[7 DORPSKRANT ONDERLINGE BRANDWAAR BORG MAATSCHAPPIJ voor al uw VERZEKERINGEN TEGEN KOSTPRIJS IJSDANSEN ALS HOBBY Kerkbestuurders onderscheiden NIEUWERKERK a.d. IJSSEL EN OMSTREKEN W.A. Groeneweg 14 - 2761 DD Zevenhuizen - Tel, 01802-1671 pagina 6 hoe heerlijk het is een avondje op de kunstijs baan in zoetermeer ijsdansen voor jong en oud Dat ijsdansen niet aan een bepaal de leeftijd gebonden is, of bij een bepaalde leeftijd ophoudt, bewijst de trainer en lieder van club. John Groeneweg uit Rotterdam, is 15 jaar geleden op 50-jarige leeftijd met ijsdansen begonnen. In een gesprekje vooraf vertelt hij in Den Haag op de HOKIJ-kunstijsbaan te zijn begonnen. In.de zomer maanden trainde hij in 's Herto genbosch. Door bepaalde contac ten hoorde hij dat men in Zoeter meer een trainer nodig had om het ijsdansen voort te zetten. Zo werd hij trainer van de ijsdansgroep, die aanvankelijk uit 25 personen be stond. "Dat moet ook eigenlijk het aantal zijn, wil het voor de leden financieel haalbaar zijn" stelt de heer Groeneweg. "Nu zijn er weer diverse af, door allerlei omstandig heden, waardoor de verdeelsleutel van de cursusprijs, voor iedereen hoger wordt." Ali vult aan: "Hoe meer leden, hoe minder wij behoe ven te betalen". het ijsdansen Het is bijna kwartoveroegen. In de kleedkamer snel de schaatsen on der. OP de ijsbaan zien we paren die 'schoonrijden'. Ook best wel een aardig gezicht, maar wat stijf jes, in vergelijking met het ijsdan sen wat hierna volgt als de baan veegmachine zijn werk heeft ge daan. Ali is opgetogen, want er is een heer bij de groep gekomen. Een oude bekende van haar uit Waddinxveen, met wie ze vroeger schaatste. Of hij blijft is nog on zeker. "Eerst eens kijken" stelt hij voorzichtig. (Na afloop is hij ent housiast en voornemens te blij venRondkijkend zien we Het nut van het voe deren van vogels in de winter de heer j. bos de heer w. van erk Notabel W. van Erk heeft niet al leen als notabel in de functie van voorzitter van het college van no tabelen de langste staat van dienst van 35 jaar, ook daarvoor was hij actief in de kerk, als kerkeraadslid, o.a. jeugdouderling en later dia ken. Het accent van zijn werkzaam heden werd gelegd op de mede werking aan allerlei acties ten bate van de kerk, in het verleden en he den, zoals bazars, Koninginnedag en thans coördinator van de vrij willige bijdragen (aktie kerkba lans). de heer f. paul de heer p. v. leeuwen Notabel P. van Leeuwen werd door de voorzitter geprezen om zijn hand- en spandiensten waar het op 'mankracht' aankomt. "Of dat nu tegels leggen voor het Her vormd Centrum is of een tuinklus bij de kerk of de pastorie, u bent bereid om de handen uit de mou wen te steken." 117 jaren Na een algemene felicitatie speld de hij de jubilarissen het zilveren insigne op de revers, waarna sec retaris kerkvoogd de heer W. van Veen de taak had de bijbehorende oorkondes uit te reiken. Deze vroeg zich af wat iemand bezielt om zolang een functie uit te oefe nen, omdat er geen dank wordt ontvangen, maar juist veel kritiek. Spreker dacht dat de oorzaak hiervan ligt in de liefde voor de kerk en voor de gemeente vanuit de liefde tot God. "Er zit daar achter die tafel een totaal aan vrije niet achterom zien.... Predikant J. Enderlé sprak na mens de kerkeraad een felicitatie woord tot de drie notabelen en nam afscheid van kerkvoogd Bos. Spreker dacht dat er in geen andere organisatie zoveel vrijwilli gers zijn dan bij een kerk. "Er staat in de Bijbel dat men bij het de hand aan de ploeg slaan niet achterom moet kijken, omdat men dan niet geschikt is voor het