Pies bij Os 50 JAAR GETROUWD SPlSfÊSSSmm BOUWPLAN VOLTOOID DORPSKRANT RIJSCHOOL-VERENIGING rijschool VOLLEYBAL UW KLEINTJE WORDT GELEZEN INGEZONDEN: PAASEIEREN RAAPAKTIE BRIDGEDRIVE DE VIERKAP pagina 6 M -N "TV Ferdinand Kreft en Johanna Roos zijn vandaag 50 jaar ge trouwd. Hun gouden huwelijksfeest wordt gevierd in gebouw Concordia aan de Bredeweg. Daarbij zullen de 14 kinderen, 12 aangetrouwde kin deren, 36 kleinkinderen en overige familieleden van bruid en bruidegom niet ontbreken. veel te jong crisistijd een gelukkig gezin A. van Rijn volleybal zevenhuizen waarheen? zevenhuizen heren door naar derde ronde zevenhuizen-koeweit ere-divisie-indeling: indeling toespraken Ferdinand Kreft woonde destijds vanaf zijn derde jaar, evenals zijn toekomstige bruid Johanna, aan de Knibbelweg. Dat ze het in deze omgeving wel prettig wonen von den blijkt wel uit het feit, dat ze zich ook na hun huwelijk daar vestigden. Maar voor het zover was dat er een huwelijk plaats kon vinden, moest er heel wat water door de zee stromen. Ferdinand leerde Johanna kennen toe deze 16 jaar was. Zij woonde toen een jaar of zes aan de Knib belweg, met haar broers en ouders die hier vanuit Nieuw Vennep wa ren neergestreken op een boerde rijtje. Zoals zovelen in die tijd, ook de vader van Ferdinand, was haar vader boerenarbeider, maar had daarnaast wat perceeltjes land met enkele stuks vee. Ook Ferdinand ging jong bij een boer werken, op 11-jarige leeftijd al. Johanna ging 'dienen' toen ze 12 jaar was. Negen jaar lang werkte ze bij de familie Tinus de Vos aan de Knibbelweg. Toender- tijd kende men nog geen 40-urige werkweek. Ze had alleen op zon dagmiddag en één avond in de week vrij, waarop ze naar haar ouderlijk huis liep. Dat alleen lopen vond de 19-jarige Ferdinand maar niks, dus wachtte hij haar steevast op, om haar 's avonds naar haar dienstje terug te bren gen. Toen Johanna's ouders hier van hoorden, waren zij zeer ont steld. Hun dochter was nog veel te jong. Maar liefde maakt listig. Ze wisten altijd wel een manier om el kaar te ontmoeten, zeker, toen vader het na een paar keer opgaf, omdat hij het tever lopen vond. Met veel vijven en zessen mocht Fedinand het andere jaar ten slotte met haar bruiloft vieren, toen zijn zjjs trouwde. Van liever lede gingen Johanna's ouders wat milder tegenover haar omgang met Ferdinand staan, maar het duurde toch nog wel enkele jaren voordat hij helemaal geaccep teerd werd. Na De Vos, kreeg Jo hanna losse diensten en legde elke cent apart om te sparen voor haar uitzet. Ferdinand pakte ook van al les aan om een aardige duit te heb ben. Toen z'n vader stierf kwam hij na militaire dienst op het bedrijfje van zijn ouders. Hij moest de kost verdienen voor het gezin, waarin 6 kinderen, jonger dan hij. In die da gen waren er nog geen uitkeringen dus moest iedereen die kon, mee helpen aanpakken. Toen de ande ren groot genoeg waren om zijn taak over te nemen huurde Ferdi nand een 'spulletje' op een steen worp afstand, aan de Knibbelweg nr. 83, waar het bruidspaar nog woont. Uren zou bruidegom Kreft over de crisisjaren kunnen vertellen, waar in hun huwelijk begon. "Drie gul den kreeg ik toen voor een kalf en voor de aardappelen 50 cent per honderd kilo. Ik weet nog dat ik bonen heb geveild die drie cent per kilo opleverden. Voor de melk kreeg ik toen slechts 2,15 per 100 liter. Toen Nutriciafaillietging had ik en vele andere boeren met mij, nog een week of vier achterstallig melkgeld tegoed. Dat hebben we nooit gekregen. Toen diezelfde zomer melkfabriek Kool in Delft failliet ging, had ik daar ook nog zo'n 41/2 week melkgeld tegoed" herinnert hij zich. "Dat geld kon den we bepaald goed gebruiken, maar hebben we nooit gekregen. Het was bittere armoede in die tijd". Daarom ging Kreft voor de huishuur van drie gulden vijftig bij z'n huisbaas werken. Van z'n eigen bedoening zou hij niet hebben kunnen leven, omdat ze toen nog maar enkele stuks vee hadden. Honger heeft het