WEG. ein Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i&c°- 1876. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 16 .lull. iverten. en,enz. en. Bulteiilandscli Weizicht. TE WEINIG STAATSZORG. ht. GOUDSCHE COURANT neercl rer de Don- P. Lasonder. Spuistraat. reid volgens Gouda alleen len heer L. mt. dateeg. 8. UI>A, ren met het maagver- verding de n, by ronder laxerend met berigt navolgend. e weg D 321 onheiigelyke .EN, i» een .an J. J ekeniog zich s het doosje snt op te zijn een namaak- ut. meer waken dat het kind ran den onkundige niet vergiftigd wordt door verknoeide levens middelen of zijn gezondheid verliest in ongezonde scholen. Men bouwt dikwjjls prachtige scholen, hoe zelden wordt op de eischen der gezondheids leer gelet! De wetenschap zoekt naar de meest geschikte schoolbanken, de praktijk schjjnt van geen rugkrotnmingen of oogziekten te weten. Arbeiderswoningen verrijzen bij honderden, een gelukkig verschijnsel, om het mogelijk te maken dat ongezonde krotten, die men nog woningen durft noemen, verlaten kunnen wordentoch geschiedt het bouwen nog dikwijls zeer ondoor dacht, en men ziet daarbij dikwijls werken, alsof de gezondheidsleer een geheel onbekende weten schap was. Nog onlangs zag ik in een rij nieuwe woningen de gelegenheid gemaakt om in de bedstede een kribbe te kunnen hangen voor de kinderen. Op goed drinkwater wordt zelden gelet, de plaats der privaten is dikwijls verkeerd ge kozen. Men moet zoo zuinig mogelijk bouwen omdat de rente anders niet genoeg zou zijn. Zon philantropie en eigenbelang in deze zaak niet zeer goed te vereemgen zjjn, als er in iedere gemeente een bouw-commissie was, om alle bouwplannen te onderzoeken? Dan zoude men er niet naar jagen om goedkoop bebouwen, maar het goed bouwen zoude meer op den voorgrond moeten treden. Wel is eenige verbetering merkbaar, maar de feiten staan nog te veel op zich zelven. Een goedgezind gemeentebestuur doet iets, een minder goedgezind doet ui.*., hier wordt iets door particulieren gedaan, op andere plaatsen neemt men geheel het latteen aller in acht. De Hooge Regeering moet zich met de zorg voor de volksgezondheid belasten, dan alleen is een algemeene verbetering mogelijk. Maar de geneeskundige raden in de provinciën, de gezondheids-commissiën in de steden? Ja, die lichamen bestaan, zij kunnen advies geven, zij kunnen raden, misschien bedreigen, maar verplichten om den gegeven raad te volgen kunnen zij niet Tegenover onwillige gemeente besturen zijn zij onmachtig. Zij kunnen waarschuwen, zij moeten macht hebben te bevelen, in alles wat de gezondheid der ingezetenen betreft. Vreest men voor misbruik van macht, vreest men voor een geneeskundige dwinghutdjj? Vrjj- heid is noodig, maar in zoovele gevallen moet men zjjn persoonlijke vrjjheid opefferen om lid der maatschappij te kunnen bljjven, dat die opoffering van vrijheid om den wille der vólks- gezondheid gemakkelijk zal gedragen worden, als men daaraan eerst gewend is. Aan de gemeente-besture'n in het algemeen kan het niet overgelaten wordende gemeente kas gaat meestal boven de volksgezondheid; het' rjjk moet kunnen bevelen en ambtenaren aan stellen die zorgen dat de gegeven bevelen wordèn uitgevoerd. Het toezicht op de levensmiddelen, op de ge bouwen, op da middelen van vervoer en zooveel meer, moest aan die ambtenaren worden toe vertrouwd dan zoude men leeren inzien wat dringend noodig was, spoedig zoude men de goede gevolgen ondervinden, en wat men eerst als noodeloozen dwang had beschouwd, zoude men als een groote weldaad leeren zegenen. L. Vit hetgeen we in on» vorig overaicht mededeel den hebben onze lezers genoegzaam den loop der be raadslagingen over de Wet op de verkiezing der maires kunnen nagaan. Nieuwe beschouwingen omtrent een of ander