i Nieuws- en Advertentieblad por Gouda en Omstreken. 1876. BINNENLAND. BUITENLAND. iels proefd. raten Tanden Bultenlaiidsch Overzicht. Zondag 4 Juni. !»BN Q asta. ieder. water t<7 ?IP TURKIJE. GOUDSCHE COURANT i H aar besUnd- elheid voor- n. Van alia likste. Eea cent*. aanwezigs vertrouwen mban 1 teSe" turende het den adem. e« vitten gluna te bet tenddeeedi ecn dugelijkich e tendtteen «er in helderheid en perpet Iwiteencben en ia aan aangewend genezend ea it. De flesch Gouda by i; te Oude- ire plaatsen zeggen over- vertraanbg- t van de ge ls het injjn naak beeft, «n. In elk gzamerhaud cents. 2u ;he tandpijn by Irt-nch, Wl W nieuwe vorming door ver «ter king ■en reinigt, terwyl bel dut Hof-Tandarts Z. Veenen SO Cent». Mondwater lijn Publicum olge gehad, of daarom waar- r uaukoop eau n-Preparaten enk, winkelier terdam by F. ppeieyu C*. ykte Utrecht F. wan W ind eler by T. J. I A. Wolff. liet rapport der commissie uit de Tweede Kanjer naar aanleiding van de inlichtingen op het adres van het Nederlandsche zendelinggenootschap is in druk rondgedeeld. In dat adres wordt, gelijk bekend is, daarover geklhagd, dat onder den schijn van neu traliteit op de scholen voor inlanders in Néd.-Iudid met den Islam wordt gekoketteerd, het christendom uitgeworpen, dat, terwyl in schoolboeken, ter wille van dc neutraliteit, de imam van Jezus, ook waar M. den Kdnr c Ar 2. Taudplouibcer* 1der piju ia de* d<n Tand e* erder bederf ba- GOUDA, 3 Juni 1876. In de Staatscourant van 23 Mei jl. werd mede gedeeld, dat de militaire en civiele bevelhebber in Atchin drie kolonnes had doen uitrukken om de IX Moekim van vijanden te zuiveren en de XXV Moe kim van de XXII Moekim af te sluiten. Thans is by het Departement van Koloniën een telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië ontvangen, dd. 22 Mei, waarby bericht wordt dat de bedoelde tocht is geslaagd en een punt in Beloel-zuid is bezet, zonder dat onzerzijds verliezen werden geleden of veel tegenstand ondervonden werd. (St.-cl.) Staten-Generaal Tweede Kamer. Zittingen van 1 eh 2 Juni jl. De beraadslaging over het wetsontwerp tot afschaffing van de kerkfabrieken werd in de zitting van Donder dag voortgezet. De Minister van Justitie, nogmaals het ontwerp verdedigende, deed tegenover den heer Haffmans opmerken, dat de brief van den bisschop van Roermond was eene herinnering aan een vroegere missive, waarbij verklaard was, dat geen bezwaar bestond tegen de afschaffing van het dekreet. Dat gemeentelijke subsidiëu mogen behouden blijven was slechts een weusch van den bisschop. Door den Minister Heemskerk werd daarna aan den heer van der Loeff geantwoord dat de Regeering geen bepaald voorstel wil doen tot herziening van dc gemeentewet u daarvoor zelf in de bres gesprongen en heeft ineen langdurige rede de vermindering van het effectief van het leger beatreden. Een later bericht meldt, dat de Oostenrijlnehe de legatie heeft toegegeven en de begroeting vaatgesteid ia, bijna geheel overeenkomstig die van hetloopende jaar. Van de hervorming*- en bezuinigingsplannen der commissie is dus niets gekomen. Bij de Spaansche Kamer is aanhangig een voor stel am uit de schatkist een schadevergoeding van 16 millioen realen toe te kennen aan de spoorweg maatschappijen die gedurende den burgeroorlog nadeel hebben geleden. In de zitting van eergisteren heeft de Minister van openbare werken dat voorstel onder steund, maar het denkbeeld bastreden om haar ook schadeloosstelling te verleetleii eoor de nadeelen door het verlies van materieel geleden. De latere berichten over de omwenteling in Turkije hebben doen zien, dat de plotselinge val van Abdul Azis niet het gevolg is geweest van de wensch der bevolking, of van eene paleisintrigue; ook niet direct uitgelokt door de Sofia’s. Uit Weenen wowdt althans gemeld, dat de Sultan eigenlijk is afgezet door de tegenwoordige Ministers en den Sjeik-el-Islam en wel toen hij Weigerde uit zijn particuliere schatkist de ledige krijgska» ie vullen. Dit strookt met de inceuing, dat de geheele bewe ging der Sofia’s eigenlijk door de tegenwoordige Ministers werd aangestookt. De schat van den Sultan speelt bij deze geheele lieweging een groote rol. De bovendry veilde partij schijnt