De /loeréerh 50% KORTING op alle BERGER DU NORD WOL DORPSKRANT CREATIVITEIT VIERT HOOGTIJ IN ZEVENHUIZEN.... GEBR. VENTE pagina 6 Tuincentrum-Boetiek AUTOMOBIELBEDRIJF Driedaagse touringcarreis naar landbouw- vakbeurs en veiling bij PARIJS creativiteitscursussen en de docenten ervan ambachtelijk beroep... textiele werkvormen Hanny Verbakei start binnenkort met een cursus 'Textiele werkvor men'. Ook haar cursus bestaat uit 12 lessen. Ze vertelt dat de textiele werkvormen onder te verdelen zijn in drie groepen, te weten: - tech nieken die stoffen doen ontstaan, zoals o.a. haken, breien, macrame, naaldkunst, weven; - technieken die stoffen bewerken, o.a. open naaiwerk, smocken; - technieken die stoffen verwerken, zoals o.a. applicatie, mola, patchwork. De lessen zullen worden verdeeld in 3x4 lessen. In een blok van 3 les sen zal dan steeds uit één groep één techniek worden behandeld. Dit kan in onderling overleg. In een vervolgcursus kan dan meer ge daan worden aan het uitdiepen van een techniek, het maken van een eigen ontwerp, het maken van een groter werkstuk. Hanny: "De opzet van de cursus is dat ieder een op z'n eigen niveau kan wer ken. De cursus is dus voor begin ners en gevorderden. Het voor deel van groepswerk vind ik datje van elkaar leert, want iedereen be licht een onderwerp op z'n eigen wijze. De toepassingen van de technieken die geleerd worden zijn legio, in tal van gebruiksvoor werpen en kleding. thuisclub tekencursus Fa. P. Visser en Zonen AANLEG EN ONDERHOUD VAN C.V. INSTALLATIES REPARATIES VAN C.V. PLAATSEN VAN WARM WATER INSTALLATIES. GROTE VOORRAAD C.V. ONDERDELEN. Voor wie het nog niet wist: Zevenhuizen telt heel wat creatieve mensen. Bovendien wonen er mensen die deze creativiteit willen helpen ontplooi en. Eén en ander kreeg gestalte tijdens een bijzonder leuke tentoonstel ling. die zaterdaa 26 januari in de bruine zaal van dorpshuis Swanla ge houden werd. Exposanten waren vier dames, die niet alleen hun eigen creatieve werk toonden, maar ook dat van hun cursisten.- één en ander onder auspiciën van de culturele commissie Zeven Muzen. Honderden uren handnijverheid hingen en stonden daar uitgestald in fraaie ge- bruiks- en decoratieve voorwerpen, waarvoor het veeltallige en bijzon der belangstellende publiek, veel lof uitte (ook onze bewondering!) Noordelijke Dwarsweg 80- Zevenhuizen - Tel. 01802-1463 In-en verkoop van uitsluitend 2 C.V., Diane, Visa, GS en CX. GS spec. '79 Gebruikte onderdelen 2 CV 6 '83 2 CV 6 '81 Spuit- en plaatwerk VIietkade 17a - Zevenhuizen (Z-H) - Tel. 010-550456 Van maandag 4 t/m woensdag 6 maart a.s. is een speciale reis voor agra riërs naar Parijs georganiseerd. Centraal in deze groepsreis per luxe tou ringcar staan bezoeken aan de SIMA en de SIA, een reusachtig interna tionale vakbeurs voor landbouw en veeteelt te Parijs en aan de grootste veiling van Frankrijk in Rungis. Hanny Verbakei toonde tal van zgn. 'textiele werkvormen' in wand kleden en applicaties, borduur werk enz. Ook konden werkstuk ken van haar leerlingen bekeken worden. Menigeen wist niet dat met b.v. de macrametechniek zulke leuke dingen kon makerï. Datzelfde gold voor de originele wandkleden. Hanny is van plan binnenkort een cursus te starten in textiele werkvormen. Tijdens de tentoonstelling kon men zich hier voor aanmelden. Dat kon overi gens ook voorde cursussen van de overige drie exposanten. Van de hand van Bea Boelen hin gen leuke tekeningen. Ook teken werk dat zij in opdracht voor da mesbladen, opvoedkundige bla den en een kindertijdschrift, ver vaardigd heeft. Pottenbakster Anneke Nap toonde fraai handgevormd aardewerk, in allerlei vormen: rond, vierkant, plat, bol enz. Prachtige vazen en schalen en zelfs leuke bekers. Zij geeft evenals Bea niet alleen