Sig. mag. P.J. HEIJ DORPSKRANT Machinefabriek OTTEVANGER 75 JAAR 't Rose geluk in uw leven BIBLIOTHEEK Zwembad "De Koornmolen" drukkerij elgersma pagina 10 geschenk personeel nieuwbouw In 1955 werd, op het huis na, de oude werkplaats geleidelijk afge broken. De nieuwbouw vond gefa seerd plaats, zodat we tijdelijk geen ander onderdak behoefden. In 1968 en 1980 werd de fabrieks hal weer uitgebreid. We hadden meer ruimte nodig omdat de werk zaamheden toenamen, er meer technisch personeel moest komen en de apparaten steeds groter wer den. De nieuwe mensen waren geen timmerlieden meer, omdat na de oorlog de houtbewerking praktisch wegviel. Ik denk dat wij aalten nieuwe aanwinsten nieuwe cursussen Dorpsstraat 62 - Zevenhuizen - 01802-1288 Heeft voor U: Kantoor- en Bureau-agenda's 1985 Succes agenda-vullingen, zoals de Lady-, Junior en Senior. HOERA!! "Swanla-Hoeve" DE DORPSKRANT... DE ENIGE ECHTE voor moerkapelle en zevenhuizen!!!!! een van de belangrijkste mijlpalen binnen Ottevanger Machinefabrieken in de laatste jaren: de ontwikkeling van de "containerized feedmill", een mengvoeder fabriek, opgebouwd in gangbare containerformaten en vooral bedoeld voor ex port naar Afrikaanse landen, onder andere Nigeria, waarin 1982deeerste 'contai nerized feed mills' van Ottevanger in bedrijf werden gesteld. Al heeft de stichter van Machinefabriek Ottevanger toen hij in 1909 voor zichzelf begon, nooit kunnen bevroeden dat dit een bedrijf zou worden van internationale allures, de expansie ervan mocht hij gelukkig wel meemaken. Het begon allemaal met het repareren van molens en groeide uit tot wat het nu is: een fabriek die complete veevoeder-instal laties bouwt met een wereldomvattende reputatie. Want Ottevanger bleef niet in Nederland, maar richtte zijn blik ook op andere landen van de wereld. En met succes, al blijft het een harde strijd, zo vernemen we van directeur D.W. Ottevanger in zijn kantoor in Moerkapelle. Het 75-ja- rig jubileum is dan net gevierd met een receptie, in het Jaarbeurscon grescentrum in Utrecht, tijdens de vakbeurs "intensieve veehouderij" waarop machinefabriek Ottevanger, een fraaie stand had. Uit tal van laden van de wereld komen bezoekers naar deze beurs, zodat één en an der gecombineerd werd, opdat ook de buitenlandse relaties op de jubi leumreceptie aanwezig konden zijn. Ook collega-'molenbouwers' en van aanverwante bedrijven en zeer veel klanten (waaronder ook velen uit het buitenland), kwamen de directie, de heren W.D. en D.W. Ottevanger, en hun dames, gelukwensen met deze belangrijke mijlpaal die lang niet elk bedrijf beschoren is. 'n de hall van machinefabriek Ot tevanger in Moerkapelle hangt een prachtige gravure, met daarop de afbeeldingen van de grondlegger van het bedrijf en diens opvolgers. We noteerden aan de hand daar van het volgende: D. Ottevanger 1881-1945 A.J. Ottevanger 1909-1982 D. Ottevanger 1922-1979. Laatstgenoemde had geen opvol gers. De beide huidige directeuren zijn de zoons van A.J. De heer D.W. Ottevanger staat aan het hoofd van het bedrijf in Moerka pelle en W.D. in Aalten, waar in 1962 een filiaal werd gesticht, ottevanger en molens de geschiedenis van een bedrijf "De vader van m'n grootvader Dirk was destijds molenaar op de mo len aan de