Autoschade Tol b.v. 079-41 29 11 SCHOONMAKERS/ STERS HEEFT U SCHADE? BEL DIREKT! STRAK EN STRALEND 079-31.29.45 M. VAN DER SPEK Schoonmaakbedrijf POS Benthuizen heeft een gepensioneerde burgemeester... Behoudt Bent huizen! JUINMATERIALEN m. van der spek Experts in schade-afwikkeling DE WERVEN 5 BENTHUIZEN vraagt voor een objekt te Benthuizen voor werkzaamheden van 2x2 uur per week. Telefonisch aanmelden: Emmaplaats 40 2731 GL Benthuizen Hoewel waarnemend, betekent het niet dat Benthuizens burgemeester M.A. van der Have (C.D.A.), geen hart voor dit dorp heeft. Het tegendeel blijkt waar. Andersom geniet hij het respect en de genegenheid van de inwonershetgeen mede een oorzaak vindt in de openheid waarmee hij hen tegemoet treedt en de lage drempel voor een gesprek in een persoonlijke ontmoeting. Neem b.v. zijn kamerdeur, op de begane grond, links van de ingang: die we in het raadhuis, de keren dat we er geweest zijn, altijd open aantroffen.Tel daarbij op de gaven van: het luisteren en analyseren en de uitstraling van zijn persoonlijkheid en voorwaar we krijgen het portret van een burgemeester, van wier gehalte er slechts nog weinigen bestaan... Een belangstellende burgervader met democratische autoriteit, als model voor menig toneelstuk of t.v. serie. Zelf zou hij de functie die hij nu tijde lijk heeft, niet geambieerd hebben, omdat hij al twee jaar de geneugten van zijn pensionering smaakte, toen hij het verzoek van de Commissaris van de Koningin kreeg om de burge- meester/secretarispost in Benthui zen tijdelijk, tot de herindeling, waar te nemen. Inmiddels zijn er alweer twee jaar verstreken sinds 1 mei 1987, toen hij tijdelijk burgemeester Verbree, die naar Reimerswaal, Zeeland was ver trokken, opvolgde. Deze achterliggende periode heeft hij zich samen met de gemeenteraad sterk gemaakt tegen de herindeling van Benthuizen. Volgens het wetsvoorstel van staats secretaris mevrouw De Graaff-Nau- ta zou Benthuizen bij herindeling samengevoegd worden bij Hazers- woude-dorp, dat met Rijndijk en Koudekerk één grote nieuwe ge meente zou worden. De gemeente raad van Benthuizen maakte een vuist en liet zich horen, al was de kans klein "gehoord" te worden, als knelpuntgemeente. De optie van Benthuizen was "zelfstandig blij ven". Indien dit uitgesloten was, dan samenvoeging, uitsluitend alleen roet Hazerswoude-dorp. Op de hoorzitting die in februari in Alphen a.d. Rijn gehouden werd, vertolkte burgemeester Van der Have die gevoelens. Een speculatie dat Benthuizen en Moerkapelle misschien wel samen konden gaan, kwam zeker niet van de kant van Benthuizen, noch van Moerkapelle, maar uit de Kamer commissie die zich oriënteerde in deze kwestie, voor de behandeling in de Tweede Kamer. Het is gefilosofeer geweestHet was hun idee, niet het onze. Wij zijn er ™et voor om dat probleem op te tossen", vindt burgemeester Van der tfave. Waarschijnlijk was er een herinne- rinS naar boven gekomen over de vele jaren dat Moerkapelle en Ben huizen gezamenlijk een burgemees ter en een gemeentesecretaris had- oen. Voor burgemeester I.J.P. Keij- zer was dat b.v. Steenbakker. Naar gemeentesecretaris Runsink is de rink genoemd waarop het raadhuis ■•raat...... Naar burgemeester Ver- ree is het nieuwe bedrijvenpark Senoemd, doch hij heeft nooit in de raeer dan één ambtsperiode duren- e hjd dat hij in Benthuizen was, enige affiniteit met Moerkapelle ge kend. Waarnemer Van der Have ook niet. Voor zover burgemeester Van der Have het heeft kunnen nagaan, bleek de samenwerking in het verle den op zakelijk terrein, met o.a. gezamenlijke diensten, prima te functioneren doch lagen de verschil len op het persoonlijke vlak. Toch staan/stonden zijn gemeente raad, noch die van Moerkapelle, te trappelen om samengevoegd te worden... Trouwens die herindeling is voorlo pig van de baan. Er is door de val van het Kabinet een streep door de reke ning gehaald en de enige die nu een beetje het kind van de rekening zou kunnen zijn, is burgemeester M.A. van der Have. Hij lacht als we dat concluderen en stelt dat hij niet het gevoel heeft op een schopstoel te zitten, maar