Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. als. jttrt ■ft Liters. I 1876. N° 18S6. BINNENLAND. BUITENLAND. Woensdag 19 Juli. LI a. s. I STER’’ en." Buitenlandse!) Overzicht. igen. Hei X deren van l HUIJSBN. man- |l rittii Ml. aan I, B. des avonds en, hunne on. it«, GOUDSCHE COURANT. zal DINS- its hebben. 'UUR. ƒ7.25 - V.— - 6.75 - 6.- - 5— - 4.50 1 maand., ih te ver-' ra LOUIS mbevelifigr is PAAR, per 25 °/t ys. Zwarte HL wuienljjhe tot nooit ver t' GOUDA, 18 Juli 1878. Z. M. heeft benoemd tot bewaarden van de hypo theken,. het kadaster en de scheepsbewijzen te Zwolle' den heer J. W. A. Roijaards, ontvanger der registratie en domeinen alhier. Het examen voor apothekers-leerling is Vrijdag met gunstig gevolg atgelegd, o.a. door A. Thim, alhier. t Omtrent de nieuwe infirmerie alhier wordt het ’volgende medegedeeld. Het gebouw is in -streng oud Hollandschen stijl opgetrokken, waardoor het uiterlyk een zeer aangenamen indruk maakt. Het inwendige is bijzonder practisch ingerioht: ruime ziekenzalen, waai in de zieken 30 a 35 kub. meter lucht per hoofd hebben, goede badkamers, vroolijke recreatiezalen, uitstekende ventilatie, in één woord, men kan zich geen volmaakter infirmerie voorstellen. Zeker kan dit gebouw met de beste buiteulandsche wedijveren en strekt den vervaardiger, den luit.-ing. Hemkes, tot eer. Voor de ventilatie heeft men eene nieuwe methode gevolgd. In elke kamer zijn tegen den muur een paar gemetselde kokers aangeilracht, waarin zich nabij den vloer, bij den zolder en op manshoogte gaten bevinden. Ter hoogte van het middelste gat, dat door een raampje gesloten wordt, is in den koker een gaspit aangebracht. Door de gasvlam ontstaat een voortdurende luchtstroom door het onderste gat, waar door de slechte lucht, die door het bovenste gat toe treedt, verwijderd wordt. Hoewel kostbaar, schynt deze wijze van yentileeren nog dc meest doelmatige te zijn. Het geheele gebouw is ingericht voor een lOOtal zieken. achter het hoofd^ebouw staat een. voor de lijders' aan besmettelijke Nu de Fransche Kamer de twee voorname voor stellen, welke de Regeering op baar programma voor deze zitting had gezet, heeft aangenomen nl. de wet op de academische graden en die op de benoeming der mairra, begint zij over de vacantie te denken. De snikheete Juli-dagen zullen trouwens van zelf wel naar rust doen verlangen. Men verwacht dat de Dg niet langer dan tot 6 of 8 Augustus duren Dan zijn de zittingen van de algemeene raden de benrt, waarvan vele kamerleden deel uitmaken. De begrooting zal dan wel niet tijdig behandeld kunnen wórden, maar een credietwet zou daarin kunnen voorzien. De verkiezing van den clericalen heer de Mun is vernietigd. De Kamer heeft Vrijdag met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om te Parijs in 1878 een •algemeene tentoonstelling te openen. ,De leden van den Paryschen gemeenteraad zijn Zon dag met den prefect der Seine en den directeur van openbare werken van Parijs naar Rouaan de Seine afgezakt, ten einde te onderzoeken, welke werken er noo^ig zijn om zwaar geladen schepen naar Parijs te kunnen brengen en Frankrijks hooidstad tot een zee haven te maken. z Heden begint de discussie in den senaat over de Wet-Waddington op de academische graden. Men zegt, dat de stemmen elkander nagenoeg opwegen voor- en tegenstanders vleien zich gelijkelijk met de 'overwinning. De Independence meent, dat do repu blikeinen nog de meeste kans hebben aha stag te winnen. Het J&nrnal Official bevat tal van wijzigingen in personeel der administratiedaaronder zyn 27 plaatsingen van prefecten, van welke 3 op verzoek onder verzoek ontslagen; van een secretaris van het stelsel der in- en uitgaande rechten in het jaar 1862 liet het beginsel der vrijhavens onaangeroerd en bepaalde zich tot opheffing der vrijheid van rechten van Ancone, Livorno en Messina, die tot dien tijd z/citta franche" waren geweest en thans vrijhavens zouden worden. Drie jaren later echter werd hierin verandering gebracht door de bepaling, dat de drie genoemde steden, evenals Genua hare vrijhavens, in algemeene entrepots moesten verwisselen en