algemeen bestuur "Vechten tegen de bierkaai" is het volgens de V.V.D. om de gemeen telijke herindeling tegen te gaan. Positief zal de samenvoeging met Moerkapelle worden benaderd door deze partij. openbare orde en veiligheid verkeer-vervoer Met de visie van B. en W. inzake de Burg. Klinkhamerweg is de V.V.D. het eens, vooral tijdens de spitsu ren zijn er filevormingen (lange). Een remedie denkt deze partij: een omlegging buiten de bebouwde kom (van deze weg.). économische zaken Nieuwe ventplaatsen binnen ver antwoorde en beperkte grenzen wil men in beschouwing nemen. Dit ter wille van het behoud van een gevarieerde en goed draaien de middenstand. De gestadige uit gifte van industrieterrein aan nieu we bedrijven, ook die van buiten de gemeente, vindt bij de V.V.D. een uiterst gewillig oor. De werk gelegenheid wordt immers hier door verbeterd. Inzake de biblio theek spreekt de V.V.D. waarde ring uit voor de vrijwilligers doch het hoge subsidiebedrag baart hen zorgen wat erger dreigt te worden door de maatregelen op gebied van auteursrechten, die kosten- en contributie-verhogend werken. "Tenslotte blijven wij aan dringen op het, na gereedkoming van de nieuwe behuizing, herzien van de naam van deze stichting" aldus de heer Van Harten. dorpshuis-ei Spreker meende te hebben begre pen dat de 'werkgroep onderzoek dorpshuis Swanla" haar ei heeft gelegd. De V.V.D. wacht nadere voorstellen of het commentaar van het college van B. en W. af. Deze partij draagt het dorpshuis een warm hart toe en is vol lof over de wijze van optreden van de nieu we beheerder en het vele vrijwilli gerswerk. sport financieel gemeentebelangen bestuursapparaat Inzake de arbeidstijdverkorting is G.B. voorstander van een gelijk aantal arbeidsuren per (halve) dag voor alle werknemers van de ge meente. Omtrent de nieuwbouw van het gemeentehuis met welke plannen G.B. het eens is, doch niet met de situering van het ge bouw, hoopt deze fractie toch dat de plannen snel worden afgerond en een ruime meerderheid van de raad zich kan verenigen met de plannen van het college ten aan zien van de gemeentelijke huis vesting. politie brandweer jeugd- en jongerenwerk bibliotheek sociale voorzieningen G.B. is voorstander van een stel sel, waarin een duidelijke relatie aanwezig is met het laatstverdien de inkomen, waarin mensen niet op de korst mogelijke termijn in de bijstand terecht komen en waarin mensen, die geen werk hebben, worden beschouwd als volwaardi ge deelnemers aan de maatschap pij. Wij vinden ook, dat het Rijk de uitgaven van gemeentes voor bij standsuitkeringen en de apparaat kosten van de sociale dienst, volle dig moet vergoeden. Het wachten is nog op een andere politieke re aliteit. flankerend ouderenbeleid vrijwilligerswerk Deze fractie denkt aan inschake ling van ouderen bij het vrijwilli gerswerk, hen het gevoel gevend bovendien, ergens bij te horen. In dien dit gebeurt vraagt men om ondersteuning en begeleiding door beroepskrachten, verzeke ring medezeggenschap in de or ganisatie, onkostenvergoeding, duidelijke informatie over werk en organisatie. fietstunnel G.B. acht het noodzakelijk dat bij de aanleg van de fietstunnel in de Nrd. Dwarsweg de doorgaande fietsroute langs deze rijksweg, ge lijktijdig in noord-oostelijke rich ting wordt verlegd. financiën G.B. stelt dat er in de bijna afgelo pen zittingsperiode tweemaal be lastingen verhoogd zijn die mis schien niet verhoogd hadden be hoeven te worden, gezien het re keningoverschot. Met de verho ging van de onroerendgoedbeias- ting was G.B. het voor 1983 wel eens, zodat differentiatie van de ri ool- en reinigingsrechten moge lijk werd. Ter bevordering van de rechtsgelijkheid, zo vindt G.B. had toeristenbelasting en woonforen- senbelasting moeten worden in gevoerd. "Gezien de gevormde re serves, de rekeningoverschotten van de laatste jaren en de hoogte van de post onvoorziene uitgaven, vragen wij ons af of belastingverla ging niet tot de mogelijkheden zou behoren? c.d.a. terugblik gemeentelijke herindeling economische zaken Centraal antenne systeem: Ookl