Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. use IE, EK N° 1859. 1876. r BUITENLAND. Woensdag 26 Juli. verten. t Irogist Buitcnlandscli Overzicht. atcr Post papier* in dter, tnaven. - ft aan GOUDSCHE COURANT. Wed. P. bekomen. de Bron '«ichen e zenden, rdt rabat te door de kROCHB, i critüchen k gebruik inderdaad ar achter Igk, vlekt n natuar- eder. leltreffende nlte, zoo- 'Jcteea vele na zware b Sóórten. king niet al ia de per H. -0.12'/, -0.12-/, -0.171' -0.50 - 0.35 - 0.227, -O.GO. - 0.80. nker. perk van ware transformatie voor Parijs, 25 op de’ duizend in die stad bedroeg per jaar. Merken we ten slotte nog op dat Parijs de stap in Europa is, waar de cijfers van de geboorte «n de sterfte het meest tegen elkander opwegen. -- T U R K U E. De Konstantinopelsche correspondent van de Tewps deelt, omtrent de stemming aldaar, eenige bijzonder- hedeu mede, die ons toeschijnen wel de aandacht te verdienen, vooral ook, omdat het einde der worsteling tusschen Servië en Turkije nog niet zoo spoedig is te voorzien en het ten slotte veel zal afdoen, welke houding de volksstammen aannemen, die nu nog zich rustig houden. De Grieken te Konstantinopel zijn nog op de hand der Turken en de reden daarvan ligt zoo voor de - hand, dat men ze slechts behoeft te noemen, om haar Augustus gesloten kunnen worden, begrijpelijk te vinden. In ’t kort komt ze hierop OoSte”!^ qUae8t.lelU.h?t neder, dat de Grieken slechts noode de Slavische bevolking groote macht zouden zien verkrijgen. Hun hoop is, dat nog eenmaal de hoofdstad van Turkye weder in Grieksche handen kome en aan dit streven zou naar hunne meening niet bevorderlijk zijn ie groote uitbreiding van de maeht der,Slavische stammen, onder de leiding van Rusland. Van de andere zijde weten ze te goed, dat wezenlijke hervorming in Turkije ónmogelijk is en de toestand daar altijd een onbe vredigende zal blijven. Zij hebben dus tijd om den loop van zaken af te wachten en hopen inmiddels tot genoegzame ontwikkeling en welvaart te komen, om op een gegeven oogenblik de vruchten van hunne volharding te plukken. In het algemeen dus zijn ze op het oogenblik meer op de hand der Turken, dan op die der Serviërs, maar daaruit volgt niet, dat onvoorziene omstandigheden niet de stemming geheel zouden kunnen veranderen. In Creta, Thessalië en Epirus is brandstof genoeg en de Turkeu zullen zeer voorzichtig te werk moeten gaan, om die niet te doen ontvlammen. Dingen als in Bulgarije zouden er niet moeten gebeuren. De Armeniërs zijn veel meer op de hand van de Turken, omdat ze over het geheel weinig last van de Turksche overheersching hebben. Integendeel hun hoogste streven is de Turksche staatsdienst, waarvoor zij in menig opzicht zeer geschikt zijn. Twee ministers waren Armeniërs, Agathon-Effendi, die voor jaren overleed en Daoud-pacha. De laatste inti was weinig bemind, zelfs niet onder zijne genooten. f Er is een derde klasse van niet-Modamm die men met een algemeenen naam Levantynén noemt. Het zijn lieden, geboren in Turkije, maar wier voor ouders uit Europa kwamen. Over het geheel hebben ze om de eene of andere reden belang bij het voort bestaan van het Turksche rijk en terwyl ze daarvan de lusten genieten, hebben ze niet de lasten, omdat ze doorgaans onder bescherming staan van eene of andere ambassade of legatie. In het algemeen dus zijn de meeste niet-Moham- medanen in Konstantinopel gunstig gestemd voor Turkse, waai door ook de Turksche berichten van het tooneel van den oorlog daar lichter geloof vinden. Vanzelf spreekt, dat de meeste Montenegrijnen, Serviërs en anderen van verwante stammen naar het tooneel van den oorlog zyn vertrokken. Er bleven er echter genoeg, om te verklaren hoe de oorlog voerenden omtrent de Turksche plannen zoo goed worden ingelicht. De Bulgaren zijn geen zeer strijd baar volk en de jongste gebeurtenissen hebben nog bovendien een geweldigen iudrnk gemaakt. Men verwacht dus niet, dat iu Bulgarije een algemeene opstand uitbreken zal, tenzij de Serviërs zooveel vor deringen maken, dat geen vrees meer gekoesterd behoeft te worden voor de ongeregelde Turksche benden. Dit is niet waarschijnlijk