Begroting gemeenteraad Zevenhuizen antwoorden die om uitvoe ring vragen financiën verkiezingen De S.G.P. hoopt dat het nieuw te vormen college, na de a.s. ge meenteraadsverkiezingen, weer een afspiegelingscollege van de raad wordt. Niet van enkele partij en onderling. nieuw gemeentehuis bibliotheek De S.G.P. heeft tegen het college voorstel voor de bouw van een nieuw gemeentehuis gestemd omdat zij het niet eens was met de situering. Dit omdat de markt een belangrijke functie in de gemeen te heeft, niet alleen voor markt kooplieden, maar ook voorde bur gers en de middenstand, "het ziet er naar uit, dat voor wat de situe ring betreft, van het nieuwe ge meentehuis, een oplossing in zicht is", aldus de heer Zwerus. (Die is inmiddels gevonden in een compromisvoorstel, red.). politie en brandweer wegen-fietspaden enz. "Zodra de woningbouw gaat plaatsvinden in Swanla, stellen wij u voor om zo spoedigmogelijk aan het kruispunt Swanlaweg/Opril, verkeerslichten te plaatsen. Fietspad bredeweg: "Alhoewel erg langzaam, begint er toch enige te kening te komen in een mogelijk fietspad langs de Bredeweg." economische zaken Onder deze noemer vestigt de S.G.P. weer de aandacht op de door deze partij gevraagde inven tarisatie van de woningen die niet aangesloten zijn op het aardgas- net in de zgn. onrendabele gebie- - den, welke nog niet is afgerond. Gevraagd werd niet te langzaam te werken omdat anders achter het net gevist wordt, omdat enkele energiebedrijven toegezegd heb ben in onrendabele gebieden te willen investeren. cultuur en recreatie Een juiste beslissing vindt deze partij om aan het besluit proefge- meente deel te nemen. Medewerking zegt zij toe aan de uitbreding van faciliteiten inzake het flankerend ouderenbeleid. Met betrekking tot het milieu acht zij het een goede zaak voor onder houd aan de riolering een bedrag van 50.000,-. tweemansfractie p.v.d.a: mondigheid centraal huisvesting De P.v.d.A. stelt geen voorstander van de sloop van het oude ge meentehuis te zijn, maar het ver beteren van de huisvesting stond echter centraal. De plannen van het college kon men op 7 oktober j.l. echter niet goedkeuren omdat: a. de situering van het gebouw zo danig was dat het marktplein on aanvaardbaar klein zou worden; b. de kolommen in de entree en de loopgangen als hinderlijk worden en/aren; c. de ingang van de raadszaal door de vluchttrap niet doelmatig; d. een organisatie-des kundig budgetbewaker aan het bouwteam moet worden toege voegd. openbare orde en veiligheid brandweer Ook de P.v.d.A. is geen voorstan der van het gefaseerd aanschaffen van nieuwe brandweerhelmen, wegen weg en-straten-pleinen De P.v.d.A. wil ook nu weer, even als vorige jaren, bij herinrichting en herbestrating aandacht blijven vragen voor het nemen van ver keersmaatregelen, die in de bro chure van de vereniging "Stop de Kindermoord" worden genoemd, uiteraard in overleg met de bewo ners. De daarin voorgestelde maatregelen zijn: a. het verbeteren van routes voor loop- en fietspaden; b. het goed verlichten van deze routes; c. het invoeren van 30 km, zones of het aanleggen van woonerven; d. het CAI. onderwijs Blij is de P.v.d.A. met het voorne men om een vakleerkracht boven de 'sterkte' te handhaven. Omdat het verwezenlijken van gelijke kansen voor ieder nog steeds het streven van de P.v.d.A is, vindt zij een kwalitatief goed onderwijs voor iedereen een stap in die rich ting. De volgende stap is de aan passing van het onderwijs aan de maatschappelijke ontwikkelingen voor wat betreft: vredesonderwijs, derde wereldproblematiek, man vrouw-verhoudingen en sexuali- teit. "Wij vinden dat het een goede zaak zou zijn indien meer differen tiatie in het pakket gebracht wordt voor het vak Informatica, voor de hoogste klassen hieraan toe te voegen. bibliotheek Sociale zaken en werkgelegenheid volksgezondheid reiniging "Het scheiden van afvalstoffen dient onderzocht te worden om tot vermindering te komen. Het ge scheiden inzamelen en het daar mee beperken van de kosten wordt reeds in enkele gemeenten beproefd. Het lijkt ons zinnig om deze experimenten in Amersfoort, Woerden en Amerongen nauwlet tend te volgen." dorpscentrum woningexploitatie v.v.d. aandachtspunten Met betrekking tot de