het C.D.A. vraagt aandacht voorl de beeldontvangst via het cen-l traal antenne systeem: "Er moeter I door de gemeente Nieuwerkerkl a.d. IJssel of door Casema ietsl worden ondernomen, teneinde I een verbetering van kwaliteit aarl te brengen die de huidige koster] rechtvaardigt" onderwijs bibliotheek door het college de nodige aan dacht geschonken. Helaas is er concreet gezien, nog steeds geen sprake van een nieuw onderko men van De Schuur. Aan stimule ring van vrijwilligerswerk kan de gemeente helaas weinig doen." De openheid van bestuur vindt de V.V.D. goed te noemen in Zeven huizen. Ook de V.V.D. wacht met grote be langstelling het aangekondigde beleidsplan van de politie af. Aanbeveling verdient het om ver- keersbrigadiers in te stellen bij oversteekplaatsen aan de Schie- landsingel. Oud Verlaat is hiermee al bezig. "Toch willen wij ons niet in al te grote avonturen storten, mede vanwege de toch al hoge financië le offers, die wij ons in het kader van de centrumvorming moeten getroosten. Ook de toekomstige situatie - meer dorpshuizen in één gemeente van relatief geringe om vang) en de nog steeds voortdu rende tekortsituatie bij ons huidi ge dorpshuis (hoewel inmiddels het laatste jaar aardig geslonken) spelen bij onze belangenafweging straks een grote rol." Trots is de V.V.D. over de gemeen telijke sportaccomodatie in De Zuidpias en de zelfwerkzaamheid van de leden van de voetbal- en tennisvereniging. REINIGING: Voor wat betreft de reiniging stelt de V.V.D. voor om een klein karretje aan te schaffen voor smallere straten. Woningbouw/voortgang: De V.V.D. pleit voor een voortvarende aanpak van het plan Swanla, immers, de bouwactiviteiten in West lopen ten einde. Ook zij vindt dat er bezwaar moet worden ge maakt tegen het voorontwerp Streekplan Zuid-Holland-oost. Het bouwen van vier woningwet woningen in Oud Verlaat staat ook bij deze partij hoog op het priori teitenlijstje evenals de tien wo ningwetwoningen in het centrum en de 15 premie A-woningen in plan West. -T Op grond van een vergelijking tus sen achtereenvolgende meerjaren ramingen die een steeds beter beeld gaan vormen, is de mening van de V.V.D. dat er ook in de ko mende jaren voldoende hoopvolle perspectieven aanwezig zijn. Hier bij is het natuurlijk wel zaak om constant de vinger aan de pols te houden. Om eventuele tekortsitu aties in de komende jaren toch het hoofd te bieden stelt de V.V.D. het volgende scenario voor: a. de di verse uitgaven nog eens nalopen op hun noodzakelijkheid of onver mijdelijkheid. In feite komt dit neer op een nog scherper bewaken van de kostenzijde; b. Verhoging van die belastingen waarbij sprake is van een direct verband tussen de aard en de hoogte van het tarief enerzijds en de ermee gediende belangen an derzijds (voobeelden hiervan zijn het rioolrecht, de afvalstoffenhef fing en de legeskosten); c. verhoging van de algemeen werkende belastingen, zoals de onroerend goedbelasting. De V.V.D. is een viermansfractie, waarvan één wethouder. Fr. v. Harten, F. Kerkhof, Ch. Sarneel en wethouder B. van Yperen. De driemansfractie Gemeentebe langen begint ook met een inlei ding, bij monde van fractievoor zitter M. Zijderhand, met waarde ring en eindigt met een wens tot besluit waar het de eigen inzet is om de belangen van de burgers, die aan hun zorgen zijn toever trouwd, zo goed mogelijk te waar borgen. Inzake de werkgelegen heid acht men het bedrag van 10.000,- dat opgenomen is voor activiteiten ter bevordering hier van dat ieder, ongeacht leeftijd of de termijn van werkloosheid voor omscholing in aanmerking moet kunnen komen. "Voornoemd be drag moet hieraan ook besteed worden" stelt Zijderhand. "Wij zijn van mening, dat, wanneer dit be drag voor het komende jaar niet binnen enkele maanden benut wordt, de raad aan zal moeten ge ven hoe dit bedrag voor dit jaar ingevuld gaat worden." gemeentelijke herindeling De fractie G.B. is nog steeds niet overtuigd van de noodzaak en voordelen van samenvoeging, in zake gemeentelijke herindeling. Daarnaast maakt zij zich zorgen om de financiële positie