DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS 2666 HALVE EEUW GETROUWD DORPSKRANT Basiseducatie volwassenen Raadsvergadering 30 oktober 1984 Wijziging alarmnummer brandweer Mutaties "Wegwijs" Collecteschema BURGERLIJKE STAND Politieberichten Predikbeurten Medezeggen schapsraad pagina 4 getrouwd levensloop in dienst van samenleving ziekte gevonden: gouden naamplaat armband (5 okt. '84); paar bruin lederen laar zen maat 39 (10 okt.'84); blauw re genjack met hoesje (op Hollevoe- terlaan). moerkapelle hervormingsavond medische diensten Langs deze weg willen wij een ieder bedanken voor de enorme belangstel ling die wij hebben onder vonden bij ons 50-jarig huwelijksfeest. G. Zwarteveld W. Zwarteveld-Hertog j In het kader van de basiseducatie volwassenen is een aantal instellingen werkzaam, die onderwijs en vormingswerk voor volwassenen verzorgen. Tot deze instellingen behoort onder meer de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, afgekort Stichting HVP. De Stichting HVP is een landelijke organisatie met regionale ondersteuning die: a. in alle gemeenten in ons land op aanvraag van organisaties waarmee wordt samengewerkt (zoals afdelingen van plaatse lijke vrouwenorganisaties, wijkcentra, plaatselijke kruisvere nigingen, sociaal-cultureel werk e.d.) cursussen geeft met een voorlichtingsfunktie en b. in een aantal gemeenten in ons land vanuit voorlichtingscen tra individuele voorlichting geeft. Instellingen en verenigingen kunnen zich voor nadere informa tie wenden tot: Stichting HVP, Stationsweg 141, 2515 BM 's-Gravenhage, tel. 070-886302. In de volgende raadsvergadering van Moerkapellezullen o.a. de volgende onderwerpen worden behandeld: - Overeenkomst inzake het ophalen van huisvuil; -Krediet voor de aanschaf van automatiseringsapparatuur; -Wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement; -Het verlenen van medewerking voor de aanschaf van speel materiaal ten behoeve van de Christelijke kleuterschool en het vernieuwen van de verwarmingsketel van de Rehobothschool. De vergadering vangt aan om 19.30 uur. Op 29 oktober a.s. zullen de werkzaamheden aan de tele fooncentrale in Moerkapelle voltooid zijn. Na een jaar van werken be schikt men dan ook over de nieuwe centrale. In het kader van deze werkzaamheden is gelijktijdig gekozen voor een nieuw alarmnummer voor de brandweer. Het oude nummer (1111) is in het verleden door het 'spelen' met de telefoon door kinderen vaak overbelast geraakt. Om deze overbelasting te be perken heeft de brandweer met ingang van 29 oktober a.s. te 22.00 uur het volgende alarm nummer: Blz. 28 Justitie: Adres van deurwaarderskan toor J. van der Heide wijzigen in: Oosthaven 12, 2801 BP Gouda. Blz. 32 en 33 Waar bij de verenigingen en clubs het adres staat vermeld van de heer en mevrouw R. de Gooijer, dient dit te worden gewijzigd in: Rijnland 1, 2751 DS. Blz. 52 Het adres van de Miniatuur Race Club dient te worden ge wijzigd in: Van Hogendorp- straat 20, 2751 AA, tel. 2186. De bewoners zullen door mid del van een brief en de ver spreiding van een telefoonsti cker op deze wijziging attent worden gemaakt. 