Rotte in Zevenhuizen, waar nu nog een Ottevangerzit (de vijfde generatie). "Het bloed kruipt waar het niet gaan kan" zeggen ze weieens, dat was ook bij m'n grootvader het geval. Als timmer man werkzaam bij Dekker aan de Hollevoeterbrug, trokken de mo lens hem meer en zodoende begon hij achter z'n huis aan de Hollevoeterbrug in een schuur met het repareren van onderdelen van molens. Voornamelijk windmo lens, waarvoor hij er opuit moest trekken. Dat deed hij ook. Op de fiets. En molens waren er in het waterrijke gebied van Zuid-Hol land genoeg. Al snel bleek dat hij personeel moest hebben. Naast reparaties aan molens voor de wa terverplaatsing werden er door hem en z'n personeel ook onder- houds- (veel timmerwerk) en ver nieuwingswerkzaamheden aan korenmolens verricht. Op die lijn werd het bedrijf voortgezet toen de twee zonen A.J. en D. in het be drijf kwamen (A.J. in 1925 en veel later D.). In 1929 werd het huidige pand aan de Moerkapelse Zijde betrokken. Een werkplaats en een woonhuis. Zoon A.J. ging door in de metaal en richtte zich meer op de koren molens, maalstenen en een men ger om veevoeder te mengen - aanvankelijk in hout ontworpen en later in metaal vervaardigd, waren de eerste vindingen waarmee op de machinale toer gegaa werd. Die maalstenen werden later vervan gen door hamermolens en zo gin gen de ontwikkelingen door. Men speelde in op de wensen van de klanten en trachtte met nieuwe vindingen de afzet te vergroten. rond 1950 de laatste mlen gerepa reerd hebben. Daarna hebben we niets meer in de 'echte' molen- bouw gedaan. Het accent kwam op de fabricage van installaties voor veevoederfabrieken te liggen plus silobouw voor de opslag van granen en veevoedergrondstoffen Ook installaties voor de brood meelfabrieken. Dat is eigenlijk maar voor betrekkelijk korte tijd geweest van ca. 1950 tot 1960, om dat de kleinere bloemfabrieken verdwenen,opgekocht doorenke- le grote, waardoor er slechts een zestal overbleven. Zo ging dat ei genlijk ook met de veevoederfa brieken, al zijn er daarvan nog zo'n 300 in totaal. Frappant is dat ze oveal in de regio in aantal afnamen denk aan Bleiswijk, Zoetermeer, Benthuizen, maar in Moerkapelle op peil bleven. We hebben hier in Moerkapelle zelfs vier graanver- werkende bedrijven waarvan er één zich vanuit Zoetermeer hier vestigde. Het is misschien wel leuk te vermelden dat we hen allen al meerdere generaties tot onze klanten mogen rekenen. Behalve de grote veevoederfabrie ken bouwen we b.v. ook installa ties voor huisdierenvoeders, van honden, katten tot tropische vo geltjes toe (zangzaad). Een paar jaar geleden hebben we in Dor drecht een groot projekt gebouwd speciaal voor de vervaardiging (reinigen en mengen) van kleine huisdierenvoeders, nl. Lenersan- Poortman B.V. In Lelystad bouw den we Hols-Primo. Ook maken we apparatuur voor de voedings middelenindustrie: maal- en menginstallaties, met als uit gangspunt de machines van de veevoederindustrie, die hiervoor werden aangepast. Omdat het accent van ons bedrijf meer op de veevoederindustrie kwam te liggen, waarvan het zwaartepunt in Gelderland, Over ijssel en Noord-Brabant ligt, heb ben we in 1962 een nevenbedrijf in Aalten gesticht. Een gunstige plaats, centraal tussen die provin cies, maar