Afscheid van ds. Harteman H.J. ESHUIS 33 GEBR. VENTE I 5 halen 4 betalen BROOD- en BANKETBAKKERIJ Vertrek i OPENBARE VERKOPING ZEVENHUIZEN ZH ex. art. 1223 BW AUTOMOBIELBEDRIJF AMANDELBROODJES "We zijn best wat weemoedig gestemd nu we bezig zijn aan de afscheids- ronde in Moerkapelle. Vooral het persoonlijk afscheid bij de bejaarden en zieken thuis geeft me ergens een verdrietig gevoel, omdat ik sommi gen misschien nooit meer zal ontmoeten" zegt de scheidende Hervorm de predikant van Moerkapelle. Zes en een half jaar geleden, op 2 juli 1980, kwam ds. J. Harteman op 30-jarige leeftijd naar Moerkapelle. Hij kwam als candidaat, samen met zijn vrouw Trudy met wie hij een week eerder, op 26 juni, in de echt was verbonden. Bij de huwelijksvoltrekking en kerkelijke inzegening in de Hervormde kerk van Woerden was Moerkapelle goed vertegenwoordigd. Op de re ceptie werd het bruidspaar toegezongen door het Moerkapelse bejaar denkoor, terwijl er ook een gedicht werd voorgedragen. Dat en nog veel meer horen we tijdens een bezoek aan de pasto rie aan het Klaverkamp 4. Zoals inmiddels iedereen al ver nomen heeft in Moerkapelle, ver trekt de Hervormde predikant met zijn gezin naar Wijk bij Heus- den omdat hij een beroep van de hervormde gemeente aldaar, die 2500 zielen telt, heeft aangeno men. Op 27 januari a.s. verhuist het gezin, nadat twee dagen eer der, op 25 januari om 14.30 uur, een afscheidsdienst in de Hervor mde kerk van Moerkapelle is ge houden. Op woensdag 11 februari hoopt ds. Harteman tijdens een speciale dienst, door ds. C.A. v.d. Sluijs uit Veenendaal, als predikant van de Hervormde gemeente te Wijk bij Heusden, bevestigd te worden. In de avonddienst die om 19.30 uur begint, hoopt hij zijn intrede te doen... Uit roeping predikant Jan Harteman werd op 11 okto ber 1948 in Veenendaal geboren en groeide er ook op. Na de lagere school ging hij naar de MULO en later de MEAO. In de derde klas kreeg de begeerte, die hij aanvan kelijk als 14-jarige ook al had, de overhand en sprak hij erover om predikant te worden. "Ik was al in geschreven voor de HEAO, een studierichting die dat jaar voor het eerst in Arnhem begon, maar voel de dat ik toch de theologische richting op moest. Bijna iedereen met wie ik erover sprak reageerde negatief, zelfs de directeur van m'n school. Die werd zelfs een beetje boos op me. Gelukkig stond m'n moeder altijd biddend achter en naast me...zodat ik haar steun had. Jammer dat ze het niet heeft mogen meemaken dat ik ook inderdaad predikant ben ge worden. In m'n eerste studiejaar is ze overleden... Dus ging ik op m'n 17e jaar naar de vierde klas van het christelijk Lyceum in Veenendaal. Een stap je terug. Daarna heb ik twee jaar op de universiteit in Utrecht, Grieks en latijn gestudeerd, eer ik aan de studie theologie van vier jaar, met nog een vijfde jaar er achteraan voor toerusting, einde lijk candidaat was. Beroepbaar stellen wilde ik me nog niet, want ik wilde nog verder studeren aan m'n doctoraal studie. Want ik wist dat, als ik eenmaal een eigen ge meente zou hebben, er van studie weinig meer terecht kwam...Ten minste, een studie voor jezelf. Als predikant moet je uiteraard wel goede studie maken van je preek. In Waarder ben ik twee jaar hulp in het pastoraat geweest vlakbij de plaats waar m'n vrouw van daan komt." Mevrouw Harteman-Langerak vertelt dat ze uit Nieuwerbrug komt. Haar echtgenoot vult aan dat ze elkaar in het buitenland ontmoet hebben, maar over het hoe en waarom vertelt hij liever niet. "Nog even terug naar uw docto raal studie, welk onderwerp heeft u voor uw scriptie?" Lachend: "O, maar weinigen weten iets van hem af hoor. Ik maar een scriptie over een predikant uit de acht tiende eeuw: ds. Van der Groe. Hij wordt vergeleken met Calvijn." NAAR MOERKAPELLE In 1980 stelde Jan Harteman zich beroepbaar en werden er door vier Hervormde gemeenten be roepen op hem uitgebracht. "Ge- nemuiden, bij Kampen, had me al twee maanden ervóór benaderd en we hebben ook steeds sterk een band met deze gemeente ge voeld. Driessum en