Glas, hup in de glasbak DORPSKRANT Gemeente Zevenhuizen RAADSAGENDA Verleende bouwvergunningen BURGERLIJKE STAND Collecteschema Openbare vergaderingen FILMCLUB m Zevenhuizen zonder Schaakclub pagina 2 Informatie-avond Montessorischool BROEIRAMEN Kwekerij Morgenzon schaaksimultaan start JEUGDTOERNOOI Tijdens de op donderdag 7 februari 1985 te houden openbare raadsvergadering zullen ondermeerde volgende punten aan de orde komen: -voorstel tot voorlopige afrekening van de exploitatievergoe ding over 1984 ten behoeve van de bijzondere kleuterscholen, -voorstel tot voorlopige afrekening van de exploitatievergoe ding over 1984 ten behoeve van de bijzondere lagere scholen, -voorstel tot vaststelling voor 1985 van het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs en het bedrag per leerling voor de administratiekosten van het bijzonder lageronderwijs. - voorstel tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 der La- ger-onderwijswet 1920 ten behoeve van de bijzondere lagere school "De Eendragt". - voorstel tot verdeling van taken op grond van de nieuwe wetge ving op het gebied van het basisonderwijs. -voorstel tot beschikbaarstelling van een aanvullend krediet voor de bouw van een nieuwe kleuterschool en tot het treffen van voorzieningen aan de lagere school in Oud Verlaat, -voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan mevrouw E. Ploeger, als onderwijzeres in vaste dienst aan de openbare la gere school 't Reigerbos", in verband met een behoeming op deeltijdbasis aan die school. -voorstel inzake straatnaamgeving. -voorstel tot verkoop van industriegrond. -voorstel tot verkoop van bouwgrond voor 26 premie-C huurwoningen en 10 vrije sector koopwoningen in plan West, fase Faan Groen Bregman Bouwbedrijf B.V. te Benthuizen, -voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit. -voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voordeaanleg van riolering oabij de Moerkapelse Zijde. -voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor voorzienin gen om en nabij de Wethouder Kreftlaan en de Schielandsingel -voorstel tot beschikbaarstelling van een krediei voor de her taxatie van onroerende goederen ten behoeve van de onroe- rend-goedbelastingen. -voorstel tot vaststelling van begrotingswijzigingen. Wees zuinig op de vuilnisman. In de periode van 18 t/m 31 januari 1985 zijn door burgemeester en wethouders van Zevenhuizen vergunningen afgegeven voor: - het wijzigen van een topgevelraam in het pand De Wielewaal 16 -het intern verbouwen van de woning De Wielewaal 16; -het uitbreiden van de bestaande bedrijfsloods op het perceel Bredeweg 162; -het vervangen van de bestaande stroberging op het perceel Rottekade 4; - het plaatsen van een warmte-opslagtank op het perceel Oogst- pad 13-15; -het verbouwen van het pand De Bonk 86, Een ieder die meent in zijn belang te zijn'getroffen door verle ning van één van de bovenstaande vergunningen kan binnen 30 dagen na de dagtekening van dit blad een gemotiveerd be zwaarschrift ingevolge de Wet arob indienen bij burgemeester en wethouders. De vergunningen liggen gedurende deze termijn ter gemeente secretarie ter inzage op het bureau Ruimtelijke Ordening e.a. (Dorpsstraat 144). GEBOORTEN: Warnders, Ferdinand Michaël, zoon van: Warnders, Jacob en: Schouten, Margaretha L., op 19 januari 1985. Boesveld, Johannes Cornelis Hendrik, zoon van. Boesveld, Jacob en: Vermaat, Johanna C., op 23 januari 1985. Hoogendijk, Chantai, dochter van: Hoogendijk, Bastiaan en: de Wit, Jacqueline, op 25 janu ari 1985. OVERLEDEN: Bontenbal, Hendrika, weduwe van: C. Heij, oud 88 jaar, op 16 januari 1985. Clazing, Willem, oud 72 jaar, op 18 januari 1985. Hofman, Annigje, echtgenote van: J. Verhoeff, oud 47 jaar, op 20 januari 1985. Hazenbroek, Teunis, oud 71 jaar, op 21 januari 1985. 't Gilde, Cornelis Teunis, oud 85 jaar, op 22 januari 1985. de Wit, Martha Maria, oud 26 jaar, op 29 januari 1985. 6 t/m 10 februari 1985: geen collecten. 11 t/m 17 februari 1985: Novib/ Unesco. 