Koninkrijk van God. We worden bemoedigd in Hem die ons is voorgegaan". Hij besloot het alle hulp, kracht en bij stand van God toe te wensen. kerkramen en -lampen Mevr. N. Schotte-van Rijs had, zo bleek uit haar rede, een studie ge maakt over de verdwenen gebrand schilderde kerkramen en kronen. Zij maakte in haar toespraak na mens de H.V.D. (hervormde vrou wendienst) melding van het feit dat er ook mannen zijn in dienst van de HVD, waaronderenkele van de jubilarissen, die op Koningin nedag kramen opzetten, slaatjes maken enz. (Paul en v. Erk). Zij liet haar felicitatie vergezeld gaan van een gedichtenbundel van Neeltje Bouw. vrouwenvereniging dankwoorden Uiteraard volgde hierop een dank woord uitgesproken door de jubi larissen. BAKKERIJ VERBEIJ is GESLOTEN van 25 t/m 28 jan. J CC'C't&tl Wil onze ijsdansclub een langer leven beschoren zijn, dan moeten er binnen korte tijd enkele heren en /of paren bijkomen zegt de Zevenhui- zense Ali v.d. Haak. Voor haar is ijsdansen een bijzondere liefhebberij. Dagelijks is zij (in deze ijsperiode) op het ijs van de Rotte te zien waarop ze zich dansend voortbeweegt met een vriendin, aan wie ze de technie ken van het ijsdansen. van b.v. een wals of een foxtrot, overdraagt. lijke manier van heel dichtbij zien en beter leren kennen. Samenvattend kan men dus stel len dat wintervoedering in de tuin de vogels een beetje kan helpen de winter door te komen. Voedering van vogels in het vrije veld wordt niet erg zinvol geacht. Dat is ook de reden dat Natuur- en Vogel- wacht Rotta hier met aan mee doet. Voor informatie betreffende de wintervoedering kan men alti/d bellen: Berkel en Rodenrijs: J. Delf gaauw, &1891-6411; Bleiswijk: J. v. Ardenne, 01892-4065 of K. Verheij, 01892-5709. Moerkapelle: R. v d Vorm, 01793-1262. V.' Tijdens een bijeenkomst in het Hervormd Centrum op woensdagavond 16 januari, werden vier onderscheidingen uitgereikt namens het hoofd bestuur van de vereniging van Kerkvoogdijen. Dat gebeurde in aanwe zigheid van diverse vertegenwoordigers van verenigingen van de Her vormde kerk, het moderamen van de kerkeraad en het college van kerk voogden en notabelen. "Jammer genoeg kan zij niet mee naar de wekelijkse ijsdansles op de kunstijsbaan in Zoetermeer. omdat ze op het kerkkoor gaat dat ook donderdagavond repeteert. Vrouwen, het klinkt misschien niet leuk, hebben we eigenlijk, al ge noeg op onze club. We zoeken juist een aantal mannen, omdat er partners te kort zijn. Nu schaatsen er diverse vrouwen met elkaar, maar leuker is het om een vaste danspartner te hebben." Ali heeft ook een vaste ijsdanspartner. Haar man Wim, die anderhalf jaar gele den, toen Ali begon, ook enkele maanden meedansteopdegladde ijzers, moest helaas afhaken, om dat hij het te druk had. Ali is toen met Hugo, een Zoetermeerder gaan ijsdansen, die eigenlijk ook de steenlegger is van de ijsdans club. Naast de anderhalf uur op de donderdagavond, oefenen ze tij dens het recreatieve schaatsuur op de zaterdagmiddag, op de Zoe- termeerse ijsbaan. Ze hebben dan ook heel veel bekijks. Eigenlijk kwam een gesprek met Ali min of meer toevallig tot stand. Eén van de Dorpskrantmedewerk- sters was getuige van Ali's pleidooi voor het ijsdansen tot een Zeven- huizense winkelier, die het rond rijden op de schaats goed machtig is. Ze probeerde hem op te war men voor de ijsdansclub. "Weetje wat" stelde onze medewerkster voor, "je moet eigenlijk een inter view in de Dorpskrant hebben - Ongetwijfeld komen daar mensen op af." En zo gebeurde "Breng je schaatsen maar mee" sommeerde de trainer/instructeur John Groeneweg, toen