C. KOREN BOUWEN EN VERBOUWEN VAN DE CHR. SCHOOL DE NESSEVLIET VOOR BEGRAFENISSEN ONDERLINGE BRANDWAAR BORG MAATSCHAPPIJ voor al uw VERZEKERINGEN TEGEN KOSTPRIJS PODO-KINESIOLOGIE pagina 6 aparte ingangen "Kijk" wijst hij, "er komt ook een grote hall bij met een achteruit gang en een aparte ingang voorde jongsten. De kleuters en de klas sen 1 en 2 maken van de achteruit gang gebruik alsze naarhun eigen speelplein gaan. Ook nu hebben wel al een gescheiden schoolplein voor de jongsten. Alhoewel de wet op het basisonderwijs pas in au gustus van kracht wordt, spreken we nu al over groepen. De kleu ters heten dan de eerste groep, ter wijl de klassen 1 en 2, de tweede groep worden. De klassen 3 en 4 worden groep drie en de klassen 5 en 6 groep vier. De eerste twee groepen worden de 'onderbouw' genoemd en de oudste groep 'bo venbouw'. Voor onderwijsmensen en schoolleiders zoals wij, die voorafgaand aan de in werking tre ding van de wet op het basison derwijs, hier o.a. 'taakverlichting' hebben (hij en mevrouw Van Dij ken hoeven beiden een ochtend per week hiervoor geen les te ge ven maar bereiden zich voor op de totale ommezwaai. De overige leerkrachten van deze 'viermans- basisschool'zijn: voorde klassen 1 en 2 (wordt groep 2): mevrouw H. eigendom van school vereniging breken verbouw Wat de verbouwingswerkzaamhe den in het stenen schoolgebouw betreft, die bestaan meer uit 'aan passingen' in de gang. "Alle toilet ten worden veranderd. Daartoe worden halletjes gebouwd. We krijgen ook een apart documenta tie/informatiecentrum...In het lo kaal waar de aanbouw plaatsvindt (op het zuiden) wordt een nieuw plafond gelegd en komt er een nieuwe vloer. Verder worden er wat kleine werkzaamheden in de andere lokalen gedaan. Zo moeter o.a. een van de meterkast verande ren. Er komt een nieuwe ingang voor de leerlingen van de hoogste groepen. De toegang wordt ca. 10 meter verschoven op de plaats van de huidige tuin aan de zuidkant, terwijl op de plaats van de huidige toegang een tuin gepland is. Naast de bestaande leerkrachtenkamer komt in het nieuwbouwgedeelte een nieuw onderkomen voor hel schoolteam. Discrete en keurige verzorging NIEUWERKERK a d. 1JSSEL EN OMSTREKEN W.A. Groeneweg 14 - 2761 DD Zevenhuizen - Tel. 01802-1671 een beroep dat alles met het corrigeren van de lichaamshouding te maken heeft onderzoek De patiënt die bij ons met klachten komt, wordt eerst uitgebreid on derzocht. O.a. hoe is de lichaams houding, de stand van de wervel kolom enz. Ook worden er van elke voet twee afdrukken gemaakt, één lopend en de ander in stilstaande houding. Zo'n eerste onderzoek duurt ca. vijf kwartier. Naaraanlei- ding van onze bevindingen wor den zooltjes gemaakt met, zoals al eerder gesteld: op bepaalde plaat sen eronder, een dun laagje kurk. beschikbaarstelling van een extra (aanvullen) krediet. Aan onze wensen en ideeën is tegemoetge komen zodat er straks een goed gebouw aan het bestaande school gebouw gerealiseerd wordt door bouwbedrijf Boogaerdt en Schmidt uit Stolwijk" aldus de heer Noot. Hij en alle bij de bouw betrokkenen hopen dat de nieuwe aanbouw, voor de volgende winter in gebruik genomen kan worden. "Er zijn honderd werkbare dagen voor nodig. We hopen dan ook dat alles met de herfstvakantie achter de rug is OUD VERLAAT - In de jongste vergadering van de gemeenteraad van Zevenhuizen werd een aanvullend krediet beschikbaar gesteld voor de verbouw en nieuwbouw van de chr. school De Nessevliet in Oud Verlaat. Aan het gebouw komt voor de jongsten van deze basisschool, de kleu ters, een geheel nieuw onderkomen, namelijk een speelwerklokaal. Te vens vinden er aan en in het schoolgebouw diverse verbouwingen c.q. aanpassingen plaats. Het aanvullende krediet dat de gemeenteraad be schikbaar stelde was nodig omdat de architect een verkeerde kosten- calculatie had gemaakt. "Men had zich verkeken op de kosten van de aanbouw" zo deelt schoolleider de heer J.J. Noot ons mede. Samen met kleuterleidster mevrouw J.M. van Dijken-Kloosterman, maakt hij namens de leerkrachten, deel uit van de bouwcommissie, waarin ook be stuursleden zitting hebben. Als zodanig kwam ook een gesprek tot