en lig^ denkelijk ook niet in het plan. De berichtgever van Daily News* behalve die van de Times de eenige die vergunning kreeg het leger te volgen, ontving de verzekering, dat Servië betrekkelijk weinig begeerde. Hoofdzaak was de bevryding van Bosnië en de Herzegowiua. Niet eens was het eene oondilia sine qua non, dat de Porte niet daarover hebben zou een nominaal oppergezag zooals ze nu heeft over Servië. Dit was (volgens de Minister) eenvoudig een quaeslie van sentimertk, FRANKRIJK De gemeenteraad van Parijs is bezig met het onderzoek van plannen tot uitdieping van de Seine, welke op sommige gedeelten van haren loop tusschen Parijs eu^JUm _inct naun. iMseohut Couflaus en Rouaan, niet meer dan een meter diep is. Volgens het eene plan, dat 15 millioen franken zou kosteu, zou de rivier over haar geheelen loop op eene diepte van minstens 2 meter gebracht worden. Hei andere plan wordt op 19 millioen berekend en zou eene diepte van minstens 3 meter trachten te bewerken. Men berekent dat het eerste ontwerp aan den handel te Parijs eene bezuiniging van minstens 2,/t millioen aan transportkosten zou veroorzaken. Het andere ontwerp zou met zyn grooteren waterstand de groote stad tot eene soort van zeehaven maken. In zijne jongste zitting heeft de gemeenteraad zich met dit laatste ontwerp vereenigd, dat van den ingenieur Krantz afkomstig is. Het plan moet echter nog verschillende commissiën en lichamen doorloopen, alvorens aan de uitvoering kan worden gedacht. Ziehier iets omtrent den gemiddelden levens duur te Parys. Parys weinigen zouden het den ken is voorzeker de gezondste stad van de wereld, waar de minste sterfte plaats heeft, en zoo het mis bruik van sterken drank en de buitensporigheden van de jongelieden er niet zoo veelvuldig waren, zou (de statistiek toont het duidelyk aan) de levensduur er gewis twee of drie jaren grooter zyn dan in alle andere steden van de wereld. Men schrijft dit vooral toe aan het klimaat, dat, hoewel wat vochtig, toch gezond is en vooral weinig plotselinge veranderingen van weersgesteldheid onder gaat. Voorts lette men op het tal van riolen, die het menagewater afvoeren, op de uitmuntende wyze waarop de beerputten worden onderhouden, op de goede inrichting van de huizen, op de verordeningen op ongezonde woningen, op de dagelijksche opruiming van vuilnis, op de besproeiing van de openbare wegen en bovenal op de overschoone beplantingen van de lanen en boulevards, waarvoor dan ook veel zorg wordt gedragen. Wy laten hier een nauwkeurig lystje volgen van het gemiddeld cyfer der sterfte in de voornaamste steden van Europa, op de duizend inwoners en per jaar. Voor Parys is dit gemiddeld cijfer 20 op de dui zend; voor Rome 26; voor Londen 22; voor New- York27 voor Weenen 30voor München 31 voor Copenhagen 27 voor Berlijn 24, enz. Er is slechts één stad die kan wedyveren met Parys, nl. Edinburgh, waar de sterfte slechts 1.9 pCt. bedraagt. Deze cijfers zyn te merkwaardiger, omdat uit sta tistieken van 20 jaar her blykt, dat het gemiddeld cijfer over 4 jaar, nl. van 1852 tot 1856, een tijd- Met grooten nadruk heeft nog Dufaure Vrydag bij den Pranschen senaat op de aanneming van de wet- Waddington aangedrongen. Het heeft niet mogen baten. Walton kwam met een motie van verdaging; deze wjerd met 139 tegen 139 stemmen verworpen, nadat verscheidene onzekere stemmingen waren gehouden. De discussie zou dus worden voortgezet. Er werd nu gestemd of men tot de beraadslagingen over de artikelen zou overgaan. Ook hier was de uitslag onzeker, tot het eindelijk bleek, dat men met 144 tegen 139 stemmen niet tot de beraadslaging over de artikelen zou overgaau, wat met verwerping van het regeeringsvoorstel gelijk staat. Wat zullen de gevolgen zyn van dezen stap, waar tegen de minister Dufaure zoo krachtig gewaarschuwd heeft De Kamer heeft zich gehaast, als terugslag op deze stemming in den Senaat, een votum van vertrouwen in het Kabinet uit te brengen. Met 371 itemmen werd, deze motie aangenomen; de rechterzijde hield zich buiten stemming. Men bericht, dat het ministerie, ondanks het geleden Zchcc, in zyn geheel zal blyven. Het