m. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Ei 1876. ouda, 1NDS r, SS. «ff Buiteulaiidsch Overzicht. Woensdag 14 Juni. Iff De inzending van advertentlën kan geschieden tot één BUITENLAND. uur dea namiddags van den dag der uitgave GOUDSCHE COURANT ingin. 3OUDA bi,. Russen, wat men NSWO- oorende de Ge in den •uim 40 Tvoor ide met '1MBER door de 10CIIE, ritMien WeA. P. ekotnen. vgussen, 15 cen- MBY- ore con- in tijds te Parga bü Ch‘. oiffeurs. i Zwart, men de ilt niet, e 1.50 HOOI- Polder, 1MBER )AGEN norgene ■‘oatnuü, ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VUF CENTEN. treffende te, zoo- een vele a zwart De uitgave dezerCourant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DÏN8DAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2.— in of op «al de geheele «aalt waarschijnlijk spoedig een einde nemen. Het komt ons reeds zeker voor, dat een der beide mogendheden, die een eerste rol in het spel gespeeld heeft, er genoeg van heeft. Indien wij ons niet bui tengewoon bedriegen, heeft Oostenrijk zieh terugge trokken uit den strijd ran hooge staatkundige kuipe rijen tegen Turkije. Engeland’» vastbesloten houding heeft het land verbaasd en zijn staatslieden hébben ontdekt, dat Duitschland zeer wel wist wat het wilde, en een vast plan van actie had gevormd. Zoo het spel van kuiperij en ontbinding wordt voortgezet, moet Rusland het alleen doen, en wij zullen openlijk verklaren, dat wij ons ontzaglijk vergist hebben, indien het thans niet uitsluitend van Rusland en Turkije afhangt of het oorlog zal zijn of vrede. De loop der gebeurtenissen heeft deze beide mogendheden alleen in het strijdperk gelaten, en volgens onze zieh temg te trekken. De grond voor deze overtuiging is gelegen in het feit, dat het voor een der groote mogendheden nood zakelijk is, dat een andere mogendheid verzwakt in plaats van versterkt wordt. Duiischland kan niet toe staan, dat Rusland te machtig wordt. Zoo Duitsch land ooit een overeenkomst gesloten heeft met Rusland, dan was dit zeker niet om deze mogendheid in staat te stellen binnenlandsche moeilijkheden te voorkomen en kracht en zekerheid buiten de grenzen te winnen. Welke prijs ook aan Duitschland zou beloofd worden, toch zou het resultaat van de goedkeuring van Rus land» staatkunde altijd zijn, dat een krachtiger Rus land tegenover Duitschland zou staan, met een dagelijks in krachten winnend Frankrijk in Duitschland’s>rug. Het is ongetwijfeld het besluit der Duitsche staats lieden, om Rusland te verzwakken en zijn macht te breken. Frankrijk scheen voor langen tijd onschadelijk te zijn gemaakt, doch het herwint krachten met on- berekenbaren spoed, een reden te meer om Rusland te verzwakken, want dit rijk zou niet binnen redelijken tijd weder kracht herwinnen. Hulp vau Duitschland is dus het allerlaatste wat de Qzaar te hopen heeft; een krachtige stoot niet naar voren, maar in de diepte, is wat h ij te verwachten heeft, zoo by het waagt aanvallend te werk te gaan. Van Oostenrijk behoeft hij voorzeker evenmin hulp te ver wachten, Engeland toont op gestrenge wijze aan, dat het zich in den weg zal plaatsen, terwijl Frankrijk zwak en aarzelend is, daar het zeer wel weet wat ge- geschieden zou, iudien het Rusland als bondgenoot aannam. Wanneer de Czaar vervolgens opmerkt, dat Turkije ontwaakt en dat de Russiche invloed te Konstantinopel vervlogen is; wanneer hij den treurigen toestand van Rusland’» financiën ziet (de Pall Mall spreekt van een Mnearly brankrupt treasury* dan zal hij wel geen enkelen maatregel goedkeuren, die tot oorlog het sein