I OP LEND GOED IN VAL VERZEKERINGEN DORPSKRANT lij IÈjÉ| LANDELIJKE RIJVERENIGING EN PONYCLUB DE EENDRACHTRUITERS" VIERT 40-jarig BESTAAN Benoemd tot NOTARIS 27 augustus 1986 is!!! HÉM !!!§§!!!l llllkll Assurantiekantoor "AKKOORD' Peter Hovens Schielandsingel 39 2761 XR Zevenhuizen TEL. 01802-1918 De Eendrachtruiters vormen een escorte voor het bruidspaar Vente ■Over die 40 jaar zou er wel een boek te schrijven zijn" lacht mevrouw Van der Pol. Mevrouw Dogterom valt Baarbij: "Misschien wel meer boeken." Zij beiden zouden het vast ook wel kunnen, echter de tijd ontbreekt hen. want ze houden zich menig uurtje bezig met de paardesport en in het bijzonder de landelijke rijvereni- fcing en ponyclub "De Eendrachtruiters". Eer willen ze zeker niet, liever hun naam niet in de krant, maar het |<an niet anders, want zij beiden, met op de achtergrond voorzitter Wim Dogterom, fungeren als 'herinnerings poek' bij het stilstaan van 40 jaar Eendrachtruiters. Door Jenny Crone en Michelle Dubois, tijdens het ge- pprekook aanwezig als leden van de jubileumcommissie, worden ze resp. tante Rie en tante Bep genoemd. Dok door de andere jeugdleden worden ze dat OPRICHTING Up initiatief van de Hollandsche Mij. van Landbouw, afd. Zevenhui len en de Jongerengroep ervan, Verd op 6 augustus 1946 de landelijke rijvereniging "De Een- ■irachtruiters" opgericht. Bij boer- lerij Paul. aan het Noordeinde 9, landen de ruiters hun stekkie: Iter was onder in de dijk een stuk land. dat uitermate geschikt was poor het oefenen in dressuur en jspringen. Mevr. Dogterom: "De lonlangs overleden Henk Paul en fijn vrouw Annie Paul-Ooms, ston jcen altijd voor ons klaar. Op de Joerderij "Ons Genoegen" voel- pn we ons thuis. Mevrouw Paul pad altijd belangstelling en de Ikoffie smaakte er goed. Ze had Ken open oor en een open huis." EERSTE BESTUUR Omdat er zo net na de oorlog nog hiet veel van tractors gebruik ge maakt werd, hadden vrijwel alle [akkerbouwers en eigenaren van jemengde bedrijven, wel één of peerdere paarden. De belangstel fnS voor de nieuwe ruitervereni- Sjng was groot. Er konden direct al drie achttallen gevormd wor- "eri Een bloeiende vereniging jmet een actief bestuur dat be- r'ond uit: voorzitter H.J. Paul (25 |aar voorzitter geweest), secretaris Dogterom (thans voorzitter) en I e leden: L Beuvery (dierenarts), Eindhoven, D. Bazen en Joh. e vereniging, die zich aansloot P) de kring Gouda, nam al snel I eel aan kringwedstrijden. Deze f en doorgaans in Alphen ad f')n of Benthuizen plaats. Deel nemers aan die kringconcoursen aren de toenmalige ruitervere- PSmgen de Borftse ruiters f Bode graven). Gouda vooruit', 'Gouwe- lters; Alphense ruiters' e.a HET VERVOER ^gingenjullie naar de wed- fjden toe? "Niet met veewa- PVoals thans gebeurt, maar Lf resseckarretjes" Mevr. Dog- om ziet het nog voor zich. 'Wim Lilt c0m en ^an Vente, Cor v.d. lrr|on Paul en nog vele an deren hadden een dresseerkarre- tje. Op twee wielen. Daarin zat je knie aan knie. Eén zorgde ervoor dat het paard dat de kar trok ge mend werd en de andere hield de twee achter de kar lopende paar den in bedwang." Dat moet best moeilijk geweest zijn tijdens zo'n lange rit van Zevenhuizen naar Alphen?! "Welnee, we hadden reuze schik onderweg. We staken altijd op bij V.d. Water in Wad- dinxveen. Daar kwamen dan ook demeisjes van Den Hollander, van Van Vliet en Jan Reijm uit Nieuwerkerk, zodat we met z'n al len daar vdndaan weer vertrok ken. Weet je wie een grote reis maakten: Nel Ruigrok en Ma Gij- senbergh. Die kwamen vanaf Bergschenhoek, van de Bergse Rechter rottekade. Gingen met het pontje van Janus Blom over de Rotte. Dat deden ze soms wel drie maal per week. Tweemaal met paard onder de man ophet paard en één keer met hun dres- seerkarretje voor deelname aan