\CRHCY VERLOOP L4 SIERVISHANDEL UITSLAGEN van de trekkingen van de aktie van de Middenstandsvereniging Zevenhuizen Energiebesparing in "De Zevenster" BOUW- EN HANDELSBEDRIJF Lange Zijde 4 2761 AV Zevenhuizen (ZH) Tel. 01802-1055 b.g.g. Tel. 01820-30350 Levering en montage van: - DEUREN - KOZIJNEN - DAKKAPELLEN in hardhout, aluminium en kunststof. het adres voor uw aquariumhobby LEKTUUR BENODIGDHEDEN AQUARIA, KASTEN EN TAFELS (O VOOR KLEIN EN GROOT 2 (O 3 NOORDEIN DE 349 - BOSKOOP TELEFOON 01727-5569 VRIJDAG KOOPAVOND! TREKKING ST. NICOLAAS-AKTIE f 125,-: TREKKING KERSTAKTIE: Cursus Natuurgids Op de laatste ochtend van het oude jaar praten we met directrice mevrouw Staal en administrateurThomassen ook over de energiebespa rende maatregelen die in het Zevenhuizense bejaardentehuis "De Ze venster" getroffen zijn. De heer Thomassen: "De plannen dateren al van 1984 en zouden moeten gerealiseerd op een tijd stip dat de c.v.-installatie aan ver vanging toe was. Inmiddels is dat gebeurd en is er een totaal nieuwe installatie van verwarming, electri citeit en warm water geplaatst. Vorenstaande houdt in: twee zui nige H.R. kete^ (rendement is 90- 95%), twee nieuwe boilers (a 500 liter) en een zgn. Totem-installa tie voor het zelf maken van elec- trische stroom. Wat is een totem-installatie? Een Totem (Total energie modu le) is een sport kleine automotor van Fiat met een cylinderinhoud van 903 cc. Die motor draait niet op benzine of dieselolie maar op gewoon goedkoop aardgas dat ook voor de verwarming wordt gebruikt. Deze motor drijft een generator aan die 15 kilowatt stroom levert. Een generator is ei genlijk een grote dynamo zoals op de fiets. De koelradiateur van de motor en de generator zijn aangesloten op de cv-installatie en de warmwater boilers van het bejaardenhuis. Waarom is zelf stroom maken hier nu goedkoper dan gewo ne stroom van het energiebe drijf Rijnland? Dat zit zo. Van de energie die nodig is om stroom in een electriciteitscentrale op te wekken gaat meestal tweederde deel verloren in de vorm van warm koelwater dat vrijkomt van de generatoren en de stoomtur bines. Die energie wordt gewoon in de vorm van niet bruikbare af valwarmte in een rivier of in zee, dus in ons milieu, geloosd. Dat is dus tweederde deel verloren ener gie. Bij een Totem, zoals in De Ze venster, wordt die koelwarmte- energie echter weer nuttig ge bruikt voor de verwarming van het huis en de warmwaterboilers. Door deze warmte zullen de ver warmingsketels minder vaak be hoeven te branden. Hier dus geen tweederde verloren energie en geen afvalwarmte in het milieu maar bijna 100% benutting van de brandstof. De totem werkt volautomatisch. Als er in het bejaardentehuis meer electrische stroom nodig is dan de totem levert, dan wordt de tekortkomende stroom vanzelf via de meterkast bijgeleverd. En ook als de totem te weinig warm te levert voor de verwarming of de boilers, dan worden automatisch een of twee