29 oktober t/m 4 november 1984: Nationaal Jeugdfonds. GEBOREN: Trisja Lianne Charelle, doch ter van: van 't Wout, Willem en: Verbeek, Lena C., op 25 sep tember 1984. Suzanne, dochter van: Luyken, Albertus J. en: Koole, Willem- •pje, op 26 september 1984 Linda, dochter van: Boerman, Johan P. en: de Knegt, Janne tje, op 29 september 1984. j. de op de brug voor zijn ouderlijk huis. Gerrit werkte toen al op een tuinderij, nadat hij na twee jaar bij z'n zwager, nog twee jaar bij Nutri- cia in Zoetermeer werkzaam was. r Pie Over gebrek aan belangstelling heeft het gouden bruidspaar G. Zwarteveld-Hertog uit Moerkapelle, vrijdag 12 oktober, niet te klagen gehad. Integendeel! Naast familie en kennissen kwamen ook velen uit het verenigingsleven en met name de voetbal, waaraan de bruidegom 40 jaar zijn beste krachten wijdde, hen op hun huwelijksdag gelukwensen aanbieden in het Moerkapelse dorpshuis Op Moer. Uiteraard gingen die qelukwensen veelal vergezeld van cadeaus, bloemstukken en fruitbak- ken zodat hun bejaardenwoning aan de Wilde Veenen er bijzonder fees telijk uitziet. De buitenzijde was al eerder versierd, toen ze hun bruidsda- qen ingingen. Hiervoor waren de kinderen verantwoordelijk, een zoon timmerde een zaagde hem in elkaar en een schoonzoon beschilderde hem: een prachtige ere-boog, versierd met bloemen, die om de paar dagen door de dochters werden ververst. Gerrit Zwarteveld werd in 1909 in Bleiswijk geboren en groeide op in een gezin van acht kinderen, waar van de vader werkzaam was in de agrarische sector. Omdat Gerrit niet sterk was - "ik was één van de minste" - had hij het voorrecht een jaar langer op school te mogen blijven. Zo deed hij ook nog de ze vende klas, waarna hij bij z'n zwa ger Frans Hertog, in de kruide nierszaak in Moerkapelle ging werken. Deze Frans Hertog bleek later in de verte familie van het meisje waarmee hij ging trouwen: Willemijntje Hertog, die in 1912 in Moerkapelle op de molen werd ge boren. Mijntje, zoals ze meestal genoemd wordt, weet dat het dorp Moerkapelle toen maar een klein gehucht was, dat uit ca. 700 inwo ners bestond en waar iedereen, iedereen kende. Mijntje, uit een gezin van 12 kinderen ("alle Her- tog's hadden zoveel kinderen en daarom zijn er zoveel met een der- gelijke naam in Moerkapelle" ver telt ze er tussendoor) moest al jong aanpakken en op de molen helpen, waardoor zij niet eens de lagere school kon afmaken. "Maar ik kan best nog aardig rekenen en lezen, hoor" verzekert ze. Zoals vroeger de nadruk lag op het ge zegde dat 'ledigheid des duivels oorkussen is' betekende dat ook dat ze verplicht elke avond 10 naaldjes moest breien. Dat deed ze al heel jong. Ook aardappels schil len....Een ander kind uit het gezin nam haar taak over toen ze in Rot terdam ging werken. Dat gebeurde al op haar veertiende, intern voor dag en nacht, een dienstje bij een mevrouw. "En op zondagmiddag fietste ik altijd voorbij de woning van Gerrit Zwarteveld in Bleiswijk. We hadden toen al een oogje op elkaar, maar omdat ik meestal ge haald of gebracht werd door een broer of zus op de fiets, kon er geen sprake van zijn datwe met el kaar omgingen. Ik was toen ook nog erg jong" herinnert zich de bruid. De bruidegom vertelt dat hij haar altijd wel voorbij zag gaan, daar zorgde hij wel voor, wachtenr Bij bakker Piet van den Berg in Moerkpelle kwam Mijntje toen ze bijna 18 jaar was. Met een onder breking van enkele maanden toen ze ziek bij familie in Oosterbeek verbleef, was ze hier een kleine vier jaar, tot ze met Gerrit trouwde en aan de Kruisweg ging wonen. "Ik