een wedstrijd." Alhoewel mevr. Dogterom niet bij de oprichting betrokken was, om dat ze toen in het ziekenhuis was, heeft ze de 40 jaren "Eendracht ruiters" intensief meebeleefd. Zij trouwde met de secretaris van de vereniging: Wim Dogterom. Niet alleen zij vormden een 'span', veel huwelijken kwamen tot stand door De Eendrachtruiters. Ze herinneren zich dat ze zeker wel een 20-tal bruiloften hebben meegemaakt Daarbij vormden De Eendrachtruiters voor het bruidspaar een escorte en een ere haag bij kerk of gemeentehuis. Er worden namen genoemd van Den Hollanders, Jan Vente, Nel Ruigrok, Ma Gijsenbergh, Corrie v.d. Dussen, Wim Sol, de laatste helemaal in Ouderkerk a.d. IJssel. Kors van Dorp, Sjaan v.d. Wel, Lany Eindhoven, Gré van Vliet en nog diverse andere namen. DE KAS SPEKKEN Om toch vooral maar draaiende te blijven, werd er door De Een drachtruiters veelvuldig naar bui ten getreden. Komische voorstel lingen gegeven b.v. in het West- broek-park in Scheveningen. Er worden foto's bijgehaald. Jenny Crone: "Kijk hier ziet u tante Rie en tante Bep in oude kleding als twee wandelende moeders met kinderwagens. Ze hebben lagen rokken aan met kantjes en lange onderbroeken. De clou ervan was dat ze al wandelend tegen elkaar botsten, achterover vielen met al die lagen rokken en dat daarna een paard over hen sprong." Mevr. V.d. Pol: "En het publiek maar lachen en applaudiseren. Daar deden we zo'n demonstratie voor de vakantiegangers in augus tus. Het leverde goed geld op." Mevr. Dogterom: "We gingen heel Nederland door. We hebben nog meegereden bij de intocht van Kon. Juliana bij de kroning in 1948 in Amsterdam en bij het 25- jarig huwelijksfeest hebben we een koets met bollen opgehaald. We deden mee aan een spel van Jacoba van Beieren in Gouda en waren present bij de viering van Leidens Ontzet op 3 oktober. VAKANTIE Elk jaar gingen De Eendrachtrui ters met elkaar een week op va kantie. De eerste keer in Ter- schuur bij Voorthuizen, het twee de jaar naar Wassenaar. Ook de paarden gingen mee in een vee wagen, want de vakantie werd met de paarden gehouden, die zorgden ter plaatse voor het ver voer en er werden allerlei activi teiten mee gehouden: wedstrij den in springen, cross country enz. Daarna werd 17 jaar achter een in Oud-Leusden een week gelogeerd. Thans is zo'n vakantie kamp met de paarden afgeschaft. Jenny: "Het risico dat er iets ge beurt is te groot. De paarden en pony's zijn een vermogen waard." PONYCLUB In 1956 werd er een ponyclub op gericht. Deze bleef onder de vleu gels van De Eendrachtruiters en in de vereniging zodat de toevoe ging bij de 'landelijk rijvereniging' "en ponyclub"De Eendrachtrui ters" werd. Het vaandel, op pony formaat, werd door enkele dames zelf vervaardigd. Vrijwel identiek aan dat van de 'groten' op welk vaandel aan de achterzijde ook het gemeentewapen van Zeven huizen werd geborduurd... De ponyruiters waren veelal kin deren van de volwassen ruiters: zij kregen de liefde voor de paarde sport met de paplepel ingegoten. Helaas nam die liefde wat af als zij aan huiswerk of een baan met avondstudie toe waren, zodat er in de loop van jaren heel wat af vielen. Tot hun 18e op de pony en dan naar het paard komt nog maar incidenteel voor....Bij de vol wassen ruiters nam het ledental ook af, vanwege de mechanisatie. Veel agrariërs deden hun paar den van hand omdat ze ze voor. het werk op het land niet meer no dig hadden. Gelukkig zijn er toch nog gebleven, niet alleen agrari ërs, maar ook particulieren. Een punt voor hen is echter de stalling van hun paard. Want De Een drachtruiters is eigenlijk geen ma nege, maar een vereniging. Vele jaren was de vereniging gehuis vest op de boerderij van de familie Dogterom op Dorpsstraat 1, maar door de opdrukkende nieuw bouw moest de