een cursus 'pottenbakken' ze werkt ook in opdracht. Ook de werkstuk ken van haar acht cursisten, die onlangs de eerste cursus van 12 lessen beëindigden en waarvan de meesten weer aan een vervolgcur sus begonnen, waren het bekijken waard. Eén van hen, mevr. Koole, maakte van de gelegenheid ge bruik om, door haar van oude panty's vervaardigde corsages te exposeren. Door het plaatsen van verspringende schotten waren er in het midden van.de bruine zaal allemaal hoekjes gecreërd, waar op tafels de handgevormde voor werpen van 'gebakken klei' ston den uitgestald. Het één en ander was. verlevendigd met bloemen en takjes en zelfs kaarsen. Schilderen - Trudy Visser's stand mocht ook gezien worden. Deze schilderes van Noorse schilder kunst en verfijnd decoratief schil deren, toonde fraai werk van haar eigen hand en dat van haar cursis ten. Voornamelijk bloemen, in al lerlei kleuren en schakeringen. Deze sierlijk ogende schildertech niek was waarneembaar op tal van gebruiksvoorwerpen: houtbak, dienblad, onderzetters enz. Ook leuk waren de eierdopjes met Chi nese lettertekens, dooreen gevor derde leerling van mevr. Visser vervaardigd. Nagenietend van de warme be langstelling die 'hun werk' de afge lopen zaterdag tot in de verre regio trok, wordt er eerst breeduit over de tentoonstelling nagepraat, al vorens de paden geëffend zijn voor duidelijke informatie over de cursussen die binnenkort van start gaan. Dat gebeurt bij Anneke Nap in haar 'atelier', waarin op plan ken handgevormde klei-werkstuk- ken te drogen staan. "Pas over twee weken mogen ze gebakken worden" vertelt Anneke. Ze geeft een toelichting op het procédé dat vereist is, alvorens een volwaardig eindprodukt te krijgen. We horen termen als 'eerste brand, biscuit bakken, tweede brand, glazuren'. Hartverwarmend spreekt ze over haar hobby, diezoals we horen, ie dereen kan beoefenen, mits de no dige securiteit betracht wordt. Dat kan ook van de andere cursussen gezegd worden. Waarom hebben de dames een ge sprek met de Dorpskrant? "Als een hommage aan de culturele com missie Zeven Muzen. Ik vind dat die te weinig waardering en be langstelling krijgt" stelt Anneke waarop instemmend geknikt wordt door Trudy Visser en Hanny Verbakei (Bea ontbreekt vanwege een hardnekkige verkoudheid). Anneke Nap: "Toen ik 5 jaar gele den in Zevenhuizen kwam wonen was er nauwelijks iets, nu worden er tal van cursussen gegeven, waaronder die van ons, maar ook muziek, toneel en ballet. Ik was steeds op zoek naar een cursus zoals pottenbakken, maar die werd hier niet gegeven. Wel kwam ik met Bea Boelen in contact. Om dat er hier verder niet zulke cursussen gegeven werden stelde ik haar voor een tekencursus te gaan organiseren. Ik zou dan haar eerste leerling zijn. Dat is er nooit van gekomen, want ik werd door iemand op de hoogte gebracht van een unieke opleiding die alleen aan de Technische school in Gouda gegevenw ordt, namelijk m'n grote liefde: potten bakken. Ik heb m'n handvorm- en draaiopleiding in vier jaar afge rond. Ik ben nu pottenbakster en draag mijn kennis graag over op anderen. Omdat ik maar over een kleine werkruimte beschik, geef ik geen les in draaien. Nu komen er sinds september elke week twee ochtenden vier enthousiaste da mes 'handvorm' pottenbakken. Mensen die nog nooit met klei hadden omgegaan zie je prachtige dingen maken. Op de eerste les maakten ze allemaal drieduimpot jes. We zijn momenteel aan een vervolgcursus bezig. In september start ik weereen beginnerscursus. Erg veel cursisten kan ik niet heb ben, vanwege m'n beperkte werk ruimte, maar ook vanwege de toe name voor opdrachten, verfijnd decoratief schilderen Trudy Visser kwam, na enkele ja ren met haar gezin in de U.S.A. te hebben gewoond, in 1979 terug in Zevenhuizen. Ze had inmiddels voldoende kennis opgedaan om de schilderkunst op anderen over te dragen. Zij genoot haar oplei ding voor'verfijnd decoratiefschil- deren' in zgn. 