len. Wel dat hij een zekere bekend heid geniet. Sinds z'n negende jaar speelde Johan bij De Kleine Trom petter en sinds hij volwassen was vele jaren actief in de V.V.D. Destijds, zo'n 12 jaar geleden, deed hij van zich spreken tijdens acties die geld op moesten leveren voor het te realiseren dorpshuis. Zo werd o.a. Johan z'n hoogblon de baard er afgeknipt voor een be drag van duizend gulden, dat ten goede kwam aan het dorpshuis. In zijn vrije tijd was hij actief in het dorpshuis en verrichtte daar hand en spandiensten. Z'n studie aan de Technische Hogeschool in Delft, leed er niet onder, want hij stu deerde af, en werd ingenieur in de Chemische Technologie binnen de daarvoor gestelde tijd. Ze boften, vonden ze, met Kenia, het land waar ze naar toe zouden gaan. Vrienden en collega's kwa men er openlijk voor uit dat ze ja loers op hen waren...Alles lieten ze in Nederland achter, in de weten schap, dat zo alles goed zou gaan, ze weer terug zouden komen. Uit gezwaaid door talloze vrienden en familieleden, na een geweldig har telijk afscheidsfeest met een door vrienden geschreven "kikkerlied" verlieten ze dit "kikkerland". Is de taal geen probleem in de om gang met de 'lokale' medewer kers? "Neen, want vrijwel iedereen spreekt Engels. De oudere men sen spreken voornamelijk Swahili. Tegenwoordig wordt ook het En gels als verplicht vak op school on derwezen. Onze tuinman is niet op school geweest, hij is al wat ouder, en spreekt geen Enaels. Ons dienstmeisje wel, dus is zij onze tolk. Onze conversatie met de tuin man loopt dus via haar". Hoe zijn je werktijden? "Normaal, dat wil zeggen van 's morgens kwart over zeven tot 's middags vier uur. Eén keer per maand heb ik zgn. 'weekdienst', dan ben ik met de pieper, die ik altijd bij me draag, oproepbaar. Ik moet dan binnen een straal van een bepaald aantal kilometers blij ven, maar kan toch aan het sport en sociale leven deelnemen. Ik be oefen diverse sporten, ik tennis en squash en surf graag. Ik ben zelfs al penningmeester van de tennis club. Het enige wat ik niet kan doen als ik weekdienst heb, is zwemmen, wat dat is wat moeilijk met die pieper. Mede vanwege het mooie, over het algemeen zeer warme weer en die leuke dingen na m'n werk, lijkt het of ik in Kenia continu met vakantie ben" lacht Johan. Gerda, die in jgli hun tweede kind ter wereld hoopt te brengen, doet het wat rustiger aan met sporten. Ze zwemt graag en veel met de kleine Floor, die vanwege z'n witte haar, altijd veel bekijks heeft. Dat zwemmen gebeurt in het zwembad van het hotel, waar ze de eerste drie weken van hun verblijf in Kenia, gelogeerd hebben, omdat hun huis nog niet beschikbaar was. Vaak zwemmen ze ook in de zee, de Stille Oceaan. Een rif voor de kust zorgt ervoor dat grote roof vissen, zoals haaien, niet vlakbij het strand kunnen komen, zodat men veilig kan baden en surfen. Gerda zou hier geen tijd voor hebben als ze geen hulp had. Eigenlijk zou ze nog meer hulp kunnen krijgen, omdat sommige buitenlanders ook b.v. nog koks in dienst hebben. Maar Gerda houdt van koken en wil die taak niet uit handen geven. "Maar een dienst meisje heb je gewoon nodig. Ten eerste is het erg warm. Je kunt nooit in het Hollandse tempo wer ken. Ten tweede moet er veel meer gedaan worden dan in Holland. Elke dag moeten alle vloeren ge dweild worden, vanwege het on gedierte. Dat dweilen trouwens, doet onze tuinman. Al