hovens UW HUIS VERKOPEN 1 IS ONS VAK! I M ¥©@[R] fPÖEiiH WINTER SPORTERS ski onderhoud ski verhuur huurkoop SOL Bloemsierkunst tuincentrum Geen woorden maar daden... )M Lerug- I Leny Hovens - makelaar o.g. 1 Nrd. Dwarsweg 1 - 2761 GA Zevenhuizen - Tel. 01802-2001 JAN BIJSTERBOSCH Tel. 01802-2462 - autotel. 0652700406 TELEFOON 01892-17133 17193* H.E. van der Hammen 22 november 1989 12e jaargang nummer 339 De DORPSKRANThet best gelezen! :(8)UHH§ (0X0) ODD 1 A makelaardij o.g. Bfl «BW MAKELAAR donderdag, vrijdag en zaterdag: Volkoren Tarwe 2*4CTvoor 2,15 1 Muesli bol ^rSCTvoor 3,00 1 roomboter amandelstaaf êdStTvoor 5,75 4 slagroom gebakjes THJtfvoor 7,20 250 gram roomboter amandel speculaas M5"voor 3,95 Speciale zaterdaa-aanbiedina: 6 TIJGERSTOKJES HALEN.... 4 BETALEN!! elke woensdag en donderda 6 Krentenbollen of eierkoeken van 3.30 voor 2,85 Tompoucen. van 1.50 voor 1,25 Wie doet er mee??? Wie stort een bijdrage??? Rinus Otterspeer en Tjebbe Zijlstra gaan het bedrijfsleven af. Misschien vergeten ze iemand. Zij vragen: "Denk aan de Polen. Doe mee, al lijkt het maar weinig, toch worden er velen mee geholpen... Help mee de kinderen van het Kindertehuis in Chelno blij te maken. Bewaar over tollig goed speelgoed, nette kinder kleding en schoeisel tot na de win ter. In het vroege voorjaar kunnen we dan met een ambulance met kleding, speelgoed en medische ap paratuur en hulpmiddelen naar Polen. Voor hun "ambulance" actie, waarvoor ze het vertrouwen van velen al gewonnen hebben, is door de heren een bankrekening bij de Rabobank geopend. Rekeningnum mer 3750 49 142 t.n.v. Ambulance voor Polen. (Nadere mededelingen volgen) EUROSURFING surf ski Strandweg 29 Zevenhuizen 010 -4553032 Landelijk telefoon nummer bij overlijden en eerste verzorging: Voor Zevenhuizen: 01802-2283 Ook uitvaartverz. U.V.Z. (Ponsettia) Kerstster 5 bloemen per plant van 7,50 voorf 5,75 Cyclamen (in diverse kleuren)van 9,75 voorf 6,50 6 dagen per week open! Noordelijke Dwarsweg 86 Zevenhuizen - Tel. 01802-1593 Bij een verhaal als dit hoort een foto. Hier staan beide actievoerders bij een primitieve pomp in een brandweer kazerne in Chelno. Als er hier brand uitbreekt komt er na verloop van 'kostbare' tijd een paard met wagen en wordt de pomp opgeladen...Eer de brandweer gearriveerd is, is het nauwelijks meer nodig om te blussen... Daarom was men in Chelno zo bijzonder blij met de brandweerwagen uit Zevenhuizen.. Speelgoed en kleertjes voor kinderen in kindertehuis Particuliere actie van Rinus Otterspeer en Tjebbe Zijlstra Zevenhuizen- "Het is een wereld van verschil. Wat een schril contrast met Nederland. Wat hebben we het hier toch ontzettend goed, wat is hier veel te koop in tegenstelling tot Polen. We kregen een soort cultuurschok en zijn die nog niet te boven. Zo betrekkelijk dichtbij huis, zoveel schrijnende armoede. Brandweercommandant Rinus Ot terspeer is net als Tjebbe Zijlstra. tweede pompbediende, zichtbaar bewogen met de nood in Polen. Vooral met de zieke mensen en hulpbehoevende kinderen in dat 'and. dat nog steeds achter het IJze ren Gordijn ligt en de koude winter weer tegemoet gaat. Beiden zijn met tnensen van de Stichting Polen de voormalige brandweerwagen van Oud-Verlaat naar Polen wezen brengen. Op 17 oktober gingen ze been en op 21 oktober keerden ze Nu, een maand later, zitten ze nog boordevol emoties als ze vertellen wat ze gezien hebben.... Echter één hing staat hen voor ogen: ze willen wat gaan doen voor het ziekenhuis het kindertehuis van Chelno in rolen.... Daarom zijn ze begonnen net bedrijfsleven van Zevenhuizen voor hun tweemansactie enthou siast te maken... En het lukt hen wonderwel. De giften stromen bin- n" "Geweldig, wat wordt er gege- len. glundert Otterspeer Gebrek aan medische hulpmiddelen waarvan raakten ze onderstebo ven? "Het ziekenhuis in de stad Chel- o waar ze wat verbandmiddelen an de Zevenhuizense EHBO-post lachten en een zuurstofkoffer... en arts die daarvoor zo dankbaar as dat hij bijna stond te huilen nidat het aan de nodige genees-en u'Pmiddelen ontbreekt..! Ambulance uit het jaar nul dl zagen buiten een ambulance e in Nederland nog niet gebruikt ordt als dierenambulance.. Een sten1 met Srote