niets zoozeer te hebben gevreesd, dan dat de Sultan en zyn raadslieden dien zouden wegvoeren. Als nu maar de hooggespannen verwachting aangaande dien schat niet tegenvalt. Omtrent het tegenwoordig verblijf van den ex-Sultan loopen allerlei tegenstrijdige geruchten. Sommigen beweerden zelfs dat hij dood was en anderen, dat hij gevlucht is aan boord van een Engelsch oorlog schip. Uit Weenen wordt echter als zeker bericht, dat hij zich in een zijner paleizen in verzekerde be waring bevindt. Volgens de Times, is dit het oude paleis, wat reeds sedert lang niet meer door de Sul tans werd bewoond en thans gebezigd werd voor een of anderen tak van bestuur. Omtrent den opstand in Bulgarye meldt een officieel telegram van den generalis'dmus^ dat in het district Philippopcl de beweging geheel onderdrukt is en de opstandelingen zich bij massa’s onderwerpen, terwyl de gevluchte dorpelingen hnnne haardsteden weder op zoeken. De gearresteerde hoofden zijn aan de bur gerlijke autoriteiten uitgeleverd om door de justitie te worden vervolgd. Mouktar pacha onderneemt weder eene poging tot proviandeering van Niksicg, waar heen hij met 30,000 man uit Mostar is vertrokken. Donderdag zijn in dc Fransche kamer de discussion geipend over de wyziging der wet op het hooger on lerwys, welke Waddington, de minister, heeft voor- gesttld en die zoozeer den toorn der clericalen hebben opgewekt. Cassagnac heeft de bestaande bepalingen verdedigd. De beraadslaging zou gisteren worden voortgezet. De verkiezing van Casabianca en prins Napoleon op Corsikazijn goedgekeurd. De minister van oorlog heeft een crediet van 260 millioen aangevraagd voor herstel der grensversterkiugen en materieel. De Duitsche Regeering heeft kennis gegeven, dat zij aan de internationale technische Gotthard-spoorweg- conferentie geen deel zal nemen en langs den gewonen diplomatieken weg voorstellen in deze zaak verwacht. De nieuwe president der Rijkskanselarij Hofmann heeft zyn betrekking aanvaard. De Pruisische Landdag bracht Dinsdag de tweede lezing van de wet op de sladsgemeentebesturen ten einde. Woensdag werd een aanvang gemaakt met de derde lezingvoor het begin der beraadslaging deelde de afgevaardigde Bethusy-Huc namens de vry- conservatieven mede, dat de wijzigingen, bij de tweede lezing aangebraeht, de wet voor hem onaannemelijk maaktenook meende hy dat ’t den Landdag te druk werd gemaakt door de Regeering. De minister vim binnenlandsche zaken antwoordde, dat het minis terie zelf zyn uiterste kracht inspande; wat de stads gemeentewet betrof, had ook de Regeering verschil lende bezwaren, daargelaten nog de vraag of het Heerenhuis de zoo gewijzigde wet zou aannemen; hem was echter medegedeeld, dat er bemiddelende amen dementen in aantocht waren, waarmee de Regeering zich wellicht kon vereenigen. De meerderheid scheen ar echter anders over te denken, want bij de derde lezing werden de besluiten, bij de tweede genomen, grootendeels gehandhaafd. De Oostenrijksche delegatie heeft de behandeling van het budget van oorlog hervat. Zooals men weet, is het er om te doen haar te bewegen terug te ko men op haar votum, waarbij het amendement Sturm werd aangenomen tot vermindering van dat budget, en de voorstellen der Regeering aan te nemen. Andrassy Abdoel Azis, de thans af gezette Sultan, kwam 25 Juni 1861 op den troon, als opvolger van zijn broeder, wiens zoon bem nu vervangt. Hij regeerde dus nog geen 15 jaar. Lang genoeg iutusscheu om het Rijk op deu ratid van het verderf te brengen, terwyl toch zijne komst op den troon beschouwd werd als het redmiddel voor Turkye. Men dacht toen, dat het land reeds zoo diep mogelijk gezonken was au verwachtte alles van den nieuwen Sultan. Intusschen heeft zijne regeerig getoond, dat er nog grootera ellende mogelijk was. In 1861 had Turkije eene betrekkelijk kleine schuld en namen zijne inkomsten geregeld toe. Onder de Regeering van Abdoel Azis is leening op leening gevolgd, en wat het ergste de opbrengst is groo- tendeeh veitwhr Berst in eren laatsten tijd werd dit van algemeene bekendheid en let Turksche bankroet is wel de hoofdoorzaak vnn des Sultans val. Een aanzienlijk gedeelte van de schuld is in Turksche handen en toen de renten niet meer