het wasgoed, dat buiten gedroogd wordt moet van voor tot achter ge streken worden, omdat er, voor het oog onzichtbare, beestjes op neer strijken, die irritaties aan de huid veroorzaken. Dat strijken vergt enorm veel tijd, maar bovenal energie. Ons meisje is soms een hele dag aan het strijken. Vanwege de hitte, transpireren we veel. Meestal verschonen we ons twee maal per dag. De tuinman is ook onontbeerlijk, omdat we een vrij grote tuin hebben. Er groeit zelfs een bananenboom in en een Papaya. Floor speelt ook graag in de tuin met zijn zwarte vriendje Johnny. Hij is de zoon van ons dienst meisje. Bovendien is het zo dat we door het hebben van personeel, ook weer gezinnen in leven houden. Ten opzichte van wester se begrippen verdienen ze weinig, maar zij onderhouden diverse familieleden. Ergens vinden we het nog veilig ook dat we een tuin man hebben. Door zijn bezighe den hebben we ook geen last van slangen...Dat is het enige gevaar dat rond ons loert. Straks als we terugkomen is het even erg ge vaarlijk, omdat het een hele poos stil om ons huis is geweest. Slan gen houden namelijk van rust. Van een slangebeet kun je doodgaan, als je niet direct de tegenwoordig heid van geest hebt om het dier dood te slaan en mee te nemen naar het ziekenhuis. Daar kunnen ze dan direct zien welke slang het is en welk tegengif men moet in spuiten. Eigenlijk is dit de enige schaduwzijde van het mooie land Kenia.„Natuurlijk zijn die onzicht bare beestjes ook niet leuk en is malaria daar een zeer veelvoor komende ziekte. Gelukkig is daar wat tegen te doen. We slikken er pillen voor. Ik moest, toen ik net in verwachting was, er een poosje mee stoppen". Johan: "Maar je kunt beter niet je hele leven anti malaria pillen slikken. Voor ons, voor een beperkt aantal jaren, is het geen probleem. Die, in hun oge kleine, nadelen, wegen niet op tegen al het fraais dat Kenia te bieden heeft. Johan: "Er zou veel meer reklame voor Kenia als vakantieland moeten worden gemaakt in Nederland. Je zier er wel veel welvarende Duit sers, maar Hollanders betrekke lijk weinig. Het land heeft zoveel schoons te bieden. Neem nou de prachtige wildparken, Kenia telt er vele. Wij zijn al diverse malen op safari geweest in dit éne jaar. Toen we par woonden zijn we met Pasen met z'n drietjes door een wildpark getrokken. Met Gerda's ouders vader en moeder Valkenburg, zijr we weer naar een ander park op safari geweest, toen zij drie maanden later bij ons op bezoek kwamen. Toen trokken we met onze auto erdoor en sliepen in huisjes. Met mijn ouders-vaderen moeder De Ruiter - bezochten we weer een ander park, waar we in grote tenten overnachtten. We gingen toen met begeleiding van een gids in een jeep. Dat over nachten in tenten was best avon tuurlijk, temeer daar het buiten komen 's nachts niet zonder ge vaar was voor roofdieren. We slie pen gescheiden in twee tenten. In elke tent stonden twee bedden. Bovendien had iedere tent een toilet en een douche. Niet alleen met ouders van beide kanten, maar ook met andere vrienden, die ons bezochten, zijn we op safari geweest, waaronder de gebroe ders Nobel. Volgend jaar wil ik, samen met een vriend, een kame lentocht gaan maken, dat lijkt me ook reuze avontuurlijk. goedkoop en sla is er ook altijd verkrijgbaar. Daarentegen zijn aardappelen en rijst, vrij prijzig, zeker voorde lokale bevolking. Die leeft voornamelijk van