punt vonden we in de uitvoeriger verslagen niet, en we zullen dus niet op het verhandelde terug komen. Uit een later telegram blijkt, dat artikel 2 der wet waarop alles aankwam, in haar geheel is aangenomen en het ministerie derhalve eene meerder heid gevonden heeft. Toch schijnt dit met de grootste moeite geschied te zyn. Een deel der Kamer ont hield zich van stemming, omdat zij niet vóór de wet, maar ook niet tegen het ministerie stemmen wilde. Dinsdag grepen de algemeene beraadslagingen plaats, waarbij vooral de quaestie ter sprake kwam of de gemeentewet in haar geheel moest worden verbeterd dan of men zich enkel met een wet op de benoe ming der maires vergenoegen zou. Met een vrij groote meerderheid en tegen den zin van Gambetta besloot de Kamer tot het laatste. Het Kabinet had haar trouwens het mes op de keel gezet door van het wetsvoorstel een kabinetsquaestie, een zaak van vertrouwen te maken. Niet geheel ten onrechte komt de République Franydee hiertegen op. Zij waarschuwt, dat de Regeering zichzelve zal verzwakken en de kracht der republiek tevens, wanneer zij niet volgens begin selen, maar volgens persoonlijke overtuigingen de zaken wil besturen. De Rep. Franc, vertrouwt evenwel, dat in het begin der volgende zitting eene organieke gemeentewet zal worten ingediend. Dinsdag hield men de algemeene be-aadslagingen en werd art. 1, houdende afschaffing der wet van 1874, aangenomen, doch Woensdag is de beslissende slag geleverd, bij de behandeling van -art. 2, waarbij wordt voorgeschreven, dat voorloopig en tot de aan neming der organieke gemeentewet de maires gekozen worden zullen door en uit den gemeenteraad in alle plaatsen, behalve in de hoofd plaatsen der departemen ten, arrondissementen en kantons, waar de president deï Republiek de maires benoemt. Juist die uitzon dering was het punt, wAarom'trert de meer geavan ceerde republikeinen het met de Regeering niet eens worden honden. Omtrent het doel en het resultaat van de ontmoe ting te Reichstadt weten de bladen thans verschillende bijzonderheden mede te deelen. Behalve de reeds gemelde, dat overeenstemming was verkregen omtrent deze drie punten: handhaving van het beginsel van non-interventielocaliseering van den oorlogingeval een eindbeslissing moet volgen eerst een iateruatro-t naai congres, moeten ook nog andere punten bespro ken zijn. De Post althans verzekert, dat ook geha i- deld is over: de Donau-quaestiehet verlangen van Oostenrijk om in geen geval de stichting van een' groot Servisch rijk toe te laten, en einddyk ge meenschappelijk te inflüenceeren tot het verkrijgen van een wapens***- punt zal hebben De Serviërs1 schijnen weder slaags geweest te zijn >met de Turken. Daar zij zelven berichtten, dat dtf uitslag onbeslist bleef, zal het voordeel stellig wel aan de zyde der Turken gebleven zijn. GOUDA, 1| Juli 1876. Bij kon. besluit is o. a. herbenoemd tot plaatsv. kantonrechter te Gouda, met ingang van 3 Aug.' 1876, mr. P. J. Snel. Gedurende deze treek werden de examens aan de Rijks1 Hoogere Burgerschool alhier in het openbaar gehouden, zooals dit jaarlyks in de tweede week ran Juki geschiedt. Ditmaal was echter eenigszins ran de gewoonte afgewekën, daar ook in de gymnattieb een openbaar examen werd afgelegd. Dat "dit vak door veten niet wordt geteld, bleek ook ditmaal, daar slechts de helft der teerlingen deze lessen bijwonen, maar ook ditmaal is wederom gebleken, dat zij ongelyk hebben. Men moet getuige geweest zijn van de inspanning, die het examen in andere vakken van het hoofd onzer jongens vordert (groot was ook thans de schaar der getuigen niet) omte waardeeren, dat naast de vakken die den geest ontwikkelen, oqk het lichaam rijd deel krijgt en spieroefening daarbij is gevoegd. Wie deze jongelieden zag