wonin? wijzing, heeft de V.V.D. niet» druk dat er iets schort aan W leid. Aan een samenhangen» sie ten aanzien van de jew De kleinste fractie, de éénmans- fractie van de S.G.P., de heer D. Zwerus, begon zijn betoog met een levensbeschouwelijke inlei ding. Spreker stelde bij de terug blik over 1985: "Wat is een week, wat is een maand, wat is een jaar. Mozes zegt in Psalm 90: 'wij vlie gen daarheen'. Daarbij komt ook nog, dat in deze moderne tijd het besef van God steeds meer af neemt en ook de waarden en de normen van het Woord van God. De gevolgen van deze ontwikke ling zijn duidelijk merkbaar in on ze samenleving waarin bijv. kin dermoord, het doden van bejaar den en zieken, alsmede zelfmoord een steeds mèer geaccepteerde zaak is en wordt en dat nog wel uit zgn. 'menslievende overwegin gen' aldus de heer Zwerus. Hij stelde dat de mens bij deze vrese lijke ontwikkelingen alleen staan de kan blijven wanneer er geleefd wordt bij en met het Woord van God. Na een dankwoord, dat ook door de overige fracties geuit werd aan de gemeentelijke medewerkers voor de totstandkoming van de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1986, plaatste de S.G.P. een kritische noot waar het de be antwoording van gestelde vragen tijdens 'algemene beschouwin gen' in voorliggende jaren. "Het valt ons wel op dat beantwoor ding van deze vragen, maar vooral de uitvoering, vaak op zich laat wachten, of helemaal in het ver geetboekje dreigen te raken. Een serieuze afweging over een zinni ge vraagstelling, maar. ook de be reidheid van het college om daar op in te gaan, achtte hij op z'n plaats. Voor wat de financiële positie van de gemeente Zevenhuizen betreft, liet hij tevreden geluiden horen. "Uit een vergelijkende budget analyse is gebleken, dat onze ge meente in een gunstig financiële positie verkeert. Wij moeten wel voorzichtig zijn met dit soort ana lyses, omdat onze gemeente zich erg moeilijk laat vergelijken met andere gemeenten. Gezien de plannen die er liggen met betrek king tot de bouw van een nieuw gemeentehuis annex bibliotheek en bij andere grote investeringen, achtte hij het noodzakelijk de fi nancieringspositie goed in de gaten te houden. "Wij staan dan ook niet te springen voor een uit breiding van het dorpshuis. Wij zijn gelukkig nog geen artikel 12 gemeente (onder toezicht ge plaatst van de rijksoverheid, red.), doch zullen er voor moeten zorg dragen dat wij het ook niet wor den. Tenslotte lijkt het ons gewenst om de aanbeveling gedaan in het rap port Nederlandse gemeenten, se rieus op te pakken, nl. de achter liggende oorzaken van de afwij kingen te onderzoeken ten einde mogelijkheden tot bijstelling van beleid en uitvoering op te sporen. Een en ander hoeft naar onze me ning niet te worden onderzocht door een extern bureau, doch kan door onze eigen ambtenaren wor den gedaan" aldus de heer Zwe rus. Met betrekking tot de gemeentelij ke herindeling pleitte spreker voor een verzoek aan G.S. dit uit te stel len tot 1990, ten einde tijd, geld en energie te verspillen door extra gemeenteraadsvergaderingen te laten uitschrijven. Met bezorgdheid slaat de S.G.P. de steeds toenemende criminali teit gade.Discobar De Schuur wordt echter niet als enige schul dige aangewezen, doch er wordt wel een bepaald soort publiek aangetrokken van buiten de ge meente. Omdat de politie het af gelopen jaar regelmatig op moest treden vindt zij dat, als het ge meentebestuur aan dit soort acti viteiten zoals de discobar mede werking verleent, verkeerd bezig is. "Indien de brandweerhelmen aan vervanging toe zijn, dan moeten ze in één keer worden vervangen en niet gefaseerd. Voorts juicht zij het opstellen van aanvalsplannen voor brandbestrijding voor bedrij ven in de gemeente van harte toe. Verplaatsing markt: Een tijdelijke oplossing om de kramen van de markt dicht bij elkaar te houden dacht men ze tussen postkantoor en het pand van de fam. Versprille te plaatsen. "Onrust is er in de gemeente over mogelijke locaties voor de woon wagenstandplaatsen. Het lijkt ons gewenst de vier locaties, die mo gelijkerwijs voor een woonwagen centrum in aanmerking komen, bekend te maken." In het provinci aal woonwagenplan 1985-1986 is opgenomen, dat voor 1 januari 1988 vier woonwagenstandplaat