gezin nooit gele den, ook in de oorlogsjarn niet, toen er al heel wat magen waren die gevuld moesten worden. "We leden aan niks gebrek. Er was groente volop, melk van onze koei en en noem maar op. Alleen was het moeilijk om aan schoenen voor de kinderen te komen" vertelt de bruid. Ze ziet er voor haar 75 jaren goed uit. Het is haar bovendien niet aan te zien dat ze veertien kin deren kreeg. "Ik kreeg er vrijwel ieder jaar één. Het is gebeurd dat ik- er in drie jaar vier kreeg. Dat kwam vanwege een tweeling". Herinneringen komen boven. Tri omf in de stem van de bruidegom als hij vertelt hoe hij de tweeling (die hij zelf soms moeilijk uit el kaar kon houden) stiekum eens verwisselde, waardoor zelfs z'n vrouw even kwijt was, wie nou wie was. Foto's komen tevoorschijn. Een groepsfoto van een gelukkig ge zin, met alle kinderen, ter gelegen heid van hun zilveren huwelijks feest. Ook trouwfoto's waarbij het opvalt dat niet alleen de twee dochters die een tweeling vormen, veel op elkaar lijken, maar ook een jongere dochter. Terwijl mevrouw Kreft nog een paar blokken hout op de kachel gooit - en het is warempel al 9 mei - genieten we van fragmenten uit een levens verhaal van twee opgewekte men sen. Ze wonen best naar hun zin aan de Knibbelweg en hopen er nog jaren te kunnen blijven wo nen.' De bruidegom is nog steeds actief op z'n boerderij die naast een dertigtal varkens, zeker nog een tachtig kalveren en koeien telt. Hij doet z'n werk met plezier. Twee thuiswonende ongetrouwde zoons helpen hem. De bruid is ook prima gezond, maar doet het wat kalmer aan. Om de beurt komen de dochters haar een handje helpen. De één helpt maandag bij de was en een ander komt weer helpen met de schoonmaak. In de week einden trekken ze er met de auto dikwijls op uit, want altijd is er wel iemand in de familie jarig. En is er geen verjaardag, dan komen er kinderen naar huis. Op feestda gen is het huis te klein om alle kin deren met aanhang en kleinkinde ren plaats te bieden. Daarom doen ze dat ook bij toerbeurt. De één komt 's morgens, en de ander 's middags, horen we van de krasse bruid. "En ze steken allemaal hun handen uit de mouwen" lacht mevrouw Kreft L. van Wensem Burg. Klinkhamerweg 27 Zevenhuizen - 01802-1467 Westland 18 Moerkapelle - 01793-1496 Graag wil ik reageren op het stukje in de vorige Dorpskrant over de paaseieren zoekaktie. Er werd geschreven dat deze aktie, georganiseerd door de Zevenhui- zense Middenstandsvereniging, een groot succes is geworden. Ik ben zeer benieuwd wat het grote succes dan wel inhield. Mijn oor deel over het geheel is, dat het een grote flop is geweest, en wel om de volgende reden. De aktie zou om 8.00 uur beginnen Om 7.45 uur werd er midden op het grasveld, waar de zoekaktie zou zijn, een stapel eieren neerge legd. Door de kinderen die al wat vroeg aanwezig waren, werd een stormloop genomen op de berg en binnen enkele minuten waren meegenomen plastic draagtasjes met de paaseieren gevuld. Het was erg sneu te zien hoe een aantal oudere kinderen met een tas vol eieren liepen en de jongere kinderen, veelal vergezeld door één van de ouders, nog in de strui- Ken naast het grasveld liepen te zoeken naar één paasei. Zonder enig resultaat. De tegenstelling was ontzettend triest. Misschien is het voor de volgende keer een goed advies, om de eieren werkelijk te verstoppen. En dat er bij het zoeken iemand van de organisatie aanwezig is; dit om een dergelijke situatie te voor komen. Ineke Zoeteweij-Schrier Volleybal Zevenhuizen volgend seizoen in de ere-divisie spelend, afgedwongen via twee promotie wedstrijden, waarvan het klapstuk in Zevenhuizen werd gespeeld. Maar nu volgend seizoen. MOgen de Zevenhuizense volleyballers in het vertrouwde dorpshuis Swanla blijven spelen of moeten zij uitzien naar een ander onderkomen voor het competitie-gebeuren? Deze week zal de beslissing vallen, of de Nederlandse Volleybal Bond de Zevenhuizense vereniging dis pensatie zal