zal kunnen geven. Ruslands zal er dus wel voor zorgen, dat het niets doet om den strijd te verhaasten, in het geval dat de strijd onvermijdelijk is. Doch bij ons bestaat groote twijfel of de strijd onvermijdelijk is. Zij die beweren, dat hij dit ia (de meerderheid in Engeland) gaan uit van de over tuiging, dat de artti-Turksohe opwinding der Russische bevolking het gouvernement verhinderen zal terug te treden. Eer wij toegeven dat 'dit zoo is, zouden wij veel meer moeten weten van de liefde der Bussen voor de slavische stamverwanten dan wij nu weten, Is die hartstocht werkelijk vanzelf ontstaan of is ze geschapen door officieele dagbladen P Is er bovendie» De aanvullings-verkiezingen in Frankrijk hebben natuurlijk weder een onderzoek van geloofsbrieven in de kamer ten gevolge gehad. Wanneer eene ver kiezing wegens onregelmatigheden of ongeoorloofde praktijken woidt vernietigd, wordt bij de tweede ver kiezing wel gezorgd, dat alles in orde is, en vandaar dan ook, dat thans een aantal verkiezingen zonder debat zijn goedgekeurd. Aan de orde was vervolgens de discussie over de prite en consideration betreffende een voorstel van den heer Naquet, tot intrekking der wet van 1872 op de jury’s, en na eene bestrijding van den minister van justitie, den heer Duftfure, werd, overeenkomstig het voorstel der commissie van rapporteurs, met 264 tegen 153 stemmen bealotou, k«t roor.be! behandeling te nemen. i Ei odelijk kwam in behandeling het verzoek van den proeureur-generaal tot het instellen eener vervol ging tegen den heer Rouvier, die, zooals men zich zal herinneren, de vervolging zelf heeft gewenscht, teneinde „zijn eer des te beter worde gehandhaafd. Ook nu weder verzocht hij de kamer dringend het verzoek toe te staan, aan welk verlangen gevolg werd gegeven. Heden zal de discussie over het reglement van orde plaats hebben. De Bcriijnschp Pott deelt mede, dat het van goed onderrichte zijde de verzekering heeft verkregen, dat de Pruisische Regeering in den jongst verioopen tijd mei de direction van verscheiden spoorwegen onder- handelingen heeft aangeknoopt, ten einde die spoor wegen in het bezit te verkrijgen. Dit geschiedt met het oog op het groote plan om de Duitsche staats spoorwegen in handen van het Rijk te doen over gaan. Het blad .noemt verscheiden tpoorwegdirec- tiën' op, met welke onderhandel! ngen zjjn aangeknoopt. In1* het Engelsche lagerhuis heeft de leider der oppositie Harington de Regeering geïnterpelleerd over de Engelsche politiek in de Oostersche quaestie. Disraeli vond<»het minder gepast uitvoerige inlich tingen te geven, maar was toch bereid mede te dee- len, wat zonder gevaar geschieden kon. Een‘uit voerig telegram deelt den hoofdinhoud, zijner rede mede, die vrij geruststellend heeten mag. Vooreerst legt de minister er zeer de nadruk op, dat Engeland» pogingen uitsluitend gericht zijn op het behoud van den vrede. Verder is een groot struikelblok uit den weg geruimd. De Berlynsehe memorie is niet bij de Porte ingediend en zal niet ingediend worden. En uit andere telegrammen sehynt 4e mogen worden afgeleid, dat de mogendheden zich sterk maken van de Porte te verkrijgen, dat door haar als uit eigen beweging maatregelen worden ge nomen, die aa» de opstandelingen voldoende waar borgen geven. Dan beweert Disraeli dat Engelands weigering door de mogendheden volstrekt niet is opgenomen als eene onvriendschappelijke handeling en er een aantal pun ten zijn, waarin zij samengaan. In elk geval is er overeenstemming ten deze, dat aan de nieuwe Turk- •che regeering tijd moet worden