DORPSKRANT FELICITEERT RABOBANK y Brochure Rabobank DE "MEISJES" VAN DE BOERENLEENBANK Bontenbal, de bouwer.... Van boerenleenbank tot Raiffeisenbank RABOBANK BESTAAT 75 JAAR "Vijftig jaar bankzaken in Zevenhuizen" zo luidde de kop van een krante-artikel in de Goudsche Cou rant van zaterdag 17 maart 1962. OUD BESTUURSLID JAAP BOS De Rabobank is een gastvrije, klantvriendelijke ofwel cliëntgerichte bank. Slogans door ons bedacht. Gebruiksklaar voor reklame...verpakt in een artikel, want de het artikel is niet volledig. Dat is de brochure wel. Daarin worden ook de openingsfesti viteiten uitgebreid onder de loep genomen. Op de voorpa gina heeft u hier al een greep uit 11 maart. Vandaag: geboortedag van de eerste kassier van de BOERENLEENBANK: wijlen Andries Miedema. Elk verhaal heeft een begin Sommige verhalen bevatten geschiedenis. Dit ook. Het levensverhaal van de plaatselijke jubilerende Rabobank begon op 16 maart 1912. Van de eerste kassier eerder, nl. op 11 maart 1869. Toen aanschouwde Andries Miedema in Beetgumermolen - in Friesland, het levenslicht. Dankzij zijn zoon Jan, die erg veel van Zevenhuizen houdt, er helaas niet meer woont, maar nog wekelijks een partijtje biljart speelt in Hotel Vos, kwamen we meer te weten over de persoon 'Meester Miedema'. zijn benoeming tot hoofd van de openbare lagere school te Zeven huizen; hij werd er tevens belast met het geven van vervolgonderwijs en hij zou zijn werkzaamheden m.b.t. het onderwijs blijven vervul len tot hij op 1 april 1934 met pen sioen ging. Direct na zijn aankomst in Zevenhuizen werd hij betrokken bij de oprichting van de Boerenleen bank welke instelling hij als kassier op bekwame wijze zou blijven die nen tot zijn dood in augustus 1936. De door hem in 1917 in Rotterdam behaalde bevoegdheid voor het ge ven van Lager Handelsonderwijs, boekhouden en handelsrekenen zal hem daarbij zeker tot steun zijn ge weest. Bestuursleden van de Bank waren in die eerste jaren, voor zover valt na te gaan, o.a. de heren H.C. van den Dool (voorz.), en J. Lekkerkerk (secr.). De Boerenleenbank is van 1 april 1912 tot 1 april 1934 gevestigd ge weest in het bij de school behoren de schoolhuis. Het geleidelijk groe iend aantal clienten van de bank kon er terecht gedurende de avond bezoekuren die door de heer Miede ma waren ingesteld. De huiskamer van de fam. Miedema fungeerde te vens als wachtkamer voor de boe renleenbank, waar Mevrouw Mie dema de clienten op gemoedelijke en gastvrije wijze placht te ont vangen. Van 1 april 1934 tot 23 augustus 1936 (de dag waarop hij stierf) heeft de heer Miedema zijn kassierswerk- zaamheden voortgezet in het tijdig voordien gereed gekomen nieuwe bankgebouw waaraan ook een woon huis was gebouwd. Het werk van de heer Miedema ten behoeve van de Boerenleenbank was zijn hobby en heeft er stellig be langrijk toe bijgedragen dat hij des tijds een centrale figuur in het dorps leven is geweest, een vraagbaak en raadgever voor velen, ook buiten het verband van het onderwijs. Deze werd in zijn geboorteplaats in het bedrijf van zijn vader opgeleid tot bakker welk beroep hij, na zijn huwelijk met Tjerkje van der Heide enige jaren zelfstandig zou uitoe fenen in het Friese stadje Workum. Al werkend in zijn bedrijfbekwaam de hij zich op eigen kracht voor het hem meer trekkende beroep van on derwijzer. In 1897 behaalde hij het onderwijzersdiploma