Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. lil w N°1865. 1876. fi BUITENLAND. BINNENLAND. Woensdag 9 Augustos. •da. eaux, ba roefd. randen p BulManisek Overzicht. >*r a ter I ENOVER IS. ft V. mien) door IS. JLM, S. alen #1(1. r aM.' MI 8P1LS. 1876. EL I JUWBURG I hulp mocht niet buten. Als GOUDSCHE COURANT. )t Fransch >CHT ure. geljjks van ;:1 tandpijn bij ■bch, het lost :nwe vorming >r versterking reinigt, gerft •wyl het dm den ki ucr Nr 2. ‘mi Iplomb- r- r pijn in den en Tind en Ier bederf be- naar Galatis, of Git booten verder gaan. it adeiir. n ten glans te :t tl nd vl teach f-Tanduta Z. nen Cetat».' J I ndwiter zijn ublicum be- 'reparaten te' winkélier iambv'K O-Vc. ft „Kiapijn» en morgenavond„De Neven» bet stig bekende stuk van T* „De Zbuaven.» oogduitech il, vertaald n: uitsch van. De Fransehe Kamer zet de behandeling der begroe ting van Oorlog ijverig voort, en de begroctiiigseom- missie kan met voldoening op den uitslag vau haar arbeid ierugzien, daar de Kamer in de meeste gevallen baar inzichten blijkt te doelen. Wel ontbrak, het niet aan schermutselingen, zooals tusseheu den Bona- partist Danéo d’Qrnano en Gambetta, over de vraag of men het tweede gedeelte van het contingent ge durende maanden ei een jaar onder de wapenen zou hoaden, en natuurlijk traden de Bonapartisten, zooals altijd, op als guasi-besehermera van de ver drukte bevolking en wetwehten zij de door de com missie aangevraagde eredieten eer te besteden tot ver hoging van de soldij der onderofficieren. De Minister van Oorlog had zich tegen een kraehtigen aanval van De PomeUcc te verdedigen over de benoemingen bij het territoriale leger, en de door de commissie voor- geatdde vermindering der begrooting met het crediet voor aalmoezeniers bij het leger verwekte natuurlijk een kleinen storm onder de cïerioalen. Het resultaat Was echter, dat de kamer zich met het gevoelen der eommierie vereenigde. Na de begrooting van oorlog zal die van fraaie kunsten en vervolgens die van Marine in behandeling komen. De verkieziugsstryd voor den landdag in Pruisen zal hevig worden gestreden. Keizer Wilhelm zal, naar de Poet wil, voor zijn terngkeer naar de Duitsche hoofdstad opnieuw een bezoek brengen aan de Ooctenrijksehe keizerlijke fa milie te ïschl, en w<d den 13 of 14n dener. Het betsdk zal echter geen politiek karakter dragen. De heden ontvangen telegrammen zyn van niet veel belang, ineereudeeb hebben ze betrekking op de Ka binetswisseling in Rumeuië, waarvan de beteekenis nog niet duidelijk is. Aan de ïïsies wordt uit Weenen gemeld, dat de belangstelling der bevolking van Rusland in de Ser vische beweging steeds krachtiger wordt, wat trou wens wel niet uitblaren kon. De Russische veree- niging van het Koode Kruis heeft verlof gevraagd, om met haar ambulances door Oostenrijkseh gebied te trekken. Een bezending, uit 300 groote kisten bestaande, begeleid door twee doctoren met de noo- dige adsistenteu en verpleegsters, is eenige dagen ge leden naar Montenegro gegaan. De kisten gingen ongeopend door de douanen-linie en de stoomboot maatschappijen en spoorwegen vervoerden alles voor halte vracht. Daarbij echter blijft de belangstelling niet. Een groot aantal Russische officieren is op weg naar Servië, of daar reeds aangekomen. Ze komeü doorgaans van Bessarabië naar Jassy en van daar ewo, waar ze met de stoom- iolonel Ismailoff, die by den staf van Tsjernayeff was, maar onlangs naar Rusland ging, schijnt deze te werven. Generaal Eadayeff is de bekendste dezer officieren. Hij schijnt al de vrij willigers (ongeveer 10,000 man) in ecu korps te Zul len vereenigen. Daarbij Zullen dan vele dezer offi cieren worden aangesteld. Padayeff is, naar wij on langs mededeelden, een der groote predikers van het Pausluvisme, want Tjsernayeff ook is. Hun zweeft voor den geest de vereeniging van alle Slavische stammen op den grondslag van zeer vrijzinnige of juister misschien democratische eu zelfs socialistische beginselen. Het zijn allen lieden, gelijk er in Rus land zooveel zijn, wier