verwarmingsketels, afhankelijk van het weer buiten, bijgeschakeld. In het begin waren we bang dat de totem te veel geluidsoverlast zou geven. Maar door wat extra ge- luidsisolerende maatregelen te nemen is de geluidshinder nage noeg nihil" aldus de heer Tho massen. "We hebben nu in een maand de energiebesparing al ge merkt. Het stroomverbruik is de helft minder dan vorig jaar in de zelfde maand. We verwachten dat het electriciteitsverbruik zo'n 40% lager blijft. De totem moet zichzelf terugverdienen. Er is niet alleen electriciteit bespaard maar ook veel gas. Ondanks dat er extra gas nodig was om electrische stroom te maken is in de afgelopen maand november het gasverbruik de helft lager geweest dan in de zelfde maand van het vorig jaar. Nu is het wel zo dat dit jaar novem ber zachter was maar als we daar rekening mee houden dan was er toch nog 35% minder gasverbruik Dat mindere verbruik komt in hoofdzaak door de twee nieuwe energiezuinige HR-(hoog rende ment) verwarmingsketels. "Bovendien hebben alle bewo ners in hun kamer nu op de ver warming een thermostaatknop, zodat men de kamertemperatuur zelf kan regelen." vertelt mevr. Staal. SNUFFELAAR Verder is er in de recreatiezaal een 'snuffel' apparaat geïnstal leerd die de luchtverversing auto matisch inschakelt als het er te be nauwd of te rokerinq wordt. Als er weer genoeg verse Tucht is wordt de ventilatie weer automatisch uit geschakeld. Er behoeft dus nooit meer iemand op de ventilator te letten. LAATSTE FASE In de laatste fase van het energie besparingsplan worden de oude lampen vervangen door energie zuinige lampen. De heer Thomas sen vertelt dat die energiebespa rende maatregelen het gevolg zijn van tal van besprekingen, waarbij de deskundigheid van Martin Dui- neveld onmisbaar is gebleken. Hij deed dit niet als medewerker van de Dienst Gemeentewerken, waarbij hij werkzaam is,d och als onafhankelijke. Van zijn kennis op het gebied van de energie is dankbaar gebruik gemaakt. Hij adviseerde het bestuur van de stichting bejaardenhuisvesting 'schakeT een adviesbureau in om een gedegen plan op tafel te krij gen'. Dat gebeurde via de SVEN (Stichting voorlichting energiebe sparing Nederland). Deze stich ting verleent ook subsidie op de planuitwerking. In samenspraak met deze organisatie is er door Verhoeven, Raadgevend Ingeni eurs B.V. te Amersfoort een plan opgesteld waarvan het rapport op 14-8-1984 op tafel kwam. Op ba sis van dit rapport is subsidie aan gevraagd bij het ministerie van VROM. Men wilde gebruik maken van twee regelingen, nl. beschik king geldelijke steun warmte-iso- latie aan bestaande woningen (kamers); 2. Beschikking geldelij ke steun beperking energiever bruik in de non-profit sector (VROM is volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer). De uitvoering van de plannen is gerealiseerd door G.T.I. uit Rot terdam die ook de vorige -15 jaar functionerende - verwarmingsin stallatie plaatste. Dit bedrijf heeft Totem weer