stand Wanneer er met de bouw begon nen wordt? "Binnenkort'n' denkt de heer Noot. "Zodra de vorst uit de grond is. Wanneer de eerste paal geslagen wordt is nog niet be kend. Uiteraard moet de gemeente Zevenhuizen ook eerst de goed keuring van G.S. binnen hebben. Eigenlijk zou alles volgens tijds planning van architectenbureau Stuurman nu al achter de rug ge weest moeten zijn. De aanvankelij ke bedoeling was dat op 2septem- ber 1984 de eerste oplevering door de aannemer zou plaatsvinden. Als we geluk hebben gebeurt dat nu een dik jaar later. Het architec tenbureau verkeek zich volledig op de berekening in het stuk ver bouw in de bestaande bouw. Nieuwbouwberekeningen zijn niet moeilijk, maar verbouw is erg ar beidsintensief. Vandaar de voorte kenen bij de aanbesteding, die hierdoor ten dele mislukte. We kwamen dik geld tekort. Er moest gekozen worden tussen een ver eenvoudigde bouw of extra geld zien te krijgen. Gelukkig kon er een aanvullend krediet verkregen worden. Eén en ander heeft wel een paar maanden in beslag geno men...." Wanneer zijn jullie met de plan nenmakerij begonnen? "In juli 1983, nadat er iemand van het Ministerie van Onderwijs was wezen kijken" weet de heer Noot. Mevrouw Van Dijken: "Hij was zo begaan met de staat waarin ons kleuterschoolgebouwtje verkeert, dat hij het bij wijze van spreken direct wel in de fik had willen ste ken, om nieuwbouw te bespoedi gen...We hadden nooit verwacht dat wel zulke grootse plannen mochten maken. Onze gedachten gingen meer uit naar een semi permanent gebouw, zoals b.v. een container. Met zoiets zouden we ook tevreden zijn geweest....Nu krijgen we een prachtig lokaal op het zuid-westen, aan de achterzij de van het huidige lagere school gebouw." Haar college Hans Noot haalt een bouwtekening voor de dag en hangt hem op Verbree-van Keulen; klassen 3/4 (wordt groep 3): de heer A.W. Jeths. Schoolleider Noot heeft de oudste leerlingen) zijn deze be grippen intussen 'gesneden koek' maar menigeen klinken ze vreemd in de oren Waarom er in Oud Verlaat een nieuw schoolgebouw aan het be staande gebouw komt "Het houten kleuterschoolgebouw van de christelijke school De Nes sevliet in Oud Verlaat verkeert in een bijzonder slechte staat", aldus kleuterleidster mevrouw van Dij ken: "Een voorbeeld: sinds drie jaar hebben we, evenals de lagere school, centrale verwarming op aardgas. We kunnen het goed warm stoken, maar vraag niet hoe. Omdat het houten gebouwtje niet geïsoleerd is en de slechte staat waarin het verkeert, vliegt de warmte er aan alle kanten weer even snel uit. Bovendien voldoet het niet meer aan de eisen des tijds. Al enige jaren niet meer. Het is dan ook al 35 jaar oud en dat is best een hoge leeftijd voor een houten gebouw." Zijn er voldoende kinderen om het voortbestaan van de school te ga randeren? met andere woorden: is nieuwbouw verantwoord? "Bij onze bouwaanvraag voor mi nisteriële goedkeuring moesten er prognoses voor 15jaar worden ge geven. Daaruit concludeerde men dat nieuwbouw c.q. verbouw ver antwoord was. Trouwens de cij fers van te verwachten leerlingen aantallen die wij gaven waren ge baseerd op leerlingen uit Oud Ver laat. Met de toename van kinderen uit de hier op een steenworp van daan liggende nieuwbouwwijken van Rotterdam, zoals Ommoord, Keizershof en Zevenkamp, die onze school bezoeken is een voortbestaan zeker gewaarborgd. Het was heel anders toen ik hier zes jaar geleden begon. Er waren toen hooguit 14 kleuters. De school verkeerde in een diepte punt. Door het bestuur werd ge steld dat het misschien nog maar een half jaar zou kunnen duren voordat de kleuterschool opgehe ven werd. Het voortbestaan hing aan een zijden draadje. Gelukkig kregen we diverse jaren dispensa tie. Op dit moment hebben we 20 kleuters, welk aantal oploopt tot 25. Aan het begin van een school jaar zijn dat er wat minder, maar van lieverlede loopt het op. De la gere school telt 58 leerlingen (als basisschool totaal dus zo'n 73). Wat is de reden dat kinderen uit nieuwbouwwijken naar De Nesse- vliet komen? Zijn jullie b.v. de enige christeijke school? "O nee, zeker niet, er zijn er diverse. De reden dat ouders hun kinderen