sen gerealiseerd moeten zijn. HJet stemt de S.G.P. gelukkig dat er voor wat betreft de gemeente belastingen geen verhoging be hoeft plaats te vinden. "We heb ben een behoorlijk spaarpotje voor het nieuwe gemeentehuis. Dit is in overwegende mate gevuld door de grote overscotten die wij hadden op onze jaarrekeningen. Thans ondervindt de burger direct profijt. Toch hebben wij enkele vragen omtrent dit onderwerp: a. rekening houdend met het toe komstige samengaan met de ge meente Moerkapelle zouden wij gaama van u willen vernemen hoe de gemeentelijke belastingen van Zevenhuizen zich verhouden met Moerkapelle; b. Indien er grote verschillen zijn, wat is de te volgen procedure ten einde uniformiteit te verkrijgen? Schokeffecten die nen voorkomen te worden; c. Is het mogelijk dat in het komende dienstjaar eens bezien zou kun nen worden hoe een eventuele af stemming moet gaan plaatsvin den?. Tenslotte besluit hij zijn be toog met het college Gods hulp en zegen toe te wensen voor het ko mende jaar. Fractievoorzitter Pouw Hofman stelt na zijn complimenteuze inlei ding aan het adres van de ambte naren en B. en W. inzake de be groting en voor laatstgenoemden vooral het financiële beleid, moei te te hebben met het college als het gaat om het betrekken van de burgers bij het besturen van de gemeente. "Bij de behandeling van de plannen rond het dorps centrum heeft het college een gro te kans gemist om dit gezamenlijk met de burgers te doen. Het was al moeilijk om als niet college-partij in de raad bij de besluitvorming betrokken te worden, laat staan, dat de andere inwoners van Ze venhuizen hier een kans toe kre gen. Meerdere malen werd laat dunkend gedaan over deze in spraak. Dit werd door onze fractie als storend ervaren. De P.v.d.A. wil juist de betrokkenheid bevorde ren. In deze Algemene beschou wingen, maar vooral in ons pro gramma staat de mondigheid van de Zevenhuizense burger cen traal. In de gesprekken over de toekomstige samenwerking zul len wij dat als een belangrijk punt beschouwen. Partijen die deze opvatting met ons delen zijn voor de P.v.d.A. gesprekspartners." Onder de kop 'reglement van orde' stelt de P.v.d.A. dat er geen agen dapunten meer dienen te worden opgenomen ter behandeling in de gemeenteraadsvergadering, die niet in een commissievergadering behandeld zijn. Het overleg met de politie vindt de P.v.d.A. een goede zaak. Straat surveillance vindt men nog steeds heel belangrijk, omdat er vanuit dit contact sprake is van een goed stuk preventie. Ook de verkeers veiligheid is gediend bij een pre ventieve aanpak. "Het houden van een hearing kan ook goed werken. Wij stellen dit dan ook voor." Voor wat de bereikbaarheid van het po litiebureau betreft vindt de P.v.d.A. telefonische doorschakel moge lijkheid naar het bureau Nieuwer- kerk a.d. IJssel, noodzakelijk, (ook vorig jaar al genoemd!) "De Burgemeester Kiinkhamer- wegis een knelpunt binnen de woonkern. Wtj zijn het niet eens met een te snelle beslissing over het opnieuw g^falteren van deze weg. Optimaliseren zonder snel- heidsveriagende maatregelen en zonder goede oversteekmogelijk- heid bij de Opril en bij het Kerke- pad voor onze oudere medemens is voor ons onaanvaardbaar" al dus de heer Hofman. eventueel aanbrengen van ver keersdrempels of wegversmallin gen. De P.v.d.A. wil inzake het centraal antenne systeem, heronderhan delingen openen met Nieuwer- kerk a.d, IJssel, met als inzet de prijs en kwaliteit van het signaal. Bezuiniging op de bibliotheek is voor wat de P.v.d.A. betreft, niet bespreekbaar. Vooral het investe ren in nieuwe boeken is voor het voortbestaan van deze door vrij willigers gerunde bibliotheek een noodzaak. "Er zijn twee zaken die voor de P.v.d.A. landelijk, maar ook plaat selijk een belangrijk uitgangspunt vormen, nl. de stelselherziening sociale zekerheid en de onverant- wootd hoge werkloosheid. Om deze zaken toch op een gemeen telijk niveau te kunnen aanpakken stelt de P.v.d.A. een steunfonds voor met een tweeledige taak, te weten: a. het helpen van burgers die in financiële nood geraakt zijn en die individueel hierop een be roep kunnen doen; b. het uitbrei den van het verstrekken van start subsidies aan beginnende onder nemers binnen onze gemeente. Dit