verlenen voor de sportzaal van Swanla. Ondertus sen blijven de heren volop in trai ning, zeker omdat de competitie al op zaterdag 8 september van start gaat voor de ere-divisie. De inde ling is al bekend, maar het pro gramma nog niet helemaal. Waar schijnlijk spelen de heren als eerste een uit-wedstrijd en dan gelijk al tegen de kampioen van dit seizoen Brother/martinus. Volgend seizoen zullen in ieder geval twee nieuwe spelers bij Ze venhuizen spelen, Jan Rodenburg en Edward Dukker, terwijl ook Brecht Rodenburg naar Zevenhui zen komt. Erzit nog een kans in dat er nog een derde speler zich zal melden. De andere spelers van Ze venhuizen zullen ook volgend seizoen weer in de competitie uit komen. De heren van Zevenhuizen hebben afgelopen zaterdag in Hulst ge speeld tegen het team van Morres in de 2e ronde van de Nationale beker. Morres-Hulst, kampioen van de tweede divisie moest het onderspit delven in een matige wedstrijd met 1-3, zodat Zevenhui zen op 2 juni uitkomt voor de derde ronde. Verder speelt Zevenhuizen nog diverse oefenwedstrijden en toernooien. De tegenstander in de derde bekerronde is Saturnus de Molen uit Uden. De wedstrijd wordt in Uden gespeeld. Aanstaande zaterdag 19 mei spe len de heren van Zevenhuizen in dorpshuis Swanla een oefenwed strijd tegen het Nationale team van Koeweit. Deze wedstrijd wordt geleid door de scheidsrechters v. Tijn en Scheermeijer en zal om 18.30 uur aanvangen. Tevens zul len op deze zaterdag loten te koop zijn van de grote lustrum-verlo ting, waarvan de trekking op 26 mei zal plaatsvinden. 1. Brother/Martinus (Amstelveen); 2. Lycurgus (Groningen); 3. Halco Maastricht; 4. Ubbink/Orion (Doe- tinchem); 5. ZEVENHUIZEN (Ze venhuizen); 6. Delta Lloyd/AMVJ (Amstelveen); 7. PVC/Blokkeer (Rijswijk); 8. Vierhout/Valboval (Woerden); 9. Brevok/ABC (Bre da); 10. Starlift/Voorburg (Voor burg); 11. Animo (Sneek); 12. Verbunt/VVC (Vught). De aanvang van de wedstrijden is op zaterdag 8 september en de competitie is op 16 februari 1985 afgerond, dit in verband met de E.K. in Nederland. Wethouder B. van Yperen heeft woensdagmiddag de sleutel uitgereikt van de laatst opgeleverde woning van een plan van negentien premie koopwoningen aan de Wilgenlaan in Zevenhuizen. De heer Van Yperen overhandigde de sleutel aan bewoner J.J.L. Staal, die in zijn dagelijks beroep van medewerker bij de dienst Gemeentewerken, bij de sectie Bouw- en woningtoezicht, nauw betrokken is geweest bij de bouw. De woningen zijn gebouwd door de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten. Het Bouwfonds heeft de afgelopen tien jaar, tweehonderd wonin gen in Zevenhuizen gerealiseerd. Nagenoeg alle woningen werden aan inwoners van Zevenhuizen verkocht. Enkele aan economisch ver bondenen. Na de officiële handeling bezich tigden genodigden de opgelever de woning. Deze heeft na de entree een kleine hal, een woonka mer met open keuken. Boven be vinden zich op de 1e etage drie slaapkamers, terwijl er een vaste trap naar de zolder leidt. I n Hotel Vos kwam het gezelschap, onder wie vertegenwoordigers van het Bouwfonds Nederlandse ge meenten, burgemeester en wet houders, vertegenwoordigers van het bouwbedrijf Van Ostadeen be woners van de opgeleverde wo ningen, voor een gezellig samen zijn bijeen. Wethouder B. van Yperen felici teerde degenen die nu nog in het bezit zijn gekomen van een premie A- en B-woning volgens de oude subsidieregeling. Hij stelde dat er een fase is afgesloten, en dat de bouw van op deze wijze gesubsi dieerde woningen, niet zoveel meer zal voorkomen. Als wethou der van o.a. Volkshuisvesting, somde hij het totstandgekomene sedert 1982 op, het jaar dat hij wet houder werd. "Eind 1982, begin 1983 zijn er 56 woningen opgele verd, t.w. 18 A.T.