ALGEMENE BESCHOUWINGEN MOERKAPELLE GEMEENTEGROTING 1986 mm Iverleg ErK;eer Met betrekking tot het Centraal te verplaatsen, vraagt de S.G.P. Antennesysteem vindt men de zich af of deze zaak de bijzondere beeldkwaliteit matig en de prijs aandacht van het college blijft houden en bij het provinciaal bestuur voor de verplaatsing zal blijven pleiten. Dezelfde onzeker- heid, die er al jaren is, blijft anders 9en er meer aansluitingen ko voortduren. Waarom niet ronduit men' door de kwaliteit te verbete hoog, terwijl de aansluitingen da- len.Willen we ook in de toekomst hiermee door kunnen gaan dan z zullen we er eerst voor moeten zor- gezegd: mensen het geld ontbreekt Zolang dat niet verandert, praten we er niet meer over. De S.G.P.hield gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering, waar tijdens de begroting werd behan deld, bij monde van de heer Lindhout, een principiëel betoog. Bezorgdheid werd uitgesproken over het afzakken van het volk in het moeras van wetteloosheid, inzake abortuswetgeving en euthanasie. 'Als de rijksoverheid weer zou luisteren naar Gods Woord en wet en het Nederlandse volk weer terug zou roepen, van haar heilloze weg, dan zou er toekomst en zegen te verwachten zijn. Omdat de rijksoverheid deze mooie en belangrijke taak laat liggen, hopen wij van harte dat iets van deze roeping nl. het zich afhan kelijk en verbonden weten aan Gods Woord, uit mag stralen in woord en daad van college en raad.. BESCHOUWING ALGEMEEN De S..G..P.. vindt het een goede zaak dat er halfjaarlijks overleg tussen de colleges van Zevenhui zen en Moerkapelle, plaatsvindt. Graag wil men wat meer infor matie, zoals b.v. of met de bouw van het nieuw te bouwen gemeen tehuis, ook rekening is gehou den met de herindeling. BRANDPREVENTIE Met betrekking tot de ramp die mogelijkerwijs zou hebben kunnen ontstaan door de brand van de plas ticverwerkingsfabriek, vraagt de S. G.P.,zich af of de bevolking geen algemene voorlichting verstrekt kan worden om bij calamiteiten veilig heidsmaatregelen te nemen.. VERKEER 'Op het terrein van het verkeer ruist het van de aktiviteiten in ALGEMENE BESCHOUWING PARTIJ v.d. ARBEID 'Alles draait om geld', zegt de Partij v..d. Arbeid bij de aanvang van de Algemene beschouwing tijdens de begrotingsbehandeling.. Dat klinkt niet zo vriendelijk, zo stelt zij, zeker niet als je als partij altijd de mens' als belangrijkste wilt zien, doch het blijkt dat geld een belangrijke rol speelt bij ons wel en wee. We moeten ons alleen wel goed bedenken dat we ons hier in Moerkapelle in een be voorrechte positie bevinden'.. Ze is blij dat Moerkapelle geen financiële problemen heeft en een sluitende begroting Ook is ze dat over de toezegging om alle initiatieven uit de ge ren en de prijs te verlagen. Verder is zij benieuwd naar de resultaten van het onderzoek over de exploi tatie van de C.A.I. I.vm de opheffing van de dislo- katie van de basisscholen m.i.v. het schooljaar 1986-1987, en hef dientengevolge vrijkomen van loka- lieteit van de kleuterschool JIP en JANNEKE denkt de P..v.d.A.. aan een dependance van de bibli otheek van Zevenhuizen; één of meer kleinschalige bedrijf jes, één van de afdelingen van de ge meentelruimtegebrek woonruimte; werk of expositie ruimte voor beeldende kunstenaars. Bij alle genoemde bestemmingen geldt dat de beide medegebruikers van het schoolgebouw, hun plekje zouden moeten kunnen behouden. De P..v.d. A. wil een onderzoek in hoeverre het mogelijk is om vrij willigerswerk om te zetten in werk gelegenheidsprojecten. Opmerking met b.t. de onderzoe ken van het Intergem.overl.orgaan, en met name het Milieubureau, vindt men te lang duren en on duidelijkheid bestaan over de zoekresultaten over de afhandeling o.a. fa. Blonk en Bac. Gevraagd werd, om indien moge lijk, al in het voorjaar van 1986, de beplanting rond de nieuwe begraafplaats al in het voorjaar 1986 aan te brengen.. Het telkens wijzigen van bestem mingsplannen vindt men een ongewenste zaak, doch m.b.t. de