werk-1», moet sympathie1 hebben gekregen voor dit vak, achting voor de be kwaamheid van den heer Steenbergen, aan wien het I ~i7/ f Post papier in le Soorten. Reeds op de schoolbanken schreven wjj; Gezondheid is de kostelijkste schaten op lateren leeftjjd, van het ziekbed verrezen, zeiden wij na, wat we reeds als kind geleerd haddenJa, de gezondheid is meer waard dan alle schatten. Dwaas ia hjj dus, die dat kostbare goed roekeloos verwaarloost; dwaas is hij, die zyn gezondheid niet, zooveel in hem is, tracht te bewaren. Is dit de plicht van ieder, hem door het eigenbelang ten dringendste voorgeschreven, het is ook de plicht der Regeering om voor de gezondheid der burgers te waken, om de sterfte zooveel mogeljjk te verminderen en tot 't laagst tnoge- lijke cjjfer te brengen. Wat de goede zorgen van de Regeering in dit opzicht vermogen, wordt ons in' vele steden geleerddoor de maat regelen te Londen bijv, genomen is het sterfte cijfer daar eenige percenten minder geworden, en nu zoo gunstig als in eenige groote stad, en veel b'ter dan in onze meeste gemeenten. Volgt men de discussiën in vele gemeenteraden, gaat men na wat de Hooge Regeering in deze zaak doet, dan moet men betreuren dat onze regenten het hooge belang van dit onderwerp niet willen begrijpen, wat nog erger ia. Goed drinkwater is een eerste vereischte voor de volksgezondheid. H(>e weinig gemeenten kunnen zich in het bezit van goed drinkwater verheugen, hoevele burgers moeten zich met schadelijk drinkwater behelpen! Men maakt plannen voor waterleidingen, men onderzoekt, men herhaalt het onderzoek, breekt een besrnet- teljjke ziekte uit, dan gaat men de plannen ernstig bespreken, maar tot uitvoering komt het niet. Men bouwt nieuwe scholen, niet zelden sieraden voor de gemeente, maar men vergeet dat goed drinkwater een eerste behoefte is, en doet niets om dat aan de leerlingen te kunnen verschaffen. Reinheid en zindelijkheid zijn de beste voorbe hoedmiddelen tegen ziekten, de Hooge Regeering, hiervan overtuigd, legt belasting op de zeep, dat is op de zindelijkheid, terwjjl de gemeente besturen het voor een noodelooze weelde houden om voor geschikte gelegenheid tot baden te zorgen. Wanneer op ongeschikte plaatsen on gelukken gebeurd zjjn, dan wordt het baden daar verboden, maar men vergeet een geschikte plaats aan te wjjzen. Uitwasemingen van riolen en stinkende slooten zjjn hoogst nadeelig, wat wordt jn de meeste gemeenten gedaan, om die broei nesten der besmetting op te ruimen? Ja, somtjjds maakt men verordeningen, om die krachtig ten uitvoer te brengen, als er offers gevallen zyn. Alweder den put dempen als het kalf verdronken is. De uitwerpselen van mensch en dier verpesten niet zelden den grond en den dampkring, hoewel deze, goed behandeld, nog aanzienlijke winsten zouden kunnen afwerpen, (hoeveel voordeel heeft de gemeente Groningen daarvan niet getrokken!) In boe weinige gemeenten wordt dit begrepen, men volgt den ouden sleur, verliest de voordeelen en behoudt een voortdurende oorzaak van be smetting. Maar reeds genoeg. Aan stof zoude het anders niet ontbreken om aan te toonen dat voor de volksgezondheid te weinig zorg wordt gedragen. Maar is volksgezondheid staatszorg? Wel schrjjft de grondwet1 net niet speciaal voor, maar dit is een zaak die zoo van zelf spreekt, dat een voor schrift niet noodig is. Acht de Regeering het noodig om haar zorg uit te strekken over1 de gedwongen spaarpenningen van zoovele ambte naren, waakt zjj er voor dat da meest intelligente personen in hun ouderdom een voldoend bestaan hebben, alsof hun zelf de zorg daarvoor niet kon toevertrouwd wordenzjj moet dan nog groot Servisch rijk toe te laten, mstils'tand, wanneer de oorlog zeker .a bereikt.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1