'art-studio's'. Het is beslist geen volksschilderkunst" haast Trudy mede te delen. Deco ratief schilderen gaat van een klein bloemmotief tot een stilleven". Zij startte als particulier schildercur sussen in het dorpshuis. Hier was veel animo voor, ook op het ver volg ervan. Zo leerde zij haar cur sisten ook de Noorse volksschil derkunst. "Het is een vrij intensie ve cursus. De mensen moeten niet denken 'dat doe ik zomaar'. Ik geef minimaal een half uur theorie per avond. De cursusduur is 12 avon den. Tijdens de beginnerscursus wordt de basis gelegd, waarop de cursisten gewezen wordt op per spectief, schaduw en lichtval. De eerste de beste les kan men gelijk al aan de slag, meestal met bloem blaadjes. De cursisten willen gelijk al resultaat zien. "Een wat oudere dame vroeg me na enkele lessen Trudy ben ik er eigenlijk wel ge schikt voor?'. Ze bewees zichzelf, want ze schildert op grote witge- maakte keien de mooiste decora ties. Ook doet ze dat op eieren. Leuk is het dat er op deze cursus ook mannen komen. Zo had ik een cursist die de deurtjes van een kast uit z'n caravan haalde en er onder toezicht en met overleg tijdens de cursusavonden en thuis een prachtige bloemendecoratie op aanbracht." Moet je een vaste hand hebben? "Nee. Door de met hode van schilderen hebben ze niet in de gaten dat ze geen vaste hand hebben.' En tekentalent? "Ook dat niet. Het is wel meege nomen. Kunst komt van binnenuit, dat kan niemand je bijbrengen, het is zeer persoonlijk. Ik werk met stencils, werkvoorbeelden, die o- vergetrokken kunnen worden. Omdat erin Nederland geen boek jes over te koop zijn heb ik er zelf een samengesteld. De verwach ting is dat het volgend jaar uitge geven wordt." Waarop kunnen de decoraties worden aangebracht? "Op keramiek, tin, porcelein, hout en linnen, de cursist mag dat zelf bekijken. Ik geef daarbij uiteraard wel advies, omdat na voorbehan deling de verf wel moet hechten. In de klas werken we met fotokarton, welke is voorbehandeld met de corfin (acrylaatbasis). Als verf ge bruiken we uiteraard olieverf. Heb je momenteel een cursus of ga je van start? "Ik geef les aan de Volks universiteit en hoop in februari in Zeenhuizen met een cursus van start te gaan, maar ik heb nog niet voldoende cursisten. Wiezich snel aanmeldt kan nog meedoen....tel. 01802-2833. Zij is 10 jaar geleden in Zevenhui zen komen wonen. In de Dahlia straat woonachtiga (thans ver huisd) nodigde ze de dames uit de straat uit voor gezamenlijke hand- werkuurtjes. Hanny is sinds een jaar volledig bevoegd handwerkle- rares. Ze heeft de akten K. en U. "Eigenlijk was ik vroeger secreta resse, maar in m'n huwelijk ben ik gaan studeren, omdat ik zo graag knutselde. Eerste handenarbeid, later textiele werkvormen. Ik hoopte nog eens samen met m'n man, die ook in het onderwijs zit, op de één of andere manier een deeltijdbaan te krijgen....maar dat zit er nu met het overschot aan leerkrachten niet in....Naar aanlei ding van de in 1981 gehouden hobbytentoonstelling, is Hanny met cursussen geven begonnen. "Ik gaf toen een weefcursus en later heb ik voor de plattelands vrouwen nog een brooddeegcur sus gegeven. Wie aan haar cursus wil gaan deelnemen, moet zich snel aanmelden, tel. 01802-1913. Terug naar ons uitgangspunt: een hommage aan de culturele com missie Zeven Muzen, die dit jaar haar 10-jarig bestaan herdenkt. Waarom sloten de dames zien aan bij De Zeven Muzen? Anneke: "Het is belangrijk dat hetculturele leven op peil blijft, wat gebeurt dankzij deze commissie, terwijl ook de ge legenheid wordt geschapen om 'iedereen' aan de cursussen deel te laten