dorpsvernieuwing, spoedig overleg met betrokken een wens. Enkele wensen van de P..v.d.A.: minder verkeer, brede trottoirs weekmarkt, beplanting.. Het veevoederbedrijf en andere be- meente ter leniging van nood in de derde wereld te ondersteunen, drijven dienen streng gecontroleerd ,,i+ te worcjen 0p naleving van de hin Moerkapelle. Wij hopen met u, op een hogere verkeersveiligheid. Voor één zaak willen wij echter met klem uw aandacht vragen: en dat is verlichting langs het fietspad richting Rotte." DIVERSEN Met betrekking tot het mislukken van het vrijwilligerswerk, denkt de S.G..P. dat de oorzaak hiervan is, dat men elkaar kent. Desondanks toch een treurige zaak. Graag wil men dat het college vanMoerkapelle, zoals andere gemeenten deden onderzoekt, of, een bepaald afgerond project opgesteld kan worden. RIOLERING Een positieve zaak noemt de S..G..P. de verbetering van het oppervlakte water, als gevolg van het gereedko men van de riolering in het buitenge bied. Een ander hiaat wat het buiten gebied betreft, is de aardgasvoorzie ning.'De wil is aanwezig, doch de be dragen die gevraagd worden, door de gasleveancier, zijn zo gigantisch, dat het voor de mensen onmogelijk is hier verder werk van te maken. VEEVOEDERFABRIEK Met betrekking tot het ontbreken van financiën bij de provincie, om in de eerstkomende jaren de Moerkapelse veevoederfabriek met een behoorlijke bijdrage uit de gemeentekas. Het verheugt de P.v.d.A.., dat er tijdens de zittingsperiode van de huidige raad, een aantal be langrijke ""Zaken tot stand zijn ge komen. In de aanbiedingsbrief missen we echter de vermelding dorpshuis 'Op Moer',terwijl dit voor de gemeente toch een grote aanwinst is. Met betrekking tot de werkgele genheid binnen het gemeentelijk apparaat is de P.v.d.A. voorstan der ervan het beschikbare werk door meer mensen te laten doen. Door middel van uitbesteding van het werk van de buitendienst van gemeentewerken aan in Moerkapel le gevestigde bedrijven, maar ook door het aantrekken van extra per soneel in gemeentedienst. Zij vindt dat er een onderzoek moet worden ingesteld naar de voorde len van het éen en ander. Ook de bestrijding van onkruid' kan milieuvriendelijk gebeuren, als daar voor voldoende geld beschikbaar ge steld wordt. De gemeentelijke brochure WEG WIJS zou bij voorkeur ieder jaar moeten verschijnen en wil zij een uitgebreidere informatie op gebied van milieu e.d. zoals inleverplaat- sen en tijden voor diverse soorten afval, waarvan sommige opnieuw kunnen worden gebruikt. 'Wij zijn benieuwd wat uw gedach ten zijn m.b.t. de berichtgeving in de kranten. Wilt u dat doen in de vorm van een besluitenlijstje van raadsvergaderingen of komt er meer achtergrondinformatie? Omdat Moerkapelle nu nog zelf standig is acht de P..v.d.A. het raad zaam om de wensen die het ge meentebestuur heeft bijv. de Moer kapelse dorpskern en het fietspad langs de Bredeweg en de reconstruc tie van de Dorpsstraat, versneld uit te voeren, in ieder geval één jaar eerder dan in de meerjarenbegroting genoemd. In samenwerking met de politie hoopt zij dat het houden van voor- lichtingsaktiviteiten op de scholen zal worden gestimuleerd. Zij denkt daarbij aan de thema'svandalisme, alcoholgebruik, drugsgebruik. Ook de maatschappelijke dienstver lening zou bij deze thema's een bij drage kunnen leveren. De verkeersveiligheid voor voetgan gers en fietsers moet nog steeds veel aandacht krijgen- zo is haar mening. Het openbaar vervoer zou renda- derwet. enkele andere punten: Er blijft in de toekomst behoefte aan betaalbare huurwoningen; geen verhoging van de onroerend goed belasting en aandacht voor aanleg van smalle wandel en fietspa den door weilanden en uitbreiding van het openbare groen- evt. aanleg kinderboerderij en kruiden tuin (werkgelegenheidsproject?) ALGEMENE BESCHOUWINGEN C..D..A.. Na een inleiding over vrede en vei ligheid en een woord van dank en erkentelijkheid aan alle-overheids- diensten ter plaatse, spreekt het C.D.A.., bij monde van de heer Lindhoud zijn blijdschap uit over de sluitende begroting. 