naar onze school laten gaan is waarschijnlijk een combinatie van faktoren: 'het is een heerlijke bui tenschool. Van veraf zie je hem duidelijk liggen. Ouders kiezen nu bewuster dan een aantal jaren ge leden. Men komt ook echt naar de school kijken". De heer Noot: "Een voordeel is 'een kleine school' met als gevolg 'meer aandacht voor ie der kind persoonlijk....En de ou ders bevelen de school aan bij an dere ouders. Ze zeggen dan: je moet daar in Oud Verlaat eens gaan kijken. Sommigen komen te rug om hun kind aan te melden, anderen zie je niet meer Het houten kleuterschoolgebouw is ongeveer van dezelfde leeftijd als het derde lokaal van de lagere school, dat over de Nessevliet ge bouwd is, nl. van 1950. Het oude stenen gebouw, waaraan uiterlijk aan de wegzijde, niets verandert, dateert van de jaren 1913/1914. Het is toen uit eigen middelen be kostigd en nog steeds eigendom van de schoolvereniging, net als de oude kleuterschool. De verbou wing en de aanbouw die nu plaats gaat vinden wordt met gemeen schapsgeld gefinancieerd. Wat gaat er gebeuren: "Ons lokaal krijgt een schuifwand, naar de hall. Door de hall erbij te betrekken kun je een grote zaal maken. Een soort gemeenschapsruimte dus, waarin alle kinderen van de school kun nen", vertelt mevr. Van Dijken. De heer Noot vult aan: "Als we nu iets te vieren hebben voor de hele school doen we dan nu in een lo kaal. Met een beetje improviseren en de kinderen bijna op eikaars schoot te laten zitten, lukt dat. Dus zijn we met de nieuwe mogelijk heid erg gelukkig. Voor de aanbouw van het nieuwe lokaal, leerkrachten kamer en de hall (waarin ook een toiletgroep voor de jongsten), moet er ook het nodige breekwerk worden verricht Zo moet bijvoorbeeld de tussen wand, wat nu nog de achtermuur is, van het lokaal van klas 1/2 ge deeltelijk eruit. De sloop daarvan neemt zeker wel een week in be slag en gaat met de nodige herrie en rommel gepaard. In die week en misschien nog langermoetervoor deze klas nog een huisvestingsop lossing komen....We hebben al ge ïnformeerd naar het oude Groene Kruisgebouwtje, dat nu eigendom van de fa. Maasland is...Maar mis schien vinden die werkzaamheden wel in de Paasvakantie of een an dere vakantie plaats....In ieder ge val moet er wel overleg met de in specteur van het onderwijs wor den gepleegd over een eventueel 'vrijaf' tijdens de heiwerkzaamhe den. Dan zal lesgeven nauwelijks doenbaar zijn We zullen ons wel een tijd moeten behelpen, maar we hebben de jaargetijden mee: voorjaar en zo mer. Gelukkig geen verbouwing in de wintermaanden" huivert Hans Noot. "Voor wat de aankleding van het nieuwe lokaal van de kleuters betreft: hiervoor moet nog wat nieuw meubilair komen", vertelt leidster Koos van Dijken, waarop haar college nog meedeelt dat het een aanvulling betreft, omdat de kleuterschool een paar jaar gele den al gedeeltelijk van nieuw meu bilair voorzien is. Buitengewoon is zowel het schoolbestuur als de bouwcommissie te spreken over de gemeentelijke medewerking bij de totstandkoming 'van de plan nen. "Een fantastische medewer king kregen we van de gemeente raad. We zijn blij dat er een oplos sing is gevonden voor het tekort, ten dele opgelost door bezuinigin gen en aan de andere kant door de Zevenhuizen en omstreken - Nrd. Dwarsweg 44 - 01802-1370 A Door een verkeerde stand van de voeten kunnen heel wat afwijkingen aan het lichaam ontstaan: klachten als hoofdpijn, rugpijn, nek- en schouderklachten, ja zelfs soms gyneacologische klachten kunnen voortkomen uit een verkeerde lichaamshouding. Om die lichaamshou ding te corrigeren maakt een podo-kinesioloog therapie-zooltjes, waar door de klachten afnemen en zelfs kunnen verdwijnen. Die zooltjes zijn erg dun en eronder worden milimeters dunne laagjes kurk aangebracht. Aan het woord is mevrouw M. Heusdens-v.d. Helm, die als podo- kinesiologe en fysiotherapeute werkzaam is in een praktijk in Reeuwijk. Thuis, aan de Wielewaal 67 in Zevenhuizen, vertelt zij op ons verzoek wat meer over deze nog jonge tak van de geneeskun de, die nog wat onbekend is. "Twee jaar geleden maakte Neder land kennis met deze methode door een televisie-programma. Slechts