en werd hij in directe aansluiting daarop be noemd tot onderwijzer aan de Lage re School te Achlum (Fr.). Via een benoeming tot eerste onder wijzer aan de L.S. te Maurik in 1901 volgde in 1904 zijn benoeming tot schoolhoofd in Erichem, behorend tot het stadje Buren, waar hij te vens werd belast met het geven van avondonderwijs aan de kinderen die in het daar gevestigde Weeshuis wa ren opgenomen. De hoofdakte voor het geven van lager onderwijs had de heer Miedema reeds in 1900 ver worven. Met ingang van 1 april 1912 volgde Omdat de Rabobank zelf een bro chure verspreidt waarin artikelen opgenomen zijn over de groei en bloei van de bank, die als Boeren leenbank begon, Raiffeisenbank werd en later als Raiffeisen-Boeren- leenbank (fusie organisaties utrecht en Eindhoven) Rabobank werd, be perkt de Dorpskrant zich tot een wat oppervlakkiger benadering. Geen cijfers, data en opsomming van feiten, maar meer een signale ring van hoe het ongeveer geweest moet zijn. Wist u dat: - in vroeger jaren de Boerenleen bank een geweldig gezellige ontmoe tingsplaats was? - de kassier niet alleen financieel ad vies gaf, maar ook bijzonder sociaal voelend was... - de klanten op zaterdag er de tijd voor namen om in de wachtkamer gezellig met elkaar te kletsen? - alle administratieve handelingen tot zo'n 25 jaar geleden, nog met de hand werden verricht? - de vrouw van de eerste kassier de cliënten in de huiskamer van het schoolhuis liet wachten en hen van koffie voorzag? - de vrouw van de tweede kassier een 'moeder' voor het personeel was - het destijds erg gemoedelijk was in Zevenhuizen: iedereen kende ieder een - mede door de groei van de bevol king de snelle ontwikkeling van veel zaken, en in het bijzonder de om vang van het totale servicepakket van de bank logisch is dat het niet meer zo gemoedelijk is als vroeger, maar dat desalniettemin toch ge streefd wordt naar een persoonlijke benadering? J. Bontenbal was de bouwer van de eerste Boerenleenbank. Zijn zoon P. Bontenbal, inmiddels al 73 jaar, herinnert zich de bouw in 1933. Hij werkte destijds bij z'n vader, wiens bedrijf hij later over nam. "De aanneemsom was f 11.000,-. Het was de totaalprijs van kantoorgebouw met woon huis. Later heb ik de bestuurska mer er op gebouwd en een kluis ingebouwd beneden. Die prijs was f 16.000,-" herinnert zich Bontenbal, die overigens bijzon der goed van geheugen is. "Dat was al in de tijd van Nobel". Later heb ik op de grond van bakker v.d. Akker het laatste gedeelte aan gebouwd met de hardstenen voor gevel. Dat kostte f 65.000,-." Nog geen f 100.000,- voor een ge bouw dat van oersolide kwaliteit was. Ik vond het heel erg dat het afgebroken is voor de nieuwe bankgebouw." "Mevrouw Nobel zei altijd: daar komt hij ookweeraan met z'n kan- gohamer(een breekhamer). Ik zal alvast maar koffie zetten." Het is een buitengewoon hartelijke vrouw. Als vrouw van de kassier had ze een zorgzame taak. Bou was 5 jaar oud toen hij met z'n stikkezakkie met brood en een flessie melk meeliep naar de ring vaart om een schoeiing te maken en een vuilnisbak. Hij week de hele dag niet van m'n zijde en hielp zgn. mee. Het was een mooie tijd" verzucht de heer P. Bontenbal. Omdat mevrouw Truus v.d. Herik Hoogendoorn meer dan 30 jaar bankemployée, en oud-bestuursle den Brouwer en v.d. Pol - ook meer dan 30 jaar de bank trouw bewezen, kwamen zij reeds aan het