bovendien vlakbij de grens van West-Duitsland, waar in dat westelijke gebied ook een con centratie ligt van de Duitse vee voederindustrie. We moesten onze blik ook wel op het buitenland gaan richten, omdat de markt in Nederland eens verzadigd raakt, waar het de veevoederinstallaties betreft (zoals hierboven al ver meld nam het aantal veevoederfa brieken af, terwijl er ook con currentie is tussen de bouwers van dergelijke fabrieken). In Aalten worden transporteurs gemaakt, zoals kettingtransporteurs en ele vatoren en ook de stalen silo's, export Dus begonnen we zo'n 15 jaar ge leden met het accent op de export te leggen. Alle landen van West Europa hebben we zodoende ge had, waarna Afrika bewerkt werd. In Algerije bouwde we diverse complete veevoederfabrieken, zgn containerized feedmill, opge bouwd in gangbare container-for maten. De eerste in 1982. In Ma rokko, Egypte, Jordanië. Saoedi- Arabie in Iran en West-Afrika: Ni geria en Kameroen. Ook in Mid den en Zuid-Amerika bouwden we. Equador b.v. Op dit moment wordt er op Jamaica een veevoe derfabriek gebouwd. Daar is één technische man van ons aanwezig om de bouw te begeleiden die door lokale mensen gebeurt. Wij leveren de apparatuur en de silo's en voor de montage stellen we technici beschikbaar. Zes maan den duurt de complete bouwen in stallatie waarvoor wij alles leveren en verzorgen, inclusief de com puter-besturing. Levert dat geen financiële risico's? Ja, maar die zijn beperkt. Pas als de betaling binnen is leveren we. Alleen moet de klant de technici nog betalen die meekomen. Een enkele keer levert dat weieens pro blemen. Hoe komt u aan opdrachten? "We doen veel mee aan buiten landse beurzen, zo'n twee a drie maal per jaar. Meestal in het bui tenland. (Vorige maand op de V.I.V. Utrecht). Zulke grote beur zen zijn eigenlijk alleen interes sant voor grote buitenlandse agra rische bedrijven. Het bezoekers aantal van 45.000 telt zo'n 10% be zoekers van buiten Europa. Het is dan ook een groot internationaal gezelschap wat daar rondloopt. Eenmaal in de drie jaar is er in Utrecht een vakbeurs voor de vee voederindustrie. Er is sprake van een gerichte belangstelling". Zijn jullie uniek? "Nee, er is concurrentie, zeker in ons eigen land. Vaak gebeurt het dat wij een kostencalculatie ma ken, besprekingen voeren en uren, dagen, zelfs weken ermee bezig zijn zonder dat dit een opdracht oplevert. Het kan een kwestie zijn van relaties en Driisverschil. Zo iets gebeurt nogal eens, dus u be grijpt dat we er hard voor moeten knokken", stelt directeur D. Otte vanger. Hij is het ook die er op uit trekt, alle landen van de wereld, met uitzondering van Australië en de V.S. en Canada, (maar mis schien in de toekomst) afreist om projekten voor te bereiden. Ter wijl de atlas er wordt bijgenomen wijst hij op de kaart de 5 projekten aan die door Ottevanger in Algerij- e gebouwd zijn, van West naar Oost. Vier fabrieken werden er in Iran gebouw, terwijl een order voorde vijfde in behandeling is. De blik wordt ook gericht op Azië en met name Zuid-Oost Azië. In janu ari wordt er door Ottevanger deel genomen aan een beurs in Banq- kok... Of de heer Ottevanger steeds een gevulde orderportefeuille heeft? "Op dit moment wel, al is dat enige tijd anders