18 t/m 24 februari 1985: Leger des Heils. Donderdag 7 februari 1985 Gemeenteraadsvergadering Aanvang 19.30 uur. De "Vereniging Vrienden van het Montessorionderwijs" te Nieuwer- kerk a.d. IJssel houdt op woens dag 6 februari een derde informa tieavond. Het bestuur van de vere niging besloot hiertoe, nadat op eerdere bijeenkomsten was geble ken dat in Nieuwerkerk en omge ving grote belangstelling bestaat voor het oprichten van een Mon tessorischool. Op de informatieve avond in de Chr. LHNO aan de Alexanderlaan 78 (aanvang 20.00 uur) zal met behulp van een film het montessori-onderwijs aan schouwelijk worden gemaakt. Te vens worden aanwezigen in de ge legenheid gesteld om zelf met het speciaal voor dit systeem van on derricht ontworpen lesmateriaal te werken. De vereniging hoopt op die manier belangstellenden een beter beeld te verschaffen van het leerproces op een montessori school. De vergadering is de laat ste voor het indienen van de for mele aanvraag tot oprichting van een montessorischool in Nieuwer kerk. De vereniging heeft inmid dels het vereiste aantal handteke ningen verzameld en zij acht de kans dat de school in 1986 van start gaat "heel, heel groot". De vereniging benadrukt dat belang stellenden ook buiten de vergade ring om nog hun handtekening kunnen plaatsen. Deze dienen zich daartoe te vervoegen bij An neke Ivangorodsky, Margrietveld 22, Nieuwerkerk, tel. 01803-5531. Groenteplanten - groente zaden - droog en spatvrij HAARDHOUT - hardhout (eikenhout a 5,- per zak). Nieuwerkerk a.d. IJssel 1 e Tochtweg 78 TEL. 01802-2430/2440. ZEVENHUIZEN -Woensdag 13fe- bruari a.s. wordt in dorpshuis Swanla de film "Le Bonheur" van Agnès Varda vertoond. Deze film is één van de hoogtepunten van de Franse film. Toengang 7,50, 65+ en scholieren 3,75. Aanvang 20.15 uur in de bruine zaal. In het rijk geschakeerde verenigingsleven ontbreekt een schakel Schaakclub Zevenhuizen is opgeheven. Waaromvragen we aan de 36-jarige Wim v.d. Hoek, die in 1976 de oprichter ervan was. "De terug loop van leden was al een poosje aan de gang. Wil je een goed draaiende schaakclub hebben dan moet je toch zeker zo rond de twintig leden hebben. En die hadden we niet. Nooit eigenlijk. De laatste tijd - ik spreek nu van vorig jaar - haalden we er nauwelijks tien. Omdat onze schakers ook drukbezette mannen waren, kwamen er op de wekelijkse schaak- avond steeds mindsr. De meeste avonden waren we onderbezet. Op een gegeven moment moet je daarom de knoop doorhakken en dat is ge beurd. Afgelopen zomer werd de Schaakclub opgeheven. Enkele ent housiaste leden spelen nu in Moerkapelle en in Capelle. Ik speel nu in Waddinxveen." Maar we hoorden dat de jeugd nog wel schaakt, hoe zit dat dan? Om dat ikerveel plezierin heb ben ik in m'n eentje doorgegaan met het geen waar ik al jaren mee bezig was, namelijk 'schaakles voor de jeugd'. Ik vind het leuk als kinde ren schaken willen leren. Er is nu weer een groepje kinderen in de leeftijd van 8 tot 16 jaar, dat elke week op de woensdagavond van 18.45 tot 19.45 uur naar het dorps huis komt om opgeleid te worden voor een schaakdiploma. De be ginners doen hun best om aan het eind van dit seizoen hetzgn. 'pion- nendiploma' te behalen. De gevor derden zijn bezig voor het 'toren diploma'. Hebben ze deze diplo ma's op zak dan kunnen ze verder voor het 'koningsdiploma' zo vertelt de in Zevenhuizen geboren en getogen 'schaakmeester'. De groep is wat klein, zo'n zevental jongeren, maar Wim hoopt dat door dit artikel, dat op ons voor stel tot standkwam, er nog in schaak geïnteresseerde jongeren bijkomen. "Ze hoeven zich niet van tevoren aan te melden. Ik zou zeg gen: 'kom gerust maar eens kijken op woensdagavond". Van de jeugd keren we toch nog everrterug naar de volwassenen. Naar de geschiedenis van de schaakclub, waarover nauwelijks ooit iets gepubliceerd is, voordat deze in het vergeetboek terecht komt. Het is eind augustus 1976. Er wor den festiviteiten op touw gezet rond de ingebruikname van het dorpshuis. Als deel van het ope ningsprogramma vragen organi satoren Henk Hogebrug en Johan de ruiter of Wim v.d. Hoek niet'iets' met schaken wil doen. Wim vertelt: "Op dat moment van So- sonko, tweede man van Nederland (wat hij nog is). Een schaaksimul taan met deze schaakgrootmees ter leek me wel wat. Die eerste keer met Sosonko werd niet alleen een succes, ook de daaropvolgende twee simultaanwedstrijden mei andere grootmeesters. De eerste simultaanwedstrijd (niet gespon sord) werd in de zgn. peuterspeel