Afghanistan: Terug naar huis... Waar bleef de Dorpskrant? *w - Nederlandse Patiëntenvereniging Vorige week keek ie dereen, zoals ge woonlijk, op woens dagmiddag uit naar de Dorpskrant. Deze kwam veel te laat, door storingen: eerst ging het fout met de pers en daarna viel de stroom uit bij de rotatie-drukker. We hopen dat u des ondanks toch geno ten hebt van de in houd van de vorige Dorpskrant. >,\v Redaktiej "Er is iets fundamenteels aan de hand in de gezond- riiive Moerkapelle kii heidszorg. Het leven staat op de tocht. Dit was en is de drijfveer en de zorg van de oprichters van de Nederlandse Patiëntenvereniging en van ons, de plaatselijke afdelingen", zegt de heer W. Visscher uit Moerkapelle. Hij is de "voorman" van de afdeling Moerkapelle/Ze- venhuizen die in 1987 werd opgericht. Met hem en twee andere bestuursleden, Johan Wolterink en Dirk-Jan Peters, vindt een gesprek plaats om meer duidelijkheid te scheppen over de landelijke N.P.V., de doelstelling en motivatie en de betekenis van de plaatse lijke afdeling.Verder zijn lid mevrouw R.Bac (met 76 jaar de oudste en Dirk-Jan is met z'n 20 jaren de jongste), Lyda Kolthof (Zevenhui zen) Lia Kooy en Cees Reijneveld. Voorlichtingsavond Op 24 oktober wordt er in de Rehobothschool in Moerkapelle een avond gehouden van de Nederlandse patiëntenvereni ging. De heer G.v.d. Berg uit Veenendaal komt deze avond spreken over "het belang van de N.P.V.". De avond begint om 20.00 uur Doelstelling De in 1982 door o.a. de heren G. Nieuwenhuis en A. van Dole- weerd in het leven geroepen N.P.V., die inmiddels 35000 leden telt waarvan de afdeling Moerkapelle/Zevenhuizen ca. 110 leden, is: "De belangenbehartiging van gebruikers van gezondheids-en welzijnsvoorzieningen, in alge mene zin, in het bijzonder die van haar leden. De vereniging grondt zich op Gods Woord en de daarin geboden zorg voor het leven van de mens, vanaf de conceptie tot aan de dood en het unieke van de mens, geschapen als beelddrager Gods"... Door de N.P.V. verder omschreven: "De wettelijke bescherming van het levensbegin en het levens einde is in ons land steeds min der een vanzelfsprekende zaak. De abortuswet maakte enkele jaren geleden een einde aan de wettelijke bescherming van het prille leven in de moederschoot. Vandaag staat de bescherm waardigheid van de oudere (zie ke) mens ter discussie. Maar dat niet alleen. De medisch-techni- sche ontwikkeling heeft een enorme vlucht genomen en daardoor is op het gebied van de medische behandelingen zeer veel mogelijk geworden. De vraag of de toepassing van al die nieuwe mogelijkheden ook ge oorloofd is, wordt echter nauwe lijks gehoord. Een ethische be zinning op een aantal zaken is dringend nodig. Plaatselijk Nadat de heer W. Visscher, des tijds werkzaam bij W.V.C. en thans de predikantenopleiding van de Geref.Gemeente volgend, door iemand van de landelijke vereniging gevraagd was om in Moerkapelle een afdeling op te richten, polste hij anderen in zijn directe omgeving. Zo werd begin 1987 een oprichtingsver gadering in de Rehobothschool in Moerkapelle gehouden, waar bij ook de vraag gesteld werd of Zevenhuizen bij deze afdeling opgenomen kon worden. Moer kapelle telde toen al een aantal leden van de N.P.V. zo ook de heer Visscher, die men vermoe delijk via de ledenlijst had opge spoord. Hoewel de minimale contribu tie per gezin slechts f 15,— be draagt, ontvangt een plaatselij ke afdeling van de landelijke een financiële bijdrage naar rato het aantal plaatselijke leden. De onkosten houdt men echter bewust laag door b.v. gebruik te maken van het christelijke schoolgebouw Rehoboth. Na de oprichting werd een leden vergadering/promotie-avond van deJNJLV. gehouden waarop de heer Jochemsen van het prof. Lindeboominstituut, biochemi cus, een inleiding hield over de ontwikkelingen in de gezond heidszorg. Ook het tweede jaar werd een spreker uitgenodigd op de le denvergadering, evenals dat vol gende week, 24 oktober gebeurt. De heer V.d. Berg, directeur van de N.P.V. zal ingaan op de ont wikkelingen in de gezondheids zorg die duidelijk aangeven dat daar iets mis dreigt te gaan als je niet "bij"bent in het waarde ringsvraagstuk van het leven. Patiëntenzorg