'De post onvoorziene uitgaven be draagt zelfs f. 254.266,-- Ook de meerjarenbegroting, biedt nog voldoende perspectief om een gezonde financiële situatie voor de komende jaren te waarborgen." Het C.D.A.. is voorstander van privatisering/uitbesteding inzake gemeentelijke werkzaamheden en spreekt zich evenzo uit om zoveel mogelijk deeltijdfuncties te cre ëren. Voor wat de VOORLICHTING betreft is men tevreden over de publicaties in de DORPSKRANT. Graag ziet men een actualisering aangebracht op de gemeente lijke plattegrond in de Dorpsstraat. Graag ziet men er ook op andere plaatsen, zoals b.v. Hollevoeter- laan één geplaatst. HERINDELING Alhoewel het C.D.A.samenspraak en overleg met de gemeente beier gemaakt kunnen worden door Zevenhuizen, toejuicht, denkt in de avonduren een kleinere bus men dat er toch nog een kleine te laten rijden, zo denkt zij.. kans bestaat dat Moerkapelle zelfstandig kan blijven, omdat gemis aan voldoende bestuurs kracht, zeker niet voor Moerkapel le opgaat. OPENBARE ORDE Tevredenheid spreekt het C..D.A. uit over de relatie politie/burge rij, terwijl het functioneren van het politiebureau tot tevre denheid loopt. Grèag zou men zien dat de poltie die niet alleen een controlerende functie in het dorp moet hebben, ook voorlich ting gaat geven over inbraakpre ventie. Eén en ander als gevolg van het toenemend aantal in braken. VERKEER Het C.D..A.. is blij met de nieuwe ontsluitingsweg: Akkerweg, doch betreurt de hoge snelheid waar mee sommige automolibisten rij den. Men pleit niet alleen voor een herstratingplan op langere termijn, maar ook nogmaals voor de aanleg van verlichting langs het fietspad Rottedijk en West- land. Tevens: vindt men het noodzakelijk de afrit vanaf de fietsbrug tot aan het fietspad, op nieuw te laten asfalteren. ECONOMISCHE ZAKEN Met het college heeft het C..D.A. grote zorgen om de financië le positie van het Centraal Anten- ne-systeembedrijf. De abonnee verwacht terecht voor het hoge maandbedrag een perfecte beeld kwaliteit te ontvangen. Wordt hieraan niet voldaan, dan is op zegging het gevolg, hierdoor ontstaat een steeds groter wor dend tekort en is de verhoging van het maandtarief weer een vereiste. "Kunnen de kosten van admini stratie, controle en inning ad f. 9000,-- niet in eigen beheer worden genomen?" Met betrekking tot economische bedrijvigheid, acht het C.D..A. het wenselijk dat de gemeente particuliere initiatieven daadwerkelijkdient te steunen Met betrekking tot het Dorpshuis vraagt men zich af of het niet een te zware taak is voor vrijwil ligers om het dorpshuis financiëel en zakelijk te leiden. Overigens zwaaide men deze vrijwilligers veel lof toe. Graag ziet men de 'open ruimten' in het plan Wilde Veenen benut als speelruimten, plantsoen e.d. Een te dichte bebouwing in dit plan, vindt men niet ten goede komen aan het leefmilieu. Moerkapelle heeft op het gebied van buitenrecreatie, zo vindt het C..D.A. weinig meer te bieden, dan een 'rondje Rotte' Instem ming betuigt men met de vereni ging tot Behoud Rottegebied. Stimulering door de gemeente zou kunnen geschieden door de aanleg van wandel- en fietspaden. Een oude wens van ons herhalen we nog maar eens nl. asfaltering van het laatste stukje Rottedijk. Ook een wandel-fietsverbinding tussen de Middelweg en Het aan te leggen fietspad langs de Bredeweg- waarvoor de ge meente plannen heeft- dient hoge prioriteit te krijgen" MILIEU Met betrekking tot een schone straat en een verzorgde groen voorziening, pleit men voor de aanschaf van een kleine straat veegmachine. Met betrekking tot de aanleg van de nieuwe BEGRAAF PLAATS, vraagt het C.D..A. te onderzoeken of het mogelijk is bij de te bouwen aula ook een uitvaartcentrum gerealiseerd kan worden. HUURPRIJZEN Het C..D..A. stelt dat het streven van het gemeentebestuur erop gericht dient te zijn, dat de huur prijzen van één gezinswoningen het bedrag van f 550,-- per maand niet overschrijden. Op