van de nieuw te vormen gemeente. "Een goede zaak" noemt men het periodieke overleg met de post- commandant van de rijkspolitie. Ze is van mening dat straatsurveil lance geintensiveerd zou moeten worden, zodat er opgetreden kan worden tegen: - fout parkeren; - het (veel) te vroeg aanbieden van huisvuil; - het vernielen van open baar groen en andere gemeente lijke eigendommen. "Wanneer hierin binnen afzienbare tijd geen verbetering optreedt, wat mede te danken zou zijn aan de huidige formatie van het politieapparaat, dan denken wij om zo mogelijk een onbezoldigd ambtenaar aan te stellen, die het nodige voorwerk zou kunnen verrichten. Wellicht kan deze persoon zich dan ook belasten met de controle op de na leving van de reclame-activiteiten d.m.v. het plaatsen van verwijs borden. Ondanks dat de gemeente Zeven huizen voor het in stand houden van een dubbel (Oud Verlaat en Zevenhuizen) brandweercorps, waarvoor een hoge prijs betaald wordt, is deze fractie zeer tevreden over het functioneren ervan. Met de eventuele plannen voor de aan schaf van een nieuwe brandweer wagen vraagt zij rekening te hou den met de ruimtelijke mogelijk heden, welke aanwezig zijn. "Ver anderingen, zo deze noodzakelijk zijn, kunnen ons inziens los wor den gezien van de plannen voor de bouw van het nieuwe gemeen tehuis." Reserveren voor de openbare school: G.B. Stelt voor de moge lijkheid te benutten die de nieuwe overschrijdingsregeling biedt, voor het openbaar onderwijs te re serveren uit de rijksvergoedingen, voor 5 jaar b.v.: preventief on derhoud; vervanging vernieu wing van het onderwijsleerpakket; saldireserve - baten en over schotten op verlichting, verwar ming, schoonhouden van gebou wen: eventueel te benutten in an dere jaren met tegenvallers. "Voor de vaststelling van de wer kelijke kosten zullen dergelijke stortingen in een saldi-reserve als inkomsten moeten worden aan gemerkt, zodat voor een ieder controleerbaar is hoe met de Rijksvergoedingen voor het open baar onderwijs wordt omgegaan. 'Wat de accomodatie betreft, waar de activiteiten van de jeugd kun nen plaatsvinden, is op dit mo ment geen reden voor een uitbrei ding. Wel achten wij het van be lang dat de faciliteiten van het dorpshuis Swanla worden uitge breid." G.B. stelt een aparte in gang voor de jeugd voor en het stichten van een sociëteit voor de leeftijdsgroep van 12 t/m 15 jaar, met evt. financiële steun van het Kon. Julianafonds. Voorts dringt zij er bij het college op aan, alles in het werk te stellen om de bouw- aanvraag, door de eigenaar van discobar De Schuur ingediend, spoedig te realiseren. Een overleg tussen deze eigenaar en de ge meente, acht zij gewenst. "Er zal preventief gewerkt moeten wor den, want dan alleen zal het mo gelijk zijn de toekomst in deze te waarborgen." "Het subsidiebeleid met betrek king tot de openbare NW-biblio- theek zou erop gericht moeten zijn, jaarlijks een vast bedrag in de gemeentebegroting op te nemen als maximumbedrag in de kosten van deze voorziening. Er mag der halve niet zondermeer worden uit gegaan van het door het biblio- theekbestuur jaarlijks te vragen bedrag. Door deze methode kan genoemd bestuur tijdig op de hoogte zijn van de maximale ge meentelijke bijdrage en zo kan men dan hiermede bij het te voe ren beleid, rekening houden. Wij verzoeken u het subsidiebeleid overeenkomstig het bovenstaan de te wijzigen" aldus de heer Zijderhand. Inzake het flankerend ouderenbe leid acht G.B. het raadzaam als de werkgroep uitgebreid wordt met één van de plaatselijk werkzame artsen, één vertegenwoordiger van de indicatiecommissie, en de wethouder van sociale zaken. Aandacht vraagt men voor kleine aangepaste woningen, het verzor gend wonen, het verplegend wo nen, een bejaardensociëteit, het vervoer van bejaarden, een per ceel grond voor bejaarden op het volkstuinencomplex. De fractie Gemeentebelangen be staat uit de heren: J. Hogenes, H. Sleeuwenhoek en M. Zijderhand. ontstaan voor het zelfstandig wil len blijven van kleine kernen, dur ven wij daaruit, op dit moment, niet te concluderen dat de voorga