werkte ook bij de bakker voor dag en nacht. Dat was fijn, want ik was veel vrijer. Zo ging ik op de zang, wat van m'n ouders nooit ge mogen had. We zijn ook bij de bak ker uit huis getrouwd. Ik ben niet blijven werken, want al gauw werd onze eerste geboren", zo vertelt ze. Daarna kwamen er nog drie. En toen niemand het nog verwachtte werd er tien jaar later nog een dochter geboren. Drie zonen en twee dochters gaven het nodige werk, maar brachten ook leven in de brouwerij in het huisje aan de Kruisweg. Pa verdiende de kost op de tuinderij, waar hij in een perio de van 35 jaar in dienst was van twee verschillende tuinders, maar in zijn vrije tijd altijd op pad was voor de samenleving. Op een prikbord aan de wand in de kamer hangen tastbare herinne ringen in de vorm van medaillesen lintjes, voor zijn inzet voor het verenigingsleven. Zo hangen er van de voetbal: 40 jaar bestuurslid, waarvan 25 jaar voorzitter; de ijs- club: 28 jaar bestuurslid van ge weest, B.B. zo'n 18 jaren; 25 jaar buurtvereniging Kruisweg, de ge meente Moerkapelle enz. enz. Ook oorkondes herinneren aan deze staat van dienst, opgebouwd in zijn vrije tijd. De hoogste onder scheiding kreeg hij zo'n tien jaar geleden, bij z'n afscheid als voor zitter van voetbalvereniging "Moerkapelle", nl. de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, van H.M. de Koningin, Juliana. Er werd toen door de voetbalvereniging een groot feest op touw gezet. Een tweetal fotoboeken herinnert aan dit gebeuren. Als je het over de voetbal hebt, dan bloeit z'n hart open...Betrokken is hij er nu niet meer bij, slechts zel den bezoekt hij een wedstrijd. "Op m'n 18e ben ik gaan voetballen, wat van thuis niet mocht, omdat het een zondagsport was. M'n vrienden mochten wel en zodoen de ging ik stiekum mee. M'n vriend z'n moeder waste m'n voetbalkle ding, zodat ze thuis niks merkten. Ik heb trouwens maar 5 jaar bij "Blauw-wit" - zoals Moerkapelle's voetbalvereniging toen heette - gevoetbald. Ik zat al gauw in het bestuur. Het was later voor de ker kelijke mensen een uitkomst dat Moerkapelle ook een zaterdag-af deling kreeg. Dat kon, omdat de zaterdag ook een vrije dag werd. In mijn jonge jaren werkte je ook op .zaterdag en was zondag de enige vrije dag. Ik ging naar de kerk, maar ook naar de voetbal. Allebei kon niet volgens de dominee. "Ik ben uit de voetbal gestapt omdat m'n vrouw ziekelijk was. Net drie weken voordat ik met pen sioen ging, kreeg ze een beroerte waarvan ze heel langzaam herstel de. Zodoende mest ik thuisblijven. En dat heb ik helemaal niet erg ge vonden. Integendeel. Ik vond het na veertig jaar welletjes. Ik heb m'n vrouw veertig jaar alleen thuis la ten zitten en nu brak er een tijd aan dat ik haar terzijde kon staan. In die tijd zijn ook de kinderen veel bijgesprongen. Omdat de woning aan de Kruisweg veel drempels had en het voor m'n vrouw bij haar herstel moeilijk was om zich in ons huis rond te bewegen, heb ik de stoute schoenen aangetrokken en bij m'n afscheidsfeest aan de Moerkapelse burgemeester Keij- zer gevraagd of wij geen bejaar denwoning in Moerkapelle kon den krijgen. M'n vrouw is uit Moerkapelle afkomstig en haar hart ging erg naar dit dorp uit. Ook dat van mij, omdat ik hier altijd in het verenigingsleven heb gezeten. We waren reuzeblij toen we tien jaar geleden deze bejaardenwo ning in de