maismeel en eet ook veel Indische gerech ten". Een lokale groente die op spi nazie lijkt is ook goed eetbaar" vertelt Gerda. Johan: "We eten veel vis, die levend verkocht wordt. Heerlijk vinden we ook krab die wel zelf klaarmaken, garnalen enz. We nemen ook niets mee uit Hol land van etenswaren." Gerda: "Wel zakjes kruiden, die we in onze tuin willen zaaien, omdat ik dat wel mis". Nemen jullie nog meer mee uit Holland? Johan: "Voor een jaar kleding, waaruit we alle merkjes knoppen en verfrommelen om het niet nieuw te laten lijken. Er mag namelijk niets ingevoerd worden". Gerda: "Ook voor een jaar speel goed voor Floor, voor z'n verjaar dag en om uit te delen. De verpak king laten we dan in Holland ach ter. Natuurlijk moeten we ook spullen voor de verwachte baby meenemen. Het zal- dan ook een heel gesleep worden.". "Floor gaat daardoor 's avonds wel laat naar bed" zegt Gerda "en daarom laat ik hem meestal 's mid dags slapen. Hier in Holland lukt me dat niet zo. Hij is dan ook een beetje uit z'n regelmaat, vooral ook omdat hij nogal eens bij mijn ouders logeert omdat wij afspra ken maakten met vrienden voor etentjes. Maar hij geniet wel van die aandacht. Hij houdt de groot ouders van beide kanten uit elkaar door mijn vader "opa beertje" te noemen, omdat hun hond Beertje heet. en m'n schoonvader "opa tafel" omdat hij altijd op de kleer makerstafel mag zitten". Spreekt hij Engels? "Een beetje" antwoordt z'n moeder, waarop JOhan het leuke ventje op z'n knieën tilt en hem in het Engels een vraag stelt. Hij begrijpten antwoordt in het Hollands. Op de peuterspeel- groep, die hij in Kenia dagelijks bezoek, wordt uiteraard ook En gels gesproken, zodat hij het als het waren, met de paplepel krijgt ingegoten. "Maar thuis blijven we Nederland spreken" stelt Gerda we voeden hem tweetalig op". Va der Johan: "Met z'n vierde verjaar dag gaat hij in Kenia al naar de ba sisschool. De scholen zijn daar al géintegreerd (kleuter- en lagere school). Als de foto-boeken op tafel komen met prachtige foto's van de gemaakte safari-tochten komt Floor er gretig bij. "Dat is een rhino" wijst hij op een neushoorn en dat is een hypo (nijlpaard) en ga zo maar door. Van alle gefotogra feerde dieren noemt hij voor de vuist weg de Engelse naam. Hij is een bevoorrecht kind, dat alle dieren in hun natuurlijke omge ving gezien heeft op safari. "En hij is er bijzonder in géinteresseerd" horen we. Het valt dan ook niet mee, om vlug vlug alle fotoboeken door te bladeren, omdat Floor ze tegelijkertijd uitgebreid wil bekij ken. (Bij ons afscheid belooft Johan af en toe een brief te schrijven, zodat we meer horen over dit boeiende land en zijn inwoners). ROMANS: Aalberse, Han B.: Bob en Daphe; Alberts, A.: De eilanden; Brakman, Willem: De blauw-zilve- ren koning; Broek, Joop v.d.: Ruiters tegen de hemel; Bukowski, Charles: Kind onder kannibalen; Burnier, Andreas: De litteraire salon; Een tevreden lach; Coenen, Frans: Onpersoonlijke herinnerin gen; Collins, Wilkie: De vrouw in het wit; Corsari, Willy: De wedden schap van inspecteur Lund; Deys- sel, Lodewijk, v: De Adriaantjes; Doyle, Richard: De Havana Ex pres; Ebner-Eschenback, Marie von: Bozena; Galgoczi, E: Met an dere ogen; Gooyer, Rijk de: De eenzame oorlog van Koos Tak; Groot-Canté, Hans de: Helga's eerste dag; Hellinga, Gerben: De lift; Hesse, Hermann: Shiddhartha; Heym, Stefan: Geen roem voor