Visscher: "Wij willen in de ge zondheidszorg vasthouden dat de mens uniek is en niet een veredeld dier. De overheid voert een beleid gericht op de verster king van de invloed van de pa tiënt en voert een patiëntenbe- leid dat patiëntenverenigingen de kans geeft om hun stem te laten horen. We hopen dat hoe meer leden er zijn, hoe sterker we komen te staan. Uit dien hoofde doen we zowel landelijk als plaatselijk mee in patiënten forums, met andere Patiënte norganisaties waarvan het over koepelend orgaan het Landelijke Patiënten en Consumenten Platform is. In grote steden mag de N.P.V. meedoen in de vestigingscom missie van huisartsen en advies geven. Dat heeft er in Rijssen toe geleid dat er een "pro-life" huis arts is gekozen. "Pro life" is een beweging die de absolute be scherming van de bescherm waardigheid van het leven voor staat. Voorlichting en advisering De N.P.V. wil voorlichting geven d.m.v. een stuk informatie, daarin bijgestaan door het prof. Lindeboominstituut dat studies ontwikkelt op ethisch gebied waarin een aantal pro-life-orga- nisaties participeren en samen het bestuur vormen van dit in stituut. Hier is ook het studie centrum van de pro-life organi saties. De eerste taak van de N.P.V. is dus voorlichting. De tweede "advisering" naar de rijks en de lokale overheid. Recentelijk is er een nota door Provinciale Staten verzonden waarin te lezen was welke rol patiënten moeten hebben. Hie rop is ook door de N.P.V. gerea geerd. Op lokaal niveau zijn aan de gemeentebesturen van Ze venhuizen en Moerkapelle brie ven verzonden waarin zij van het bestaan van de plaatselijke af deling op de hoogte werden ge steld en medegedeeld als ze iets te vragen hadden dit konden doen:. Beide gemeenten bleken geen vragen te hebben. Men had het een beetje opgevat alsof we sub sidie wilden hebben", lacht de heer Visscher. Samenwerking Hij vertelt dat de derde taak van de N.P.V. ligt in samenwerking met andere pro-life-organisaties zoals b.v. de V.B.O.K. Op plaat selijk niveau is dat niet zo ur gent, wel in een stad als Gouda. Belangenbehartiging Verder is de vierde taak de be- langenbehartiging van de pa- tiënten. Als er b.v. een specialis tenactie is, mensen opvangen. Dit vooijaar had de plaatselijke afdeling een telefoonnummer hiervoor openstaan, maar dit is niet nodig geweest omdat de acties met een sisser afliepen. Thuiszorg met medewerking van vrijwilligers is b.v. ook iets wat de N.P.V., op landelijk ni veau en in grote steden voor staat. Gerichte projecten. In Gouda is er een project "thuis zorg". Leden zetten zoiets op nadat ze de behoefte gepeild hebben en zorgen voor een groep vrijwilligers. Als zoiets opgezet wordt moet gezorgd worden voor continuering. Verder zorgen zij voor een netwerk om algemene problemen te behandelen. Op dit moment worden projec ten in grote steden geëvalueerd. Na deze evaluatie zou een en ander wat breder kunnen wor den opgezet.. "De N.P.V. richt zich in z'n to taal op de gezondheidszorg en zou graag zien dat iedereen lid werd. Het is de enige patiënten vereniging die niet alleen uit hu manitaire overweging deze vere niging heeft opgericht", aldus de heer Visscher Lidmaatschap Secretaris Dirk-Jan: "Wie zich kan vinden in het bovenstaande wordt dan ook van harte uitge nodigd om kennis te maken met de N.P.V. op 24 oktober. Wie verhinderd is en graag lid wil worden kan dat worden door storting van minimaal f. 15,— voor een gezin, jeugdleden en 65 plussers f 10,— Girorekening 47 11 888 t'n.v. penningmeester NPV Veenen daal. (Een telefoontje naar de secreta ris van de plaatselijke afdeling is natuurlijk ook mogelijk: tel.01793- 1483). Voor dit lidmaatschap ontvangt men bovendien vier maal per jaar het verenigingsblad "Zorg"." Nederland gaat in de vluchtelingenweek van 23 tot 29 oktober actie voeren om vluchtelingen naar Afghanistan terug te laten Keren. Dan zal in pers, radio en televisie uitgebreid aandacht worden besteed aan de vluchtelingenproblematiek. Vooral ook aan de vluchtelingen uit Afghanistan Voor tachtig gulden terug... Het kost tachtig gulden om een Afghaanse vluchteling de kans te geven zijn leven opnieuw op te bouwen. Thuis. Op eigen grond, in eigen vallei of dorp- wat