oefenbak verhui zen naar de Tweemanspolder. Bij de boerderij van de familie van Dorp is een nieuwe mogelijkheid geschapen. Hier is ook geen stal ling van paarden, zodat alle rui ters zelf te paard of pony, naar de oefenbak moeten komen. Zelfs uit Oud Verlaat komt men te paard - als het mooi weer is - an ders met de veewagen. Diverse ja ren was "De Eendrachtruiters" een voltige-club rijk, die leuke de monstraties verzorgde. Helaas nam het aantal belangstellenden jongeren af, zodat deze nu ter ziele is. Door het afnemend aan tal leden (thans nog 20),maar ze ker ook vanwege de televisie, wordt er nog maar één jaarlijkse ruiteravond gehouden. Destijds waren het er drie achter elkaar, vanwege de enorme toeloop. De leden zorgden zelf voor cabaret en scketches. De laatste jaren komt er een toneelgroep, alhoe wel de pony-ruiters altijd nog wel iets leuks verzinnen. Die traden trouwens wel meer op, maar dan in het veld zoals met "De Wolf en 9e jaargang nummer 193 de zeven Geitjes". De wolf was Bram Voshol. Hij rijdt nog steeds. WEDSTRIJDEN EN LESSEN Onder leiding van Marian Dorre- steijn wordt er door de ruiters van de vereniging éénmaal per week lesgenomen aan de Tweemans polder. Mevr. V.d. Willik begeleidt de pony-ruiters. Jaarlijks worden er diverse kringwedstrijden en concoursen gehouden, waaraan De Eendrachruiters deelnemen. De eindwedstrijden vinden altijd plaats aan het eind van het zo merseizoen in september op het landgoed "De Treek" in Oud- Leusden. Hoewel het aantal le den wat terugloopt omdat Zeven huizen niet- in een paardenhoek ligt en er gevochten moet worden om de vereniging in stand te hou den, is men ten opzichte van de toekomst niet somber gestemd. Blijdschap dus bij dit feest KAMPIOENSKRING- CONCOURS Zaterdag 30 augustus zal er in Ze venhuizen, bij de boerderij van de fam. Van Dorp aan de Tweemans polder, een groot Kampioens- kringconcours worden gehouden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de ruitervereniging. We zijn er best mee in onze schik dat Van Dorp z'n veld voor dit doel beschikbaar stelt. De ver wachting is dat honderden naar Zevenhuizen komen, omdat de deelnemers uit gemeenten rond Zevenhuizen komen. Ook de ei gen inwoners verwachten we." al dus mevr. Dogterom. Op een rijtje: De Hesseruiters, de Nieuwkoopse ruiters, Hooge- waard, Borftse ruiters, Zienderui- ters, Zuidplasruiters, Bosgouwrqi- ters, Gouweruiters en Eendracht ruiters. In totaal zijn er 175 deel nemers" tellen Jenny en Michelle, die meehelpen bij de organistie. RECEPTIE HEDENAVOND, 28 AUGUS TUS wordt er in café De Roer domp aan de tweemanspolder een receptie gehouden. Men kan het bestuur tussen 20.00 en 22.00 uur feliciteren. Tevens wordt men in de gelegenheid ge steld oude foto's te bekijken, van gedenkwaardige momenten.... waarvan er in de afgelopen 40 jaar, vele zijn Mr. E.H. Jansen, wonende in Naaldwijk en werkzaam als candi- daat notaris aldaar, is per 1 janua ri 1987 benoemd tot notaris met standplaats Zevenhuizen... VIDEOTHEEK "DE WAAL" VHS - VCC - BETAM AX - Lia en Piet de Waal - Zuidkade 56 - Waddinxveen Tel. 01828-1 3671 - Geopend ma. t/m vrij. 13.00-21.00 uur, zat. 9.00-17.00 uur. Nu ook verhuur videorecorders! Onafhankelijk informatieblad voor alle inwoners van Zevenhuizen, Oud Verlaat en Moerkapelle. Ver schijnt éénmaal per week in een oplage van 3.500 exemplaren. REDAKTIEADRES: Drukkerij Elgersma, Dorpsstraat 62a, Zeven huizen, tel. 01802-2289 en Noord einde 17, Zevenhuizen, tel. 01802- 1653. De redaktie van de Dorpskrant stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de in elke krant geplaat ste advertenties. Bovendien be houdt zij zich het recht voorom zon der opgave van reden, advertenties voor publikatie in de dorpskrant te weigeren

Dorpskrant | 1986 | | pagina 1