werden betaald, gingen ook den versteksten Mohammedaan de oogen open. De algemeene verontwaardiging over dit wan beheer gaf den vreesachtigsten moed en leidde tot de bekende vergaderingen der Softa’s. Toen de Sultan aan hunne eischen geen den minsten wederstand bood en dus duidelijk zijne onmacht was gebleken, waren ook de dagen zijner heerschappij geteld. Maar nu onder algemeene toejuiching der bevol king een nieuwe Sultan werd gekozen, mag wel eens worden herinnerd, dat 15 jaren geleden de naam van Abdoel Azis Effendi met dezelfde blijdschap werd begroet, als nu de naam van Moerad Effendi, die als Sultan Moerad V. de troon beklimt. tot aanvulling van leemten in die wet of tot het verleenen van subsidiën aan kerkelijke gemeenten, zijnde dit eene zaak die nauwgezette overweging verdient, terwijl daarenboven nog veel omvattende onderwerpen bij de Kamer aanhangig zyn. Voorts verdedigde hij het ontwerp uitvoerig. De algemeene beraadslagingen werden gesloten door de aanneming met 37 tegen 26 stemmen van een motie van den heer Schimmelpenninck van der Oye. Ari. 1 (beginsel der afschaffing van het decreet) werd aangenomen met 41 tegen 21 stemmen. Artt. 2 en 3 werden goedgekeurd. Op art. 4 is voorgesteld een amendement van den heer Bergmann, strekkende om het gebruik van de pastorijen of woningen, die de burgerlijke gemeenten verstrekken of de daarvoor in de plaats tredende gemeentelijke subsidie te bestendigen, rtuecl, niet voor tien jaar. heer Godefroi en de minister van binnenlandsche zaken hebben dit amendement als ongrondwettig en in strijd met de autonomie der gemeenten beatreden. Het amendement-Zinnicq Bergman op art. 4 is toen verworpen met 42 tegen 15 stemmen. Art. 6 bepaalt, dat gedurende 10 jaren door den Staat aan kerkgemeenten of bedienaren der godsdienst voor te lijden verlies een afloopei moetkoming zal verleend worden, die eerste jaar 14,000 zal bedragen. Door de heeren Bieberstein en Arnoldts is als amendement voorgesteld’ om die som op f 28,000 te brengen. De heer van der Kaay heeft een amendement voor gesteld dat niet de Staat, maar de gemeenten, thans daartoe verplicht, het eerste jaar een som zullen be talen gelijkstaande met het gemiddelde bedrag van het in de 5 laatste jaren tot dat doel uitgekeerde, en verder afloopende in 10 jaren.* Het laatste amendement, sterk ondersteund door deu heer van der Loeff, werd door de Regeering sterk bestreden, als zijnde het juiste gemiddelde der nn verstrekte subsidiën door de gemeenten. Het amendement-van der Kaay is verworpen met 41 tegen 23 stemmen; het amendement-Bieberstein* Arnolds met 44 tegen 21 stemmen. Art. 6 van het ontwerp is onveranderd aangenomen met 40 tegen 25 stemmen. De gehëele wetsvoordracht aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. In de zitting van gisteren is ingekomen een wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent het muntwezen in NederL-Indie (invoering van het goud met geschorste zilveraanmunting). De algemeene beraadslaging over het ontwerp tot wyziging van het cassatie-prooes is geëindigd na discussie, waarin de minister van justitie het hoofd beginsel van het ontwerp: afschaffing van den pro- curant in cassatie en wijziging der procedure in cassatie, had verdedigd. Dinsdag voortzetting. Het bovenvermelde Wets-ontwerp, houdende naders bepalingen omtrent het muntwezen in NederL-Indis bevat o. a. het volgende: ’s Rijks muntspeciën in N.-Indië zijn gouden en zilveren standpenningen, zilveren en koperen pasmunt en gouden negotiepënningun. De gouden standpenningen zijn het tien- en vyf- guldenstuk, zoo als die zyn voorgesteld in het ont werp der muntwet voor Nederland. De zilveren standpenningen zyn de gulden, de rijksdaalder en do halve gulden, zooals zy volgens de wet van 1847 in omloop zyn. De bevoegdheid tot aanmunting van zilveren standpenningen, ook voor rekening van den staat, wordt geschorst. De gouverneur-generaal is bevoegd, in overeenstemming met voorschriften door den koning te geven, zilveren standpenningen, na outmunting, te verkoopen. De gouden negotiepen- ningeu zijn de gouden dukaat en de dubbele dukaat. De wet treedt in werking 1 Januari 1877.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1