wel van 1 Jan. 1868 af. Alleen aan Messina werd eene eenige grootere tijdruimte gelaten, tot dat de spoor weg van haar naar Caltanissetta gereed zou zijn. De termijn werd echter later voor alle steden verlengd en strekte zich voor Genua, dat natuurlijk alles deed om zijne oude voorrechten te behouden, tot de maand Augustus 1875 uit. Het nieuwe wetsontwerp, dat aan de Regeering de bevoegdheid geeft, naar eigen goedvinden iu de zeehavens van het schiereiland z/punti franchi," d. i. vrije depots, te vestigen, is een soort van inconsequehtie van den wetgever, een terug keer tot het oude stelsel der vrijhavens. Bovendien verwijt men der Regeering niet ten onrechte eenige voorbarigheid, daar de korte tijd, sedert de oprichting der algemeene entrepots verstreken, geenszins eene vergelijking gedoogt tusschen de voor- en nadeelen van de beide stelsels. De zeesteden zijn natuurlijk voor het ontwerp; zij beweren dat het den toevoer ten goede zal komen en haar de mededinging met buitenlandsche havens, met name di« van Genua met Marseille, zal vergemakkelijken. Tegen de «punti franchi" zijn vooral de binnenlandsche industrieelen, met name de eigenaars van suikerraffinaderijen, die vreezen dat door het monopolie der zeesteden de mededinging 'zal worden verzwaard, en vervolgens een minderheid in de Tweede Kamer, welke in ver- eeniging met verscheidene senatoren de nadeelen van den smokkelhandel vreest. Een geheele reeks petitiën uit het binnenland, Ligurie, Piëmont, Venetië en Lombardije ondersteunt dezen tegenstand. KATOEN SUNNEN w 20 et. iderpakkeu D& ste Dessin, bet verpl en 3 zonder verzoek ontslagen; van één secretaris generaal en van 33 prefects-raden, van welke 7 op 'verzoek ontslagen waren. Te Bome is het de vorige week in den Senaat al heel vreemd toegegaan. Zooals de telegraaf ons Zaterdag berichtte, is de wet op de entrepots (zie daaromtrent onze rubriek Italië) onder een verschrik kelijke agitatie en nadat het Ministerie met een crisis had gedreigd, verworpen. Maar den volgenden dag is de Minister-president in den Senaat komen ver klaren, dat het votum tegen de wet als in stryd met de constitutie van nul en geener waarde moest wor den beschouwd. Opnieuw werd er gestemd en nu besliste het hooge Staatslichaam, dat de stemming van Donderdag vernietigd moest worden. Daarmede was nu de zaak uit, zou men denken; toch niet. De nietigheid van het votum werd uitgesproken met slechts éen stem meerderheid, en op het laatste oogen- blik verscheen nog een lid van de minderheid in de vergadering, waaruit nieuwe reclamatiën ontstonden. Het gevolg was, dat meh ten laatste besloot op' 26 Juli nog eens weer by’een te komen en alsdan een derde stemming te houden! Eene deputatie, onder aanvoering van John Bright, overhandigde dezer dagen aan den Engelscheu Minister, LordDerby, een memorie ten gunste van het handhaven eener strikte neutraliteit in de Oostersche zaken. Lord Derby antwoordde, dat de memorie geheel de gevoelens van de Regeering uitdrukt, behalve voor *t geval dat hare bemiddeling het eindigen van den stryd zou kunnen bevorderen. Engeland, (zoo sprak de Minister) had geweigerd zich aan te sluiten bij de Berlynsche memorie, ómdat het geloofde, dat noch de Porte noch de insurgenten dit stuk zouden goedkeuren, en omdat de Mogendheden, hoéwel verlangend om gezamenlijk te ageeren, toch niet volkomen eensgezind waren met betrekking tot de te volgen politiek. Het zenden van een vloot naar de Besika-Baai was ge schied tengevolge van het initiatief te Konstantinopel, in overeenstemming met al de Mogendheden; het mocht dus de vrees voor de interventie niet billijken. Het was moeilijk, den loop der gebeurtenissen te voorziendoch spreker meende dat een algemeene Europeesche oorlog zeer onwaarschijnlijk was (toe juichingen.) Hij zag niet van welke zijde de oorlog ITALIË. De fripsche lucht, welke de Italinansche afgevaar digden sedert twee weken op hun landgoederen of aan het zeestrand genieten, is den leden van den Senaat nog niet deelachtig geworden Bij 30° R. houdt de eerbiedwaardige vergadering nog hare bijeen komsten in de schaduw van het paleis Madame, om te beraadslagen over het wetsontwerp op de /zpnnti franchi," dat uit het initiatief der Kamer is voort gesproten. Door de Afgevaardigden met een aanzien- zienlykc meerderheid aangenomen, is dit ontwerp door de commissie van den Senaat met eene betrekkelijk sterke meerderheid verworpen. Het betreft hier een voudig eene poging tot wederinvoering van het vryhaven-stelsel, dat men sedert een tiental jaren op zijde had geschoven. De eerste poging tot regeling ssssllj--i j i .'