gelaten, om hare staatkundige plannen tot rijpheid te brengen. Ook van de vereenigde pogingen om Servië „vast te hou den,* wordt melding gemaakt en dan medegedeeld, wat men nog niet vist, dat de mogendheden den Sultan hebben erkend. Eindelijk spreekt hij nog ran een ondergeschoven stuk, dat in de dagbladen van Weenen sou lijn open baar gemaakt, en waarin men geheel ten onrechte hem oneerbiedige uitdrukkingen in den mond heeft gelegd ten aansien van een der verbonden mogend heden. Vermoedelijk wordt Rusland bedoeld, maar wij kennen den brief nog niet, die intussohen weer een nieuw bewijs is voor de stoutheid, waarmede men tegenwoordig berichten schept. De berichten over den stand der zaken in Turkije luiden heden evenals gisteren meer geruststellend in de eerste plaats wordt bevestigd, dat Rusland de Herren nadrukkelijk heeft gewaarschuwd, welk tijdstip door den Sultan schfnt afgewacht om Servië opheldering te vragen over rijn wapening. Verder wordt het als een gunstig toeken bemhouwd, dat de nieuwe Turksche Regeering lit eigen .beweging het initiatief heeft genomen om niet de opstandelingen zip can kötavun av<w»4 4a L-z»—-ï. w .4 am» vlo*, anderen kant worden erkend, dat de toestand niet zonder gevaar blijft; de hartstochten zijn opgew kt onder de Zuid-Slaven, de kans om zich aan de Turksche heerschappij te ontwringen staat beter dan ooit, en niet zoo spoedig zal de kalmte dus wederkeeren; de ruwe Slavische volksstammen op het Balkim-schier- eiland blijven het buskruid gelyken, dat licht ont ploft. Dat ook de Grieken er nog aan denken om te visschen, als het water nog wat troebeler wordt, blijkt uit de aankomst te Berlijn van een'agent, die een leening wil sluiten. Het is niet waarschijn lijk, dat die heer zal slagen; dat leert tje ervaring. De Ministers van den nieuwen Sultan zijn intus- schen niet eens over den wëg, dien zij zullen inslaan; de grootvizier Mehemed Ruchdi Pacha en de Minister van Oorlog Hussein Avni Pacha hebben wel mee gewerkt om den onmogelijken Abdul-Aziz te ont tronen, maar weigeren met de Jong-Turksche partij, waarvan Midhat Pacha het hoofd is, mee te gaan. Om die reden zou dan ook van bet geven vau een constitutie geen sprake meer zijn geweest. -- ENGELAND. De Pall Mall Gazette is stellig overtuigd, dat het gevaar van oorlog zeer gering is en tevens ver mindert. Het blad erkent dat deze overtuiging verre van algemeen is, doch niettemin volhardt het er en het geeft de volgende redenen voor zyn meening. wVier vijfden van den opstand is kuiperij tegen elkander van de groote mogendheden. Niets is zoo zeker dan dat de opstand van den aanvang af aan aangestookt en onderhouden is door mogendheden, die ongeveer even vurig gesteld zijn op de onafhan kelijkheid der arme verdrukte Bosniërs als op die van de arme verdrukte Polen. Het is zeker waar, dat de Christenen in Turkije of, beter gezegd, hen die men Christenen gelieft te noemen, zeer verdrukt zijn en dat die verdrukking den opstand wettigde, doch Turkye had bij het onder drukken van den opstand iets anders te doen dan de vraag naar een rechtvaardig bestuur te bevredigen. De opstand toch word aangestookt en gevoed, niet ter wille tan een goede regeering van Bosnië en Herzegowina, maar ter gunste van Oostenrijkers en Russen, en tot het verkrijgen van staatskundige voor- deelen voor prins Gurtsohakoff of graaf Andtassy. Zoodra Rusland en Oostenrijk, die uit eigenbelang het vuurtje gestookt hebben, bespeuren dat ze meer verliezen dan winnen, door hiermede voort te gaan, A

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1