Journal Official, bevat het rapport der com missie, belast met een onderzoek over het incident, dat bij het adinissie-examen aan de Polytechnische School is voorgekomen. Het rapport komt tot de slotsom, dat een onbescheidenheid, waarover geklaagd is, niet anders dan aan een toeval is te wijten, en met het onderwerp van het opstel bekend te zijn, daarvan geen woord wist, en is zyn opstel volstrekt niet geslaagd is. Wie zich aan de bedoelde onbe scheidenheid heeft schuldig gemaakt, is nog niet bekend. Het Fransche gezantschap by yictor Emanuel is tot den rang van ambassade verheven de markies de Noailles heet dus voortaan ambassadeur. In Duitschland trekt op politiek gebied alleen nog de aandacht de nieuwe partij, die daar is opge treden, met het doel al de conservatieve elementen te vereenigen tot één krachtig lichaam, dat de vrije conservatieven tot kern zal hebben. De hoofdpunten van haar programma zijn; De partij neemt aan Duitschlands eenheid, maar wil voor eiken staat behoud van autonomie, niet in stryd met die con- stitutioneele eenheid. Zij verlangt een einde te maken aan den strijd tusschen Kerk en Staat en om daartoe te geraken behoort de bestaande wetgeving op billijke wyze hierin te voorzien. Zij wil een Staat, geves tigd op degelijke monarchale en christelijk grondslagen. Zij vraagt voorts een wet tot regeling van de betrek kingen tusschen het kapitaal en de speculatie, en hoopt hierdoor te voorkomen de schandelijke mis bruiken en financiëele en economische crisissen, welke aan de nationale welvaart zulke smartelijke wonden hebben toegebracht. Zij verklaart ten slotte dat het socialismus en het vraagstuk van den arbeid en de arbeiders een regeling van den toestand der nijverheid dringend vorderen. Dat inen, met de vorming dezer party niet zoo vlot zal slagen als men zich voorstelde, blykt o. a. hieruit, dat de vrije conservatieven reeds verklaard hebben dit programma niet te kunnen onderschrijven. De verkiezingen voor het huis van afgevaardigden zullen in October en die voor den ^üitschen rijksdag in Januari plaats hebben. Waarscnynlijk zullen deze verkiezingen door een ontbinding van beide lichamen worden voorafgegaan. Van de keizers-conferentie te Salzburg verneemt men niets dan dat dé ontmoeting hoogst vriendschappelijk is geweest. Het politiek Karakter der conferentie schijnt zeer gering te zyn, hetgeen trouwens wel verwacht werd, daar de keizers niet van hunne ryks- kanseliers vergezeld zyn geweest. In het Engelsohe Parlement is eindelijk de corres pondentie over de Turksche aangelegenheden aan de leden rondgedeeld. Zij beslaat 373 bladzyden, loopt van 30 Januari tot 17 Juli en bevat 544 stukken, daaronder begrepen de briefwisseling over de gruwelen in Bulgarije. Die over het Oostersche vraagstuk 1 eindigt, met een depêche van lord Loftus dd. 11 Juli, waarin melding wordt gemaakt van den goeden afloop der bijeenkomst van de twee Keizers te Reich stadt. Onder de depêches komt er een voor van 29 Juni 11., waarin lord Derby aan prins Gortschakoff antwoordt, dat de opstand in Turkije niet alleen een zelfverdediging tegen plaatselj|ke verdrukking is, maar veeleer met staatkundige bedoeling is aangestookt, Hervormingsplannen zullen dus niets kunnen baten, zoolang niet eerst de orde ia hersteld. De meeste Engelsohe bladen laten zich zeer gunstig uit over dit „Blue-book”;- sij vinden daarin een nieuwe, reden tot vertrouwen in Derby’s politiek be leid. Uit de verschillende documenten blijkt, dat Engeland steeds onpartijdig optrad, maar tevens bij de Port» op hervormingen aandrong. Waarschijnlijk zal de Pariementszittiug niet vóór de tweede helft van Augustus gesloten kunnen worden, De behandeling der Oostei lement is wel niet mogelyk voor het einde dezer week. Inmiddels wordt beweerd, dat de diplomatie zich onledig houdt met de vraag, of niet spoedig een wapenstilstand kan gestoten worden. Oorlogsberichten van beteefcenis zijn er niet. De gezondheidstoestand van den nieuwen Sultan Moerad schijnt bedroevend te zyn mea verzekert, dat hij tot regeeren ongeschikt wordt.

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1