MODESHOW NMS C. KOREN VOOR BEGRAFENISSEN A. VEERMAN Ere-medaille in zilver Een dankwoord voor de Kleding- inzameling voor Zuid-Afrika êiïaA/iton Kunstjes op de lange latten? Wandelen in de kou? Ga gerust uw gang, uw spaargeld ligt er bij ons warmpjes bij. In het hoofd- en bij kantoor van de Rabo- bank:T entoonstel- ling van unieke munten Op MAANDAG 23 maart 1987 organiseert in Hotel "Vos" - Dorpsstraat 60 te Zevenhuizen een Gemeenteraad Moerkapelle ORIËNTATIE VERLICHTING Discrete en keurige verzorging Dorpsstraat 200 2761 AJ ZEVENHUIZEN TEL. 01802-1866 Specialisten in Sparen. Trouwe dienst werd vorige week dinsdag beloond met een ere medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. it/vn? i t?riïi.7.Ühe onderscheiding kreeg Nieuwerkerker JAN VAN LEEUWEN opgespeld door Zevenhuizens burgemeester A.H van Gent, tijdens een bijeenkomst bij het aannemingsbe- drijf Arend P. v.d. Knaap aan de Groeneweg. Bij dit bedrijf, nu de derde genera tie, is de heer Van Leeuwen 40 jaar werkzaam. Van zijn werkge ver ontving hij de draagmedaille en een driedaagse reis naar Zwe den voor twee personen. Zijn vrouw vergeaelt hem op deze reis. Zij was ook bij de feestelijkheden aanwezig, evenals de acht kinde ren van het echtpaar. Na het offi ciële gedeelte van de dag, volgde nog een verrassing, want Arend P. v.d. Knaap liet voor het verdere ge deelte van de dag de deuren van zijn bedrijf gesloten. Alle mede werkers en hun echtgenotes, een gezelschap van 40 personen, stap ten in een gereedstaande bus die richting Brummen reed. Hier werd bij "De Vinkenweide" een speelgoedmuseum bezocht en de tong gestreeld met verrukkelijke gerechten. IN DE WERKPLAATS De dag na de feestelijkheden tref fen we de jubilaris gewoon weer in zijn werktenue in de werkplaats. "Ik heb de groei van het bedrijf meegemaakt. Eerst werkte ik als 15-jarige, direct van ambacht school, met opa Arend v.d. Knaap en nog een medewerker. Nu zijn er 12 medewerkers in het bedrijf. M'n eerste baas, de opa van m'n huidige, heette ook Arend. Des tijds richtte V.d. Knaap zich hele maal op de kassenbouw. Nu is dat niet meer het geval, alleen woning bouw en zo." De heer Van Leeu wen zou wel een boek kunnen schrijven zoveel hij meegemaakt heeft, ook bij klanten. Hij doet dat natuurlijk niet, maar alles zit wel opgeslagen in z'n hoofd. Hij ver telt ook een paar leuke voorvallen die een naast familielid van schrijf ster dezes betreffen. "Was het echt een goeie ouwe tijd^ of lijkt het alleen maar zo?" "Kijk ik was altijd onder de mensen en tijd kostte niet zoveel geld als thans. Men had tijd voor een grapje, een spelletje, nu moet iedere minuut economisch be steed worden, alles is veel efficiën ter." Betreuren doet Van Leeu wen het echter niet dat hij al een jaar of vijf binnen in de fabrieks hal werkzaam is. Hij - timmerman in hart en nieren - zorgt ervoor dat al het houtwerk voor huizen en schuren, o.a. kozijnen, machinaal bewerkt en verwerkt, gebruiks klaar is. Blijdschap bij de kleurlingen: de Tswana's in Zuid Afrika om de Hollandse kelding die voornamelijk door Moerkapelse vrouwen werd afgestaan. Dankbaarheid van het echtpaar Bac, dat zich bijzonder inzet voor de bevolking en de zieken van het Geluk- span hospitaal in Transvaal. In een brief, vergezeld met foto's op stencilpapier afgedrukt, werd verteld op welke wijze de kleding en de gebreide dekentjes zijn verdeeld. De brief kregen we van mevr. A. v.d. Spek-Hofman, van de Herenweg, maar omdat we de toedracht niet helemaal begrepen informeerden we naar het hoe