Goudswaard vielen snel af, maar dat het uit eindelijk Moerkapelle zou wor den, hadden we zelf niet gedacht. De ontvangst, tijdens m'n beroep, was in Moerkapelle erg hartelijk, maar op welke wijze zo'n gemeen te op je hart gebonden wordt is ei genlijk een geheim tussen God en jezelf. Fijn dat je er daarna in be vestigd wordt dat deze gemeente een goede keus is geweest." Dus het is echt een roeping geweest net zoals uw ambt? "Als je ergens een roeping voor hebt. God geeft je die gave, moet je er aan gehoorzamen. M'n moe der zei destijds toen ik zeker wist dat ik dominee wilde worden: 'Ik wil graag dat je ht Woord zuiver predikt, anders moetje maar geen predikant worden' Daarin heb ik een goede leermeester gehad aan ds. A. Vroegindeweij, waarmee ik opgegroeid ben. Hij stond maar liefst 28 jaar in Veenendaal en ik zat vele jaren onder z'n gehoor." Heeft u een zelfde manier van preken? "Dat wil ik niet zeggen. Ik heb wel ontzettend veel van hem geleerd. Ik ben nog enige jaren ouderling geweest in Vee nendaal. Ook dat heb ik als een roeping beschouwd. Ik heb het voor God neergelegd. Eigenlijk vond ik dat wat vreemd, om als 23-jarige al in het ambt bevestigd te worden. Ik had van tevoren er ook niets van geweten als er niet een klein lekje in de kerkeraad had gezeten. Via een familielid hoorde ik dat ik op een dubbeltal stond en de volgende zondagmor gen afgekondigd zou worden. Ik kon dit ambt naast m'n studie aan, omdat ik nog niet getrouwd was. Het zou niet mogelijk geweest zijn voor me om het naast m'n studie en een gezin te doen. Na mijn zijn diverse theologie-studenten el ders ambtsdragers geworden. Grote bewondering heb ik hier ter plaatse in z'n algemeenheid voor het vrijwilligerswerk en met name de ambtsdragers. Hervormd Moerkapelle is eigenlijk bevoor recht met z'n kerkeraad. Iedere winter wordt elke wijk bezocht. En dat door veel mannen die een eigen bedrijf hebben en vroeg op moeten. Ik heb ook veel geleerd van het ouderlingenambt. Er ge beurde veel in die tijd in Vee nendaal." MOERKAPELLE En toen Moerkapelle....Kostte het inburgeren jullie moeite? 't Viel wel mee hoor" lacht mevr. Harteman. "We zijn gelijk al goed opgevangen en hebben de Jeugd week bezocht. Elk jaar, aan het eind van de zomervakantie zijn wij hier nog steeds bij betrokken. Toen was het een eerste kennis making. Geweldig vonden we het." Ze vertelt dat haar man de opening met de leiding verzorgde op de maandagmorgen en de sluiting met de jongeren na de strandwandeling op vrijdagavond Thans is dat in combinatie met de predikant van de gereformeerde Gemeente omdat ook dit kerkge nootschap meedoet in de organi satie van de Jeugdweek. "Ik was hier net of er wal al een begrafe nis" herinnert zich ds. Harteman. "Maar we gingen al gauw bij be jaarden op bezoek, ouders die een kind hadden gekregen. Zie kenhuisbezoek doe ik meestal al leen." Z'n vrouw vult aan: "Ook andere bezoekjes tegenwoordig, want Johanneke, onze jongste dochter van anderhalf jaar, wil graag tafelkleden van de tafel trek ken en op onderzoek uit bij an deren. Nee, overdag kan ik niet meer op pad. Dat kon eigenlijk al niet meer zo vanaf de loopperio de van Reinike. Ze is vandaag voor het eerst naar de kleuter school. Nog even wennen op school en fijn nog even hier" lacht ze. Toch is zij ook actief in de ge meente. Zo is ze o.m. tweede pre sidente van de vrouwenvereni ging en commissielid voor de ou- derenmiddagen. Vaak vergezelt ze ook haarman 's avonds en re gelt dan oppas. "Ja de avonden. Ik ben eigenlijk geen avond thuis. Veel mensen denken dat een do minee alleen op zondag werkt, maar ze vergeten dat hij ook nog catechisaties heeft, vergaderin gen en bezoeken aflegt bij doop- ouders en andere echtparen waar van de man meestal overdag afwe zig is. Nou, dan jeb je de hele dag nog, zullen er zeggen, maar een dag is snel voorbij. Ik maak elke week een programma. Niet altijd kan ik dat afmaken, maar je moet dat doen, omdat je anders in de knel komt met allerlei dingen. Het belangrijkste vind ik - gelukkig ook m'n kerkeraad - een goede prediking. Het vergt best de nodi ge studie om een preek te maken. Meestal preek je tweemaal op een zondag, dus worden dat er twee. De zondagavondprediking is een leerpreek, bij voorkeur met de Ca techismus erbij. Ik vind dat de ge meente niet alleen moet horen, maar ook moet leren. Meestal volg ik het kerkelijk jaar. Ik hou van vervolgstof. Dan heb je altijd een richtlijn. Ik sta voor heel de bijbel te laten spreken. Naast de studie voor de predi king, zijn er de vergaderingen van de ring en de classis, overdags en 's avonds. Dan de bezoeken in het ziekenhuis, bejaarden, trouwerij en, begrafenissen, telefoontjes... (bovendien is hij nog voorzitter van de mannenvereniging). Het liefste ging ik altijd bij zieken en aan huis gebondenen op bezoek. Natuurlijk bezoek ik ook wel re cepties, maar met hen die lijden kan ik zo'n verbondenheid voe len." Als u van iemand afscheid moet nemen, kost u dat moei te? "Jazeker, maar ik wil het niet emotioneel maken. Het moet waardig blijven. De emoties ver werk ik thuis op m'n studeerka mer. Toch kan ik meestal slapen, dat moet ook, want geestelijk kun je erg vermoeid raken." We praten nog wat na over vriend schappen: "erg moeilijk voor een dominees-gezin, omdat we de he le gemeente dienen. We hebben ook veel familie bij te houden die buiten Moerkapelle woont, maar we hebben vriendschappen een beetje vermeden. We hebben wel hele goede contacten. Trouwens voor vriendschappelijke verhou dingen en bij elkaar op visite gaan zouden we ook geen tijd hebben. Meestal blijkt het pas of je vrien den in een plaats hebt, als je weg bent." En tenslotte: Hebben jullie het een fijne tijd gevonden in Moerkapelle? "Jazeker. We zijn ontzettend hartelijk bejegend. On ze verjaardagen en die van de kinderen, die allebei hier geboren zijn, worden bedacht. We ontmoe ten verder ook veel hartelijkheid en vertrouwen. Dat beschaam je niet want er is een ambtsgeheim en dat weten de mensen. Men heeft ons altijd vriendelijk tege moet getreden, ook als men het niet met me eens was. Er werd weieens gezegd door mensen die niet in de kerk kwamen 'o, die zware dominee'. Kwam je daar dan op bezoek, dan kregen ze een ander beeld van me. Dat vond ik trouwens altijd erg fijn in Moerka pelle. Ook mensen die buiten de kerk staan, laten je binnen en wil len met je over het geloof praten. Vaak beginnen ze er al over, voor dat ik erover begin. En weet je van mensen dat ze je nogal kritisch be naderen en je ontmoet ze per soonlijk, dan blijken ze na een ge sprek toch op andere gedachten te komen. Nee, we zullen zeker met blijd schap en een beetje weemoed aan de gelukkige Moerkapelse ja ren terugdenken. We hopen dat Hervormd Moerkapelle ook spoe dig een fijne predikant mag vin den." Notaris Mr. E.H. Jansen te Zevenhuizen ZH, zal op woens dag 14 januari 1987 bij INZET en op woensdag 21 januari 1987 bij AFSLAG, telkens om 11 uur v.m. in "Het Wapen van Moerkapelle" te Moerkapelle, Moerkapelse Zijde 12, publiek verkopen Het woonhuis met ondergrond, erf, tuin en garage te Zeven huizen ZH, Noordeinde 16 (gelegen nabij de dorpskern van Moerkapelle), kadastraal bekend gemeente Zevenhuizen ZH, sektie F nummer 195, groot 3 aren en 66 centiaren; Aanvaarding: na de betaling van de koopsom; Koper kan ontruiming bewerkstellingen krachtens de grosse van de akte van veiling; Betaling: uiterlijk 20 februari 1987. De koper dient op eerste verzoek inlichtingen te verstrek ken omtrent zijn financiële gegoedheid. Gegadigden wordt aangeraden omtrent bestemmings plannen) en zelfbewoning zich vooraf in verbinging te stellen met de gemeente Zevenhuizen. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris, Dorpsstraat 100 te Zevenhuizen, telefoon 01802-1611 In- en verkoop van uitsluitend 2 C.V., Diane, Visa, GS en CX. Gebruikte onderdelen Spuit- en plaatwerk VIietkade 17a - Zevenhuizen (Z-H) - Tel. 010-550456 Dorpsstraat 34 - Moerkapelle bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood a.s. vrijdag en zaterdag:

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6