onderbesteed aan een hierin gespecialiseerd bedrijf. In onze showroom een mooie collectie Ook verzorgen wij plaatsing, inrichting en jjj onderhoud. Z H. de Graaff-v. Dijkhuizen, Swanlaweg 6. I 75,: J. Scheffers, Akkerstraat 23 t 50,-: - S. Mes, Akkerstraat 12 - A.W.Th, de Lange, Tweemanspolder 3 - A. Hertog, Goudsbloemstraat 6 - R. Wiltenburg, Lange Zijde 48. f 25,- - E. Versprille, Raadhuishof 18 - C. Gravesteijn, B.KIinkhamerweg 60 - J. Kooij-Roelofs, Boslaan 33 - J.J. Markus, Kratonlaan 69 - J. v. Bergen, Bredeweg 94 - E. Rietveld, De Esdoorn 32 - J. Vermulm, Boslaan 54 - L.J. Stolk, Goudsbloemstraat 25 f 10,- - Verbeeke, Wielewaal 8 - M. v.d. Torre, Hennipdreef 11 - R. Wiltenburg, Lange Zijde 48 - Schaaf, Raadhuishof 10 - M. van Trigt-v. Nieuwerkerk, Burg. Boerstraat 3 - J. Stofberg, Rottekade 49 - C. Vente-Treffers, Rozenstraat 71 - R.E. Krijgsman, Kruisweg 10, Bleiswijk - P. v. Vliet, Boslaan 15 - W.A. Ista, Wilgenlaan 1 - H. Merbis, Schoolstraat 37 - D. Scheepers, Hazeveld 37 - J.G. Stigter, Het Hogeland 17 - P.J. Rubeling, De Esdoorn 2 - W. Lindhout, Rozenstraat 59 - A. Brouwer, Het Hogeland 28 - M. Roeleveld, De Wielewaal 55 - M. Reijm, 2e Tochtweg 145, Nieuwerk a.d. IJssel - H. Stofberg, Weth. Kreftlaan 9 - W. Eikelenboom, Goudsbloemstr. 27. f 5,- - Mevr. P.M. Hol-Markus, Weth. Kreftl 4 - H. v. Vuuren, Nrd. Dwarsweg 94a - Mevr. G. v. Eijk, Burg. Boerstr. 23 - De Wit, Het Hogeland 9 - P. v. Elswijk, Rottekade 1 - J. v. Bergen, Bredeweg 94 - B. Jansen, Asterstraat 23 - S.G. Hordijk-v.d. Berg, Rozenstr. 36 - J. Jager, Boslaan 7 - J.G. Stigter, Het Hogeland 17 - R. v.d. Ploeg, Dahliastraat 38 - D. Vermaat, Noordeinde 27 - Zwijgers, Burg. Boerstraat 1a - Lekkerkerk, Zuideinde 26 - M. Dullaart, Korte Zijde 17 - Kegel, Boslaan 53 - Hofsteden, Goudsbloemstraat 28 - H. Speksnijder, Asterstraat 28 - v. Rijs, Leliestraat 18 - G. Kors, Lange Zijde 31 - C. Lekkerkerk, Zuideinde 31c - C. Elzinga-De Jong, Boslaan 30 - E. v. Dongen, Boslaan 34 - H. v. Buijtene, Soestburg, 5 Pijnacker - Fam, v. Reeuwijk, Weth, Kreftl. 18 - M. Bot-De Jong, Lange Zijde 40 - J. v.d. Voorden, Weth Kreftl. 3 - Mevr. A. v. Stijn, Boslaan 11 - G.W. Vuijk, Akkerstraat 21 - R. v.d. Kooij, Middelweg 4a - A. v.d. Knaap, Rozenstraat 2 - Fam. K. v. Dieren, De Patrijs 8 - J. SLeeuwenhoek, B.K. weg 8 - T. Lammerts, Wilgenlaan 24 - C. Elzinga, Boslaan 30 - D. Le Jour, Jhr. v.d. Weistraat 68, Moerkapelle - Mevr. Sleeuwenhoek, Noordeinde 7 - D. Bazen, B.K.-weg 76 - K.C. Gravesteijn, De Meerkoet 9 - M.G. Voskuilen, B.K.-weg 46 f 125,- M. v.d. Broek, Raadhuishof 30 f 75,- Mevr. de Vogel, De Esdoorn 36 f 50,- - Mw. I. Joustra, Lange Zijde 60 - J.A.C. Rip, Bredeweg 134 - Mevr. Schmidt, B.K.-weg 5 - v. Wensem, B.K.-weg 27 f 25,- - Jeanette Potuyt, De Lente 54 - J. Vroegop, Knibbelweg 40 - Marvin Clazing, Boslaan 56 - Boevee, De Patrijs 17 - v. Wensveen, De Fazant 31 - Vanuschka Rosalis, Hogeland - Bo Walter, Weth. Kreftlaan 31 - S. Kouwenhoven, B.K.