-woningen, 24 premie A en 14 woningwetwonin gen. Deze woningen betroffen nog de besluiten van het vorige colle ge van B. en W. Het huidige college werd al direct geconfron teerd met sterk verminderde toe wijzing door het Rijk, i.v.m. bezui nigingen. De enige toewijzing die wij in 1983 mochten verkrijgen wa ren de 15 premie A en 4 premie B- woningen, waarvoor wij thans bijeen zijn. In dit jaar is het gelukt een aanvang te laten nemen met de bouw van 22 huurwoningen in de premie C-sector. De gemeente Zevenhuizen had hiermee de pri meur in de provincie Zuid-Holland Verder is er een begin gemaakt met 22 woningwetwoningen in het centrum van het dorp. Huurwonin gen met 2 en 3 kamers. Het resul taat is daarvan dat er begin 1985 weer 44 woningen zullen worden opgeleverd". Spreker vond dat zeker voor Zevenhuizen geen slecht resultaat. Hij vertelde dat er in 1983 verder nog 7 kavels grond zijn verkocht voor bungalowbouw. "Deze opbrengsten hebben ertoe bijgedragen een grote verdichting van de nieuwbouw tegen te gaan en de woonomgeving mooi te hou den. Ook deze bungalows zijn voor het merendeel gereed en liggen tegenover de vandaag op geleverde woningen. De bestra ting zal gelijk zijn aan het eerste gedeelte van de Wilgenlaan en de rijweg zal, als het weer niet om slaat, eind volgende week gereed zijn. De groenvoorziening zal zijn beslag krijgen in het najaar". Voor wat de toekomst betreft stel de de heer Van Yperen de vraag: "Hoe nu verder?" Hij vond dat een moeilijke vraag, die zeker voor de gemeente niet gemakkelijk zal zijn. "Wij hopen dat de plannen, die reeds ingediend zijn in Den Haag eind 1982, voor 22 woning wetwoningen en 16 premie A-wo ningen, van het Bouwfonds, geho noreerd zullen worden. Verder heeft de commissie Openbare Werken kort geleden advies gege ven aan het college, in 1985 nog iets te doen in de premie B en C sector. Voor 1986 en volgende jaren is het streven nog 9 wonin gen in het centrum en 4 woningen in Oud Verlaat te realiseren en nog weer huurwoningen, wellicht A.T.- woningen" aldus de heer Van Ype ren. Spreker toonde zich voorts bezorgd over een mogelijke ver dichting in de woningbouw omdat een bewoner meer behoefte heeft aan ruimte in huis en minder aan luxe. Vergroten is moeilijker dan verfraaien. Ook stelde hij dat de woonlasten gedragen moeten kunnen worden. De oorzaak hier van noemde hij de hoge rente stand. Tenslotte sprak hij een woord van erkentelijkheid aan het adres van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten en bouwbe drijf Van Ostade. "Het afgeleverde produkt is goed en er wordt een garantiecertificaat verstrekt. Hul de aan het Bouwfonds en Van Os tade". Namens het Bouwfonds Neder landse Gemeenten bedankte de heer F.v.d. Kerkhof, die tevens plaatsgenoot is (en fractiegenoot van voormelde spreker) de heer Van Yperen voor de officiële han deling deze middag verricht. Spre ker ging in op suggesties van de heer Van Yperen andere wijzen van aflossen van hypotheken op woningen te creëren. Tenslotte liet hij zijn dank van een attentie ver gezeld gaan. Na hem kwam nog een vertegen woordiger van de fa. Van Ostade aan het woord die inging op de toespraak var^de heer Van Yperen waarin deze vroeg de woonlasten te verlagen door een verlaging van de bouwprijs van de aannemers. Iets wat nauwelijks haalbaar is, zo werd gesteld, omdat deze bouwer al zeer scherp calculeert. De evenementencommissie van dorpshuis Swanla organiseert op vrijdag 18 mei a.s. de laatste open bridgedrive van dit seizoen. Aan vang 20.00 uur. Inschrijving is vanaf heden mogelijk elke dins dagavond aan de bar of bij dhr. F. Schiereck, tel. 1869. Indien volge boekt is inschrijving op de speel avond niet meer mogelijk. Er zullen 21 spellen in topintegraal vorm gespeeld worden. Deelname 6,- per paar. Het inschrijfgeld zal besteed worden voor de aankoop van prijzen. De volgende bridgedrive is op vrij dag 19 oktober. Zaterdag 19 mei a.s. wordt er in De Vierkap een Bingo georganiseerd, ledereen is van harte welkom, en natuurlijk zijn er voor de winnaars weer mooie prijzen. De avond be gint om 20.30 uur en de entree be draagt 1,50.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 6