zaal gehouden. De volgende jaren toen Donner kwam, en later Euwe samen met Withuis, vonden deze simultaans in de sporthal plaats. Alle veertig borden waren altijd bezet. Sponsor voor de laatste twee simultaans was het bouwbe drijf V. en A. Ik mag wel stellen dat die simultaanwedstrijden hoogte punten waren van onze schaak club, die als gevolg van de eerste simultaan met Sosonko, werd op gericht. We gingen met tien tot veertien man van start en dachten dat er wel meer leden bij zouden komen. Het bestuur stond daarom ook di rect al uit vijf man. Het tweede sei zoen - in 1977 - zijn we met 'jeugd- schaak' begonnen. Van zes groei de de club tot 16, ja er was zelfs een jaar met 22. De meesten wil den opgeleid worden voor de di verse diploma's (pionnen, toren, koning). Met de jeugd werd ook aan toernooien in de regio deelge nomen. En in Zevenhuizen werd in de herfstvakantie ook een schaak toernooi georganiseerd. Ook na men we deel aan de regionale jeugdschaakcompetitie. Dat doen we nu ook nog, ondanks het feit dat de schaakclub niet meer be staat en dat we te weinig jongeren hebben. Beurtelings gaan we naar Waddinxveen, Moerkapelle, Reeu- wijk, Moordrecht of Gouda, of ko men die clubs naar Zevenhuizen. Helaas is het een klusom elke keer een team samen te stellen, omdat dit uit tien personen moet bestaan. Derhalve bel ik jongeren die niet meer op de schaakclub gaan." Is het een specifieke mannen- denksport? Wim: "Natuurlijk kon ook het vrouwelijk geslacht bij ons tereht. Bij de jongerenafdeling kwamen wel meisjes. Eén meisje, uit Nieuwerkerk, behaalde bij ons zelfs het 'koningsdiploma'. Maar ze waren altijd sterk in de minder heid. De volwassenschaakclub tel de geen enkele vrouw." Organiseerden jullie bij de volwas senen ook wedstrijden? "We heb ben ieder jaar een huisschakers- toernooi georganiseerd voor men sen uit Zevenhuizen. Als club na men we deel aan de R.S.B. (Rot terdamse schaakcompetitie) die zeven wedstrijden per seizoen tel de. Drie of vier ervan speelden we thuis. Ook hier was het af en toe best moeilijk om een team van 10 man te formeren, omdat we ge woon te weinig leden hadden." Hoe kwamen jullie aan de finan ciën? "Op Koninginnedag ston den we met een kraam die best aardig wat opbracht. Daarnaast kregen we ais 'sportvereniging' gemeentelijke subsidie. Verder werden grote toernooien altijd ge sponsord", aldus jeugd leider Wim. Uit het vorenstaande blijkt dat: al is de schaakclub ter ziele, de klok ken, stukken en borden overge dragen aan het dorpshuis en door de schaakjeugdclub op woens dagavond 'geleend' de liefde voor de edele denksport SCHAKEN nog leeft in Zevenhuizen. In de voorjaarsvakantie organi seert Wim v.d. Hoek, in samenwer king met de evenementencommis sie van dorpshuis Swanla en Klaas v.d. Weringh, een jeugdschaak toernooi op woensdag 20 februari in dorpshuis Swanla. Er wordt ge schaakt in twee categorieën, nl. de jeugd t/m 13 jaar en een leeftijds groep van 14 t/m 16 jaar. De eerste leeftijdsgroep speelt zeven ronden van 3/4 uur per partij, de andere speelt vijf ronden van één uur per partij. Aan het jeugdschaaktoer nooi kan door iedere jongere die schaken kan, worden deelgeno men. Ook jeugdleden van schaak clubs uit de regio komen op die woensdag naar het Zevenhuizen- se dorpshuis om aan dit schaak toernooi deel te nemen. De evenementencommissie stelt de zaal voor dit toernooi beschik baar. Ook zorgt deze commissie voor de prijzen. De deelname kosten bedragen f 1,- per persoon. HUISSCHAKERSTOERNOOI Voor Zevenhuizenaren die scha ken kunnen en deze sport 'thuis' beoefenen, wordt er ook op 20 fe bruari een schaakfestijn gehou den. nl. een HUISSCHAKERS TOERNOOI. Aanvang 20.00 uur tot 23.00 uur. Mensen van buiten mogen ook meedoen. Het toer nooi, dat in dorpshuis Swanla wordt gehouden is alleen voor se nioren bedoeld. De kosten bedra gen 3.- per persoon. Men kan zich bij Wim v.d. Hoek aanmelden, tel. 01802-2260. Trouwens ook als het lezen van dit artikel: het jeugd- schaak, of het jeugdschaaktoer nooi. vragen oproept, kan men de telefoon pakken en Wim bellen. Of woensdagavond tussen 18.45 en 19.45 uur met zijn/haar kind naar het dorpshuis gaan om eens te kij ken hoe het op het jeugdschaken toegaat

Dorpskrant | 1985 | | pagina 2