we ge sprek wilden arrangeren en hij vroeg of schrijfster dezes ook rondjes kon draaien. Het werd een verrukkelijke avond "Ga je toch wel?" vragen we Ali, vanwege de toch wél zeer slechte weersomstandigheden. "Ik zou zo'n les voor geen goud willen mis sen" antwoordt ze "want het is heerlijk". "Ja, maar je kunt nu toch overdag op natuurijs ook schaat sen?" "O, maar dat is geen verge lijk. Je zult het wel merken" lacht ze. Onderweg naar Zoetermeer lachen we pas als uit de zeer dich te mist ineens helder de afslag Zoetermeer opdoemt Waar komen de clubleden van daan? "O, uit allerlei dorpen en steden uit de omtrek" antwoordt John. Ali somt op: "John komt uit Rotterdam, er komen er uit Den Haag, Gouda, Waddinxveen, Bergschenhoek, Bleiswijk, Berkel, Zoetermeer en ik alleen uit Zeven huizen. Moet je goed kunnen zwieren? "Redelijk" stelt John "Je moet in ieder geval aardig vrij op het ijs kunnen bewegen. Val je niet gauw? "Dat valt best mee. En als je valt is dat nog geen ramp. Ik van ook nog wel eens, ondanks dat ik zo'n vijf tot zeven uur per week train." Wat is ijsdansen eigenlijk? "Je zult het zo wel zien. Iedere nieuweling (die avond waren er drie die het kwamen proberen) leert eerst de grondpassen. Na verloop van enkele weken volgt een oefendans. Onze groeps is ei genlijk nog maar een beginners- groep, al zitter er wel enkelen bij di het goed kunnen. Dat zijn dan ook 'natuurtalenten'. Een winter schaatsen betekent tweemaal een cursus van dertien weken. We zijn nu net aan de tweede cursus be gonnen. Die spreiding hebben we gedaan om de mensen in de gele genheid te stellen tweemaal te kunnen betalen. Spijtig is het, dat ook van de mogelijkheid gebruik gemaakt wordt om af te haken..." dames en heren in leeftijd varië rend. Jongeren, maar ook derti gers, veertigers, vijftigers, ja zelfs een enkeling die zeker de 65 al ge passeerd en één van de beste van de groep is. John, de trainer, ver zamelt de groep om zich heen en stelt de 'gasten' en nieuwelingen voor. Dan stelt hij voorom een fox trot te dansen. Ons wordt het op eenvoudige wijze voorgedaan, zo dat we dat al snel aanleren. "On der de knie heb je dat wel na een keer extra oefenen" vertelt een mevrouw die ook nog maar enkele malen geweest is. Door de trainer wordt niet over 'zwieren' gespro ken, maar over bogen, korte en lange. Daarna maakt de totale groep een drié. (3). Achteruit, rem men en overstappen... een boog. Moeilijk? De slag niet, wel om het goed te krijgen. Door de trainer wordt bij het uitleggen over het 'vrije been' en het 'standbeen' ge sproken....We schaatsen en pro beren het zo goed mogelijk te doen. We zien anderen voorbijrij den die op vleugels gedragen lij ken, een schitterend schouwspel. Jammer dat er geen publiek is, of ja wacht een, één jongedame zit ergens boven. Ze is met iemand meegekomen om te kijken....ze ge niet. Wij ook, maar dan van de in spaning en de ontspanning, het supergladde ijs, de sfeer, de mu ziek...en de stemming. Het gaat er gezellig aan toe, al wordt er wei nig met elkaar gekletst. Daar is geen tijd voor in deze vijf kwartier. "Een crossroll" John doet hem voor en neemt ons om beurten bij de hand. We leren snel, maar be seffen dat we eigenlijk elke week zouden moeten oefenen, om het geleerde weer niet te vergeten. Ja, nu er natuurijs ligt zou je dat da gelijks kunnen, maar of je daar net zo heerlijk schaatst met de huidi ge slechte conditie van het natuur ijs als op de kunstijsbaan? 