ontwikkeling en ernstig stre ven voortdurend in strijd is met de toestanden, die zij in Rusland om zich heen zien en die daardoor tot allerlei theoriën komen, waarin rijp en groen veelal op bedenkelijke wyze is vermengd. In de praktijk ondergaan deze dan doorgaans wel do noodige wijzi ging, maar het is niet zonder belang, dat juist deze soort van personen tegen Turkye in de eerste rijen komen strijden. Te Konstantinopel loopt het malle praatje, dat de Russische groothertog Michael te Tiflis een groot leger van 150,000 man verzamelt, om zich van Rus land onafhankelijk te maken. Rusland zou een leger van 20,000 man samentrekken om dit plan te ver ijdelen De Grootvorst gebruikt naar men weet in een bewijs hoe snel tegenwoordig alles gaat en er, daak zij de verbeterde sommunioatie-middelen, eigenlijk geen afstanden maae ajjn, kan dienen, dat bet Vtrecktnk Prof, en Depblad, hetwelk in van het gezicht der uitingen eener vreugde, die 't Utrecht uitgegeven wordt om ongeveer 4«7Arrc, in --1-‘■--1-1 - deze gemeente bezorgd wordt tusschen hulfaeht en acht uur. Eigenaardig genoeg zijn er dorpen, o.a. Haastrecht, dat op een half uur afstand, van deze gemeente gelegen is, waar genoemd blad bezorgd wordt om kalfvel, dus twee aren voor de bezorging in deze gemeente. Het is wenseheljjk dat hierin verbetering komt. Het geselschap der hh. he Gras, van Zuylen en Haspels ging na onze laatste aankondiging harer voor stellingen, geregeld voort avond aan avond op te treden. Nu eens een klucht, dan eeus een meer ernstig stuk gevend, weet bet de voorstellingen zoo te vari- eeren, dat ieders smaak wordt voldaan. Zondagavond werd het bekende stuk van Kotzebue: Uenickenkani es Berouw” opgevoerd. Vroegere op voeringen hiervan door andere gezelschappen doen onwillekeurig in vergelijkingen treden. Het resultaat is geheel ten voordeele van ’t Rotterdamsche gesel schap. Het genoemde stuk biedt aan acteurs, die lief hebbers zijn van deolameereu, rollende oogen, diepe zuchten, enz. enz. een welkome gelegenheid aan om te toonen wat zy kunnen en velen zullen zich wel licht met ons herinneren, hoe o. a. vroeger Petera en later Morin de rol van „den onbekende” ver vulden. Nog zien wij, als 't ware, laatstgenoemde met zijn groote lange stappen, het tooneel meten, iederen tred vergezeld latende gaan van een zware Zucht, teiw(jl zijn hoofd- op de borst zonk, telkens dieper en dieper, en daarbij een holle grafstem doende hooren, die een groot gedeelte van ’t publiek zeker bang maakte. Hoe geheel audera werd die rol thans door den heer D. Haspels vervuld! Alles natuur en eenvoud. Geen sprake van die hinderlyke, lachverwekkende overdrijving l Maakte hij daarom minder indruk Las men min der op zyn gelaat, wat er omging in zyne ziel? Was men minder getuige van zijn leed, van zyn strijd Volstrekt niet. Het soort van stukken, waartoe „Menukenkaat en Berouw11 behoort, moge al minder in onzen smaak vallen, goed te zien spelen, in welk stuk dan ook, is op zichzelf een groot genot en dat genot werd ons Zondag en ook de overige dagen ten volle verstrekt. Nog twee voorstellingen wachten ons. Heden avond wordt gegeven „Speel niet nul vuur» gevolgd door Europa de baden, maar deze praatjes zijn gegrond op brieven van kooplieden uit Tiflis en uiet ónmo gelijk is, dat Rusland daar ouder ecu of ander voor wendsel troepen bijeen trekt, ten einde in geval van nood by de hand te zyn en Turkije tusschen twee vuren te brengen. Geheel onvoorbereid slaat natuur lijk de Russische regeeriug niet de gebeurtenissen gade, id heeft men ook geen het minste plan, om de onzijdigheid te laten varen. GOUDA, 8 Augustus 1878. Heden had op het Raadhuis alhier de openbare aanbesteding plaats voor het bouwen ran een school lokaal bij de burgerschool voor jongens. Ingeschreven werd door Den Hollander en Co. te Utrecht roor 7627.C. van Eeuwen alhier voor 6599.W. van lagen te Bodegraven voor/6300 en H. J. Nederhorat alhier roor 5879. Zondagnacht is aan het Nonnenwater een man in het water gevallen, spoedige Hij werd als lijk opgehaald. Verscheidene bladen vermelden de dood van het meisje dat dezer dageu in de tent van den heer Coppejans brandwonden ontving. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat dit meisje met den dag in beterschap toeneemt en weldra hare werkzaamheden tal kunnen hervatten. and.- „De Neven» bet zoo nn- Van den Bergh, gevolgd door Mochten onze stadgenooten kannen besluiten om tot slot der feestelijkheden van deze dagen die voorstel lingen te gaan bij wonen, ze kunnen verzekerd zyn dat het een waardig eind zyn zal aan de reeks genoten amusementen. Van den verminderden toegangsprijs i 10 cents, hebben gedurende de twee daartoe gestelde uren "op Zondag 30 Juli 48, en op Zondag 6 Aug. 79 dus te zamen 127 personen gebruikt gemaakt, om het stedelijk Museum te bezichtigen. Onder het vele, dat er op de kermis te zien was, was uit de aard der zaak veel, dat reeds herhaalde malen door het Goudsche publiek werd bezichtigd. Iets was er echter dat nog nooit hier gezien is, nl. de twee Russische kinderen, (Be 3 en 51/, jaar, een zwaarte hebben van 124 en 264 pond. Het is gewis iets zeldzaams en iets merkwaardigs. Tot Donderdag is de gelegenheid daar om ze te zien. Allen die het tentje, waar de kinderen te zien rijn, nog niet bezocht hebben, moeten zoo zy iets vreemds willen zien, daar bepaald eens heengaan. De kermis is zoo goed als geëindigd. De oude kalmte zal in de Goudsche straten weldra geheel zyn teruggekeerd. De noch lelijke stilte zal weder onbeperkt heeraehen en niet telkens worden gestoord door wanluidend dronkemansgesehieeuw. .Men aal weder geregeld kuauen doorloopen en niet langer genood zaakt worden door hossende boeren en boerinnen of dansende achterbuurtbewonera nu rechts, dan links uit te wijken. Ons oog zal weder versahoond zijn schoonheidsgevoel pijnlijk aandoea, ons oor zal be waard blyveu voor al dat gekraz, gepiep, geromsael, gejank en geraas, dat Van alle zijden tot ons kwam. De kermis is zoo goed als geëindigd. Reeds worden vele tenten afgebroken. De wereld beroemde artisten, die, eenmaal aan alle Europcsche hoven toegejuieht, zoo goed waren voor een dubbeltje of kwartje hunne talenten aan het Goudsche publiek te vertoonen, hebben hunne kolossale, veelbelovende bil jetten opgerold om elders weder op nieuw bewondering en dubbeltjes te gaan innen. Basch leent niet meer onze guldens, zakdoeken en horloges, vraagt niet langer onze portretten en schenkt ons evenmin ‘t zyne, Blauus noodt ons niet meer zijnen kunsttempel binnen te treden, Waar de schoolpaarden van het edelste ras den circus rondhnppelen, en de lieve Russische kleinen kondigen ons eveneens den dag van hun Vertrek aan. Kortom de kermisvreugde is zoo goed als voorbij. Het vuile afzichtelijke kermisvolk ontsiert niet langer onze straten. Thans geene moeders meer, die met zuigelingen aan de borat en lompen aan het lyf op uw medelijden speculeeren, dat zij u ook werkelijk afdwingen door de gedachte aan 't levenslot van zulk een vrouw, aan de toekomst van zulk oen kind! Thans geen 8 a lOjarige kleirteti meer, die met bleeke gelaatstrekken, moede en mat van straat tot straat, var. huis tot huis trekken, flauwe liedjes zingend of laffe kunstjes makend, en die met hun lieve oogen u zoo aandoénlijk kunnen aanstanm, dat een traan in uw oog opwelt, gij u afwendt, uw eigen lievelingen zoekt en ze met onstuimigheid aan uw hart drukt. Thans geen krachtvolle mannen moer, die in plaats van door fatsoenlijk werk hun brood te verdienen, liever met een draaiorgel gewapend loopen te bedelen en die, hoe flink gevormd, hoe forsch gebouwd, hoe krachtig naar lyf en leden, niets doen dan met de eene hand draaien en met de andere om een aalmoes bidden. De kermisdagen zijn voorbij. De kermis is zoo goed als geëindigd. Goddank I Ware zij het voor immer 1 Het vervoer langs den.Nederl. Rijnspoorweg heeft gedurende de maand Juli 1876 opgebracht aan reizigers 533,186, aan goederen 55,485, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 216,930,

Goudsche Courant | 1876 | | pagina 1