roestgaten en on sluitende deuren... In één gopslag werden ze geconfronteerd mplieen afschuwelijk grote nood op Iscb gebied in kleurloos grauwe t handigheden." Of het plannetje "ie/1-a' naar boven borrelde om w s v°or dat ziekenhuis te doen, bei l Ze niet meer' maar wel dat ze den en me'; weemoecl vervuld wer- ©en 'ater kwam daar nog een twee- öe schok bij,... Om te huilen ""Het kindertehuis in Chelno werd blijgemaakt met kinderkleding en schoeisel uit Zevenhuizen... Hoe blij en op welke wijze hun dank werd geuit is nauwelijks aan te horen zonder dat daarbij de tranen in je ogen springen... Tjebbe: "We had den ons fototoestel bij ons, maar toen we die kindertjes zagen durf den we ze niet te fotograferen.... Ach ach.." Rinus: "Stakkerdjes en schat- jes. de één wat meer verminkt dan de ander, maar allemaal zeer hulpbehoevend...De kinderen die nog lopen, hinkelen of op de één of andere manier zich voort konden bewegen kwamen blij op ons af om hun dank te betuigen...Anderen lagen in bed, vastgebonden in bed jes die vanwege ruimtegebrek tegen elkaar stonden. Sommigen hadden zelfs verminkte gezichtjes.... We moesten haastig naar buiten ren nen om daar niet te gaan staan jan ken.... En ze hebben niks. Geen speelgoed, nauwelijks kleding... noem maar op, net aan te eten.... Moet je je eens indenken: altijd maar op bed te liggen... dag in dag uit...alleen maar eten krijgen en af en toe een verschoning....Vreselijk toch???'Tjebbe:" En dan hebben we de ergst verminkte kindertjes nog niet eens gezien. Die hielden ze achter gesloten deuren. In dat kin dertehuis liggen ook kinderen die zwaar getroffen zijn door de fall out van de ramp van Tsjernobil". Actie In feite zijn we voor de lezers, direct met de deur in huis gevallen. We hebben het verhaal van onderweg wat naar de achtergrond geschoven. Natuurlijk was de reis een belevenis op zich... Was het voor de Zevenhuizenaren die nog nooit aan de andere kant van het IJzeren Gordijn geweest waren al een schok toen ze Oost Duitsland binnenreden en geconfronteerd werden met de grauwe triestheid van steden en dorpen.. Was het niet eenvoudig om de brandweerwagens er was er nog één van de perscombinatie) over de Poolse grens te krijgen... —Daar moest de brandweercommandant Ultra uit Chelno aan te pas komen, die deze zomer met zijn gezin in Ne derland te gast was en in Zevenhui zen al symbolisch de sleutels van de brandweerwagen kreeg overhan digd... Daar moest eveneens een oude grensbeambte voor worden inge schakeld... En toen waren er 9 rei- suren voorbij en werd er aan over nachten gedacht... in een brand weerkazerne. waarna nog vierhon derd kilometers moesten worden af gelegd... "Het logeren in een gastgezin met meubels uit overgrootmoeders tijd, waar een tweedehandshandelaar in Nederland z'n neus voor zal opha len... "Waar ze getrakteerd werden op een warme maaltijd met vlees, wat nauwelijks verkrijgbaar is in de winkels... "Wat hun veel geld gekost moet hebben... Te bedenken dat de Polen van ca. 40 Mark per maand rond moeten komen... "Getroffen waren Tjebbe en Rinus van de schaarste aan artikelen in de winkels: schoenen, kleding maar in de eerste plaats aan de dagelijkse levensbehoeften... Dan waren de voedselpakketten en kleding en een fooitje uit Holland meegenomen, zeker op z'n plaats, al was het maar weinig in westerse ogen... "Weinig vinden Rinus Otterspeer en Tjebbe Zijlstra ook hetgeen zij, als particulieren, voor de Polen wil len doen... maar op gang brengen om toch een steentje bij te dragen aan het ziekenhuis in Chelno en in het bijzonder de zieken en gewon den die met een ambulance ver voerd moeten worden "De kinderen van het Kindertehuis in Chelno, die geen speelgoed heb ben. misschien nog nooit een knuf feldier gezien hebben, een autootje vastgehouden of gevoeld hebben, omdat ze niet kunnen zien, nog nooit een popje gezien hebben dat kleertjes draagt en echt haar heeft Zaterdag 25 november komt Sint Nicolaas om 13.45 uur aan bij de Loswal...Hij gaat dan met zijn gevolg naar het ge meentehuis en hoopt daarna omstreeks 14.45 uur, de Zevenhuizense kinderen tot 10 jaar in het dorpshuis te begroeten....(zie elders in deze krant)

Dorpskrant | 1989 | | pagina 1