geweest. Er is altijd re kening mee gehouden dat we kun nen uitbreiden. Daarom is enkele jaren geleden op ons terrein nog een hal gebouwd die momenteel voor andere doeleinden wordt ver huurd. Mocht het nodig zijn in ver band met een verdere expansie van ons bedrijf deze ruimte ook te gebruiken, dan is die eren allesop eigen terrein, dat is heel belang rijk voor de bedrijfsuitvoering." Heeft u nog iets toe te voegen aan dit verhaal over de geschiedenis van uw bedrijf van 75 jaar? "Geen terugkijken meer, daar houd ik niet van. We houden onze blik op de toekomst gericht, waarbij het ac cent ligt op de export zonder de bestaande klantenkring te ver waarlozen. Onze medewerkers (totaal ca. 65) zijn bijna alle ge specialiseerde vakmensen en zijn voor een groot deel reeds vele ja ren aan het bedrijf verbonden. Zo konden eind vorig jaar en in de loo p van dit jaar de heren D. de Leeuw P. Luijtjes en F. van Halm op een 40-jarig dienstverband terugzien! Een goed team en een goed pro- dukt geven ons vertrouwen in de toekomst van het bedrijf". ROMANS: Allbeury, Ted: De stille schaduw; Ambler, Eric: Een smeri ge geschiedenis; Astafjev, Viktor: De keizervis; Austen, M.E: Ge speelde liefde; Baantjer, A.C: De Cock en de deed van een clown; Cussler, Clive: Het logboek; Dun can, Robert L: De koerier; Eber- sohn, Wessel: Moord op Watergat; Feenstra, Jack: Berlijn 43; Gard ner, John: De stille honden; Ginz- burg, Natalia: Valentino; Gray, Martin: Na de nacht het leven Hiddema, Bert: Piri - piri; Holden, Anne: De stille getuigen; Hout, Janvan: Het teken van de klauw; Knjttel, John: Via Mala; Konsalik, Heinz G: Arts in Hongkong; Kool haas, A: Tot waar zal ik je brengen?; Korschunow, Irina: Hij heette Jan; Langley, Bob: Dode lijk verhaal. STUDIE - VOLWASSENEN: Af trekposten: gebruik ze; De ballon vaarder; Baantjer, A.C: Misdaad in het verleden; Charlemagne, Be- noit: Een kameel in het oog van de naald; Dickson, Anne: Opkomen voor jezelf; Dominicus, Jo: Zwit serland; Elseviers veldgids; Free zer, Harriet: Leven met de jaren; Gibes, Wim: Windenergie in huis; Van Gijsel, Rudy: Wielrennen; Hart, Maarten 't: Het roer kan nog zesmaal om; Herbergs, Ben: Laat me sterven voor ik wakker word; Jackson, Carole: Kies je kleur; Kind over de vloer; Kluge, Volker: De Olympische Spelen van 1896 tot heden; Konijn, Seef: Hoe bid den wij het Onze Vader?; Krook, Hans: Reis-handboek voor Zwe den; Kühnle, Mariene: Zelf leuke cadeautjes maken; Langendijk, Pieter: Don Quichot op de brui-loft van Kamancho; Mash, Kaye: Lage re dieren. JEUGD: Prins, T.G: De rode kano; Raephorst, M. van: Het trollen kind; Reijpert, E: Een pil voor poes; Roelofsz, J: Ik zit op de kar; Rut gers van der Loeff, A: Lieverdjes en ijzervreters deel 1 en 2; Rossy, dat krantenkind; Scott, W: Quentin Durward; Soeters, A: Breston de zwerfhond; Een nieuwe moeder; Nesrin, een turks meisje; Wat een poppenkast; Stouthamer, P: De vluchteling; Sutcliff, R: Op weg naar de regenboog; Tellin, H: Rambam, wat is dat?; Tendraja- kow, V: Lentespel; Thwaite, A: Wat een stouterd; Tornqvist, R: Wat een bof; Tsutsui, Y: Miki, waar ben je?; Veilig leren lezen deel 1 en 2. STUDIE JEUGD: Aalbers, Anne ke: De gelaarsde kat; Hearne, Tina: Zorg zelf voor je hamster; Jona; Jongsma, Hilly: Origami; Lange- afstandsvluchten. GROOTLETTERBOEKEN: Voor hen die graag boeken met een gro te letter lezen, heeft de bibliotheek een nieuwe collectie aangeschaft. Men kan ze bij de andere groot- letterboeken vinden. Dinsdag 4 december a.s. is het de bedoeling om te starten met een cursus voor het zwemvaardig- heidsdiploma 1. Zeker 16 meisjes en jongens van 8 jaar en ouder kunnen zich hiervoor aanmelden. De cursustijd is van 18.15-19.00 uur. De cursus wordt éénmaal per week gegeven en de cursusduur is 1 jaar. Opgeleid wordt volgens de nieuwe eisen. Snorkelen voor beginners: Maan dag 3 december a.s. gaat het zwembad starten met een geheel nieuwe cursus, speciaal gericht op het leren omgaan en zwemmen met duikmasker, snorkel en zwem vinnen. Goed materiaal is hiervoor nodig en kan via het zwembad worden aangeschaft. Het zwem men moet men goed beheersen. Zeker 10 personen vanaf 8 jaar kunnen zich hiervoor opgeven. De cursustijd is elke maandag van 19.00-19.30 uur. Éénmaal per week. Zwemcursus voor volwassenen: Volwassenen vanaf 16 jaar die de zwemkunst niet of nauwelijks be heersen kunnen hiervoor inschrij ven. De cursus wordt gegeven op dinsdag- en donderdag of woens dag en vrijdag, dus tweemaal per week van 19.00-19.30 uur. Eén keer per week is ook mogelijk. Meer bewegen voor ouderen: Op donderdagochtend van 9.00-10.00 uur worden ouderen vanaf 50 jaar uitgenodigd om, onder leiding, met het water te leren omgaan en in het water oefeningen te doen om uw lichamelijke welzijn zo goed mogelijk te houden. De wa tertemperatuur is ca. 30°Zeker 18 ouderen, die niet kunnen zwem men, kunnen worden ingeschre ven, dat neemt niet weg, dat zij die wel kunnen zwemmen ook van harte welkom zijn en aan de oefe ningen mee kunnen doen. Na het zwemuur kan men vooreen speci ale prijs een kopje koffie kopen en even gezellig napraten over het geen men heeft gedaan. Vooral in de winter is het belangrijk, dat men niet thuis blijft zitten, maar een beetje contact heeft met ouderen en daarbij tevens met plezier iets doet aan het lichamelijk welzijn. Bespreek het wel even met de huisarts. Een rustig uurtje overdag: Op maandagmiddag van 14.00-15.30 uur en op vrijdagmiddag van 13.30-14.30 uur is het mogelijk een heerlijk uurtje te zwemmen. Er ko men geen ballen of ander materi aal in het water. Men kan ge-bruik maken van de zonnebanken en men kan een kopje koffie kopen. 'n Unieke gebeurtenis, met spanning tegemoet gezien en vol blijdschap ervaren. Waard om op 'n bijzondere wijze te berichten. Meteen persoonlijke kaart uit de nieuwe, meest uitgebreide Kennemer Kaarten Kollektie. Uw bezoek meer dan waard en vanaf heden ontvangt u niet alleen het gratis felicitatiepakket maar ook nog een leuk NAMENBOEKJE., helemaal voor niets....dat is toch leuk! dorpsstraat 62a - zevenhuizen - tel. 2289 nu ook GRATIS ZEGELS op fruitbedrjjf "SWANLA-HOEVE" daarom vieren we nog feest met reklame van: WITLOF - per kg. 2,65 1 kg. UIEN1 kg. WINTER PEEN - slechts 1,25 2 kg. JONA GOLD - 3,50 3 kg. MOES GOUD- REINETTEN - 1,65 U weet: VRIJDAG DUBBE LE ZEGELS. Dit alles en nog veel meer op: FRUITBEDRIJF Knibbelweg 27 - Zevenhuizen woensdagmiddag gesloten zaterdags tot 17 uur geopend.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10