-■jg-ssliMaessr-.'1 zou kunnen uitbreken. Immers, Frankrijk eu Italië, om geldelijke en andere reienen, zouden geen stap stap willen doen, die tot ilgemeeue rustverstoring leiden zou. Duitsehland stelt in de Oostersche quaestie veel minder belang dan andere natiën. Elk Êngelschman zou een Europeeschen oorlog beschouwen als de grootste ramp. Het stelsel van dualisme en de verscheidenheid van rassen in Oostenrijk zijn daar bezwaren tegen een agressieve politiek; Oostenrijk heeft belang bij het behoud van den vrede. Het is waar, dat eene party, eene machtige partij zelfs, in Rusland” de stichting wenseht van een groot Slavo nisch Rijk onder Rusland’s leiding; doch deze partij is niet in staat tot handelen. Het is zeker, dat de Gzaar, die alvermogend is, een oprecht vriend is van den vrede. Bovendien bestaan er geldelijke en andere redenen, die eene agressieve politiek- thans geheel strijdig doen zijn met Rusland’s belang. Spreker wees op de ontmoeting te Reichstadt, waar de Keizers besloten hadden tot eene politiek van volstrekte non- interventie. De politiek (zeide spreker) naar welke ik mij gedragen zal in het waarschijnlijk geval dat de gelegenheid zich zal voordoen tot pogingen tot vreed zame bemiddeling, moet geheel in overeenstemming zijn met die van al de mogendheden. Lord Derby betoogde ten slotte, dat nou-interventie geen onver schilligheid is, die leiden zou tot internationale anarchie. Wij hebben (zeide hij) den Zieken Man gewaarborgd tegen moord niet tegen zelfmoord of een natuur lijken dood. Spreker eindigde met de verklaring, dat bij grooten prijs hecht aan de overeenstemming tusschen de Mogendheden, die den vrede waarborgt Het beginsel van strikte neutraliteit heeft Oostenrijk tot het besluit geleid om de haven vau Kleck eu geheel het militaire grondgebied dier vesting, zoowel ter zee als te land nr'te-vtafteft? NrftWurlijk levert dit voor Turkye groote moeilijkheden ten opzichte vau den aanvoer van troepen, en de Turksche gezant te Weenen heeft dan ook reeds daarovef een conferentie met graaf Audrassy gehad. Intusschen is Kleck thans ook door opstandelingen en Bosniërs geheel ingesloten. Spottend wordt opgemerkt, dat men zich niet moet verwonderen, wanneer eerstdaags wordt getelegrafeerd, dat de Serven Konstantinopel en de Turken Bel grado zijn binnen gerukt, en inderdaad de Serven hebben, ’t naar gemaakt, dat zij den naam krijgen van beter te kunnen liegen dan vechten; alle betrouwbare berichten komen dan ook hierin overeen, dat al de //urenlange" schermutselingen, die voor //moorddadige veldslagen" worden uitgegeven, weipig te beteekenen hebben de oorlog zou echter reeds beslist zijn, indien de Turken offensief hadden gehandeld dat dit nog niet geschied is, ligt daarin, dat dezen zulk een aanzienlijke macht willen bijeentrekken, dat zij zeker gaan van hun zaak. Zooals de zaken zich nu laten aahzien, is het niet twijfelachtig, dat het dan spoedig met de Serven zal zijn gedaan. Volgens de laatste berichten wordt thans door de Slavische berichtgevers zelf eene nederlaag der Serven erkend. In de quaestie der fuerós houdt het Spaansche congres zich, geheel aan de voorstellen der Regeering zónder meer of minder te willen toestaan. Eén amendement van den heer Fiori om de fueros geheel af te schaffen werd met 182 tegen 35 stemmen verworpen. In de Baskische provincies heerscht overal rust. Op een 50 m. kleiner gebouw ziekten. Het hoofdbestuur van den Ned.Protestantenbon l betuigt aan den heer J. Hooykaas Ht-rderschee, pre dikant te Nijmegen, zyne sympathie naar aanltidin?

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1