helden; Hoorn, M. van: In de holte van je hand; Een stukje van de hemel; Irwin, Hadley: Maan en ik; Macbride, Harper: Paradijs eiland; Man, Arieta de: Zomerstormen; Mattews, Patricia: Fluisteringen in de nacht; Millar, Margaret: Ge stoord leven; Mulisch, Harry: De gezochte spiegel; Orczy: De Rode Pimpernel; De strijd van de Rode Pimpernel; Het verbond van de Rode Pimpernel; Overeen, Emmy v.: Niet in de zachte bries; Oz, Amos: Tot ter dood; Rooy, Jan de: Nachtvlinders; Ruyslinck, Ward: De heksenkring; Sagan, Fr.: Een roerloos onweer; Sayers, Dorothy: Lord Peter contra een volmaakte moord; Schouten, Alet: Gina; Strindberg, August: De Gotische kamers; Toer, P.A: Kind van alle volken; Toonder, M.: Hier ligt een mooie taak; Topoi: Het rode plein;Traven, B: De ossekar; De mars naar het oerwoud; Visser, Arie: Het vangen van de draak; Visser-Roosendaal, J: De onder ste steen; Weldon, Fay: Zusjes; Wolkers, J: Brandende liefde. STUDIE VOLWASSENEN: Alles over camera's; Angst voor de a- toombewapening; Dam, Marcel v.: De achterkant van het gelijk; Da niels, Gerard: Leren sprinten voor wielrenners; Eykman, Karei: Zo moet het kunnen; Gadney, Reg: Kennëdy; Graff-Höfgen, G: Frivli- té; Janssen, Frans A: Over de don kere kamer van Damokles van Wil len Frederik Hermans; Harriman, Karen: Bezig zijn met vegetarische koken; Parijs en omgeving; Schmidt-Küller, Helbertijn: Over het stenen bruidsbed van Harry Mulisch. JEUGD: Benson, Bert: De robots van de gele planeet; Bert en Ernie krijgen bezoek; Bertens, Tijn: Rap en Duf; Blyton, Enid: Het geheime woud; Boeke, Jet: Het vogeltje; Carle, Eric: Beertje Bruin, wat zie jij daar?; Disney, Walt: Walt Dis ney's vertellingen; Dragt, Tonke: De blauwe maan; Feenstra, Bart: De zwarte wreker; Hartman, Evert: Gegijzeld; Mahy, Margaret: De jongen met de gele ogen; Mentink: Een nieuwe kans voordekometen; Molen, J.v.d: De brug stort in; Jim gaat de brug over; Sickman, Greet: Naar de speeltuin; Sklenitzka, F.S: Met draken valt niet te lachen; Stevns, G: Susy redt het wel. STUDIE - JEUGD: Reichartdt, Hans: Het hoe en waarom boek van de elektriciteit; Schmidt, An nie M.G.: Een visje bij de thee. Kenia, dat in oostelijk Afrika ligt is 17 maal zo groot als Nederland en telt ca. 17 miljoen mensen. De officiële taal is het Swahili, verder sprekende meeste inwoners ook Engels. Daarnaast worden nog zo'n veertig stamtalen gesproken, omdat het land bevolkt wordt door mensen van allerlei oorsprong. De Afrikanen vormen de vrij arme onderlaag van de bevolking. Daarboven krijg je de "middenstand", die bestaat uit Aziaten, voornamelijk Indiërs. Zij zijn welvarende en hardwerkende lieden. De bovenlaag bestaat weer uit Afrikanen, knappe koppen, die in het buiten land heben gestudeerd. Zo leven er tal van mensenrassen (nog) vreedzaam naast elkaar, alhoewel de grote verscheidenheid aan goeds- diensten weieens spanningen veroorzaakt. Bijna alle godsdiensten zijn in dit land bij deevenaarte vinden, Moslims, hindoe's, sikh'sen uiteraard christenen. De evenaar snijdt Kenia precies doormidden. In het oosten grenst het aan de Indische Oceaan. Verder wordt het omgeven door Somalië, Ethiopië, Oeganda en Tanzania. Hoofdstad is Nairobi, met ruim 1 miljoen inwoners. Belangrijkste exportprodukten zijn thee, koffie, sisal. Ook het toerisme (safari) vormt een grote bron van inkomsten.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 14