een beperkte groep, voor namelijk fysiotherapeuten en po- dologen volgde een opleiding in de podo-kinesiologie. Regelmatig worden er na-scholingscursussen gegeven. De Nederlandse vereni ging voor podo-kinesiologie gaat verder dan cursussen organiseren om met elkaar bepaalde ervarin gen en nieuwe ontwikkelingen te bespreken. Hoe is deze lichaamscorrectieme- thode ontdekt? "De podo-kinesio logie komt uit Frankrijk. Podo be tekent: voet, en kinesiologie is: leer van de beweging. Een Franse neuroloog, dokter Bourdiol heeft 20 jaar geëxperimenteerd en is tot de conclusie gekomen dat de con ventionele steunzolen een passie ve werking op de voetspieren heb ben. Hij is daarom een therapie gaan ontwikkelen, die, door mid del van zooltjes, prikkelingen aan de hersenen geeft, waarop de voetspieren gaan reageren, dit is een (proprioceptieve) actieve re actie. In het kort is dat eigenlijk het systeem. Voetafwijkingen beïn vloeden de rest van het lichaam. Hij ontdekte dat houdingsafwijkin gen vaak als oorzaak een verkeer de stand van voet(en) hebben. Dus corrigeert hij ook via de voet, waardoor de weer gunstig werkt op de houding, wat de klachten van de mensen doet afnemen, of helemaal laat verdwijnen. Hij ex perimenteerde met milimeters dunne plakjes kurk onder lederen zooltjes. Op verschillende plaat sen onder deze zool bracht hij een dun kruklaagje aan. Zo b.v. op één plaats om de stand van de knieën te verbeteren, op een andere plaats om het bekken in een betere stand te krijgen enz. Die methode is ons ook geleerd. We passen de zooltjes in de schoen die geen voorgevormde binnenzool mag hebben. Vaak Na 6 weken komen de patiënten terug voor controle van de stand van het lichaam en wordt eventu eel correctie aangebracht aan de zoool. Vaak kunnen ze na enkele controles al wegblijven, vanwege het geboekte resultaat." Is deze methode alleen voor vol wassenen bedoeld? "Uiteraard ook voor kinderen. Maar beter is het om met behandeling te wach ten tot de leeftijd van 12 jaar. Een kindervoet heeft dan meestal zijn grootste groei gehad. Heeft een kind klachten dan kan het natuur lijk wel eerder worden behandeld" Moet men speciaal schoeisel dra gen voor deze zooltjes? "Nee, ze passen in alle zomer- en winter- schoenen. Comfortabele goed sluitende schoenen zijn het beste, een hak tot 4 cm. hoogte is toege staan. Vooral lederen schoenen met leder binnenwerk. Dat is veel beter voor de voet. Als ik zie op welke schoenen kinderen lopen dan schrik ik weieens. Vaak zijn het flodderschoenen. Dagelijks op sportschoenen lopen vind ik geen bezwaar, mits het lederen zijn met een goede pasvorm. Wat die pas vorm voor kinderen betreft zou ik de ouders er vooral op willen wij zen dat ze op de voetbreedte van hun kind(eren) letten. Veel kinde ren lopen op te smalle of te brede schoenen, maar het hoeven echt niet de duurste schoenen te zijn. Wel moeten ze een soepele zool hebben. Als het niet voorgeschre ven is, dan liever geen extra steun in de schoenen. Geef de voeten van het kind de kans om normaal uit te groeien en te laten reageren op prikkels....Ook 's zomers op blote voeten lopen op zand of gras is goed, maar er zijn ook speciale voetoefeningen. Een goede hou ding is ook belangrijk. Niet voor niets zie je de vrouwen uit ooster se landen zo rechtop lopen. Je moet je kruin in de lucht duwen, buik en bilspieren intrekken dus als het ware met een boek op het hoofd lopen. Dit zijn allemaal klei ne dingetjes die belangrijk zijn vooreen goede lichaamshouding. Voor een huisvrouw die vaak in een ongunstige houding haar werk moet doen is het goed om bijv. bij het staan, het gewicht over twee voeten te verdelen. Goed op twee benen staan dus. Een goede lichaamshouding kan klachten voorkomen...." Ook combineer ik de behandeling zonodig, met voet reflex-therapie, wat een goede aanvulling is, vooral bij hoofdpijn, orgaanklachten, gynocologische klachten en spierpijn." Als er vragen zijn naar aanleiding van dit artikel, kunnen mensen u dan bellen? "Jazeker, ik wil ze graag te woord staan. Desgewenst kan ik ze ook bij mij thuis behan delen..."

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6