en wat Dochter en schoonzoon Mevrouw V.d. Spek hield in Moer- kapelle een kledingsinzameling- actie. Dagen is ze met het sorteren en inpakken bezig geweest. Daar na is het totaal in een kist van 20 m3 verpakt en verzonden via een kerkelijke organisatie in Zuid-Afri ka, naar het Gelukspan hospitaal. Het verzenden van zo'n vracht is erg duur en zou niet door één per soon te bekostigen zijn. Veel Moerkapellenaren hadden kleding beschikbaar gesteld, had den gebreid en niet gaven niet trek. Langdurig zieke kinderen vervelen zich erg en speelgoed is een ongekende luxe, maar was ook erg nodig. Men is er erg blij mee. Kleding en speelgoed dus, maar is kleding in dat warme land wel zo nodig? Mevr. V.d. Spek: "Dat is wel zo; overdag, maar 's avonds en 's nachts is het erg koud en de huis jes en hutten van de negerbevol king aldaar worden nooit ver warmd. Men hult zich nu 's nachts in de warme kleding en kan warm blijven. Toen er nog geen hulp uit Nederland kwam, stierven er veel baby's. Ook in het ziekenhuis was er gebrek aan dekentjes. Hoe wist u dat daar zo'n ge brek aan was in dat district? "Wel m'n schoonzoon, Martien Bac, ook uit Moerkapelle afkoms tig, is daar geneesheer-directeur. Acht jaar geleden ging hij er sa men met m'n dochter naar toe. Hij is eigenlijk gewoon huisarts, maar was daar in het begin als enige arts. Nu zijn er acht artsen. Het ziekenhuis telt 1100 bedden. Het heeft een lange gang van 500 me ter. Er zijn tal van afdelingen. Er is daar nog veel T.B.C.. M'n dochter en haar man wonen daar met hun vier jongens in een gebied met zwarte bevolking. Niet alleen wordt er in het hospitaal gewerkt, ook in de buitenklinieken. Dit is eigenlijk een regionaal hospitaal. Woord en Daad verleent financië le hulp, het hospitaal wordt door de staat bekostigd. M'n dochter leert de vrouwen naaien. Er zijn b.v. al acht naaimachines uit Ne derland heengegaan. Het is een soort arbeidstherapie. De bevol king is er erg arm. Verder doen ze ook evangelisatiewerk, vertonen evangelische films enz." aldus mevr. V.d. Spek. Dat 'enz.' willen we ook best eens horen. Daar is een kans op, want het echtpaar Bac-v.d. Spek is voornemens de ze zomer met verlof naar Neder land te komen. We hopen dat ze voor de Dorpskrant en speciaal voor de vele Moerkapelse beken den, iets over hun werk en leven in Zuid-Afrika willen vertellen. Maandag 16 (beide kantoren op die dag slechts geopend tot 12.00 uur), dinsdag 17 en woensdag 18 maart a.s. is in het hoofdkantoor van de Rabobank Zevenhuizen- Moerkapelle een unieke munten- kollektie aanwezig. Deze tentoon stelling van munten is de eerste uit de serie "Sparen is Vergaren", die de bank ter gelegenheid van het jubileum organiseert. Tijdens de kantooruren op boven vermelde data is de expositie voor iedereen vrij toegankelijk. Des kundige toelichting is ter plaatse aanwezig. Dezelfde kollektie word op 23, 24 en 25 maart ten toongesteld in Moerkapelle. oude munten vertellen de his torie van ons land Afgezien van de Nederlandse Bank, is het in ons land een uit zondering dat een bankinstelling er een eigen muntenverzameling op nahoudt. In andere landen, b.v. Duitsland, zijn dergelijke bank kollekties wat meer gebruikelijk. Zij worden daar doorgaans per manent geëxposeerd. UNIEK De verzameling - die nog steeds wordt uitgebreid - is vrij volledig wat ons eigen land betreft. De sa menstelling is zodanig, dat als het ware de historie van ons land wordt weerspiegeld. Bijna alle munttypen (zowel gouden, zilve ren als bronzen), die in de Neder