't Is een verschil" merken twee Bleis- wijkse dames van middelbare leef tijd op, die die dag al uitgebreid op de Rotte geschaatst hebben. John vraagt na afloop hoe wij deze avond vonden. "Fijn" zegt de één, "Leuk" zegt de ander en "heerlijk" klinkt de laatste. "Ik hoop dat er op het krante-artikel reacties komen" zegt trainer John bij ons vertrek. In de auto zegt Ali hetzelfde. "Ik heb ook al diverse mensen gebeld. Twee zouden er meegaan, maar belden af, omdat er natuurijs ligt. Maar je hebt zelf gezien dat dat niet te vergelijken is met de kunst ijsbaan hier. "Wie belangstelling heeft, maar nog aarzelt behoeft zich niet gelijk aan te melden. De eerste keer kan men gewoon op proef mee. Bevalt het dan kan men terugkomen. Zo veel lessen zijn het niet meer. Maar als we dit seizoen niet aan de 25 leden komen, dan denk ik dat John het volgend seizoen niet terug komt en valt onze ijsdansclub uit elkaar. Dat zou ik heel erg jammer vinden.... Mogen ze je bellen? "O gerust, hoe meer hoe liever. Morgenavond (donderdag) is er weer ijsdansen. Toeschouwers zijn ook hartelijk welkom, maar het liefst toch men sen die hun kunstschaatsen mee nemen om het ook eens een avondje te proberen....Echt, het is hartstikke leuk...." (En dat kunnen we beamen!). Ali is te bereiken onder tel. nr. 01802-2233. Het is winter, dat merken we dui delijk. Sneeuw, vorst, ijzel, ge sprongen waterleidingen, auto's die niet starten etc. Wij mensen kunnen ons gelukkig terugtrekken in een warm huis, maar hoe zit dat met de vogels? Hebben die geen last van deze barre weersomstan digheden? Kan men ze misschien een handje helpen? Met winter voedering bijvoorbeeld? Natuur- en Vogelwacht Rotta pro beert hier een antwoord op te ge ven. Voor de duidelijkheid worden de vogels in twee groepen ver deeld: - de vogels om het huis, in de tuin; - de vogels in het vrije veld. Over de vogels in het vrije veld is duidelijkheid. Meerkoeten, reigers eenden, ganzen etc. zoeken zelf die plaatsen op waar open water èn voedsel is. Is het water geheel dichtgevroren dan trekken ze meestal vanzelf weg. Alleen de zwakkeren blijven achter en zullen misschien sterven. Op deze ma nier blijven vooral de gezonde, sterke vogels in leven en zorgen voor de instandhouding van hun soort. Eén strenge winter kan dus nooit het uitsterven van een vogel soort betekenen. Voederen van vogels in het vrije veld wordt dus afgeraden. Het voederen van deze vogels is bovendien geen eenvou dige zaak. Deze vogels stellen dik wijls zeer speciale eisen aan het voedsel, dat iedere dag, op dezelf de tijd, op een vaste plek, liefst door éénzelfde persoon en zonder verstoring moet worden verstrekt. Mocht men toch met voederen wil len beginnen, bedenk dan dit: Houd het langere tijd vol en stop niet halverwege, warit dat isfunest voor de inmiddels afhankelijk ge worden vogels. Nu naar de vogels in de tuin: Voe deren van vogels in de tuin is meer dan het strooien van wat stukjes oud brood. Hier komen alleen wat spreeuwen, mussen en meeuwen op af. Dit zijn uitgerekend de vo gels die het niet zo moeilijk heb ben in de winter. Wil men ook an dere vogels heipep dan volgen hieronder een aantal tips: - voer gevarieerd fruit (ook rot tend), rozijnen (voor merels, lijs ters); vetbollen, ongebrande pin da's, zonnepitten (voor meesjes); havermout, onkruidzaden, ge mengd zaad speciaal voor de vo gels buiten (voor vinken, rood borstjes, winterkoningen, hegge- mussen); duivevoer (voor turkse tortels); brood besmeerd met vet, reuzel, spekzwoerd (voor spreeu wen en mussen). - strooi niet alles op één plek (bijv. alleen op de voedertafel) maar op verschillende plaatsen. Leg bijv. op een beschut plekje onder een struik wat voer voor de winterko ning