nemen." Trudy: "Ik vind het belangrijk dat iedereen een kans krijgt die graag een creatieve cursus wil volgen, is daar nu toe in staat." Hanny: "Veel mensen den ken dat De Zeven Muzen een beperkt groepje mensen is. DOor dit artikel wordt het tegendeel bewezen Telefonisch vertelde Bea Boelen dat ze slechts enkele aanmeldin gen heeft voor een nieuwe teken cursus. Bea heeft al diverse malen een tekencursus in dorpshuis Swanla gehouden, waarbij zij haar cursisten tijdens 10 lessen het 'in beeld brengen' bijbracht Begin ners en gevorderden kunnen bij deze 'all-round' tekenlerares te recht. Zij behoeven niet bepaald een echte aanleg voor tekenen te hebben maar wel een zekere mate van enthousiasme. "Daarbij nog een dosis motivatie en dan moet het zeker lukken", stelt Bea. Het te kenen zelf gebeurt met potlood, krijt en pen en inkt in zwart/wit. Voor wat de aanvangsdatum van de cursus betreft, houdt zij nog een slag om de arm. "Eerst moeten er voldoende aanmeldingen bin nen zijn voor een tekencursus" Wie zich aan wil melden kan dat te lefonisch doen op nummer01802- 1936. Op de SIMA (Salons Internatio- naux de la Machine Agricole) wor den op een oppervlakte van 161.000 m2 zo'n 12.000 landbouw machines tentoongesteld van deelnemers uit meer dan 100 lan den. In een vijftal gebouwen kun nen behalve tractoren en grondbe werkingsmachines, ook plant-, zaai-en oogstmachines, materieel ter bescherming van gewassen, onderhoudsmaterieel en installa ties voor fokkerijen worden be zichtigd. Verder melk- en melkver- werkende machines, opslag- en verpakkingsinstallaties, bedrijfs gebouwen, sproei-installaties, kassen en bosbouw-en wijnbouw- materieel. De SIA (Salon International de l'Agriculture) is een grote agrari sche show in drie hallen met o.a. runderen, paarden, schapen, var kens, geiten en pluimvee. Voorts worden veevoeders, zaden mest stoffen, landbouwbestrijdings- middelen en veterinaire produk- ten tentoongesteld. Ook fok- en landbouworganisaties zijn verte genwoordigd, alsmede toeristis che organisaties enz. Behalve uit Frankrijk worden ook uit tal van andere landen produkten geëxpo seerd, zoals bijv. zuivelprodukten, vlees, wijn, bier, vruchtensappen, groenten en fruit. Woensdag 6 maart vertrekt de touringcar na het ontbijt naar Run- gis waar - na een diavoorstelling - o.l.v. een Nederlands-sprekende f?: gids een ca. 1 uur durende excur sie wordt gemaakt. Bij Rungis be vindt zich op een oppervlakte van 220 hectare de grootste veiling van het land. Behalve groenten en fruit, vlees- en zuivelprodukten, worden er zee- en zoetwatervang sten, bloemen en potplanten ge veild. Voor het aanbod zorgen 864 grossiers en 1030 individuele pro ducenten. De 25.000 kopers be staan uit winkeliers, restaurant houders, grossiers en handelaren, die de collectieve inkoop verzor gen voor bijv. overheidsinstalla- ties, scholen en ziekenhuizen. Alle kopers moeten in het bezitzijn van een speciale pas. Particulieren kunnen er dan ook nietterecht. Op de veiling, die 15.000 medewer kers telt, worden per jaar 30.000 spoorwagons en 435.000 vracht auto's in- en uitgeladen. In Parijs logeert men in een uit stekend hotel bij de Champs Ely- sées. Een rondrit door Parijs en de mogelijkheid om een wervelende show in de Folies Bergère mee te maken zorgen voor de nodige ont spanning tijdens deze studiereis. Voor een prijs van 379,- per per soon kan men deze unieke reis, die vanuit Zwolle, Utrecht en Breda vertrekt, meemaken. In Parijs zijn ontbijt en diner inbegrepen en tij dens de terugreis wordt een af- scheidslunch aangeboden. Een folder en verdere informatie ont vangt men bij de Rabobank. Dorpsstraat 167-169 - 2761 AR Zevenhuizen. Tel 01802-1206/2124 Sinds 1903

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6