dat hij de gemeente Benthuizen zekerheid verschaft zou willen zien. Hoewel de aanvankelijk gedachte termijn van anderhalfjaar ongetwijfeld meer dan een jaar langer wordt, treurt hij hier niet over, immers hij wil het beste voor zijn gemeente. "Als ik het sein zou geven op te willen stappen dan moet er voor Ben thuizen weer een andere waarne mend burgemeester aangesteld worden. Deze kent de plaatselijke situatie niet, hetgeen de gemeente niet ten goede komt. Daarom wacht ik maar rustig af wat er zich na 6 september voordoet. Er moet eerst een nieuwe regering komen en n.a. v. het regeerakkoord zal blijken of het wetsvoorstel tot herindeling van bepaalde gebieden van Zuid-Hol land, nog in behandeling wordt geno men. Als je het mij vraagt, maar dat is een kwestie van koffiedik kijken, gaat de hele zaak niet door. Ander zijds kan de kwestie nog wel enige tijd duren. Het hangt helemaal af hoe de nieuwe regering gaat worden, welke partijen het voor het zeggen krijgen". Een burgemeester die officier wilde worden Het is nooit Van der Have's bedoe ling geweest om burgemeester te worden. Hij wilde beroepsofficier worden. Helaas ging dit niet door vanwege het uitbreken van de Twee- de Wereldoorlog. Wel werd hij op een andere wijze officier. De konink lijke onderscheiding "Officier in de Orde van Oranje Nassau" kreeg hij toen hij 25 jaar burgemeester was, in 1981. Tuin- en groenverzorging Aanleg van TUINEN - GROEN - BESTRATINGEN GRONDWERKEN - onderhoud tu,n "OSCVUPSVOOR2IENIMG fegwaartseweg 71 - 2727 PA Zoetermeer - Tel. 079-315592 per jaar of per keer bij bedrijven, scholen, instellingen en partikulieren Vraag vrijblijvend advies en/of offerte De thans 69-jarige burgemeester Van der Have is een geboren en geto gen Zeeuw en heeft vele jaren in Zeeland gewerkt. In 1939, na het behalen van het H.B.S.-diploma ging hij als 19-jarige naar de officiersoplei ding, tot het uitbreken van de oorlog waarna hij in krijgsgevangenschap genomen werd in Haarlem. Na korte tijd werd hij op vrije voeten gesteld, doch kwam thuis zonder baan. Toen er op het gemeentehuis van Bruinis- se een functie vrijkwam als volontair (zonder verdienste) was hij blij toch iets om handen te hebben, doch de opleiding in de gemeente-administra tie, tijdens de oorlogsjaren kwam hem later van pas. Zijn eerste betaal de baan was als ambtenaar in Nieu- werkerk (Schouwen/Duiveland) en vervolgens werd hij, direct na de bevrijding in oktober 1944, op 24 -jarige leeftijd, secretaris wnd. burgemeester van Hoedekens- kerke. Deze plaats was tijdens de oorlog zwaar gebombardeerd. Hier hielp de heer Van der Have aan de hele opbouw mee en nam eigenlijk meerdere taken waar vanwege de kleinschaligheid. In 1955 solliciteerde hij naar de bur gemeesterspost van de gemeente Valkenburg bij Leiden, waar hij met zijn vrouw en hun twee zoons 13 jaar met plezier hebben gewoond. Valkenburg trok hem, vanwege de centrale landelijke ligging, maar ook vanwege het Marine-Vliegkamp... Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan... Heel toepasselijk en feestelijk is het gezin Van der Have in 1955 per heli copter van Zeeland naar Valkenburg gevlogen en bijzonder ceremonieel ontvangen, midden in het dorp. Het waren heerlijke jaren. Na 13 jaar vond hij het welletjes in Valkenburg.. De burgemeesters-vakature van de gemeente Leiderdorp werd opge vuld door de heer M.A. van der Have. Hij wist het Elisabethziekenhuis uit Leiden, naar zijn nieuwe gemeente te krijgen, nog goed en wel voordat hij aldaar in functie was. Het slaan van de eerste paal ervoor, was zijn eerste officiële daad in Leiderdorp. Hij maakte de stormachtige ontwikke ling mee van dit dorp dat bij zijn komst 10.000 inwoners telde en toen hij twee jaar geleden afscheid nam, het dubbele telde. Het waren dynamische jaren in deze groeigemeente naast Leiden. Menig automobilist denkt aan de route richting Academisch Zieken huis via Leiderdorp, aan de vele ver keerslichten. Gelukkig is er een zgn. 