zou dan aanvullend zijn op het geen uw college voorstelt. Als aanvangsbedrag denken wij 50.000,- uit de saldireserve in dit fonds te storten. Als aanvulling hierop kunnen de terugstortingen van AVR en Gem. energiebedrijf Rijnland enz. dienen. Het maxi mumbedrag zou voorlopig op 100.000,- gesteld kunnen wor den" aldus de heer Hofman, flankerend ouderen beleid Inzake het flankerend ouderen be leid vindt de P.v.d.A. dat ouderen- organisaties vertegenwoordigd moeten worden in de bestaande besturen van bejaardentehuizen en verzorgingstehuizen en ande re instanties. Een goede zaak vindt de P.v.d.A. het starten met het onderzoek naar baarmoederhalskanker. Het zo snel mogelijk van start gaan met dat onderzoek, dus begin 1986, vindt zij noodzakelijk. "Aan dit onderzoek moet een uitgebrei de informatieverstrekking, zeker in de Dorpskrant, voorafgaan." concludeert zij. De P.v.d.A. is geen voorstander om woningen te bouwen tussen de panden Hoogervorst (voorma lige hoofdenwoning chr. school) en drogisterij Rodenburg. "Er moeten daar parkeerplaatsen worden gecreëerd." De P.v.d.A. zet toch vraagtekens bij een particuliere huisbaas die zich na 10 a 15 jaar van deze huur woningen kan ontdoen door ze te verkopen. "Onze fractie zou eer der voorstander zijn van Premie- C-woningen, in beheer door de woningbouwverenigingen. De fi nanciering kan dan plaatsvinden door sociale fondsen. De P.v.d.A. heeft het voornemen, om in over leg met de woningbouwverenigin gen, met een eventueel initiatief te komen. Aandacht vroeg zij om de woningtoewijzing te verbeteren en inzichtelijker te maken. "Wij staan een toewijzingscommissie en een puntensysteem voor."Di P.v.d.A. besluit met een kritisü geluid: "Wij stellen heel duidelijk dat dit zakelijke college te veel a de burger heen is gegaan. Ands ren zullen het hier niet mee een zijn.De heer Hofman stelt daaib dat het P.v.d.A.-partijprogram duidelijk spreekt over een mond ge burger die zich voor zijn doij interesseert." Algemene Beschouwingen van V.V.D., uitgesproken door fracfr voorzitter drs. F. van Harten. Ook een terugblik, in de inleidii door de V.V.D.over de afgelopi drie jaren zittingsperiode van huidige raad, met een toetsing de met het C.D.A. globale-pi gramma-afspraken: o.a. same hang tussen en aandacht voor: diverse delen van ons da Langelijk Gebied: diverse riot ringswerkzaamheden die uitg voerd zijn of in uitvoering, vert tering van wegen en de algeht herziening van het bestemmirc plan. T.A.V. OUD VERLAAT: de aldi onderhanden genomen rioleriix werkzaamheden, de bouw een nieuwe kleuterschool, voorgenomen uitbreiding van Vierkap en de geplande bouwv vier woningen. T.A.V. hetgebi nabij Moerkapelle: de gespte ken met diverse andere bestue over het aanleggen van een fie pad langs de Bredeweg, de rio ring langs de Bredeweg. versterking economisch draagvlak 'Tot twee keer heeft de gem 10.000,- uitgetrokken voorwe gelegenheidsprojecten (Kring loopwinkel en loods). Helaas gebleken dat deze projecten levensvatbaarheid hadden. We ons college er in geslaagd enkele schone bedrijven voor industriegebied te interesseren bestaande bedrijven zoveel lijk te behouden voor ons da "Volledig geslaagd" noemt V.V.D. dit streven, terwijl nieu werkgelegenheid is aangetrok! en de bestaande nagenoeg gehandhaafd. Het initiatief tot breiding van een bedrijf in Dorpsstraat bij de Loswal, is goede zaak. Daarnaast is, door een soepeler hantering uitleg van een aantal bes: mingsbepalingen, waar m medewerking verleend aan zoeken tot uitbreiding van staande bedrijven. Ook de v ging van twee flinke superm in ons centrum droeg zorg een grotere koopkracht aan oi gemeente gebonden wat vr of later tot meer plaatselijke gelegeheid zal leiden, meent V.V.D. De V.V.D. vindt een snelle ring van de bouw van het nieu gemeentehuis een noodzaak dacht dat dit niet zo was bijen andere partijen. "Hoe is dit te men dat unaniem aanvaarde debouwkundige uitgangspi» voor dit nieuwe complex en pleinvorming 'te elfder ure' den teruggedraaid? Het gaat V.V.D. aan het hart dat deai» naren nu vermoedelijk I® moeten wachten op een huisvesting en stelde zich voot ontstane uitstel en de meerk" niet verantwoordelijk.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6