ervan rest. Voor tachtig gulden kan aaneen diep verlangen worden beantwoord dat lang gekoesterd is.. Kunnen vele jaren van lijden worden afgesloten... Maar tachtig gulden doen veel meer... Want de terugkeer van iedere vluchteling is een teken van hoop, een signaal voor vrede. Tegen de stroom in. immers, het nieuws rond Afghanistan blijft bepaald door strijd, verwarring, onderlinge naijver en geweld. Zozeer, dat de wereld de handen van Afghanistan lijkt af te trekken. Tachtig gulden voor terugkeer... en met terugkeer stelt een vluchteling ook een daad die duidelijk maakt dat het anders kan. En anders moét. Dat het tijd is om tot elkaar te komen. En terug te gaan. Elke tachtig gulden, elke vluchteling die terugkeert toont de strij dende partijen dat men vrede wil. Geeft een signaal waar miljoenen vluchtelingen op wachten. Miljoenen die oorlog moe zijn. Dat is actie waard. Nederland en de Nederlandse Stichting Vluchteling spelen een belangrijke rol in een plan voor terugkeer van 75.000 Afghaanse vluchtelingen. Samen met enkele andere Europese organisaties en de Verenigde Naties, het is het enige hecht doortimmerde plan voor terugkeer. Een plan dat mensen terugvoert naar districten en woongebieden waarvan we weten dat het er veilig is en blijven zal. Een plan dat vluchtelingen helpt die we eerder geholpen hebben, mensen die we kennen. Op plaatsen waar wederopbouw kan. Het is een eerste aanzet. En het is het enige plan dat er is. Op het welslagen ervan wachten drie miljoen vluchtelingen... Eén zo n plaats is het district Kohgiani in de Afghaanse grenspro vincie Ningrahar. Bezaaid met honderdduizend mijnen, zwaar getroffen. Soms is nog maar één op vijf bewoners achtergebleven. Nu heerst er vrede en die lijkt te zullen blijven. 3.800 vluchtelingen willen terug. Als eersten, als wegbereiders. We kennen ze. En we geloven Zuid-Holland te kennen. We hopen dat steden, dorpen, scholen en verenigingen in Zuid-Holland Khogiani willen helpen. 3.800 vluchtelingen: Een nieuwe start voor tachtig gulden elk. Tachtig gulden. Geld dat goed besteed is. Voor vluchtelingen zelf. En voor het aanpakken van het allernodigste om hen de kans te geven hun verwoeste samenleving weer op te bouwen. Geld dat goed besteed is. Voor héél weinig kan heel véél gedaan worden./ Bijvoor beeld: 400 gulden: Daarvoor kan een "blote voeten-arts' worden opgeleid, met hun hulp werd bijvoorbeeld een schrikbarend hoge sterfte van één op de drie kinderen in de kampen ver teruggedrongen. Deze gezondheidswerkers zullen de zorg dragen voor dorpen en gemeen schappen van 500 tot 1000 mensen. 10 gulden: Daarvoor kunnen de leermiddelen worden verschaft die een kind voor een heel jaar nodig heeft. Bijna de helft van de vluchtelingen is van schoolgaande leeftijd. *200 gulden: Daarvoor kan een huis worden gebouwd voor een familie waarvan het gezinshoofd is omgekomen of dooreen mijnont- plofflng is omgekomen of door een mijnontploffing is gehandicapt Dat is met één op tien families het geval. Mijnopruiming, landbouwmiddelen, huizenbouw, scholing en ge zondheidszorg. Er moet onnoemelijk veel gebeuren om vluchtelin gen een kans te geven in een land dat diep ontwricht is. Toen de oorlog tien jaar geleden uitbrak, telde Afghanistan 16 miljoen bewoners. Vijf miljoen daarvan zijn gevlucht, drie miljoen in eigen land ontheemd, meer dan een miljoen is omgekomen. Afghanistan was altijd al straatarm. Tien jaren oorlog lieten het volledig ten proo' aan verwarring en ontwrichting. Wederopbouw moet van de grond af gebeuren. Tachtig gulden. Geld dat goed besteed is. Zevenhuizen kan mee doen Kan daad\x/p»rkp»1iik- rtouan nm nf hOflO^ vituc wuiucii, signalen uie een voik uil net &iup halen..leiders ervan kunnen overtuigen dat het tijd wordt verzoening... Daarom wordt er een beroep gedaan op de lezers van de Dorpskran In gemeenten door heel Nederland zal volgende week w°rc1e" gecollecteerd. Waar worden vrijwilligers gevonden.. Wie wil >e meer op touw zetten... een actie ontketenen, of andere initiaties ontplooien: fancy-fair, braderie, bingo-avond enz. De Stic li Vluchtelingenwerk ondersteunt met voorlichtingsmateriaal. P - tPLC pn aHt/ipypn

Dorpskrant | 1989 | | pagina 12