nomen herindeling achterhaald moet worden." Het C.D.A. merkt op dat het er alle schijn van heeft, helaas, dat dp streefdatum van 1 januari 1988 wordt gehonoreerd "We moeten ons opstellen naar twee kanten: a. tegensputteren en afremmen enerzijds; b. vroegtijdi ge toenadering en voorbereiding tot samenvoeging anderzijds. Ten aanzien van het zelfstandig willen blijven, doen wij een beroep op alle fracties in deze raad, om bij Algemene beschouwingen uitge sproken door de heer H. v.d. Akker Het C.D.A. zal vanuit haar visie en haar verantwoordelijkheid haar Verantwoordelijkheid niet schu wen, waarbij men als uitgangs punt voor haar politiek handelen het volgende laat gelden: 'de op roep die het Evangelie ons doet tot het 'dienen van God, tot dienst van de medemens en 'tot zorg voor de Schepping'. Het C.D.A. kon bijna de verleiding niet weerstaan om een terugblik te werpen op de 'bijna' afgelopen zit tingsperiode van de gemeente raad. "Nog even toegevend aan de verleiding, willen wij hier nog op merken dat de samenwerking als coalitiepartners, zij het niet geheel zonder wrijving, toch dusdanig open en goede verlopen is, dat wij tegen continuïteit daarvan, na de a.s. verkiezingen - en voor zover de uitslag dit toelaat, geen be zwaar hebben." Spreker hoopte dat in de tijdspe riode die deze raad nog rest in grote eendracht samengewerkt zal worden om goede besluiten te nemen t.a.v. de afbouw van 'ons zelfstandig zijn' en de voorberei ding tot 'samenvoeging'. De spreuk aan de wand van de raad zaal citerend: "Als veelheid met eenheid niet samen kon gaan, dan kon er nooit eenheid van velen be staan." "Alhoewel ons signalen bereiken als zou er in breder politiek ver band dan ons C.D.A., één begrip hun resp. vertegenwoordigers in de Tweede Kamer e in de Provin-1 ciale Staten aan te dringen op het achterwege laten van Herinde lingsplannen voor onze gemeen te." De heer v.d. Akker vroeg, als er toch samengevoegd wordt door herindeling met Moerkapelle, het college alert te zijn in het nemen van maatregelen en besluiten ten einde een voor beide gemeenten aanvaardbare gezamenlijke huis houding op te kunnen zetten. Hij noemde daarbij: regelmatig over leg, daarbij kapitaals-intensieve I investeringen onder de loep ne mend, zodanig dat de Een de An der niet met ongewenste toe- komstkosten opzadelt. "Temeer willen hij hierop aandringen, om dat wij, in onze onvolprezen Dorpskrant lezen, dat één der Moerkapelse fracties nog graag een aantal, voor Moerkapelle belangrijke zaken, zou willen zien verwezenlijkt, voordat de herinde ling een feit wordt. Voorts zou hel I onzerzijds aan te bevelen zijn aan I Moerkapelle onze nieuwbouw-f plannen van het gemeentehuis tel verstrekken, inclusief het daarbij] behorende financiële dekkings-1 plan" aldus de her V.d. Akker. I openbare orde en veiligheid Omtrent het door de politie op te stellen Beleidsplan pleitte spreker I voor behandeling in het volgende I jaar. Waardering sprak hij uit ovor I het handelend optreden van del brandweer. Hij achtte het daarbij I van groot belang dat het materiaal I goed is,zodat humeur en inzet ge-I waarborgd blijven en de burger I geen 'stakende' maar 'blakendej brandweerlieden houden. Met betrekking tot het onderwijs! en de totstandkoming van de ba l sisschool stelt het C.D.A. dat heil haar indruk is dat er bij het opstel-I len van de afzonderlijke program-l ma's van eisen (door werkgroetl LONDO), geen rekening heeft ge-I houden met de kosten van heil schoolzwemmen. Zij vraagt zicfl af of de programma's van eiser! voor b.v. godsdienst en engels niet! betrokken worden in de exploita-| tiekostenvergoedingen. Naast het uitspreken van waarde-l ring voor het vrijwilligerswerk rl de bibliotheek, vraagt het C.D.Al zich af of er in de buurgemeentsl Moerkapelle geen dependance! opgericht kan worden. Deze part I pleit voor een breed assortimer:! aan boeken en voor de nieuweb-| bliotheek een leeszaal en een bel heersvorm die de betrokkenhe-'l van de burgers zo maximaaj mogelijk maakt.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 8