-weg 59 t 10,- - Stekelenburg, Boslaan 51 - J.G. Stigter, Het Hogeland 17 - P. Adegeest, Wilgenlaan 43 - Vos, Knibbelweg 10 - R. Hooijmakers, De Wielewaal 37 - J. Slobbe, Akkerstraat 17 - J. Boerop, Asterstraat 24 - De Jong, leliestraat 4 - Duson, Tweemanspolder 5 - G. den Toom, 1e Tochtweg 41a - E. Hofsteden, Goudsbloemstraat 28 - J. v.d. Broek, De Lente 30 - P. v.d. Broek-Allemanskinders, Eendrachtsweg 28 - G. metselaar-v. Vliet, Nrd. Dwarsw. 14 - M. Clazing-Voshol, Bierhoogtweg 5 - P. Boeve, Begoniaplein 3 - E. Radder, Het Hogeland 43 - Brok, De Fuut 10 - P. de Groot, Korenstraat 8 - R. Sloof. Het Hogeland 29 f 5,- - Fam. C. v. Zessen, Leliestraat 6 - R. v. Steenhoven, Tweemanspolder 12 - P.J. Schurink, Knibbelweg 35 - C.J. 't Gilde, 2e Tochtweg 93 Nieuwerkerk a.d. IJssel - T. Alberts, B.K.-weg 37a - Mevr. G. v. Eijk, Burg. Boerstr. 23 - Van Harten, Hazeveld 1 - M.C. van Schie, Knibbelweg 46 - R. Wiltenburg, Lange Zijde 48 - W. Kooyman, B.K.-weg 29 - Annemiek Tas, Knibbelweg 60 - A.A. Spekman, De Grutto 1 - Fam. Fermont, Asterstraat 19 - A.J. Bernaards. Noordeinde 19 - C. Vente-Treffers, Rozenstraat 71 - W.E. Kuyvenhoven, Nrd. Dwarsweg 7 - De Jong, Leliestraat 4 - N.H. de Hoog, Bredeweg 142 - M. v.d. Lelij, De Wielewaal 30 - S. Hertog, Julianastraat 54 Moerkapelle - A. Visser, Rozenstraat 35a - G. Hol, Rozenstraat 35 - G.A. Visser, Raadhuishof 24 - J.G. Stigter, Het Hogeland 17 - H. v. Vliet, Rozenstraat 49 - R. v.d. Heiden, Dorpsstraat 78a - Mevr. PM Hol-Markus, Weth, Kreftl. 4 - V. Stralen, Wielewaal 10 - C. v. Leeuwe, Weideplantsoen 15 - J. Wilschut. Wilgenlaan 39 - Loes vd Wel, Molenweg 1 - A.M. Poulissen, De Kievit 12 - D.A. Braber, Lange Zijde 25 - D.R. de Graaft, Akkerstraat 1 - M.H. Jongeneel-v. Leeuwen, West ringdijk 37, Nwk a.d. IJ. - C.P. Hak, Boslaan 52 - M.C. Heijboer, Nrd. Dwarsweg 62 - H.J. de Jong, Asterstraat 14 - W. Scheffers, Lange Zijde 12 - Mevr. Pols, Oosterstraat 47, Krimpen a.d. IJssel. Het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.V.N.), afd. Zoe termeer, start binnenkort met een 'Cursus Natuurgids'. De cursus staat open voor iedereen die be langstelling heeft voor de natuur en het milieu. Het doel van de cursus is om met de opgedane kennis en vaardig heden anderen te interesseren en bewuster te maken voor hun om geving. De min. leeftijd voor deel name is 18 jaar. De cursus begint op 24 febr. en loopt door t/m het voorjaar van 1988. In een twintigtal lessen en ca. tien excursies komen alle sei zoenen aan bod. De lesavonden (20.00-22.00 uur) zijn steeds op dinsdag en worden gegeven in de basisschool "Het Schrijverke" te Zoetermeer. De excursies zijn steeds op ver schillende locaties in en rondom Zoetermeer, ook in de weekends en ook op zomeravonden. Voor aanvullende informatie en aanmelding kan men te recht bij: Marian Poorter. Weide- plantsoen 21, Zevenhuizen, tel. 01802-2327.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8