woord in de Rabobank brochureWij ontmoetten - min of meer toevallig - na een gesprek met mevrouw Nobel- Breedveld, weduwe van de tweede kassier van de bank, die graag op de achtergrond blijft en geen be hoefte heeft om geinterviewd te worden, Adrie v.d. Berg-Hanse. Zij werkte in de periode 1960 tot 1967 op de Boeren leenbank, die in 1962 Raiffeisenbank werd. Later, toen de kassier 'directeur' genoemd werd, viel zij, in de periode Van Weelden, nog een 'blauwe maandag' in.... "Alleen met die verregaande automatisering ben ik de laatste 12 jaar niet meer bijgebleven. Ik heb inmiddels andere bezigheden, naast de zorg voor m'n drie tee nerkinderen" lacht Adrie als we haar thuis, aan de Julianaweg in Moerkapelle opzoeken. "Ik weet nog dat we ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum asbakken rondbrachten. Ik bezorgde de bui tenwijken." Mevrouw v.d. Berg kijkt met plezier terug op de zeven jaar dat ze in vaste dienst werkzaam was op de Boe renleenbank. "Naast meneer Nobel werkten er Truus v.d. Herik, toen nog Hoogendoorn geheten en haar zus Jopie. Ook was er nog Tinie Willems. MET DE GELDTAS IN HET MIDDEN In die tijd was er al zitting in de raadzaal van het Moerkapelse gemeentehuis. "Truus en ik werden elke donderdagmorgen met de taxi van de fa. De Jong naar Moerkapelle gereden, met de geldtas tussen ons in. We moesten samen, dat was veiliger. Ook boven in de raadzaal zaten we zo. Het was altijd een verrassing wie er ineens voor je stond, want je zag nooit iemand aankomen op de trap van het oude gemeentehuis. Rond 1965 werd er een salonwagen gekocht, waarin Truus, inmiddels mevrouw v.d. Herik geworden, de cliënten ging bedienen tijdens meer openingsuren. Vanaf dat moment was er een echt bijkantoor in Moerkapelle. SFEER Er klinkt geen negatief woord over die - zo blijkt hieruit - "goeie ouwe tijd". "Ach en mevrouw Nobel was zo goed voor ons....zorgde voor koffie en thee en maakte 's zomers fruitig appelsap en in de winter als we moesten overblijven of overwerken, was er een heerlijke warme maaltijd. Zoiets gebeurde bijvoor beeld als je dinsdagavond tijdens de wekelijkse avond zitting bleef, om bij toerbeurt te werken. Ik heb trou wens ook nog op zaterdagmorgen gewerkt. In de jaren zestig was de bank ook nog op zaterdagmorgen open." In dit artikel staat vermeld dat de Coöperatieve Boerenleenbank in 1912 met 20 leden werd opgericht. Twee van de oprichters waren bij het 50 jarig jubileum nog in leven nl. de heer J.C. Paul uit Moerkapel le (hij was toen 87 jaar). Hij was één van de velen die het bestuur kwa men complimenteren met het gou den jubileum. De ander, de heer J. Bontenbal te Voorschoten was door ziekte verhinderd dit eveneens per soonlijk te doen." Voorts maken we uit het artikel op dat tegelijk met het jubileum de naam van Coöperatieve Boerenken bank, gewijzigd werd in Coöpera tieve Raiffeisenbank voor Zeven huizen en Moerkapelle Ten tijde van dit jubileum wa ren er 452 leden. Het aantal spaarders in 1912 bedroeg 31 en in 1962 3.064. Het bedrag aan ingelegde spaargelden groeide van 16.114,- tot ruim 6 miljoen in 1962. VAN DE SWANLA- HUISHOUDSCHOOL De feestelijkheden rond dit jubile um vonden plaats in Hotel Vos. Er werden gelukwensen uitgesproken en aangeboden namens het gemeen tebestuur van Zevenhuizen, door de toenmalige burgemeester A. boer en zijn ambtgenoot van Moerkapel- ke, burgemeester