het kleine stukje grond dat vrijkomt van de christelijke kleu terschool, denkt men aan reali satie van kleine wooneenheden voor ouderen en.alleenstaanden inventarisatie van klachten van huurders van gemeentelijke gen worden steeds talrijker. Graag ziet men een inventarisatie van klachten, en het opstellen aan de hand daarvan van een meerjaren- beramingivoor onderhoud). SCHOOLGEBOUW Bij leegkoming van de openbare kleuterschool, denkt het C.D.A. in overleg met de huidige gebrui kers er een sociaal-culturele func tie aan te geven. Eén van de ide alen van het C.D..A. is de perma nente vestiging van een biblio theek. Misschien als dependance van Zevenhuizen- na samenvoe ging bij herindeling denkt men. ABSURD vindt het C.D.A.. het dat Moerkapelle niet anders dan voor eigen inwoners mag bouwen. Een gemeenschappelijk WOON WAGENCENTRUM met Zeven huizen ontlokt de vraag wat de omvang van het centrum wordt en welke lokatie hiervoor in aan merking komt en welke financië le consequenties het voor Het C..D..A.. besluit met een financiëel betoog, daarbij blijd schap uitsprekend dat de gemeen te dusdanig financiëel gezond is dat er geen belastingverhoging behoeft te worden ingevoerd. Men stelt daarbij voor de onroe rend goedbelasting wegens genot krachtens zakelijk recht met 3 procent en wegens feitelijk ge bruik met 4 procent te verlagen. Wat de meerjarenbegroting be treft en de verplaatsing van de veevoederfabriek voor 1987 genoteerd staat en er voor lopig geen provinciale financië le bijdrage wordt verstrekt, is men voorstander dat de zaken voor 1988 genoteerd, nl. reconstructie Dorpsstraat- aanleg fietspad Bre deweg, naar 1987, worden om gezet. De heer J.C.Lindhoud besluit zijn betoog met een levens beschouwelijke. Onze inspiratie - het bijbelse Evangelie- roept alle mensen op ot het dienen van God tot dienst aan de medemens en zorg voor de Schepping. naar de Bleiswijk dat Mor is voor Verbeter het oppe een grote De explo Algemeen Zij waarsi oplossing abonneme tant hoog Dat zou 1 jens Alge >en hun n Moerk eigen ante De abonnt mening v< 25,-- niet ^Ju Moerk; leeft over: iezingen taande ra Mgemeen oals: het eidsad viésr enslotte nene bescl né, waarin ijn nog ei 'olledighei HOOFDPUNTEN uit de ALGEMENE BESCHOUWING van ALGEMEEN BELANG MOERKAPELLE Algemeen Belang begint haar al gemene beschouwing met het con stateren dat Moerkapelle een fi nanciëel gezonde gemeente is, hetgeen onder meer blijkt uit de hoge post onvoorzien en het feit dat de financiële gevolgen van in de afgelopen jaren genomen besluiten, zonder ernstige gevol gen konden worden gedragen. Ruime aandacht wordt vervolgens geschonken aan personeelsaange legenheden zoals privatisering of uitbesteding van werkzaamheden en invulling van arbeidsduurverko- ting op de secretarie. De eventuele samenvoeging van Moerkapelle en Zevenhuizen moet volgens Algemeen Belang de gemeenteambtenaren zorgen baren. Zij vraagt het college van B. en W. dan ook binnen afzien bare tijd de nodige stappen te ondernemen om tot een g personeelsplan te komen. Waar het het gereedkomen van de rioleringswerkzaamheden betreft waardoor het afvalwater van bd J na alle woningen en bedrijfs panden kan worden afgevoert GEMEENT 3EGROTII n de aar allege van louders va :apelle, v an de tots ijdens de luidige raa ng is deze Ie laatste fet verheui lanks mine Ie raad tc roting te I 'ijl eve nee ectief, goe en. De rar oorziene rag groot 6,19. per in fOOFDSTl andacht v arbeidstijd v et gemeen biddag gesf nderzoek jan niet nc van c de rest J°ek, naar privatisering *ordt de ra, fsteld. fOORLICH |et college i |n9 in de leurt het d Talde omst Je'ijks kan vi let overleg i p'fjaarlijks portgezet. imke herin van npewijzigd. 'pENBARE oor voorzie |o Postcomi F'ttionele c lnctioneren. T brandweei p van de E belast wc ken op het cn bestrijd in veiligheid, oomen veri perkapelle, 1 P®d noemt pdmgen var rr- Nedeling wi n onderzoe J"1 Yan hei ns'uiting oi

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6