'groene golfwaardoor het wachten beperkt is tot één of twee verkeer slichten. Burgemeester Van der Have is hier mede-verantwoordelijk voor, omdat men erg veel consideratie met ge handicapten en ouderen had/heeft die moeizaam de brede wegen kun nen oversteken. Van de wijze waarop Leiderdorp z'n nieuwe inwoners maandelijks tijdens een informatieve feestelijke avond, welkom heette en aan elkaar voor stelde, kan menige groeigemeente iets van opsteken. Daardoor leerde het gemeentebestuur en met name de burgemeester velen kennen. 'Tedere maand waren er zeker hon derd nieuwe gezichten te begroeten op de bijeenkomsten die we in een dorpshuis of in een kerk organiseer den. Dat was tevens een gelegenheid om te luisteren en aandacht te schen ken aan vragen van deze nieuw inge- komenen. Een heet hangijzer was een telefoonaansluiting. Dat ging niet vanwege een overbezette cen trale. Gelukkig kwam daarvoor een oplossing". Burgemeester Van der Have zucht, z'n ogen stralen als hij over deze periode spreekt. In die plaats woont hij nog samen met zijn vrouw. Overigens, zoals we in de aanhef al stelden is Benthuizen hem ook lief geworden. Hier kent hij al veel mens en en kennen andersom hem velen. "Als ik 's-morgens het dorp inrijd, word ik door iedereen gegroet, want ze kennen allemaal m'n auto (Ford Escort). Behalve als ik met de auto van m'n vrouw kom, dan word ik niet herkend" lacht Benthuizens eerste burger. Op de ochtend van ons gesprek zal z'n vrouw hem vergezellen tijdens een bezoek aan een gouden bruid spaar Zaken in Benthuizen Van de burgemeester komen we op het zakelijke van deze gemeente, dat qua financiële positie "gezond" is. Vooruitlopend op de herindeling is de gemeente begonnen met het uit voeren van objecten die allang op het verlanglijstje stonden. Echt potverte ren zou teveel gezegd zijn. Het is meer een bestemming geven aan de reserves. Zo werd er in de jongste gemeente raadsvergadering een beheers en reinigingsplan voor de riolering voor gesteld; is er een nieuw bedrijven park :"Het Verbree-park", in aanleg en komt er een sporthal. Wat betreft de aanleg van het indu strieterrein, is het kostenplaatje voor de gemeente meer dan dekkend. Hiervoor hoeven de reserves echt niet te worden aangesproken... Dat is wel het geval met de sporthal. De renovatie van cultureel centrum "De Tas" vlot nog niet erg. De aan besteding binnen het budget, is niet gelukt. De sportzaal zal niet meer nodig zijn nu de sporthal er komt en wordt bij het sociaal-culturele ge deelte getrokken. "De Tas" heeft een eigen stichting, terwijl ook de sporthal in aanbouw, dat heeft.. En verder gaat het z'n gangetje in Moerkapelle. "Ik heb me niet voorge nomen om dingen rigoreus aan te pakken. Ik ben hier in Benthuizen alleen maar om op de winkel te pas sen", lacht de waarnemend burge meester/secretaris Twee weken lang zullen de Benthui- zenaren hem missen, omdat hij met z'n vrouw op vakantie naar Bretagne is.. Daarna is hij elke ochtend vanaf kwart voor acht, tot een uur of elf, weer te vinden op z'n post in het gemeentehuis, waar hij ook vrijwel elke avond een vergadering of be spreking heeft... Wie Benthuizen binnenrijdt wordt geconfronteerd met een bord waar op in gebiedende wijs meervoud de kreet "Behoudt Benthuizen" staat vermeld. In Benthuizen is, zo werd ons kenbaar gemaakt, een bijzonder enthousiaste werkgroep actief om Benthuizen zelfstandig te houden. Via een oproep in "Carillonklanken" worden inwoners opgeroepen nu het kabinet gevallen is hun stem te laten horen tegen de herindeling. Er wordt de inwoners op het hart ge drukt vooral het enquêteformulier in te vullen, hetgeen een herhaling is van een eerder gedaan verzoek, lang nog niet iedereen heeft op de eerste oproep gereageerd. Deze oproep is dus een herhaalde oproep. "Gezien de huidige politiek in Den haag hebben wij de aanbieding van deze formulieren aan de voorzitter van de tweede kamer der Staten Generaal uitgesteld. Dit geeft ons de mogelijkheid een tweede verzoek tot U te richten. Tevens maken wij van deze gelegenheid gebruikt u te laten weten dat ongeveer 95% van de be volking het formulier heeft inge vuld"... De overige 5% worden dus opgeroe pen het nu te doen!.

Dorpskrant | 1989 | | pagina 13