Wilde Veenen kregen.." De bruid beaamt het door haar man gesprokene en vertelt dat ze in haar huwelijk zo'n zesmaal, in het ziekenhuis heeft gelegen, voor operaties, maar dat ze redelijk her stelde van de beroerte. "Ik kan al leen niet veel doen in huis. M'n man doet het grote werk en de boodschappen. De ramen mag hij van de kinderen niet meer zemen, omdat ze bang zijn dat hij valt, daarom komt één van de dochters dat doen. We vinden het fijn dat de kinderen zo dicht in de buurt wonen, twee in Zoetermeer, twee in Bleiswijk en een zoon in Moer kapelle (Deze is een waardig op volger van z'n vader en aktief bij de voetbalsport betrokken in Moer kapelle). Niet alleen de kinderen, maar ook de 12 kleinkinderen we ten, voor zover zij oud genoeg zijn om alleen te kunnen komen, de weg naar hun grootouders huis MOERKAPELLE - 38 september: Een inwoner van Moerkapelle deed aangifte van diefstal van zijn bromfiets. De bromfiets werd ge stolen vanuit de fietsenstalling van zijn school te Waddinxveen. 7 oktober: vanuit een woning in de Bernhardstraat werden overdag sieraden en geld ontvreemd. Het onderzoek naar deze inbraak is in gesteld. 11 oktober: In de nacht van 10 op 11 oktober werd er ingebroken in de voetbalkantine van v.v. Moer kapelle. Door het inslaan van een ruit kon men zich de toegang ver schaffen. Een kleine hoeveelheid sigaretten werden ontvreemd. ZEVENHUIZEN - Zondag 21 okto ber: Herv. kerk 10.00 en 19.00 uur ds. J. Enderlé. Oud Verlaat 10.00 uur de heer R. de Koning Gans, Bergschenhoek; Geref. kerk 9.30 uur ds. W. David- se; 18.30 ur drs. J. Mondeel, Reeuwijk. R.K. Gemeenschap 10.15 uur communieviering Dorpshuis. Zondag 28 oktober: Herv. kerk 10.00 uur de heer H. Bakker, Kat wijk a. Zee; 19.00 uur ds. W.L. v.d. Geer, Woerden. Oud Verlaat 10.00 uurds. D. Harte- veld, Rotterdam. Geref. kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J.P. Prins, Den Haag. Ver. vrijz. herv. 10.30 uur da. J. v. Woerden-Surink, Gouda. Zondag 21 oktober: Herv. kerk 9.30 en 18.30 uur ds. J. Harteman. Geref. gem. 9.30 en 18.30 uur ds. D. Rietdijk. Zondag 28 oktober: Herv. kerk 9.30 uur ds. J. Harteman; 18.30 uur ds. C.A. v.d. Sluys, Veenendaal. Geref. gem. 9.30 en 18.30 uur lees- diensten. Op donderdag 18 oktober wordt er in de Hervormde kerk van Moerka pelle een Hervormingsavond ge houden. Aanvang 19.45 uur. Zo wel de Hervormde predikant ds. J. Harteman, als de predikant van de Geref. gem., ds. D. Rietdijk, wer ken hieraan mee. Het christelijk gemengde koor Sursum Corda verleent vokale medewerking. 20 oktober: dokter R.P. Renssen, Hoefweg 74, Bleiswijk, tel. 01892- 4085. 21 oktober: dokter J.A. Ensing, Dorpsstraat 196, Zevenhuizen, tel. 01802-1204. 27 oktober: dokter R.l. Warnaar, Dorpsstraat 12, Bleiswijk, tel. 01892-2500. 28 oktober: dokter W. Vroegipde- weij, Beatrixlaan 7, Moerkapelle, tel. 01793-1687. Dinsdag 30 oktober a.s. om 19.30 uur vindt er een openbare verga dering plaats van de medezeggen schapsraad van de openbare basis school 't Reigerbos". De bijeen komst wordt gehouden in de ge meenschapsruimte van de lagere school. wel te vinden. Zij krijgen daar ook een hartelijk welkom. Niet alleen hén overkomt dat, ook vrienden en bekenden, waarvan het gouden bruidspaar er velen bezit, die zo maar even bij hen komen buur ten'.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 4