landen zijn geslagen en er hebben gecirculeerd, zijn in de verzame ling aanwezig. De verzameling wordt afgerond met een aantal klassieke munten om het ont staan van het muntwezen te ver klaren en te verduidelijken. De Griekse munten - in ouder dom variërend van 2700 tot 2300 - zijn een aandachtige be zichtiging waard. Er zijn bijzon der fraaie exemplaren onder, zo als de "Drachme van Aegine" met de afbeelding van een land- en zeeschildpad, de "Tetradrachme van Athene" en de "Tetradrach me van Corinthe" met een afbeel ding van Pegasus (het vliegende paard). Bij de Romeinse munten wordt de belangstelling vooral getrok ken door de prachtige portretten van toenmalige keizers. Speciale vermelding verdient de mooie 'Se sester' van keizer Vespasianus, welke munt werd geslagen n.a.v. de verovering van Jeruzalem in het jaar 70 door zijn zoon Titus. Het Byzantijnse rijk is vertegen woordigd met drie gouden "Soli- dus" uit de jaren 700 tot 1000. De verzameling Nederlandse mun ten begint bij de triens en de enier van Dorestad (Wijk bij Duurstede) uit de jaren 700 en 800, gevolgd door de deniers van Karei de Gro te en Lodewijk de Vrome. De Hertogdommen Brabant en Gelre, het Graafschap Holland en het Bisdom Utrecht hadden alle maal hun eigen munten en meer dere fraaie exemplaren daarvan zijn op de tentoonstelling te be wonderen. In de bourgondische tijd, als naar een munteenheid wordt gestreefd, verschijnen ook de jaartallen op de munten. wordt vervolgd Gemeenteraad Moerkapelle Fietspad-obstakel "De gemeente Bleiswijk is tegen de aanleg van een fietspad van De Kruisweg richting Zoetermeer. In het verleden steunde Bleiswijk ons standpunt, nu is het unaniem afgewezen" merkte de heer Lind- houd van het CDA tijdens de rond vraag in de Moerkapelse gemeen teraad op. "Het fietspad staat wel op het provinciale fietspadenplan Gaat u nu stappen ondernemen om dit fietspad alsnog te krijgen? zo vroeg hij de wethouder. Wet houder V.d. Spek verbaasde het niks, maar dacht dat het er toch wel van zal komen als aansluiting van het fietspad dat van Moer kapelle naar De kruisweg loopt. De voorzitter beloofde hiervoor bij de provincie aandacht te vra gen. Alleen dacht men dat de aan- Jf* vertraging kan ondervinden door moeite van grondverwer ving. S'a^Aicn S'/ail - Dorpsstraat 37 - Zevenhuizen AANVANG 20.00 UUR. in de pauze een optreden van één van de winnaars van de "Sound-mix show" (im. LEE TOWERS) Toegangsprijs fl. 7,50 Kaarten vanaf 3 maart inklusief 1 Kop Koffie verkrijgbaar bij: in de pauze FASHION FLAIR Tel. 01802 - 2628 'J'aïAio'n ty/ait - Dorpsstraat 37 - Zevenhuizen Voor oriëntatieverlichting zijn 27 armaturen nodig, hetgeen vol doende is om de veiligheid van de (brom)fietsers aanmerkelijk te ver hogen tussen het laatste verlich- tingspunt nabij de bebouwde kom en de onlangs geplaatste licht masten nabij de Zesde Tochtweg. De totale kosten bedragen ca. 64.000,-. Rekening houdend met een afschrijvingstermijn van 10 jaar en een rentepercentage van 7, bedragen de kapitaallasten in het eerste jaar 10.880,-, het geen kan worden opgevangen bin nen het kader van een sluitende begroting. uw kleintje in de DORPSKRANT wordt het best gelezen! GEVRAAGD: vaste medewerker voor orchideeën en anthurium- kwekerij. Tevens m. rijbewijs CD Inl.: mevr. T. Bac-Mulder Herenweg 45 - Moerkapelle TEL. 01793-2913 Zevenhuizen en omstreken - Nrd. Dwarsweg 44 - 01802-1370 VERGEET UW REISVERZEKERING NIET!! OOK DEZE KUNT U BIJ ONS AFSLUITEN. Spaarbank

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6