J.J. Steenbakker Morilyon Loijsen. Bovendien was centrale Raiffeisenbank uit Utrecht vertegenwoordigd, resp. door de he ren Kolsté en J.C. v. Oostveen en ver kringvertegenwoordigers en zus terinstellingen. Leuk is het nog te vermelden dat de directrice van de Swanla-huishoudschool, mej. E. Vos, het bestuur van de bank ver raste met een taart door leerlingen van haar school gebakken. In de toespraak van burgemeester Steenbakker van Moerkapelle veil de wens te besluisteren dat er spoe dig een bijbank geopend zou wor den in zijn gemeente. Uit het ant woord van voorzitter J. Brouwer bleek, dat die gedachte ook bij het bestuur leefde...Er viel toen nog niet te zeggen wanneer dit plan uitvoerbaar zou zijn...(en het duur de nog ruim twee jaar...) Het 69-jarige oud-Rabobankbestuurslid Jaap Bos van "bijna" de eerste boerderij aan het Noordeinde, had er het eerste halfjaar na zijn functio neel leeftijdsaftreden best een beetje moeite mee, dat zijn bankcontac- ten tot het verleden behoorden. Nu, twee jaar later, is dat helemaal over. Desondanks blijft er een warm plekje in z'n hart voor de Rabobank, waarvan hij het reilen en zeilen, 28 jaar lang, van zeer nabij meemaakte. "Vroeger bestond het bestuur uit vijf personen. Ik zat met de heren Brouwer, V.d. Spek, V.d. Pol en Oudijk in het bestuur. Later waren er maar drie bestuursleden. V.d. Pol, Oudijk en mijn persoontje. Boven dien is er nog een Raad van Toezicht. Deze vergadert minder dan het bestuur en oefent als het ware een controle uit op het bestuur. Enkele malen per jaar wordt er gezamenlijk vergaderd, b.v. bij de begrotings opstelling. Ik maakte de automatiseringsontwikkeling mee....Vroeger maandelijks de kascontrole vanuit de kluis met de hand en thans cijfer matig via de computer. DRIE KASSIERS - Gekozen ten tijde van kassier B. Nobel, die in 1972 overleed, maakte hij in totaal drie kassiers mee (thans heet de kas sier direkteur). Na de heer Nobel de heren Van Weelden en de huidige direkteur, de neer Ammerlaan. Ook de enorme financiële ontwikkeling, en de uitbreiding van het takenpakket van de bank, waardoor er ook weer personeelsuitbreiding kwam. "Ach en je had zwijgplicht hè. Het was horen zien en zwijgen. Best weieens moeilijk als je een bepaald kwalijk gerucht over iemand hoort, of andersom, wat in familiekring op een verjaardag behandeld werd door anderen en je wist dat hun verhaal niet klopte. Maar je zweeg." Herinneringen hoe het vroeger was, gemoe delijk en soms jaarlijkse etentjes alleen voor bestuur en personeel, zon der wederhelft. 'Gezellig' en 'zuinig', en thans avondjes en uitstapjes georganiseerd door de personeelsvereniging, waarbij het bestuur met wederhelft uitgenodigd wordt. Festiviteiten, uitbreidingen, openingen, aktiesBos maakte veel mee. Er gebeurde zoveel, niet alleen bij de Boerenleenbank die nu Rabobank heet, maar ook in de dorpse samen leving, die zoveel invloed van buitenafkreeg, maar toch de eigen iden titeit tot dusver wist te behouden. PRAATJE - "Op zaterdagmorgen was de wachtkamer vroeger altijd stampvol. De meesten waren al aan de beurt geweest, maar bleven voor een gezellig praatje nog een poosje, nadat ze door meneer Nobel gehol pen waren. Later kwam er meer personeel. Ook met hen konden we het goed vinden en mevrouw Nobel ving hen geweldig op...."

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8