of roodborst). - als men zorgt voor vers drink water in de tuin, gebruik dan een bakje waarin de vogels niet kun nen baden (dit met het oog op be vriezing van poten aan veren). Evt. voegt men een schepje (druive) suiker aan het water toe (beslist geen zout); - kies de voederplaat sen zo uit dat de vogels evr. nade rende katten tijdig in de gaïen hebben; - strooi nooit voer dat zout bevat (zoute pinda's, etensresten); - zorg er voor dat het voedsel klein gemaakt is, dus geen grote brok ken; - geef alleen voer dat niet kan bevriezen; - voer geen kaaskors- ten met een plastic laagje; - strooi niet te veel. Dit blijft immers over voor de ratten. Het accent moet nl. liggen op bijvoedering; - maak ge regeld de voederplaatsen schoon, dit om infectieziekten te voorko men; - voer alleen bij streng win terweer. Het voederen van vogels in de tuin kan een leuke bezigheid zijn. Veel vogels kan men op een gemakke- De zilveren insignes werden door de voorzitter van de kerkvoogdij, de heer W. Groenveld, zelf nog niet zolang geleden onderscheiden vanwege 40 'dienstjaren' in de kerkvoogdij, opgespeld bij één kerkvoogd en drie notabelen, van wege hun jarenlange staat van dienst. Kerkvoogd notaris Jac. Bos dien de de belangen van de plaatselijke Hervormde kerk als kerkvoogd 25 'jaar, evenals de drie notabelen, met liefde en toewijding. Hij nam tevens afscheid. Voorzitter Groen veld vertelde dat mede door de in zet van kerkvoogd Bos de jaarlijk se hoofdelijke omslag in het begin van de zestiger jaren veranderde in een 'vrijwillige bijdrage'. In zijn toespraak gaf hij tevens een over zicht van de gebeurtenissen op het plaatselijk Hervormd kerkelijk erf, gedurende de laatste 25jaren. Aan de totstandkoming hiervan zoals b.v. de restauratie, droegen alle vier de jubilarissen hun steentje bij Notabel Frank Paul is 32 jaar nota bel en daarvoor al vanaf 1940 ac tief als collectant. "Je was toen nog een jong broekkie" memo reerde de voorzitter. "U heeft een ontuitblusbare drift om van oude spullen - vooral eiken - mooie din gen te maken, waarvan de op brengst ten goede komt aan de kerk" (o.a. stoven). Van zijn hand staan b.v. ook een fraaie knielbank een standaard voor de collecte zakjes en hangen sinds een jaar houten liederenborden in de kerk, alles in het motief van de kansel. Tevens concludeerde de voorzit ter dat de heer Paul lange tijd hulp koster is geweest, nu nog kijkt of het goed gaat (voorafgaand aan de dienst) om zonodig de helpende hand te bieden (stoelen sjouwen). "Nog even en hij schrijdt als een patriarch door de kerk" lachte de voorzitter. jaren van 117. In het bedrijfsleven wordt dat vertaald met 117 manja ren, waarbij de geschatte arbeids kosten 12 miljoen bedragen." Grappend vervolgde hij: "Geen wonder dat we altijd tekorten heb ben bij de kerkvoogdij." Spreker besloot zijn betoog met een harte lijke felicitatie en een afscheids woord tot kerkvoogd Jac. Bos. Na mens het college van notabelen overhandigde notabel P. Hoogen- doorn een geschenkenbon. In zijn toespraak omschreef hij de taak van kerkvoogden, die de zorg hebben de financiële balans in e- venwicht te houden, waarop de notabelen toezien. Namens de Hervormde vrouwen vereniging Weest Getrouw hield presidente mevrouw M. de Ruit een hartelijke en waarderende fe licitatierede en bood samen met mevrouw Gorissen de jubilarissen een tak orchideeën aan. Aan het begin van de avond waren de da mes echtgenotes al met een prachtig draagboeket verrast. warme bakker jf dorpsstraat 163 tel. 01802-1335 M zevenhuizen.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6